Zeeland Gemeente stelt lastige keuzes uit PZCI25 Hangjeugd Sirjansland treedt naar buiten SCHOUWEN-DUIVELAND 39 Werk aan havenlichten u heeft nog maar tot morgenmiddag 13.00 uur om een Staatslot te kopen! Roekeloos gedrag leidt tot gevaar Niet naar links Vrijdag 9 november 2007Tip? redzzee@pzc.nl Boekenprijs vergelijkt nu appels met appels en peren met peren Zeeuws bietenareaal wordt komende jaren drastisch kleiner Raad voorkomt extra verhoging ozb en toeristenbelasting. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Lastige keuzes over gro te zaken die de komende jaren voorrang moeten krijgen, stelt de gemeenteraad nog even uit. Duide lijk is al wel dat er te weinig geld zal zijn om alle ambities waar te maken. Desondanks viel gisteren tijdens de begrotingsbehandeling het raadsbrede besluit de onroerend- zaakbelasting niet met 4,25 pro cent te verhogen, zoals het college van B en W voorstelde. Verder was een meerderheid van de frac ties het eens dat de toeristenbelas ting maar met vier eurocent ver hoogd moet worden en niet met vijf, zoals het college graag wilde. „De gemakkelijkste weg om bud gettaire ruimte te krijgen is een extra belastingverhoging. Maar dat is geen oplossing voor de toe komst van Schouwen-Duiveland op lange termijn", vinden de raads fracties. En wat de toeristenbelasting be treft: Het gaat helemaal niet zo goed met de recreatie op Schou wen-Duiveland. Deze regio blijft ver achter bij de landelijke ten dens, zo blijkt uit een rapport dat vandaag wordt gepresenteerd. Al gold gisteren voor de meerderheid van de fracties vooral het argu ment dat er verkeerd was afgerond bij de voorgetelde verhoging van PJRj Geen extra verhoging ozb en toe- ristenbelasting. Raad snoept daar mee ruim 2,5 ton van vrije ruim te in de begroting af voor inves tering in grote projecten. de toeristenbelasting. Het was let terlijk een discussie over een cent, hoewel het voor de begroting een gemis van 40.000 euro aan inkom sten betekent. „Ik raad het u ten stelligste af dit besluit te nemen", probeerde wethouder W. Renden van financiën tevergeefs de fracties nog op andere gedachten te breng en. Met het verwerpen van de extra verhoging van de ozb loopt de gemeente ruim 200.000 euro aan inkomsten mis. Renden wist de raad, inclusief zijn eigen Pv- dA-fractie, echter niet tot een an der besluit te brengen. Het resultaat is dat de raad nu een fors deel van de begroting heeft af gesnoept voor de verdeling van het geld, straks, voor grote ambi ties als: herinrichting van het stad huismuseum, het masterplan bin nenstad, het cultuurhuis en herin richting van de havens. Die discus sie over hoe het geld wordt ver deeld gebeurt aan de hand van een zogeheten Strategische Visie. GroenLinks stelde met steun van Alert! bij motie voor de burgers na drukkelijk in die discussie te be trekken. De overige fracties voel den daar echter niks voor. De over de hele linie vrij gezapige begrotingsbehandeling leverde ver der de conclusie op dat het voort bestaan van de kleine scholen niet ter discussie wordt gesteld. De raad krijgt daarvoor de rekening gepresenteerd bij de begroting voor onderwijshuisvesting, zo stel de wethouder R. van der Wekken in het vooruitzicht. Verder dwong een raadsmeerder- heid af dat voormalig theater Mon- dragon terstond ter verkoop wordt aangeboden. „Een volstrekt overbo dige motie", vond wethouder Ren den. burchsluis - Rijkswaterstaat werkt aan de havenlich ten van Burghsluis en Zierikzee. Volgens een woordvoer der gaat het om sectorlichten, die de scheepvaart op de Oosterschelde geleiden. De masten worden geconser veerd. Er zijn kooien omheen gebouwd om te voorko men dat verf in het water lekt. Het werk maakt deel uit van het project Kosmos, waarbij in het hele land achter stallig onderhoud aan bruggen en viaducten wordt uit gevoerd. Eind volgende week zijn de lichten op de Schouwse havenhoofden klaar, foto Marijke Folkertsma Jackpot €5 miljoen oude-tonge - De Flakkeese politie heeft woensdagavond het rijbewijs ingevorderd van een 18-jarige man uit Utrecht. Die reed rond tien uur slingerend over de N59 bij Oude-Tonge. Hij haalde over een doorgetrokken streep auto's in en deed dit zo lang zaam dat tegemoetkomend ver keer flink in de ankers moest. Jongeren roepen dorp op om over problemen te komen praten. door Esme Soesman sirjansland - De een wordt er gek van. De ander ervaart geen grein tje last. Maar schuldig of niet, de 'hangjeugd' van Sirjansland is vast besloten de dialoog te zoeken. „Kom naar ons toe. Mensen hoe ven niet bang voor ons te zijn. Praat met ons als je overlast er vaart", heeft een dubje de bevol king van Sirjansland tijdens een dorpsraadvergadering opgeroepen. Nick Lumonard, Mariëlle Hanse, Emiei van Slooten en Barend Win- gelaar hangen met een paar vrien den regelmatig rond in een garage box aan de Kerklaan. Niet tot ie ders vreugde, al bezweert de jeugd er niet op uit te zijn doelbewust overlast te veroorzaken. Ze trap pen een balletje en sleutelen aan brommers. „We zijn productieve jeugd. Je moet pas bezorgd wor den als je niets meer zou horen van jongeren." Toch wordt ook elders in het dorp hinder van jeugd ondervonden, vooral bij de school. Om het plein te beschermen is zelfs een aan vraag voor een hek ingediend, ieugd, gemeente en dorpsraad zijn in overleg om tot een oplossing te komen in Sirjansland. ALMANAK Tip? redactie@pzc.nl Oneliners. In Amerika wordt de argeloze toehoorder ermee om de oren geslagen. Maar ook in ons koude kikkerlandje kunnen we er wat van. Op Schouwen- Duiveland is het de WD-fractie die enige oneliners lanceert in haar algemene beschouwingen op de gemeentebegroting. Die vertaalt het begrotingsmotto 'uit de lengte of uit de breedte' in: 'als het niet linksom kan, dan moet het maar rechtsom'. Uiter aard verloochent de WD de libe rale beginselen niet en kiest voor rechtsom. Sterker nog: 'De WD staat met beide benen in de maatschappij en kijkt niet te veel naar links'. Hopelijk kijken ze dan wel uit bij het oversteken...

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 59