t 'Door te blijven vragen, creëer je antwoorden' Willem Holleeder tijdens een van de ondervragingen PZC Vrijdag 9 november 2007 I 1 3 De drie hoofdrol spelers in het proces (vlnr): officier van justi tie Koos Plooy, Willem Holleeder en diens advocaat Jan-Hein Kuijpers met een ex-compagnon. Zegt justi tie dat Kees Houtman, handelaar in hasj en vastgoed, is afgeperst door Holleeder en zijn 'brommer club', dan zeggen de leden van die brommerclub en Holleeder dat ze wel aanhoudend 'drankies gingen drinken', ook met Houtman, maar dat verhalen over afpersing 'kroeg praat' zijn. Holleeder zette zijn uitvoerige le zing tegenover het verwijt van jus titie dat hij met een groepje mede verdachten vastgoedbaron Willem Endstra heeft afgeperst. Endstra was zelf een zware crimineel die van zeer diverse criminelen miljoe nen had aangepakt, die hij vervol gens weigerde terug te betalen. Door John Mieremet werd hij zelfs ooit aangeduid als 'bankier van de onderwereld'. Het verhaal over die afpersing verzon Endstra om die schuldeisers te kunnen zeggen: 'Ik heb geen geld meer, ik ben zielig.' Aldus Holleeder. De rechtbank hoorde het met be langstelling aan, al herhaalde voor zitter Verpalen dat hij er uit hoof de van zijn functie 'nu eenmaal ernstig rekening mee moet hou den dat verdachten niet de waar heid spreken'. En: Endstra kan nog zo'n crimineel zijn geweest, dat wil nog niet zeggen dat hij niet is afgeperst. De rechtbank liet opmer kelijk vaak doorschemeren dat ze in elk geval de verklaringen van Willem Endstra zelf serieus neemt en zwaar weegt. Verpalen noemde passages uit de Endstra Tapes, de processen ver baal van de 'achterbankgesprek- ken' tussen Endstra en een drietal vaste rechercheurs, 'authentiek'. Zoals hij ook een verhaal van Endstra's broer Haico authentiek vond klinken. Holleeder schrok er van. Verpalen vroeg zich tijdens de zaak wel va ker af welk belang getuigen zou den kunnen hebben om de afper sing door Holleeder te verzinnen? Wanneer de voorzitter grote delen van zittingsdagen bondig samen vatte, waren bovendien nogal eens juist de argumenten verdwenen die in Holleeders voordeel waren aangevoerd. Zo kregen toehoor ders sterk het gevoel dat de recht bank in elk geval in de zaak-Ends tra op een veroordeling afstevent. Het blijft bij bespiegelingen. De rechtbank zal op zijn vroegst half december vonnis wijzen. Maandag zal justitie haar strafeis uitspreken. Hun requisitoir vergt liefst 16 uren, twee werkdagen lang dus. Door een verzoek van Kuijpers gisteren aan de rechtbank om meer getuigen te horen werd de zaak op de valreep met enkele uren vertraagd. Dat de eis zeer fors zal zijn, een gevangenisstraf met dubbele cijfers, is de verwachting. >tra blijkt Je politie al illingen te zogenaamde ?n fjm worden zad^ tegen 20 april 2006 Cafébaas Thomas van der Bijl wordt vermoord nadat zijn belastende verklarin gen aan de politie over Holleeders af persingspraktijken uitlekken. I Thomas van der Bijl AUG. SEPT. OKT. DEC. 19 februari 2007 Advocaat Bram Moszkowicz legt de verdediging van Willem Holleeder neer. Hij vindt zich te veel beschadigd door beschuldi gingen van Jort Kelder, die hem maffiamaatje noemde. Advocaat Jan-Hein Kuijpers neemt de 2 april 2007 Begin proces tegen Willem Holleederen negen medeverdachten. Vlak voor het begin wordt met een raketwerper een aanslag gepleegd op de extra beveiligde rechtbank in Amsterdam Osdorp. 5 april 2007 Holleeder kampt 10 september 2007 Hervatting proces. met gezondheids- Holleeder is zover klachten en blijkt opgeknapt dat hij er doodziek te zijn. weer bij kan zijn. 1 oktober 2007 Getuige Bram Zeegers bevestigt eerdere verklaringen over de afpersing van zijn overleden vriend Willem Endstra door Holleeder. 9 oktober 2007 Bram Zeegers wordt dood in zijn woning in Amsterdam ge vonden, later blijkt dooreen overdosis MDMA, een grond stofvoor xtc. JAN. FEBR. MAART APRIL zaak Holleeder over. Bram Moszkowicz JUNI JULI 2007 15 april 2007 Het proces wordt tijdelijk stilgelegd. Koos Plooy en Saskia de Vries 8 november 2007 Vooruitlopend op het requisitoir van de officieren van justitie Koos Plooy en Saskia de Vries dient advocaat Kuijpers een verzoek in om meer getuigen te horen. Het verzoek wordt afgewezen door de rechtbank.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 13