Een fijne dag balans Donderdag 8 november 2007 Meneer Visser knuffelt een geitje op zorgboerderij Landleven. Uniek in Zeeland: een bedrijf dat akkerbouw, veeteelt en bejaardenzorg met elkaar verbindt. Op boerderij Landleven geniet de oude Zeeuw van de weidse blik, de dieren en goed gezelschap. Je ziet ze steeds meer zorgboerderijen. Ze zijn bedoeld voor mensen met een handicap, men sen met psychische problemen, ouderen, kinde ren, kortom: een mix van doelgroepen. De agrarische sector gecombineerd met de zorg is een ijzersterke formule. Evert-Jan en Flory van Eek wisten dit en durfden het aan om voor een afwijkende vorm te kie zen: dagbesteding puur en alleen voor ouderen. Kalfjes voeden, helpen op het land of in de keuken. Er is altijd wat te doen. En wie niet wil of kan, nestelt zich in de knusse doch ruime loods die omgebouwd is tot woonkeuken. De woonkeuken! Klassiek, licht, ruim en oergezellig. Flory, van oorsprong bejaardenverzorgster, voelt zich er als een vis in het water. In 1997 verhuisde ze met man en kinderen van Tienhoven naar een boerderij net buiten Kortgene. De werkzaamheden op het land en het moederschap waren voor haar redenen om niet meer buitenshuis te werken. Toch miste ze haar oude werk en in juni 2006 besloot ze haar baan weer op te pakken, maar dan 't liefst in eigen omgeving. "Ik weet dat er meer zorgboerderijen voor ouderen in Nederland bestaan. In Zeeland zag ik er echter geen een. Je ziet wel 'welkomboerderijen', vooral in Zeeuws-Vlaanderen. Dat zijn boerderijen waar twee, drie ouderen af en toe een dagje bij de boer en boe rin thuis komen. Ik wilde privé en werk graag geschei den houden, dus richtten we de grote loods op het terrein naast ons huis in voor de deelnemers. Zo werd zorgboerderij Landleven een feit." Bonen Een schot in de roos. In ieder geval voor de 84-jarige meneer Guiljam uit 's Gravenpolder: "Anderhalfjaar geleden is mijn vrouw overleden. Ik heb daar nog veel weet van, het valt niet mee om zonder haar verder te gaan. Toen ik van deze boerderij hoorde, dacht ik: daar moet ik eens meer van weten en ben er met de auto heengereden." Guiljam werd meteen de eerste deelnemer en komt er nu twee dagen in de week om de groentenkas bij te werken. Vandaag wordt het bonen plukken. "Die gaan de diepvries in. Altijd voor uit denken hè, van de winter moeten we immers ook eten." Niet iedere deelnemer is in staat om fysieke arbeid te verrichten. Neem meneer de Kok (83) uit 's Heer Arendskerke. Zijn hele leven boer geweest. Tot 2001, toen kreeg hij een hersenbloeding met een rechtzijdi- ge verlamming als gevolg. Een ongelooflijke klap voor iemand die altijd met hart en ziel z'n bedrijf heeft gerund. "Mijn vrouw houdt de boerderij draaiende, terwijl ik zelf niet veel meer kan", zegt de Kok spijtig. Tijdens zijn revalidatieperiode in Ter Valcke leerde hij typen. Met één hand uiteraard. Hij kreeg er lol in en al snel werd dit een prettige tijdbesteding. "Hier op de boerderij ben ik daar ook mee bezig, ik vind het leuk en zinvol werk." Gedichten De reden van aanmelding is voor iedere deelnemer anders. De één neemt zelf initiatief, de ander wordt aangespoord door familieleden en weer iemand anders komt vanuit een zorginstelling binnen. Voorop staat dat de deelnemers een fijne dag hebben, dat ze het gevoel krijgen waardevol te zijn. Net als de heer de Visser, die graag gedichten schrijft maar thuis in zijn Goese bejaardenwoning niemand heeft om ze aan voor te lezen. Flory en de andere begeleiders luisteren wel. Ze geven hun oudere medemens af en toe een schouderklopje, maken een gezamenlijke wandeling over het erf. En ondertussen gaat de bedrijvigheid van het boerenleven gewoon door. De pan met aardappelen pruttelt op het fornuis, de appeltaart staat in de oven. "Lekker, voor bij de thee." Buiten laat boer Evert-Jan z'n honderdtwintig koeien de wei inlopen. Binnen leest een meneer op leeftijd de krant. Rust en leven. Landleven! Zorgboerderij Landleven is te vinden aan de Prinsendijk, net buiten het dorpje Kortgene. (Noord- Beveland) De boerderij bestaat uit veeteelt en akkerbouw. Naast melkvee is er ook kleinvee zoals konijnen, kip pen, geiten en schapen. Het terrein heeft een bloe mentuin en een flinke groetenkas. Zorgboerderij Landleven biedt opvang aan oudere mensen. Ook voor mensen met beginnende dementie kan de zorgboerderij een uitkomst zijn. Per dag kunnen maximaal 10 deelnemers terecht. Er zijn altijd 2 hulpverleners aanwezig, die waar nodig, de deelnemers begeleiden. Deelname aan activiteiten vindt plaat op basis van persoonlijke voorkeur. De activiteiten passen bij het dagelijks leven op de boerderij. Ze kunnen variëren van helpen op het land tot klusjes in de schuur of het bereiden van de warme maaltijd die tussen de mid dag gezamenlijk wordt gegeten. Het doel van de zorgboerderij is ouderen op te van gen om de thuissituatie te ontlasten en het welbe vinden van de ouderen te vergroten. Definitieve opname in een instelling kan worden voorkomen dan wel worden uitgesteld. Openingstijden: Maandag, dinsdag en donderdag van 9.30 tot 15.00 uur. Adres: Zorgboerderij Landleven Prinsendijk 15, 4484 NZ Kortgene 0113-302407/06 - 10495416

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 72