Aanval op tieren langs de lijn 'Voetbal zonder publiek' Bij de hockey wordt alleen zacht gevloekt 6 Vrijdag 9 november 2007 PZC Ouders langs de lijn bij de jeugdcompetitie zorgen voor ergernis bij andere toeschouwers en bederven het plezier van de kinderen. Sire komt met een campagne. foto Evert Elzinga/CPD Ook Zeeuwse ouders schieten door in hun enthousiasme. door Ondine van der Vleuten bruinisse - Misschien moet er maar eens een periode zónder pu bliek gevoetbald worden, oppert Dig Vleugel uit Bruinisse. Overambitieuze ouders doen meer kwaad dan goed met hun constante commentaar vanaf de zijlijn, zegt het oud-bestuurslid van de KNVB-Zeeland. „Soms denk ik eurotekens in hun ogen te zien, visioenen van een winstge vende carrière. Het kind moet in ieder geval beter zijn dan zijzelf Je ziet vaak dat beloofd wordt: als je scoort, krijg je een paar euro. Die nadruk op winnen, of falen, is fu nest voor het spelplezier." Tegen sommige ouders zou hij wil len zeggen: kom nu eens een keer tje kijken naar je kind, toon posi tieve belangstelling. Maar ouders die de rol van de coach overne men - met name bij jeugdwedstrij den een probleem- die mogen van Vleugel thuis blijven. „Het pro bleem dat Sire schetst, herken ik. Al jaren. Zowel vanuit de voetbal als in het volleybal, waar mijn dochter op zit. Ouders die open lijk kritiek hebben op de leiding, dat is voor een kind zeer verwar rend. De coach hoort degene te zijn waarop het kind zich richt, die verstand van zaken heeft. Daar komt nog bij dat de kinderen niet altijd snappen voor wie dat roe pen nu bedoeld is: voor hen, of voor iemand anders op het veld?" Vleugel ziet dat jeugdcoaches niet weten hoe ze met dit soort ouders om moeten gaan. „Ik pleit er dan ook voor dat verenigingen eens iets van het budget voor de hoofd coach gebruiken om voor begelei ding van jeugdcoaches." MIDDELBURG - Dat beeld van agres sieve ouders, die aan de zijlijn staan te schreeuwen en tieren: Rob van Eijkelenburg, voorzitter van de Middelburgse Hockeyclub, herkent het niet zo. Dat is de verdienste van de Ko ninklijke Nederlandse Hockey Bond, die al geruime tijd geleden de campagne Sportiviteit en Res pect begon. Het doel was de verru wing te keren, die kwam mét de toenemende belangstelling voor deze tak van sport. „Met name in de hoofdklasse, eerste klasse, waar het tegenwoordig ook om geld gaat, zag je wel eens voetbaltafere len." Hoe groter de belangen, des te groter de kans op doorgescho ten fanatisme. Langs én op het veld. De campagne van de hockey- bond voorziet in cursussen en workshops voor clubs en scheids rechters. En ook de ouders wor den in de campagne niet vergeten. „De hockeybond heeft adequaat gereageerd. Natuurlijk wordt er ook tegenwoordig nog wel eens ge vloekt aan de zijlijn. Maar dan zachtjes." Scheldende ouders langs de lijn: kinderen worden er gek van en verlaten huilend het veld. De Stichting Ideële Reclame (Sire) komt in actie met de campagne: 'Geef kinderen hun spel terug'. door Carine Neefjes Chris Pocerattu, vader van een voetballertje, klimt over het hek en dreigt naar de scheid- rechter, een jongen van een jaar of zestien. „Warme lui! Kom hier scheids, dan geef ik je een knal voor je kop." Even lekker schelden en de vader verdwijnt weer achter zijn kinder wagen langs de lijn. „Ik kom me hier een beetje uitleven. Ik moet scheidsrechters opvoeden, anders worden ze hartstikke partijdig." Zaterdagochtend, een voetbalveld in Amsterdam-Noord. Ouders én grootouders staan langs de lijn om hun 'jonge goden' van een jaar of tien aan te moedigen. Een enke ling scheldt, de meesten geven schreeuwend aanwijzingen. Een opa stuurt zijn kleinzoon van links, naar rechts, van voor naar achter. Het jochie wordt er knetter gek van en blijft regelmatig met een vragende blik midden op het veld stilstaan. Voetbalmoeders Ella Smit en Yvonne de Groot schudden hun hoofd. Zij vinden dat geschreeuw maar niks. „Vorig jaar werd een keepertje van zes jaar van de tegen partij verschrikkelijk door zijn va der uitgescholden. De godvers vlo gen in het rond. Dat jochie rende huilend naar de kleedkamer en heeft niet meer gekeept." Ouders kunnen het lelijk voor hun kinderen verpesten. In het voorjaar gingen dertig ouders in Alkmaar met elkaar op de vuist, nota bene bij een schoolvoet- baltoernooi. De Stichting Ideële Reclame (Sire) wil met de campag ne 'Geef kinderen hun spel terug' een einde maken aan het wange drag van ouders. Ex-proftennisser Richard Krajicek had zo'n fanatieke ouder. Volgens hem was zijn vader 'bezeten' van het idee dat zijn zoon de beste ten nisser van Nederland en de wereld moest worden. Gescheurde enkel banden, in het gips - het waren geen redenen om thuis te blijven van de training. Krajicek: „Alles wat extreem is, is niet goed. Te fa natieke ouders niet, maar ongeïnte- Omgaan met ouders resseerdheid is misschien nog wel erger." Jacques van Rossum, bewegingswe tenschapper aan de Vrije Universi teit van Amsterdam, heeft onder zoek gedaan naar talentontwikke ling en wat dat betekent voor de re latie tussen ouders en kind. Van Rossum signaleert vier verschillen de soorten ouders: de bemoeizuch tige, de kritische, de coachende en de beschermende. „De bemoei zuchtige is de ergste en die vind je overal: tussen hoog- en laagopgelei den, van hockey- tot voetbalveld. Deze ouders - het zijn trouwens meestal vaders - identificeren zich te veel met het succes van hun kind. Zelf hebben ze vroeger die kans niet gehad of is het niet ge lukt om door te breken. Zoon- of dochterlief moet die droom nu waarmaken." Voor een kind kan dat traumatisch zijn, vervolgt Van Rossum. „Je wordt verantwoordelijk voor het geluk van je ouders. Dat is irreëel. Het komt voor dat hele gezinnen uit elkaar vallen. De voetballende zoon of de hockeyende dochter voldoet niet aan de verwachtingen van pa of ma." Als ouders zich langs de lijn mis dragen, moeten verenigingen hen tot de orde roepen, vindt de bewe gingswetenschapper. in de prak tijk gebeurt dat ook, vertelt Hui- bert Steegeling, trainer van het da- meselftal in Almere. Ook bij voetballende meiden van een jaar of twaalf, dertien gaat het soms flink te keer. Sommige va ders jutten hun dochters te veel op. „|e hoort ze foeteren en schel den. Als het echt uit de hand loopt, ga ik een gesprek aan. Ik pro beer duidelijk te maken dat kritiek averechts werkt. Ook al doen die meiden het tien keer verkeerd, je moet positief blijven. Anders gaan die koppies naar beneden hangen en hebben ze helemaal geen zin meer om te spelen." Op het voetbalveld in Amster dam-Noord moedigt een opa zijn kleinzoon aan. Ook hij hekelt die schreeuwende ouders. „Dat zijn zelf slechte voetballers geweest. Zij willen een kind dat hun droom om prof te worden, wél waar maakt. Belachelijk zielig", vindt hij. Opa Koster staat achter het doel het teamgenootje van klein zoon Bowe te coachen. Zodra de bal van het veld is, laat hij de keeper zien hoe het moet. „Verve lend? Ik geef alleen maar schouder klopjes, of ze het kunnen of niet. Hier wordt de basis gelegd voor hun verdere leven. Geef ze zelfver trouwen, dat is veel belangrijker dan sport." Hoe ga je als sportvereniging om met ouders die zich (onterecht) als coach gedragen of ouders die zich juist nooit laten zien, kortom negatief gedrag van ouders? De Nederlandse Sport Alliantie (NSA) heeft op haar website wat tips op een rij gezet: Leg ongeïnteresseerde ouders uit dat het kind, maar ook de vereniging hun aanwezigheid erg op prijs stelt. Vertel te kritische ouders dat voortdurende kritiek tot stress en emotio nele verwarring kan leiden. Wijs ouders erop dat geschreeuw een slecht voorbeeld is voor de jeugd leden en verwarrend werkt. Vraag andere ouders om schreeuwende ouders kalm te houden. k Tracht overbezorgde ouders er van te overtuigen dat de sport veilig is. Zorg bij allochtone ouders voor een contactpersoon en betrek hen bij het beleid. Wees alert op discriminatie en bestraf dat onmiddellijk en dui delijk. Zet ouders in het zonnetje die wél positief bijdragen op de club.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 6