Tweetal hoort 30 en 36 maanden cel F)p forfplfhlif is eisen voor beroven hoogbejaarden Schouwburg weer heel Pad in Prooijenspark is vernoemd naar held 'De Piraat' Een kijkje bij zorginstellingen 26 Vrijdag 9 november 2007 PZCW Ontreddering en angst bij oudere slachtoffers volgens officier groot. door Emile Calon MIDDELBURG - Laf en laaghartig. Met die woorden kwalificeerde of ficier van justitie W. Smeenk de daden van een Hongaarse vrouw en een Italiaanse man. Die twee zorgden vanaf half april tot en met begin augustus voor grote onrust onder met name de oudere inwo ners van Walcheren en Zuid-Beve land. De vrouw, al dan niet vergezeld door haar vijftienjarige dochter, drong die maanden bij talloze hoogbejaarden binnen om daar als een ekster allerlei kostbaarheden te roven. Volgens de officier bepaal de de 44-jarige man waar de Hon gaarse telkens haar slag moest slaan. Vanuit hun tijdelijke wo ning aan het Heemskerckplein in Vlissingen bracht hij haar per auto overal heen en wachtte haar ver volgens ook weer op. De 37-jarige vrouw belde aan bij haar slachtof fers en vroeg vervolgens om een glaasje water of wat te eten en drong tegelijkertijd de woningen binnen. Als haar dochter haar vergezelde vroeg ze of het meisje naar de wc mocht waarna ze zelf ook weer op strooptocht ging. Daarbij had ze MIDDELBURG - De vloer onder de eerste drie rijen van de Middel burgse schouwburg is gemaakt. De stoelen kunnen weer gebruikt wor den. Woensdagavond verzakte de vloer vlak voor de eerste voorstelling in de verbouwde schouwburg. Het publiek dat op die stoelen zat, kreeg een andere plaats toegewe zen. De aannemer had een gedeel te van de constructie eronder ver geten te lassen, zegt schouwburgdi recteur P. de Neef. De vloer dekt de orkestbak af als die niet wordt het met name voorzien op geld en sieraden. De officier schetste een beeld van grote ontreddering bij de slachtof fers. Die waren hun vertrouwen in anderen veelal kwijt. Een van hen was gisteren aanwezig bij de rechts zaak tegen de twee. Haar dochter vertelde dat haar ouders gehoopt hadden nog geruime tijd zelfstan dig te wonen. Dat zit er nu niet meer in. De angst is zo hevig dat ze op zoek zijn naar iets waar ze beschermder kunnen wonen. Tegenover de politie verklaarde de vrouw dat ze naar Nederland was gekomen omdat ze zigeuners ken de die aan de kost kwamen door oude mensen te bestelen. Gisteren ontkende ze dat verhaal. Ze vertel de dat ze door de Italiaan werd ge dwongen om te roven en dat ze af en toe eens vijf of tien euro kreeg. Bij het verhoor door de politie had ze echter verklaard dat ze de opbrengst van de rooftochten al tijd deelden. De rechtbank constateerde dat er wel meer tegenstrijdigheden zaten in de verschillende verklaringen van de vrouw. De man daarente gen ontkende alles. Hij gaf aan dat Officier van justitie W. Smeenk eist celstraf tegen een Hongaarse en een Italiaan. Die hebben met hun babbeltruc maandenlang on rust gezaaid onder ouderen. gebruikt. Zo is er ruimte voor drie rijen extra stoelen. De vloer is in de nacht van donder dag op vrijdag gelast. Er is geen ge vaar meer voor verzakkingen, zegt De Neef „We hebben er met zijn allen op staan dansen. Het is nu een orkestbak als alle andere." De mensen die op de eerste drie rijen zaten, worden door de schouwburg uitgenodigd voor een extra avondje uit. Vandaag kan ie dereen zien hoe de constructie ge maakt is. De schouwburg houdt open dag van 12.00 tot 21.00 uur. hij van niets wist. Hij had de vrouw alleen maar naar adressen gereden omdat ze daar werk zocht als hulp in de huishouding. Van het binnendringen van woningen door middel van een babbeltruc wist hij niets. Smeenk stelde echter dat hij de leidsman van de twee was. Ze eis te een celstraf van 30 maanden te gen de Hongaarse en 36 tegen de Italiaan. De man moet wat haar be treft ook langer zitten omdat hij al eerder veroordeeld is. De vrouw vertelde dat de man haar dwong om te roven. Tijdens de rechtszaak durfde ze de man ook niet aan te kijken. Haar advo caat C. de Wit noemde haar een slachtoffer en vergeleek haar met een van de tragische hoofdfiguren uit de romans van Charles Dickens. Ook verhaalde hij over haar ellendig bestaan in Oost-Euro pa waar ze als zigeunerin veel heeft afgezien. Advocaat H. Duns- bergen zette vraagtekens bij het po litieonderzoek. Volgens hem was er wekenlang oneigenlijk gebruik gemaakt van een peilzender onder de auto van de Italiaan. Ook voer de hij aan dat de belastende verkla ringen aan het adres van zijn cliënt door de vrouw, dusdanig veel tegenstrijdigheden bevatte dat ze niet gebruikt mochten worden als bewijsmiddel. Uitspraak 21 november Op 02-11-2007 is ten laste van Vinanda Poldervaart, thans zijnde zonder bekende woon- of verblijf plaats zowel in als buiten Nederland, een proces verbaal betekend door N.A. Polderman, t.k.-gerechtsdeurwaarder. In voormeld exploot wordt een beschikking betekend, onder andere betreffende de uitspraak van echt scheiding. Een afschrift van dit exploot kan worden verkregen bij onderstaand gerechtsdeurwaarder kantoor. Buys Partners B.V. Ondernemersweg 5 4691 SL Tholen Onderzoek naar het aantal broedvogels in Middelburg is afgerond. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het is zoals hij had gedacht: de huismus en de spreeuw hebben het moeilijk in Middelburg. Ook de boerenzwa luw en de huiszwaluw komen niet meer zoveel voor als twintig jaar geleden. Daar staat tegenover dat de roodborst, de staartmees ('een succesverhaal'), de tjiftjaf, de groe ne specht, de dodaars, de kerkuil en de kraaiachtigen het bijzonder goed doen. Jaco Walhout heeft afgelopen zo mer in opdracht van de gemeente Middelburg vogels geteld. Op de fiets en te voet door de hele stad, een paar keer per wijk, luisterend naar vogels die met hun zang hun territorium afbakenen. „Alle soor ten die in bosachtige gebieden voorkomen, doen het goed in heel Nederland, dus ook in Middel burg", zegt hij. „De groene specht is een uitzondering: die gaat overal achteruit, behalve hier." De toename van de bosvogels hangt samen met het ouder wor den van de bomen, denkt Wal hout. De omgeving wordt gewoon prettiger voor die vogels. Lastiger is het om een verklaring te vinden voor het verdwijnen van soorten als mussen en spreeuwen. Poezen misschien? „Die zijn er altijd ge weest." Kauwen dan? „Die eten al leen kleine vogels als ze per onge luk uit het nest vallen, en dan zijn ze toch al dood." Het gevaar zit in onverdachte hoek. De Turkse tortel kon wel eens de oorzaak zijn van het ver dwijnen van de huismus, denkt Walhout. „Het zijn voedselconcur- renten. Ze eten zaden, net als mus sen. Die tortels zitten overal." Niet dat hij ze geteld heeft, want de soort werd net als de merel en de koolmees afgedaan als niet interes sant genoeg. „Maar volgend jaar wil ik ze wel tellen, het is een soort die is toegenomen. Dat weet ik wel zeker." De daling van het aantal mussen mag dan dramatisch zijn, toch is deze samen met de spreeuwen nog steeds de meest voorkomende vogel in Middelburg. „Als de huis mussen op dit niveau blijven zit ten, is het niet erg, maar ik ben bang dat ze nog verder achteruit gaan. Net als de trekduif. Daar wa ren er vroeger miljoenen van. Die is nu uitgestorven." De kneu wacht hetzelfde lot, net als de graspieper. Vooral de soor ten die zich kunnen aanpassen, redden het, voorspelt Walhout. „Als je als vogel iets voor elkaar kunt krijgen,, dan heb je geluk." De kauw is er zo één, de ekster ook en reigers, vroeger schuw, zijn nu overal te zien, net als meerkoe ten. „De kritische soorten, vogels die veel eisen stellen aan hun om geving, verdwijnen." Mensen kunnen daar iets aan doen: nestkasten neerzetten, hun gras vooral niet vervangen door te gels, rommelige plekjes rommelig 'Haviken eten eksters. Ze zijn een makkelijke prooi omdat ze zo opvallen.' laten, snoeien buiten het broedsei- zoen, bij het vernieuwen van da ken dakpannen gebruiken waar vo gels onder kunnen nestelen en tui nen en parken gevarieerd -afwisse lend bomen en struiken- aanleg gen. Ook de gemeente heeft een taak. Dat er dit jaar weinig karekie- ten waren, heeft volgens Walhout te maken met het baggerwerk in de vesten. De vogels vonden het er te onrustig. Kraaiachtigen rukken op: kauwen ('brutale jongens'), gaaien, maar ook eksters. Hoe dat komt? Het aanpassingsvermogen dus, denkt Walhout. „Eksters hebben niet veel nodig: een boom en een beet je een kruin. Er zitten nu zes keer zoveel broedparen in Middelburg als twintig jaar geleden. De vraag is hoe lang dat zo blijft. Haviken eten eksters. Omdat ze zo opvallen zijn eksters een makkelijke prooi." En de haviken zijn ook al bezig aan een opkomst. Walhout ver wacht ze binnenkort broedend in Middelburg te zien. - gewoon gezellig - STRANDPAVILJOEN Geopend: vrijdag - zaterdag - zondag Duinweg Oostkapelle Eerbetoon voor gesneuvelde majoor Willem Pieter Landzaat. door Forra de Jong MIDDELBURG - Majoor Willem Pie ter Landzaat heeft een pad naar hem vernoemd gekregen. Het voormalige illegaliteitspad in de Middelburgse wijk Prooijenspark heet nu: Majoor W.P Landzaat pad. Landzaat, die in 1940 sneuvel de bij de slag om de Grebbeberg, werd al eerder postuum geëerd met een Militaire Willemsorde. Gisteren werd op het het stadhuis op de markt van Middelburg stil gestaan bij de naamgeving van het pad en bij de naamgever. De be langrijkste gast was de zoon van de majoor: W.G Landzaat. Hij kwam samen met zijn echtgenote naar het stadhuis om de gemeente te bedanken voor het eerbetoon. „Dit gebaar betekent ontzettend veel voor mij", zei hij. „Ik was vijf tien toen mijn vader overleed. We hadden een hele sterke band en ik heb hem enorm gemist. Het is mooi dat hij zo niet vergeten wordt." Ondanks dat hij zijn vader zo snel al moest missen, is hij nooit boos geweest dat zijn vader zich tot zijn dood verzette. „Het zat niet in zijn aard om zichzelf over te geven. Als hij niet bij de slag om Grebbeberg gestorven was, was hij waarschijn lijk wel een keer gevangen geno men. Dan is het misschien maar beter geweest zo." Burgemeester K. Schouwenaar leg de uit dat het pad eigenlijk eerst een andere naam had gekregen. „Voor een gemeente is het moei lijk om terug te komen op beslis singen. Het pad hebben we name lijk eerder al illegaliteitspad ge noemd. De nieuwe naam is echter MIDDELBURG - In de Week van de Chronisch Zieken houden zorgin stanties verschillende activiteiten. Fokus Middelburg houdt zaterdag middag een open dag bij de aange paste Fokuswoningen aan de Zus terstraat 34. In Sport- en gemeen schapscentrum de Couburg in de Duinstraat in Koudekerke, is zater dag een beweegmarkt. Mensen met een lichamelijke beperking kunnen van 11.00 tot 15.00 uur gra tis meedoen aan open sportlessen. De Vereniging Homeopathie houdt 13 november een lezing over homeopathie bij chronische ziekte in de Zeeuwse Bibliotheek. veel beter." W.G Landzaat reageer de ontroerd op alle aandacht voor zijn vader. „Toen mijn moeder hoorde dat hij de Grebbeberg moest verdedigen zei ze: 'Wij zul len papa niet meer terugzien want hij zal zich nooit overgegeven'. Dat nam ik meteen voor waar aan, want zo was mijn vader. Deze be noeming van het pad is meer dan een eerbetoon. Het is een bood schap dat vrijheid niet vanzelfspre kend is. Dat het ook plichten met zich meebrengt. De plicht om het te verdedigen." Landzaat was commandant van het eerste Bataljon van het Achtste Regime Infanterie. Hij weigerde zijn post op te geven toen de Duit sers aanvielen. Hij stuurde zijn manschappen weg en overleed zelf op 13 mei 1940. Het voormalige illegaliteitspad in de nu: Majoor W.P Landzaatpad. Middelburgse wijk Prooijenspark heet foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 28