Dat hoort zo! ^Vvbalans I Donderdag 8 november 2007 tiiMiiiiiw—wmimi'i i' mwiM—muwwi Fabrikanten van hoortoestellen krabben zich nog ai eens achter het oor. Zij willen niets liever dan hun hulpmiddelen loskoppelen van het prothesegevoel. Met luxe, comfort en technologie proberen zij het noodzakelijk kwaad om te zetten in een multi-toepasbaar, modieus microapparaat en hopen op die manier slechthorenden sneller over de drempel van hoorwinkels te krijgen. Een blik in de etalage van de hedendaagse audicien. Sierraad Oticon Delta Dit is ongetwijfeld één van de kleinste hoortoestellen die je op dit moment kunt kopen. De microfoon heeft het formaat van een speldenknopje, het gedeelte dat achter het oor komt te zitten, heeft een afwijkende vorm. Het lijkt op een kleine taco. Ruim tachtig pro cent van de volwassenen, en dan vooral de mannen, willen het hoorapparaat zo onzichtbaar mogelijk dra gen. Zij kiezen dan ook vaak voor een onopvallende kleur, zoals Champagne. Maar de Oticon Delta kent nog zestien kleuren: knaloranje, paars en zelfs gemê leerd. De audicien adviseert deze kleurtjes vooral bij kinderen. De omgeving kan dan zien dat zij slechtho rend zijn en dat er rekening met hun handicap gehou den kan worden. Volwassenen zouden dit voorbeeld kunnen volgen, maar zij generen zich nog vaak voor hun slechthorend- heid. Langzaamaan kiezen vrou wen voor een opval lend kleurtje en gebruiken hun hoortoestel als sierraad. Naar buiten ReSound Pulse, windruisonderdrukkend en geen bat terijen. De meeste hoortoestellen liggen qua formaat en comfort dicht tegen elkaar aan. De ReSound Pulse onderscheidt zich van de andere, doordat hij ervoor zorgt dat de hoorapparaatdrager geen last heeft van de wind. Je staat er niet altijd bij stil, maar het micro foontje van een hoortoestel vangt het geluid van de wind ook op. Met een hinderlijke ruis als gevolg. Dit kan menig uitje bederven. Met de ReSound Pulse kun je zonder enige hinder genieten van een lekker fietstochtje. Of van een dagje aan de kust. Maar....ga niet met het hoortoestel zwemmen. Tot op heden is er nog steeds geen apparaatje uitgevonden dat water dicht is! Nog een bijkom stigheid van de ReSound Pulse: er gaan geen batte rijen in. Je laadt het toestel op in een laadstation. 's Avonds opla den, 's morgens weer klaar voor gebruik. 3 uur hands-free gesprekstijd De ReSound Azure is het eer ste hoortoestel dat beschikt over een Bluetooth draadlo ze telefoonset en kan wor den gebruikt in combinatie met een mobiele telefoon (bluetooth) en een draadgebonden huistelefoon. Je kunt er maximaal drie uur achter elkaar mee bellen. Ideaal voor men sen die op werkgebied veel met de telefoon te maken hebben. Hier is door de ontwerper goed gekeken naar de doelgroep. Ouderen zullen wellicht niet allemaal een mobiele telefoon hebben, maar steeds meer mensen krijgen tussen hun vijftigste en zestigste al milde hoorproblemen. Voor hen is bel gemak een belangrijke factor. De ReSound Azure heeft overigens nog een handig heidje. Veel traditionele hoortoestellen dwingen de hoortoesteldrager tot een compromis: óf alle gelui den versterkt horen, óf alleen het gesprek met de per soon vóór hem/haar kunnen verstaan. Dat kan frustre rend zijn en soms zelfs gevaarlijk. Dit hoortoestel zorgt ervoor dat alle geluiden om je heen hoorbaar blijven. Sta je met iemand te praten, dan hoor je ook nog de geluiden die van rechts, links of van achteren komen. Dat geeft een natuurlijk gevoel. Altijd muziek bij de hand Het geheime wapen van de Oticon Epoq is RISE, een draadloze verbinding. Dit toestel heeft een kastje dat de gebruiker als ketting om de hals draagt. Dit kastje heet een Epoq streamer. De Streamer kun je koppe len aan een MP3-speler en zo fungeert het hoortoe stel ook als oortelefoontje. Tegelijk werkt de Streamer ook op je mobiele telefoon. Met een enkele druk op de knop switch je over van muziek naar telefonisch contact. Op zich is er met dit toestel knap ingespeeld op de moderne techniek. Veel goedhorenden lopen ook met oortelefoontjes rond en zo val je als slech thorende niet op. De schaamte blijft namelijk nog altijd een grote rol spelen. Verbazend eigenlijk, gezien het feit dat anderhalf miljoen mensen in Nederland één of meer hoorproblemen hebben. Achter-het-oor hoortoestellen (AHO) Een AHO hoortoestel bestaat uit een kunststof kastje dat vrijwel onopvallend achter het oor gedragen wordt, waarbij het versterkte geluid via een toonslangetje het oorstukje in gaat. AHO toestellen nu ook verkrijgbaar met 'open aanpassing'. Bij deze ontwikkeling is het toestel verbonden met een onzichtbaar dun slangetje en een zachte 'eartip'. Dit draagt uitermate comfortabel en voorkomt een opgesloten gevoel. In-het-oor hoortoestellen (IHO) Een IHO-toestel is een zeer compact hoortoestel dat in het oor gedragen wordt en daardoor nauwelijks opvalt. Vanwege het minuscu le formaat van deze hoortoestellen is echter minder versterking mogelijk, waardoor deze niet voor alle typen gehoorverlies geschikt is. Volledig-in-de-gehoorgang (CIC) CIC hoortoestellen zijn zo klein dat ze zelfs volledig en praktisch onzichtbaar in de gehoorgang kunnen worden geplaatst. Net als IHO worden ook CIC toestellen speciaal op maat gemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 71