Buitenland Volksopstand meer dan Russische provocatie Saakasjvili vervroegt verkiezing president AUÏOME BESUYEN Georgische first lady Sandra Roelofs denkt niet aan vluchten Controle aan grens wordt afgeschaft in negen landen Suu Kyi ontmoet junta Myanmar lankelijk »r afspraa ANALYSE PZC Vrijdag 9 november 2007 7 Noodtoestand 'op korte termijn' opgeheven, aldus president Georgië. TBILISI - De inwoners van Georgië kunnen op 5 januari volgend jaar een nieuwe president kiezen. Dat heeft president Saakasjvili gisteren bekendgemaakt. Hij komt daar mee de oppositie tegemoet. Op de zelfde dag wil het staatshoofd dat de burgers zich in een referendum uitspreken over het tijdstip van parlementsverkiezingen. De presi dents- en parlementsverkiezing stonden voor eind volgend jaar ge pland. „Ik wil u, het volk, de gelegenheid geven te kiezen tussen ons en de oppositie", aldus Saakasjvili, die woensdag de noodtoestand afkon digde. Door die maatregel waren de democratie in het land en de burgers beschermd, zei het staats hoofd 'maar niet de regering'. In diplomatieke kringen ging het ge rucht dat Saakasjvili zelf van plan was spoedig af te treden. Het staatshoofd kondigde aan dat de noodtoestand 'op korte ter mijn' wordt opgeheven, omdat de situatie in het land zich snel stabili seert. Formeel zou de noodtoe stand vijftien dagen duren. De de monstraties in het centrum van de Georgische hoofdstad Tbilisi zijn gestopt. De stad is vergeven van politie en ordetroepen. Leiders van de regeringspartijen maakten bekend dat zij in gesprek gaan met leiders van de oppositie. Davit Usupashvili, leider van de oppositionele Republikeinse par tij, heeft gezegd dat twee leiders van andere oppositiepartijen wor den vermist. Buiten Tbilisi zouden op grote schaal activisten worden opgepakt. Usupashvili riep zijn aanhang op het verzet tegen de autoriteiten te staken, omdat hun leven in gevaar is. De kantoren van oppositiepar tijen zijn overigens doorzocht. Usupashvili toonde zich tevreden met het besluit van Saakasjvili om in januari verkiezingen te houden. „Dat vermindert spanningen. Het is de beste oplossing." Georgische ordetroepen patrouilleren door de straten van Tbilisi. Van demonstraties was gisteren geen sprake meer. foto Zurab Kurtsikidze/EPA door Joeri Wisse terneuzën - Sandra Roelofs, de uit Terneuzen afkomstige vrouw van de Georgische president Mi- chail Saakasjvili, peinst er niet over om Georgië te verlaten. Dat laat haar vader Eduard weten. Hij heeft goede hoop dat de rust in Georgië terugkeert. „Er staat een stevige regering die wordt ge steund door het parlement." Ondanks dat de sfeer in het land 'griezelig' is, maakt Eduard Roelofs zich geen zorgen over de veilig heid van zijn dochter. „Ze worden goed beveiligd." Volgens hem zal Sandra het land niet verlaten, ook niet als de situatie grimmiger wordt. „Ze zal nooit vluchten en zal altijd naast haar man blijven staan." Roelofs zegt dat bepaalde opposi tieleiders al vanaf het begin van president Michail Saakasjvili's aan treden eropuit waren om het land onder Russische invloedsfeer te brengen. „Dat zijn dus landverra ders." De verwijten jegens presi dent Saakasjvili zijn niet uit de lucht gegrepen. Sommige zien gelijkenis met zijn Russi sche ambtgenoot Poetin. Een videoband met geheim zinnige beelden werd weer eens gepresenteerd als kei hard bewijs. Georgische oppositie leiders zouden zich als verraders hebben laten inpalmen door Russi sche spionnen. De boodschap van de regering in Tbilisi? Zie je wel: het boosaardige Rusland probeert, net als vorig jaar, het vredelieven de Georgië te destabiliseren. De relatie Rusland-Georgië is ern stig bekoeld sinds het aantreden van de pro-westerse Saakasjvili. Dat komt vooral door zijn streven toe te treden tot de Navo en de EU, deels uit bescherming tegen de imperialistische neigingen van Rusland. Zo stoort Georgië zich aan de Russische inmenging in het conflict met de separatistische regio's Abchazië en Zuid-Ossetië. Moskou heeft er ongetwijfeld be door onze correspondent lang bij om het Saakasjvili moei lijk te maken. De oud-Sovjetrepu bliek Georgië ligt in de Kaukasus, een strategische regio die door Rus land wordt beschouwd als de ei gen 'achtertuin'. Maar een volksop roer bestempelen als een Russi sche provocatie gaat voorbij aan de serieuze en vaak terechte klachten van de betogers. Zij vinden dat de democraat Saakasjvili in werkelijk heid de autoritaire leider is van een corrupt regime. Onderzoeker Max Bader van de Universiteit van Amsterdam die de democratiseringsbewegingen in Georgië en Oekraïne volgt, onder schrijft de verwijten, „ledereen is tegen het regime, ook de mensen die het eerst steunden." Volgens hem zijn er twee kanten aan dit 'verlicht autoritair regime'. De cor ruptie op laag niveau is vrijwel ver dwenen en het landsbestuur is ef fectiever geworden. Aan de andere kant is de democratie sterk onder mijnd, terwijl de Rozenrevolutie er juist kwam omdat de mensen meer democratie wilden. De vrij heid van de media is sterk inge perkt, leden van de oppositie wor den opgepakt en er zijn enkele schimmige politieke moorden ge pleegd. Verder bloeit de corruptie in de kring rond de president. „Saakasjvili lijkt veel op de Russi sche president Poetin." Hij geniet veel steun en aanzien in het Wes ten. Maar na zijn aantreden kende hij zichzelf speciale volmachten toe en veranderde de kieswet. Oost-Europese landen en Malta treden toe tot Schengenzone. brussel - Het gebied in Europa waarbinnen geen grenscontroles meer bestaan, wordt eind dit jaar fors uitgebreid. Dan zal tussen 26 Europese landen gereisd kunnen worden zonder dat reizigers hun paspoort hoeven te laten zien. Op 21 december treden negen nieuwe EU-lidstaten toe tot de Schengenzone: Tsjechië, Slowa kije, Polen, Hongarije, Estland, Let land, Litouwen, Slovenië en Malta. De EU-ministers van Justitie heb ben daar gisteren een akkoord over bereikt. Voorlopig geldt de afschaffing van de controles alleen aan de land- en zeegrenzen. Als ingangsdatum is 21 december gekozen om het nog voor de kerstdagen te laten ingaan. Vanaf 30 maart gebeurt hetzelfde op de vliegvelden. Men wil de wij ziging daar laten samenvallen met de nieuwe zomerdienstregelingen van de luchtvaartmaatschappijen. Daarna zijn er nog vier Europese landen die de paspoortcontroles handhaven: de EU-lidstaten Groot-Brittannië en Ierland die niet willen, Cyprus dat er nog niet klaar voor is, en niet-EU-lid Zwit serland dat volgend jaar de contro les afschaft. Ook niet-EU-leden Noorwegen en IJsland behoren tot de Schengenzone. De pascontroles blijven bestaan voor wie van bui ten het Schengengebied komt. yancon - Oppositieleidster Aung San Suu Kyi 'is bereid tot samen werking' met de junta van Myan mar (Birma). Dat staat in een ver klaring van Suu Kyi die gisteren door de speciale VN-gezant Ibra him Gambari werd voorgelezen. De staatstelevisie van Myanmar Vlissingen Hermesweg 15 v.h. ANWB keuringsstation Tel.: 0118-41 70 82 Goes Livingstoneweg 3a v.h. APK Station De Poel Tel. 0113-21 41 07 meldde dat Suu Kyi vandaag een ontmoeting heeft met een verte genwoordiger van de junta. Zij spreekt dan met de minister van Arbeid Aung Kyi. Die is door het regime benoemd tot speciale liaison met de opposi tie. GerechtsDeurwaardersKantoor f Zeeland Uit een exploot van kandidaat-deurwaar der M. Weertman d.d. 05-11 -2007 blijkt, dat t.v.v. de Gemeente Goes, zetelende te Goes, aan SIMON JACOBUS DINGEMANSE, géboren 01-09-1958, zonder bekende woon- of verblijfplaats, is betekend een afschrift van het op 01- 11-2007 door gerechtsdeurwaarder B.J. Meijering opgemaakte proces-verbaal van executoriaal beslag onroerende zaken. Van dit exploot met bijlage kan S.J. Dingemanse een afschrift verkrijgen op één van onderstaande adressen. Gerechtsdeurwaarderskantoor Zeeland Dam 2 Westsingel 132 4331 GJ Middelburg 4461 DR Goes Batoemi TURKIJE toezichtsgebied VN-missie f23 autonome regio sinds 1991 UNOMIG sinds 1993 U sinds 2004 onder controle Georgië infographic'ANP Georgië Soechoemi ZWARTE ZEE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7