en sectietafel Farmaceutische ondersteuning Van waspoeder tot calamiteitenmotor Donderdag 8 november 2007 HMBBBBBgBBB9BWaMi.lil ilWmP.II.TH'11111 gebruikte computer-, laboratorium- en apotheekapparatuur en - ter ondersteuning van al deze activiteiten - het inzamelen van financiële bijdra gen. Swingende kerkdienst Alle FM-projecten drijven op de inzet van vrijwilligers - merendeels apothekers, maar ook verpleegkundi gen en artsen - in Nederland en in de hulpgebieden. In het Afrikaanse Benin dankten de inwoners van een dorp de medewerkers van FM in een ontroerende kerkdienst die bol stond van muziek, zang en dans. Zelden vloog een tweeëneenhalf uur durende kerk dienst zo snel om. Contact: info@farmaciemondiaal.nl; T: 055 - 5791583 urologische zorg in het bijzonder en de gezondheids zorg in Suriname in het algemeen te ondersteunen. Ook speelt de stichting een rol in de opleiding van verpleegkundigen en artsen.' Sinds eind 2006 is de eerste deels in Suriname, deels in Nederland opgelei de Surinaamse uroloog in Suriname werkzaam. OK-tafels, couveuses, stomamaterialen... Via UroSur gaan onder andere operatietafels en -lam pen, gaaskompressen, stomamaterialen, röntgen- en ECG-apparaten, couveuses, ziekenhuisbedden en .medicijnen richting het Academisch Ziekenhuis fjtèramaribo. De artikelen komen om verschillende redenen beschikbaar: overbodig geworden wegens V/ettelijke voorschriften, afgeschreven of vervangen 'ia digitalisering; vervaldatum verlopen; overgebleven na behandeling van patiënten; artikelen die hier wor den weggegooid, worden in Suriname na sterilisatie hergebruikt. Contact: johnhvriesde@zeelandnet.nl Farmacie Mondiaal, voorheen Apothekers Zonder Grenzen, opgericht in de jaren '80 van de vorige eeuw, verleent in samenwerking met organisaties in andere landen (nood)hulp op farmaceutisch terrein in Azië, Afrika en Europa. Knoflook-vermageringspillen Aanvankelijk lag de nadruk op het inzamelen van geneesmiddelen. Maar dat leverde behalve oplossin gen ook flinke problemen op, vertelt bestuurslid en voormalig apotheker in de Achterhoek Henk Schut. 'Taalproblemen bijvoorbeeld - de ontvangers konden de bijsluiter niet lezen. Of de toedieningsvorm bleek een obstakel. Zo zijn zetpillen in bepaalde culturen ongewenst, in tegenstelling tot injecties. Die zouden beter werken dan pillen. Verder kregen we nogal wat onnodige producten aangeboden. Knoflook-verma geringspillen zijn daarvan een hilarisch en tegelijker tijd schrijnend voorbeeld. En dat terwijl de middelen die broodnodig waren ontbraken.' Onderwijsprojecten Zo ontstonden afvalbergen in de hulpgebieden, bij voorbeeld in Sarajevo na de burgeroorlog en in Azië na de tsunami. Dit in feite chemisch afval moest voor veel geld worden afgevoerd en vernietigd. Daarom verschoof de inzet van FM naar het ondersteunen van vakkennis door middel van onderwijsprojecten, ver goeding van reiskosten van projecten, het leveren van In 1989 bezocht ze voor het eerst Oekraïne, in de toenmalige Sovjetunie. Beja Kluiters zag de bittere armoede van de Oekraïners. Ze bood hulp aan, die toen nog werd afgewimpeld. Maar direct na de onaf hankelijkheid, in 1991, kwam er een dringende hulp kreet namens Tsjernobylslachtoffers, bejaarden- en kindertehuizen, jeugdgevangenissen en grote gezin nen. Kluiters - wier schoonmoeder van oorsprong Oekraïense is - richtte de stichting Spoetnik op. Sindsdien gaat er een gestage stroom hulpgoederen richting Oekraïne, in samenwerking met zes humani taire organisaties in dat land. Oekraïne krijgt de groenten van HAK De vrijwilligers van Spoetnik verzamelen, sorteren en vervoeren een bonte verzameling 'afdankertjes': zie kenhuisbedden, rollators, medische apparatuur, rol stoelen en verbandmaterialen, maar ook schoolmeu- bilair, gasfornuizen, tenten, voedsel en waspoeder. 'Echte toppers waren een door het Rode Kruis geschonken ambulance en een calamiteitenmotor', vertelt Kluiters. 'De hulpgoederen komen echt overal vandaan: pot- en blikgroenten van HAK en Coroos; medische materialen van verpleeghuizen; splinter- m nieuwe kleding van H&M; geld, ingezameld door scholen en kerken; kleding van overle den mensen. Spullen worden soms om de vreemdste redenen afgedankt. Zo kre gen we laatst een partij kinderstapel bedjes aangeboden, afgekeurd door de GGD omdat de afstand tussen de spijlen zeven millimeter groter was dan wettelijk is toege staan. Ook schonken winkeliers ons kleding na de invoering van de euro. Het omprijzen van hun voorraad was te duur en ze gaven die liever weg. Konden ze het ook nog eens aftrekken van de belasting.' Orde van Olga Kluiters gaat vijf maal per jaar naar Oekraïne, uiteraard op eigen kosten, om te controleren of de goederen goed zijn aangekomen en inderdaad gratis zijn uitgedeeld. De medewerkers van Spoetnik lopen soms tegen bizarre problemen aan. Kluiters: 'Waren de invoerrechten per vrachtwa gen ineens verhoogd naar dertigduizend euro. Of mocht de ambulance het land niet in, omdat die ouder was dan zeven jaar.' Maar problemen zijn er om opgelost te worden en Kluiters - die voor haar activiteiten al beloond werd met een Ridderorde, de stads- speld van Vlaardingen en de Oekraïense Orde van Olga - maakt dank baar gebruik van haar indrukwekkende net werk. 'Tijdens een diner bij de Koningin had ik het hoofd van de doua ne in Kiev ontmoet. Eén telefoontje en het was geregeld.' Contact: www.spoetnik.nl T

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 69