Belgische crisis over formatie lijkt voorbij 6 I Donderdag 8 november 2007 PZC Overleg over vormen van tijdelijke regering onder Yves Leterme. door onze correspondent Max Steenberghe BRUSSEL - De politieke crisis in Bel gië die gistermiddag naar een cli max ging, is enkele uren later weer bezworen. De Waalse en Vlaamse partijen die voor het eerst lijn recht tegenover elkaar kwamen te staan in het Belgisch parlement, le ken gisteravond dicht bij een - tij delijk - compromis. Gesproken wordt nu over een tij delijke of noodregering, onder lei ding van de christendemocraat Yves Leterme. Deze moet zich voorlopig enkel richten op sociaal- economische taken. Omstreden zaken als de staatsher vorming gaan dan de ijskast in. Die oplossing werd gisteren veel geprezen; alleen de belangrijkste partner, Leterme's eigen partij CD&V, sprak zich er nog niet over uit. De politieke toestand van België neemt kolderieke vormen aan en is nauwelijks meer te volgen. Zo schoot gisteren de langverwachte politieke crisis meteen zelf in een crisis. De Waalse nationalist Olivier Maingain, die 's ochtend nog alle vertrouwen in Yves Leterme had opgezegd, leidde de aftocht van de Walen uit de onderhandelingen. Maar de aanstichter was nog niet buiten of hij beweerde onverstoor baar, dat 'praten altijd mogelijk is' en dat hij nog steeds geloofde in een oranjeblauwe regering. De formatie van een christende- mocratisch-liberale (oranjeblau we) regering blijft struikelen op punten die raken aan de samenstel ling van het land: Vlaanderen wil meer eigen zeggenschap, de Wa len willen Brussel uitbreiden met de gemeenten van de kieskring Brussel-Halle-Vilvoorde (BHV). Vlaanderen wil die kieskring juist splitsen om geen Kamerzetels aan de Walen kwijt te raken. Het zijn wrang genoeg zaken die de Belgische burger weinig bezig houden en vooral symbolisch van aard zijn. Gisteren was de dag van de waar heid: vier ultimatums liepen af De Vlaamse meerderheid dwong daarop, zoals beloofd, de splitsing af van de kieskring Brussel-Hal- le-Vilvoorde door voor het eerst in de Belgische Kamergeschiedenis eensgezind te stemmen in een commissie. De Walen stapten, ook zoals be loofd, meteen op. Maar nu het voornaamste twist punt van tafel is geveegd, blijkt ook de lei weer schoon. Vrijwel al le betrokkenen gaven aan oranje- blauw nog steeds niet op te geven. Yves Leterme biedt geen ontslag aan bij de koning, de Vlamingen hebben hun punt gescoord en ook de Waalse fractievoorzitters sloten de rijen. Zij zullen het 'belangen conflict' inroepen. De Belgische wet biedt de mogelijkheid om om streden punten in de ijskast te doen als de ene taalgroep zich in meerderheid gepakt voelt door de ander. Daarmee zou de crisis dus meteen deels zijn bezworen. Die hield gisteren het hele land in zijn greep. Klokken op internet tik ten de seconden af tot het begin van de vergadering, die kwam rechtstreeks op televisie en na de stemming gingen veel Belgische vlaggen halfstok. pagina 3: commentaar l^j De Belgische kabinetsformatie wil niet vlotten. Een crisis tussen Vlamingen en Walen leek giste ren te zijn bezworen. Er is spra ken van een tijdelijke regering. BenZeker De allergoedkoopste lening van Nederland? vergelijkt en helpt u op weg! Radioactieve stoffen gedumpt in Congo Kinshasa - Congo heeft een onder zoek ingesteld naar de mogelijke dumping van onder meer 17 ton ra dioactief kopererts in een rivier in het zuidoosten van de provincie Katanga. Het erts werden vorige week in beslag genomen en moest worden opgeslagen in een verlaten uraniummijn. Er zijn aanwijzin gen dat het nooit de mijn heeft be reikt, maar in een rivier is gegooid. Executie verkrachters van Nederlandse teheran - De twee Afghaanse ver krachters van een Nederlandse vrouw zijn in Iran geëxecuteerd. Iran had de Nederlandse ambassa de op de hoogte gesteld van de ar restatie van de verdachten en over het begin van het proces. Neder land heeft twee keer laten weten principieel tegen de doodstraf te zijn. De Iraanse procureur gaf ver der geen details over het proces. Operatie Lakshmi na 24 uur geslaagd bangalore - Dertig Indiase artsen hebben het 2-jarig meisje Lakshmi met succes geopereerd. Zij was ge boren met vier armen en vier be nen. De ingreep duurde 24 uur. Aan haar bekken zat in feite een onderontwikkeld (Siamees) twee lingbroertje- of zusje vast, zonder hoofd. De artsen hopen dat het kind nu volwassen kan worden. Een op de vijf Duitsers wil de Muur terug hamburg - Achttien jaar na de val van de Berlijnse Muur verlangt nog altijd meer dan een op de vijf Duitsers terug naar de tijd van voor de hereniging. Het tijdschrift Stern hield een peiling onder dui zend Duitsers. Opvallend in de pei ling is dat er geen verschil in opvat ting is tussen West-Duitsers en in woners van de voormalige commu nistische DDR. Euthanasie Zwitserland op parkeerplaatsen maur - De Zwitserse vereniging voor stervensbegeleiding Dignitas heeft in een week tijd tot twee keer toe hulp bij zelfdoding ver leend op een parkeerplaats. Twee Duitse patiënten kregen hulp bij het beëindigen van hun leven in een speciale stationwagen die op een parkeerplaats in de plaats Maur stond. De actie heeft tot veel kritiek en ophef geleid. De nieuwe, compocte Mazdo2 is in topconditie. Door geavanceerde technieken is de Mazda2 moor liefst 100 kilo afgevallen zonder aon krocht te verliezen. De slanke corrosserie en de efficiënte motoren zorgen voor een loog brandstofverbruik (1:18,5) en zeer loge C02-uitstoot (129gr/km). En zonder die extra kilo's gedraagt de Mazda2 zich als een otleet op de weg. Soepel door de bochten en vertrouwenwekkend op het rechte stuk. Prijs vanaf 13.795,-. Ben jij klaar voor de start? Ervaar zelf de topconditie van de nieuwe Mazda2 bij de Mazda-dealer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 6