Minder bieten op Zeeuwse akkers Bouwwereld bepleit afschaffen belastingaftrek hypotheekrente Volop kansen voor Gent door nieuwe zeesluis Eurostar rijdt vanaf volgende week naar vernieuwd St. Pancras Station woensdag 5 december Ondernemer pzc Vrijdag 9 november 2007 39 Cosun geeft premie voor bietentelers die productie verminderen. door Ben Jansen goes - De suikerbiet is hard op weg een onbeduidend gewas in de Zeeuwse akkerbouw te worden. Watze van der Zee, akkerbouwer in Zaamslag en voorzitter van de raad van toezicht van suikerprodu cent Cosun, houdt er rekening mee dat het bietenareaal binnen enkele jaren met een kwart zal zijn afgenomen. „En het eind is nog niet in zicht", verwacht hij. De Europese Commissie wil dat komend seizoen 13,5 procent min der suikerbieten worden ver bouwd. Boeren die hun bietenquo tum verlagen, ontvangen daarvoor 26 cent per kilo van de Europese Unie. Cosun legt er nog eens ne gen cent bovenop. Boeren die op tamelijk grote afstand van de sui kerfabriek in Dinteloord liggen, krijgen nog een extra bonus. Dat geldt in de Zeeuwse situatie voor Zeeuws-Vlamingen. Er is ook een extraatje voor boeren met een klein bietenquotum. Op die ma nier kan suikerproductie efficiën ter worden gemaakt. Van der Zee verwacht dat veel boe ren deze regeling zullen benutten. „Het is misschien wel een kwestie van nu of nooit. Op dit moment is een premie beschikbaar. |e moet maar afwachten of dat volgend jaar nog het geval zal zijn." Daarbij speelt ook een rol dat de graanprijs de laatste twee jaar fors gestegen is, waardoor het afscheid van de suikerbiet boeren in finan- De Europese Commissie wii dat boeren minder suikerbieten te len. Een premie en aantrekkende prijzen voor andere gewassen maken dat mogelijk. cieel opzicht minder zwaar zal val len. De hogere graanprijs trekt ook die van andere gewassen mee. Van der Zee: „Maar wonderwel genoeg niet die van suikerbieten. Dat heeft natuurlijk ook te maken met het besluit suiker van buiten de Eu ropese Unie toe te laten, maar dit verklaart nog niet alles." Vooral op boerenbedrijven met veel grond loopt de bietenproduc tie volgens Van der Zee sterk te rug. „Er is dit najaar heel veel graan ingezaaid." Zeeland telt nu nog ongeveer 2500 bietentelers. Ondanks de premie voor bietente lers die suikerquotum inleveren, verwacht Van der Zee niet dat het areaal met de beoogde 13,5 procent zal inkrimpen. Omdat de Europe se Commissie een veel verdergaan de vermindering van de suikerpro ductie voorstaat, houdt hij reke ning met aanvullende maatrege len. Cosun heeft in elk geval een stok achter de deur: als het krimp- percentage van 13,5 in januari niet is bereikt, hanteert de onderne ming de kaasschaafmethode bij al le aangesloten boeren om toch aan de opgelegde verlaging van de sui kerproductie te komen. Daar staat dan geen vergoeding tegenover. door Ben Jansen gent - Het havengebied van Gent biedt volop mogelijkheden werk, wonen, recreatie en natuur op een evenwichtige manier te combine ren. Voorwaarde is wel een nieu we sluis bij Terneuzen om de Gen- te haven beter bereikbaar te ma ken voor grote en diep stekende schepen. In het strategisch plan voor de Gentse kanaalzone, dat vandaag wordt aangeboden aan de Vlaam se minister-president Kris Peeters, speelt die nieuwe sluis dan ook een voorname rol. Het havenge bied raakt in een stroomversnel ling als de maritieme toegang wordt verbeterd. Het plan beschrijft waar insteekha- vens kunnen worden uitgebreid en verdiept, waar maatregelen moeten worden getroffen om de leefbaarheid van dorpen en woon wijken veilig te stellen, welke ver spreide woningconcentraties kun nen worden gesloopt en hoe na tuurwaarden kunnen worden be schermd. Het is de bedoeling dat het strate gisch plan een vervolg krijgt in de vorm van een toekomstbeeld dat ook het Nederlandse deel van de kanaalzone beschrijft. LONDEN - Het voor 1,2 miljard euro gerestau- daan door de Eurostar, de hogesnelheidstrein die het station bevat achttienduizend panelen van reerde St. Pancras Station in Londen wordt vol- Londen verbindt met Brussel en Parijs. De Britse zelfreinigend glas. In het complex zijn zestig win- gende week woensdag opengesteld voor het pu- autoriteiten hopen dat St. Pancras uitgroeit tot kels en de langste champagnebar van Europa, bliek. Vanaf die dag wordt het station weer aange- een toeristische attractie. De overkapping van foto Andy Rain/EPA Nieuwsgierig naar de advertentie mogelijkheden in de Ondernemer special 'Geld'? Bel voor een afspraak! Projectontwikkelaars en aannemers pleiten voor geleidelijke beëindiging. door Gert van Harskamp DEN HAAG - De belastingaftrek op hypotheekrente moet op de hel ling. De fiscale begunstiging voor woningbezitters moet geleidelijk worden afgeschaft. Dat stelt de NVB, de branchevereniging van bouwers en projectontwikkelaars. De organisatie was tot nog toe fel gekant tegen aantasting van de hy potheekrenteaftrek. „Elke bloedgroep heeft zijn eigen heilige huisje, ons heilige huisje is de hypotheekrenteaftrek. Wij zijn bereid om dat om te halen, maar dan moeten ook elders huisjes om", aldus NVB-voorzitter Jo Goossens. De NVB zegt een plan te hebben om de aftrek van hypotheekrente stapsgewijs af te bouwen over een periode van dertig jaar. Voorwaar de is dat ook andere obstakels voor het functioneren van de wo ningmarkt worden aangepakt. „De huurprijzen moeten worden vrijge geven, de overdrachtsbelasting moet worden afgeschaft en het ei- genwoningforfait moet vervallen", zegt Goossens. Daarnaast moet de huurtoeslag worden vervangen door een woontoeslag voor alle huurders en woningbezitters met een krappe beurs. Ook zou er vol gens de NVB meer duidelijkheid moeten komen over de rol van de corporaties op de woningmarkt. De NVB verwacht eind dit jaar, be gin volgend jaar het plan te presen teren. Het pleidooi van de bouw sector sluit aan bij de recente ad viezen van de Sociaal-Economi sche Raad (SER) en de Vrom-raad. Ook zij menen dat het overheids beleid de woningmarkt eerder schaadt dan goed doet. De woning productie in Nederland blijft al ja ren achter bij de doelstellingen. Ook de doorstroming van goedko pe naar dure woningen en van huur- naar koophuizen verloopt stroef. Critici menen dat de renteaftrek de prijzen opdrijft, waardoor het voor starters steeds moeilijker wordt een huis te kopen. Volgens het NVB-plan hoeven de prijzen niet te dalen, maar zal de stijging minder extreem zijn dan nu het ge val is. Bovendien kost de regeling de schatkist jaarlijks twaalf miljard euro. Dat geld kan beter worden gebruikt voor een algemene belas tingverlaging. De belastingaftrek op hypotheek- rente schaadt volgens de bou wers en projectontwikkelaars een gezonde ontwikkeling van de woningmarkt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 41