'Automatenkoffie: net een boterham met roomboter' Verzekeraars bieden collectieve schaderegelingen woekerpolissen m UUij hebben olie ingrediënten voor een geslaagd etentje Proef de diversiteit van onze nieuLue kaart NIEUW'föt, ockenburgh Toplieden betonsector verdacht Muizen, mollen en regenwormen voeren giftig slib langs rivieren af Kom naar Prijscode bij V&D voor nog veel meer interessante aanbiedingen SGÖDE Mode en meer voor heel veel minder! PZC Vrijdag 9 november 2007 5 f Kijk op nieuwockenburgh.nl V.d. Spiegelstraat 104 Göe<s (0113)270870 Stof cafestol verhoogt cholesterolgehalte en kans op hartinfarct. door Marleen Bakker den haag - Het drinken van auto matenkoffie - vooral ongefilterde - verhoogt het risico op een hartin farct, meldde de Consumenten bond deze week. Maar paniek in de koffiekamer is nergens voor no dig volgens professor Martijn Ka- tan van de Vrije Universiteit in Amsterdam. De hoogleraar in de voedingsleer geldt in Nederland als dé expert. Moet er een defibrillator naast elke kojfieautomaat komen te hangen? „Dat is overdreven. Na één kop kof fie met cafestol, de stof die vrij komt bij ongefilterde koffie, val je niet dood neer. Drink je dag in dag uit vijf koppen, dan loop je een iets grotere kans op een hartin farct. Vergelijk het met het eten van zout, geen gordel dragen in de auto of een trapleuning die los zit, daardoor loop je ook een risico." Wat is cafestol precies? „Cafestol is een vetachtig stofje dat in bonen zit. Daardoor glimmen ze. Die stof komt via de koffie in het bloed en zet het lichaam aan tot het verhogen van het choleste rolgehalte. Dat kan weer dichtge slibde aderen veroorzaken, wat het risico op een hartaanval verhoogt. Vijf koppen koffie met 1,9 milli gram cafestol, de hoogste concen tratie, kun je vergelijken met vier boterhammen roomboter in plaats van dieetmargarine." Hoe gevaarlijk is dat stofje? „Ik deed van 19987 tot 1995 onder zoek in Nederland en Scandinavië naar koffie. In Scandinavië toon den we een duidelijk verband aan tussen cafestol en de kans op een hartaanval. Er zat daar meer cafe- 'In filterkoffie, koffiepads en instantkoffie zit de stof helemaal niet' stol in de koffie, anderhalf tot twee keer zo veel als nu in deze au tomatenkoffie. En dan drinken Scandinaviërs nog eens veel méér koffie dan het Nederlandse gemid delde van vier tot vijfkoppen." Moeten we in Nederland nu de koj fieautomaat mijden? „Het risico hangt af van de gezond heid van de koffiedrinker. Een ge zonde vrouw van twintig jaar die deze koffie drinkt, zal niet snel een hartaanval krijgen. Een man van zestig met suikerziekte wel. Ik schat dat er niet meer dan tien in farcten per jaar door ontstaan." Hoe kom je te weten of er uit de au tomaat op het werk cafestolvrije kof fie komt „Dat is niet te zien. De werkgever kan bij de leverancier informeren en de automaat laten aanpassen of vervangen. Ook biedt de Consu mentenbond aan koffie te onder zoeken op cafestol. In filterkoffie, koffiepads en instantkoffie zit de stof helemaal niet." Kan een werkgever in de gezond heidszorg deze koffie met fatsoen schenken „Of je nu in een ziekenhuis werkt of in een autofabriek, je hebt het recht op koffie zonder cafestol. Je kunt als werknemer immers niet kiezen. Alle automaten waar deze cafestolrijke koffie uit komt, zou den moeten worden vervangen. Of door de leverancier zo afge steld, met filters en lagere water druk, dat er geen cafestol in de kof fie terechtkomt." Dat wordt een slap bakkie. „Ik heb laatst een collega gevraagd een heleboel cafestol bij elkaar te brengen, zodat ik het eens kon proeven, maar het smaakt nergens naar. Koffie zonder cafestol doet dus niets aan de smaak af Toch zullen er mensen zijn die dat an ders beoordelen. Die moeten lek ker doordrinken. Het is een vrij land, maar dan weten ze in elk ge val wat de gezondheidsrisico's zijn." groningen - Het Openbaar Minis terie vervolgt vijf topmanagers uit de beton industrie. Zij worden er van verdacht Ballast Nedam en de NDC Groep uit Nieuwegein voor miljoenen euro's te hebben opge licht. Door valse belastingaangif ten, gesjoemel met aandelen bij overnames en valse facturen wis ten de vijf jarenlang grote bedra gen in eigen zak te steken. Dat heeft het OM gisteren bekend gemaakt tijdens een regiezitting voor de fraudekamer van de recht bank in Groningen. De rechtbank verwacht de zaak in maart volgend jaar inhoudelijk te kunnen behandelen. Sanering uiterwaarden is niet meer nodig dankzij kleine gravers. nijmegen - De sanering van met zware metalen vervuilde uiter waarden is overal langs de grote ri vieren een zeer kostbare zaak. Bio loog Sander Wijnhoven heeft ech ter goed nieuws: over tien jaar heb ben muizen, mollen en regenwor men zo vaak door het vuile slib ge graven dat de vervuiling weg is. Wijnhoven hoopt volgende week aan de Radboud Universiteit in Nijmegen te promoveren. Hij heeft vier jaar lang muizenpopula ties in de uiterwaarden gevolgd. Hij zag dat de kleine gravers het gif kosteloos uit de uiterwaarden afvoeren. Tot ver in de jaren zeven tig waren rivieren open riolen boordevol industrieel afval. Nu zijn Maas, Rijn en Waal veel scho ner, maar in de uiterwaarden ligt sindsdien een dikke laag giftig slib, dat als chemisch afval verwerkt zou moeten worden. Wijnhoven stelt dat gifconcentraties door het gegraaf van de diertjes zo sterk zijn verdund, dat afgraven hele maal niet meer nodig is. De beest jes brengen de verontreinigde grond aan de oppervlakte en de ri vier voert het vuil af naar zee. Over tien jaar is de giftige boven ste laag van het slib verdwenen. Nationale Nederlanden, Aegon en Fortis komen dit jaar over de brug. door Dolf Rogmans DEN haag - Verzekeraars willen snel af van de problemen met woe kerpolissen. Voor het einde van het jaar komen zij met de eerste collectieve schaderegelingen voor honderdduizenden klanten. Er zijn 6,5 miljoen van dergelijke po lissen verkocht. Met de compensatie is honderden miljoenen euro's gemoeid. De verzekeraars Aegon, Nationale Nederlanden en de bank Fortis ko men als eerste met collectieve rege lingen, aldus goed ingelichte bron nen. Door bemiddeling van Jan Wabe- ke, ombudsman financiële dienst verlening, is per beleggingspro duct (meer dan duizend) een mo del gemaakt hoe met verliezen van klanten omgegaan moet worden. Ook klanten die in het verleden |T1 Verzekeraars komen voor het einde van het jaar met de eerste collectieve schaderegelingen voor honderdduizenden klanten vanwege de woekerpolissen. niet hebben geklaagd, zullen on der de afspraken vallen en worden gecompenseerd. Onduidelijk is nog hoeveel maatschappijen pre cies overstag zijn en klanten een collectieve compensatieregeling aanbieden. Advocaat Jeroen Wendelgelst van woekerpolis.nl verwacht niet dat de verzekeraars alle schade vergoe den. „Dan gaat het om miljarden." Hij vertegenwoordigt ruim vijftig duizend mensen die gezamenlijk een rechtszaak tegen Nationale Ne derlanden hebben aangespannen, omdat hen een woekerpolis is ver kocht. Die zaak gaat gewoon door. Diverse leren tassen gjj Diverse leren laarzen •-."itia Diverse leren herenjacks Diverse damesjacks Leer of suede. Diverse dames- en herenriemen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 5