'Opmars China en India bedreigt energielevering' Bhutto zet Musharraf onder druk ALULIGHT Drie dagen van rouw in Afghanistan Eritrea en Ethiopië op ramkoers over grensstrook INBRAAKPREVENTIE? Finse schutter noemde zichzelf Übermensch en haatte mensen PZC Donderdag 8 november 2007 7 'f,., 'Mi- •vVv-' - 1 PUL-I-KHUMRI - Afghanen dragen de kist van een van de slachtoffers van de zelfmoordaanslag in Pul-i-Khumri van dinsdag. President Hamid Karzai van Afghanistan heeft gisteren drie dagen van na tionale rouw afgekondigd na de zware aanslag. Zeker veertig mensen zijn daarbij om het leven gekomen, onder wie zes parlementariërs. Ten minste 120 mensen raakten gewond, aldus woordvoerders van ziekenhuizen. Onder de slachtoffers zijn veel schoolkinderen die de parle mentaire delegatie verwelkomden, toen die een suikerfabriek bezocht. foto Musadeq Sadeq/AP Ex-premier Pakistan wil massademonstratie houden tegen president. ISLAMABAD - De voormalige Paki staanse premier Benazir Bhutto heeft president Pervez Musharraf gisteren onder grote druk gezet. Bhutto wil morgen een massade monstratie houden in de stad Ra walpindi. Zij gaat daarmee in te gen een door Musharraf afgekon digd demonstratieverbod, onder deel van de door hem uitgeroepen noodtoestand in het land. Bhutto wil bovendien op 23 no vember een begin maken met een 'lange mars' van Lahore naar Isla mabad. De ex-premier heeft de be volking opgeroepen mee te doen totdat Musharraf voldoet aan de ei sen: opheffen van de noodtoe stand, het ontslag uit zijn functie als legerleider en het laten door gaan van parlementsverkiezingen medio januari. Bhutto wil mee doen aan deze stembusgang en zij lijkt hoge ogen te gooien. De burgemeester van Rawalpindi heeft aangekondigd morgen hard op te treden tegen demonstranten. Bhutto keerde kortgeleden terug uit een ballingschap. Zij overleefde een moordaanslag, waarbij meer dan 140 mensen de dood vonden. Internationaal Energie Agentschap voorziet sombere tijden. door Thomas Olivier DEN haag - De onstuimige groei van China en India heeft dramati sche gevolgen voor de wereldwijde energievoorziening en het milieu. De vooruitzichten voor de komen de twee decennia zijn somberder dan eerder werd aangenomen. Dat stelt het Internationaal Energie Agentschap (IEA) in de World Energy Outlook 2007. De waarschuwing komt op het moment dat de olieprijs records haalt. Een vat ruwe olie kostte gis teren meer dan 98 dollar per vat. De Opec, de organisatie van olie-exporterende landen, weigert de olieproductie te verhogen. Aan de pomp betaalt de Nederlandse automobilist recordprijzen voor diesel en benzine. Volgens het IEA neemt de vraag naar energie de komende twee de cennia met meer dan 50 procent toe. „De energievoorziening wordt de komende jaren nóg duurder, nóg vuiler en nog minder zeker dan we dachten", zegt Aad van Bo- hemen van het IEA. De goedkope dollar is een licht puntje voor de Europese consu ment, zegt Van Bohemen. Die zorgt dat de olieprijs in euro's min der is gestegen. „De keerzijde is dat de vraag naar olie daardoor al leen maar blijft toenemen." De onstuimige groei van China en India speelt een hoofdrol bij de stij gende vraag. De vraag naar energie zal in die twee landen tot 2030 meer dan verdubbelen. Van Bohe men: „In 2025 zullen ieder jaar meer auto's in China verkocht De onstuimige groei van China en India heeft rampzalige gevol gen voor de energievoorziening in de wereld. Dat stelt het Inter nationaal Energie Agentschap. door onze correspondent Nona Eveleens NAIROBI - Ethiopië en Eritrea steve nen in hoog tempo af op een nieu we oorlog. De opbouw van troe pen aan weerszijden van de om streden grens kan binnen enkele weken tot bloedvergieten leiden. Eritrea heeft ruim 120.000 man schappen samengetrokken in het grensgebied, terwijl er aan de ande re kant honderdduizend Ethiopi sche militairen zijn gelegerd. De denktank International Crisis Group (ICG) heeft de VS en de VN opgeroepen in actie te komen. „Het moet Eritrea en Ethiopië dui delijk worden gemaakt dat eenzij dige acties niet getolereerd wor den. Voor internationale desinte resse kunnen de beide landen een hoge prijs betalen", aldus de ICG. Nu 20% KORTING op alle rolluiken worden dan in de Verenigde Sta ten, de grootste automarkt van de wereld." Ook de vraag naar elektri citeit blijft toenemen. De hoge prijzen van olie en gas maken kolen steeds aantrekkelij ker voor het opwekken van elektri citeit. Volgens het IEA stijgt de vraag naar kolen de komende twintig jaar met meer dan 70 pro cent. Vooral China bouwt in hoog tempo kolencentrales. Dat is zorge lijk, want juist die centrales stoten veel vervuilende kooldioxide uit. Overheden moeten volgens het IEA hard ingrijpen om de trend van vervuiling in China en India te keren. Dit jaar streeft China de VS al voorbij als grootste uitstoter van het broeikasgas kooldioxide. Een schonere energievoorziening kost veel geld. Volgens het agent schap is bij ongewijzigd beleid de komende twintig jaar al 22.000 miljard dollar aan investeringen nodig om de energievoorzienig op peil te houden. GEVELVERFRAAIING ALUMINIUM EN KUNSTSTOF KOZIJNEN, ZONWERINGEN. ROLLUIKEN, DAKRAMEN. GARAGEDEUREN JwUNGAARDSTRAAT14^46imLGOE^^11^2017^^011322319^NFO@AUJUGH^J Ook in 1998 en 2000 liep het grens conflict tussen Eritrea en Ethiopië uit op oorlog. Zeker zeventigdui zend mensen kwamen toen om het leven. De inzet van het conflict is een strook stoffig land langs de ruim duizend kilometer lange grens. In 2002 werd er een akkoord bereikt. Maar de exacte grens blijft een bron van conflict. door Eric de Jager HELSINKI - Een 'raar type', dat zich soms arrogant gedroeg en er extre me gedachten op na hield. Maar een massamoordenaar? Nee, dat hadden klasgenoten nooit gezien in Pekka-Eric Auvinen, de 18-jari- ge Finse scholier die gisteren ze ven leerlingen en de directrice van een middelbare school in Tuusula doodschoot. De schutter, die zichzelf na zijn daad door het hoofd schoot en la ter overleed, dweepte met geweld dadige opvattingen over de samen leving. Of het gedachtegoed links of rechts was, maakte volgens be kenden niet veel uit - minachting voor de medemens was de geme ne deler. „De laatste tijd had hij na zisympathieën, maar hij had altijd aparte ideeën", aldus een school vriend. „Hij noemde zichzelf een 'Übermensch', beter dan de rest." In een 'manifest', dat hij bewaarde in zijn privémap op de schoolcom- puter, spuit de moordenaar zijn gal over de domheid van anderen. Daar had hij volgens eigen zeggen 'genoeg van'. „Mensen zijn maar een soort tussen de andere dieren en de wereld is er niet alleen voor de mens. Dood en moord zijn geen drama, het gebeurt in de na tuur en is van alle tijden en alle soorten. Niet alle mensenlevens zijn belangrijk of de moeite van het redden waard."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7