Sport Masters-toernooi moet wat meer elan krijgen WK driebanden start met veel caféspelers Nick Zuykerbuyk is niet kapot van nieuwe opzet NK driebanden Toernooi van oud tegen jong PZC Vrijdag 9 november 2007 45 Jean Paul de Bruijn opende het WK met een nederlaag, foto Willem Mieras Lidwien de Bruijn staat vanaf maandag voor krachtproef in Goes. door Frits Bakker goes - Het toernooi is van zestien naar 32 spelers gegaan, is verhuisd van Veghel naar Goes en moet meer elan krijgen. De Masters is de traditionele krachtmeting van de beste driebanders van het land, waarin de nationale titel op het spel staat. Met de nieuwe start wordt het kampioenschap tegelijk ook nieuw leven ingeblazen. „We willen het toernooi een an der gezicht aan geven", zegt Lid wien de Bruijn, de arbiter uit Noordwelle die tot de toernooior- ganisatie behoort. De verdubbeling van het aantal spelers brengt in de eerste plaats een uitbreiding in speeldagen en partijen met zich mee. De Masters begint al op maandag (12 novem ber) en bestaat uit acht in plaats van vier poules. De plaatsing voor de Masters is mogelijk via rankingtoernooien voor elitespelers en A-spelers. Van de 32 spelers komen er 24 uit de elite, zes uit de A-ranking en twee biljarters kregen een wildcard. Lidwien de Bruijn: „De nieuwe op zet moet ervoor zorgen dat er meer spelers mee kunnen doen. De Masters was tot vorig jaar een toernooi met altijd dezelfde spe lers. Het is goed voor het biljarten Brabantse biljarter (21) is de jongste deelnemer in de CaramBowl. door Joop van den Oudenhoven oudenbosch - Als het Nederlands kampioenschap driebanden maan dag in Goes van start gaat, is Nick Zuyketbuyk uit Oudenbosch de jongste, maar zeker niet de minste speler in het gezelschap van 32 fi nalisten. Na vier Grand Prix-toer- nooien neemt de jonge Brabander de elfde plaats in op de eliteran- king. Ook al is hij als 21-jarige de jongste van dat stel op de Masters, zijn me ning over de nieuwe vorm waarin het toernooi gespeeld wordt is er niet minder scherp om. „Ik vind het niks", zegt hij onom wonden. „Ze zeiden vorig jaar dat ik bij de beste zestien moest ko men als ik de Masters wilde halen. Ik werd dus elfde en nu gaan ze met 32 man spelen. Dan had ik me de kosten van een paar Grand Prix-toernooien wel kunnen bespa ren." Nick Zuykerbuyk heeft er wel een mening over. „Volgens mij is het zo ingericht om toppers als Dick Jaspers en Raimond Brugman te beschermen. Nu hebben ze altijd een poule waar ze gemakkelijk in verder komen. Met zestien spelers kan dat wel eens anders uitpak ken. Ik ben er in elk geval niet blij mee." Zuykerbuyk is ingedeeld in een poule met Burgman, Clemie van Wanrooij en Rob Lamboo. „De kansen zijn klein, maar ik wil me wel laten zien." dat er ook andere gezichten ko men. Dat maakt het aantrekkelij ker voor alle partijen." Het toernooi in De CaramBowl, een locatie bij de Zeelandhallen, wordt voor de organisatoren een krachtproef Zo is er geschoven met het speelschema om de spe lers die maandag pas terugkeren van het WK in Ecuador in te laten stromen. Lidwien de Bruijn, die bestuurslid is in de Sectie Driebanden, is één van de drijvende krachten achter de organisatie. Vorig jaar maakte ze haar debuut in Veghel in de toernooileiding. „Ik was tot dan toe alleen als arbi ter betrokken bij het toernooi, maar ik vond het leuk om de ande re kant van de organisatie ook eens mee te maken." Dat het kampioenschap naar Zee land is verhuisd, maakt de uitda ging nog groter. „De mensen van de CaramBowl in Goes hebben enorm hun best gedaan om het toernooi naar hier te halen." En verder staat er een legertje vrijwilli gers klaar om tijdens de speelda gen hand- en spandiensten te ver richten. „We hebben geweldig veel medewerking gekregen vanuit de hele provincie." Lidwien de Bruijn uit Noordwelle is één van de drijvende krachten achter de Masters. Ze staat vanaf volgende week voor een kracht proef in Goes. De jonge Brabander, die in zijn prille carrière al drie keer het NK driebanden klein biljart, twee keer het NK groot biljart voor jeugd en één keer de Europese jeugdtitel won, is reserve bij het team van Delta/Frans Bevers uit Goes, maar is nog niet aan spelen toegeko men. „Dat komt nog wel, ik geloof er zeker in." De matige prestaties van het Goe- se team verontrusten hem geen moment. „De competitie duurt 22 wedstrijden. Ik ben ervan over tuigd dat ze de play-offs halen." Over de ontwikkelingen in het bil jarten heeft Zuykerbuyk ook een 1^1 Nick Zuykerbuyk is met zijn 21 jaar de jongste deelnemer aan de Masters. „De kansen zijn klein, maar ik wil me wel laten zien", zegt de Brabander. door Frits Bakker goes - De vroegere kunststoter Jean Bessems is terug in het drie banden en is vanaf volgende week één van de deelnemers aan de Mas ters. Ben Velthuis speelde een eeuwig heid geleden al kampioenschap pen in het kader, Henk Habraken draait al een mensenleven mee in de top, Arie Weijenburg won de eerste twee toernooien om de Mas ters en Jan Arnouts en los Bongers zijn ook al bijna van een vorige ge neratie biljarters. Daar staat een jonge lichting tegen over in het gezelschap dat maan dag aan de Masters begint in Goes. Zo zijn Nick Zuykerbuyk en Jef frey [orissen nog zeer jeugdige ster ren aan het firmament, maar ook Dave Christiani is zeker nog te rangschikken onder de aankomen de driebandentoppers, lean van Erp is misschien wel de speler met het meest jeugdige ui terlijk, maar de Brabander, die vo rige week zondag voor het eerst va der werd (dochter Evi) heeft in zijn periode dat hij met Blomdahl, Jaspers en Van Wanrooij speelde al ervaringen van grote waarde op gedaan. De grootste kanshebbers, met Dick Jaspers torenhoog op kop, zijn te zoeken in het rijtje van acht reekshoofden. Behalve Jaspers zijn dat Raimond Burgman, Barry van Beers, lean van Erp, Jean Paul de Bruijn, Arie Weijenburg, Dave Christiani en Anno de Kleine. uitgesproken mening. „In Zeeland gebeurt er achter de schermen een hele hoop voor de jeugd. Jean Paul de Bruijn zit vol goede ideeën. Er moet natuurlijk wel iets mee ge beuren. Aan plannen alleen heb je ook niks. Maar zoals bij Hanze in Zwolle, dat is een heel ander ver haal. Daar gaat al het geld naar de toppers en wordt er voor de jeugd niks gedaan. Ik vind dat niet goed. Jaspers en Blomdahl worden ook een dagje ouder en wie volgt die mannen straks op?" De competitie in het driebanden wordt er ook niet boeiender op. „Die sponsor in Zwolle heeft nu twee teams met zowat alle topbil- jarters", zegt Nick Zuykerbuyk. „Op Crystal Kelly na kan niemand daar meer dan een puntje wegha len. Hoe lang zou dat de mensen nog boeien?" Slechte opening breekt Jean Paul de Bruijn op tegen Dave Christiani. door Frits Bakker CUENZA - De topvijf van de wereld keek toe met een geamuseerde blik. Op het WK driebanden in Cuenza (Ecuador) kwamen giste ren op de openingsdag veel biljar ters aan de tafel die het niveau van de gemiddelde caféspeler niet ont stegen. De Turkse boycot had de organisatie ertoe gedwongen veel spelers uit Ecuador aan het speel schema toe te voegen. Het niveau was bedroevend. lean Paul de Bruijn uit Hulst had geen oog voor het gestuntel van de plaatselijke coryfeeën. De ope ning van het WK was op zich al een marteling voor de Hulstenaar, die zelf ook een teleurstellende start beleefde en met 3-2 van zijn jonge landgenoot Dave Christiani verloor. De toppers op het WK, dat op 2600 meter hoogte wordt gespeeld in een bijzaal van een winkelcen trum, komen op de tweede dag Op de openingsdag van het WK driebanden in Ecuador is het spel van een bedenkelijk niveau. Jean Paul de Bruijn start met een ne derlaag tegen Dave Christiani. Verlies honkballers tegen Australië tienmou - De Nederlandse honk ballers zijn bij het wereldkampi oenschap in Taiwan tegen hun eer ste nederlaag opgelopen. Australië was in Tienmou met 4-3 te sterk voor de ploeg van coach Robert Eenhoorn. De nederlaag kreeg vorm in de negende en laatste in ning. Oranje nam de leiding (3-2), maar zag in de gelijkmakende slag beurt twee Australiërs de thuis plaat bereiken. Haas doet onderzoek naar vergiftiging berlijn - De Duitse tennisser Tom my Haas wil zeker weten of hij met opzet is vergiftigd tijdens de halve finales van de Daviscup te gen Rusland in oktober. Haas on dergaat vandaag haar- en bloedon derzoek in New York. De interna tionale tennisfederatie ITF heeft de aantijging eveneens in onder zoek. Haas moest in Moskou opge ven met buikgriep. Duitsland ver loor mede door het wegvallen van Haas de halve finale met 3-2. pas aan het biljart. Frédéric Caudron maakte gelijk maar korte metten met de Egyptenaar El Mes- sery (3-0), maar veel meer was er nog niet te beleven in Cuenza. Het is, zei Jean Paul de Bruijn, vooral wennen aan het verschil in tijd na een reis van 28 uur. „Mijn partij eindigde om half één 's nachts en naar de Nederlandse tijd gerekend was het dan eigenlijk half zeven in de morgen." Hij voer de het niet als excuus aan. „Ik heb in de eerste twee sets slecht ge speeld, ben daarna teruggekomen tot 2-2, maar in de beslissende set ging het weer mis." Het was een hard gelag, omdat hij er al weken naartoe had geleefd. „Ik weet dat het WK super belangrijk is om op de ranglijst te stijgen. Daarom ben ik erop gebrand goed te spelen." Zijn kansen zijn door het verlies te gen Christiani minimaal, omdat hij in een poule van drie (met de Duitser Christian Rudolph) nu af hankelijk is van de volgende par tijen. Over het moyenne kon De Bruijn ook al niet naar huis schrij- ven: de 3-2 kwam tot stand met setstanden van 12-15, 12-15, 15-12, 15-0 en 7-15. Christiani haalde 1.015 gemiddeld, De Bruijn 0.953. John Tijssens speelde zijn begin- partij met veel flair. Hij versloeg de Amerikaan Mazin Shooni met 3-0 en een gemiddelde van 1.500. Ook Renault wordt verdacht van spionage londen - Het bestuur van de inter nationale automobielfederatie (FIA) beschuldigt de directie van11" Formule-i-renstal Renault van spionage. De Franse teamleiding dient op donderdag 6 december tijdens een hoorzitting in Monaco verant woording af te leggen over ver meende illegale praktijken in de periode tussen september 2006 en oktober 2007. Serena Williams verlaat Madrid madrid - De Amerikaanse tennis- - ster Serena Williams komt niet meer in actie in het WTA Tour Championship in Madrid. Artsen hebben de nummer vijf van de we reld verder spelen afgeraden. Willi ams moest woensdag met een pijn lijke knie opgeven in haar eerste partij op het officieuze wereldkam- pioenschap tegen de Russin Anna Tsjakvetadze. De Fran<;aise Marion Bartoli neemt Williams' plek in Madrid over. Nick Zuykerbuyk: „In Zeeland gebeurt er achter de schermen een hele hoop voor de jeugd." foto PZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 47