Zes genomineerden gewogen het leugen verhaal 34 Vrijdag 9 november 2007 PZC KISl.INtj 6 VERHUYCK Roman Zeeuwse Boekenprijs wordt vanavond voor vijfde keer uitgereikt. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - In de Burgerzaal van het voormalige stadhuis in Middel burg wordt vanavond de vijfde Zeeuwse Boekenprijs uitgereikt. Zes titels, geselecteerd uit 55 inzen dingen, zijn genomineerd. De prijs heeft de afgelopen jaren nogal wat kritiek te verduren ge had, vooral omdat er zoveel genres en soorten boeken voor in aanmer king komen: zowel boeken óver Zeeland als werk van auteurs die op enigerlei wijze een band met de provincie hebben. Daardoor kon vorig jaar Carolijn Visser de prijs winnen, hoewel in Miss Con cordia het woord 'Zeeland' niet eens voorkomt. Een goede vergelijking van de in zendingen is, hoe dan ook, nauwe lijks mogelijk. Het blijft, zo werd de afgelopen jaren steeds gezegd, appels met peren vergelijken. Daar is dit jaar enigszins aan tegemoet gekomen door te werken met zes categorieën, zodat alle genres een gelijke kans op de prijs hebben. De appels, peren en alle andere fruit soorten zijn dus keurig gesorteerd, maar om de uiteindelijke winnaar te bepalen, moeten ze toch weer met elkaar worden vergeleken. Wie de prijs in ontvangst mag ne men, valt daardoor wederom lastig te voorspellen. De zes kandidaten in alfabetische volgorde op een rij, met hun voors en tegens: A.Th. van Deursen, J.R. Bruijn J.E. Korteweg: De Admiraal. De wereld van Michiel Adriaens- zoon de Ruyter (uitgeverij Van Wijnen). Het recordaantal inzendingen van dit jaar is mede te danken aan het Michiel de Ruyterjaar, dat tien kan didaten opleverde. De Admiraal is de royaal gesponsorde officiële 'na tionale herdenkingsuitgave'. Het is, zoals mag worden verwacht, een prachtig vormgegeven en rijk geïllustreerd boek. En zeker Van Deursen schrijft zeer toegankelijk over De Ruyter. Smetje op de nominatie is dat Joke Korteweg, die het beeldmateriaal van toelichting voorzag, recent het middelpunt was van een weinig opgemerkte affaire, omdat zij in haar boek Kaperbloed en koopmans geest (2006) wel erg royaal gebruik maakt van materiaal van anderen. Katie Heyning: De tapijten van Zeeland (uitgave Zeeuws Mu seum). Remco van Schellen met zijn boek op de televisietoren in Goes. Onmisbaar boek voor wie alles wil weten over de wandtapijten in het Zeeuws Museum. De opdracht om daar op een goed onderbouwde en vooral ook onderhoudende ma nier over te schrijven, was Katie Heyning wel toevertrouwd. Alleen de vormgeving... Het mu seum heeft de afgelopen tijd diver se publicaties uitgebracht, die on der meer opvielen door hun eigen zinnige vormgeving. Die pakte in dit geval minder goed uit, vooral door het omslag dat in eerste in stantie doet vermoeden een proef exemplaar in handen te hebben. Kisling Verhuyck: Het leugen verhaal (uitgeverij De Arbeiders- pers). Historische thriller van schrijvers duo, gesitueerd in en rond hun Zeeuwse Boekenprijs woonplaats Graauw. De zoektocht naar de Heilige Graal en andere elementen doen denken aan De Da Vind Code, maar tegelijkertijd verweven Kisling Verhuyck be- De appels, peren en alle andere fruitsoorten zijn nu keurig gesorteerd hendig het Reynaert-verhaal door hun boek. Het leugenverhaal com bineert op boeiende en uitdagen de wijze feit en fictie. Remco van Schellen: Vijftig jaar zenden en ontvangen - biogra fie van de tv-toren Goes (uitge verij Etcetera). Dé outsider onder de zes kandida ten: uitgegeven in eigen beheer, met een formaat en vormgeving die in positieve zin afwijken van het alledaagse. Een boek boorde vol wetenswaardigheden over de tv-toren. Lovenswaardig is ook de bijbehorende website, waarop film- en geluidsfragmenten zijn te vinden en waarop de inhoud van het boek actueel wordt gehouden. Kees Slager: Mijn Zeeland (uitge verij Atlas). Een persoonlijk woordenboek dat uitnodigt om te grasduinen. Met in totaal honderd korte beschou wingen, herinneringen, loftuitin gen en kritische noten die samen een mooie, onvermijdelijk gekleur de karakterschets van Zeeland ge ven. Soms liefdevol, dan weer wat wrokkig, maar altijd betrokken. Niet elk lemma is even sterk. Er zit ten, bijna onvermijdelijk, ook wat Zeeland voor diwimies-achtige 'vul- lers' tussen. Floortje Zwigtman: Tegenspel (uitgeverij De Fontein). Het tweede deel van 'Een groene bloem'-reeks, die tot A.F.Th.-ach- tige proporties is uitgegroeid. Te genspel is het vervolg op het veelge prezen Schijnbewegingen, dat twee jaar geleden de Zeeuwse Boeken prijs had verdiend, vanwege de meesterlijke stijl maar ook vanwe ge het gedurfde thema (homosek sualiteit in het i9e-eeuwse Enge land). Tegenspel lijkt nét iets min der, maar dwingt nog steeds be wondering af. De jury bestaat dit jaar uit: Karla Peijs (voorzitter), Ton Brandenbarg, Ma rio Molegraaf, Diny Schouten, Huib Uil en Paul van der Velde (secretaris). Eerdere winnaars: 2003: Annejet van der Zijl met Anna. Het leven van An nie M.G. Schmidt2004: Francisca van Vloten met MoenTussen Toorop en Mondriaan2005: jan J.B. Kuipers Robbert Jan Swiers met Het verhaal van Zeeland2006: Carolijn Visser met Miss Concordia. Drie genomineerden van dit jaar waren al eerder kandidaat: Kees Slager (2003), Floortje Zwigtman (2005) en Katie Heyning (2006). Aantal inzendingen: 55 (2003: 20; 2004: 38; 2005: 43; 2006: 32). De winnaar ontvangt 1Ó00 euro en het beeldje Zeeuws Meisje in goud. Het beeldje is gemaakt door kunstenares Eva Crebolder. Voor de tweede keer wordt ook een publieksprijs uitgereikt: de Jan Bruijns Prijs (zilveren Zeeuws Meisje). Stemmen kon tot en met gisteren via www.zeeuwstijdschrift.nl en in de boekhandels. Vorig jaar ging de prijs naar Duiven op Bouvet van Ronny Boogaart en Eric de Rooij. Corine Kisling en Paul Verhuyck foto Richard Praast Floortje Zwigtman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 36