Bevallen op e< balans Laten we er geen doekjes om winden: wij Nederlanders zijn stinkend verwend. Praktisch alles - op liefde en gezondheid na - is te koop. Nou en, zult u zeggen, we werken er toch ook hard voor? Natuurlijk, onze welvaart is niet uit de lucht komen vallen. Maar wie geld en keuze genoeg heeft, schaft niet alleen heel gemakkelijk spullen aan, hij gooit ze net zo gemakkelijk weer weg. De laatste decennia heeft onze wegwerpmaatschappij groteske vormen aangenomen. Ook in de gezondheidszorg. En dat terwijl in landen niet eens zo heel ver hiervandaan de meest basale hulpmiddelen ontbreken. Maar dankzij de inzet van vele Nederlandse vrijwilligers krijgen talloze 'afdankertjes' uit de zorg een tweede leven, ergens in de wereld. Vijf portretten, van mensen en materialen die het verschil maken tussen ploeteren in de marge en menswaardige gezondheidszorg. Kraampakketten Kimberly van Hulst, verloskundige in Alphen a/d Rijn, zamelt kraampakketten in voor Stichting Zorg samen voor Suriname. Van Hulst is bekend van tv: zij bege leidde de geboorte van Big Brother-baby en deed mee aan SBSó-serie De Verloskundigenpraktijk. 'Ik informeer na elk kraambed of er nog spullen van het kraampakket over zijn. Ook collega's zamelen voor mij in. De pakketten - met daarin o.a. celstof matjes, bedzeil, kraam- en maandverband, steriele gazen en desinfecterende zeep - gaan naar 's Lands Hospitaal in Paramaribo en dorpen in de binnenlanden.' Sectietafel Veel Nederlandse kraamvrouwen maken niet of nau welijks gebruik van het - althans aan verzekerden - standaard uitgereikte kraampakket, bijvoorbeeld omdat zij in het ziekenhuis bevallen. Van Hulst: 'In Suriname daarentegen kent men de luxe van goede disposable kraamartikelen niet. Daar bevallen vrou wen simpelweg op een vuilniszak, of een roestvrijsta len sectietafel.' Druppel Het berghok van de verloskundigenpraktijk barstte in een mum van tijd uit zijn voegen. Nu slaat Van Hulst alle ingezamelde artikelen op haar eigen zolder op. Het is wel een hoop werk, zegt ze. 'Maar wat je met liefde doet hou je lang vol. Veel mensen doen niets, onder het mom van de bekende druppel op de gloei ende plaat. Laat mij die druppel dan maar zijn.' Ooit werd een loodzware doos afgeleverd die gevuld bleek met een complete babyuitzet, inclusief kleer tjes, kruiken en knuffels. 'Mensen zijn soms geneigd allerlei extra's in het kraampakket te stoppen. Oude kleding, of speelgoed. Oplettendheid is dus wel ver eist, ik ben immers geen kringloopwinkel begonnen!' Contact: verloskip@hotmail.com Gert Kootstra, pionier van de Surinaamse hartchirurgie Ook thoraxchirurg Gert Kootstra, tot 2002 werkzaam in medisch centrum De Klokkenberg in Breda, zet zich in voor de gezondheidszorg in Suriname. En niet alleen op het materiële vlak. In 2000 namen hij en een team van bevlogen vrijwilligers het initiatief tot het opzetten van een afdeling thoraxchirurgie in het Academisch Ziekenhuis Paramaribo. 'Het is altijd mijn wens geweest om aan het einde van mijn loopbaan nog iets met mijn vaardigheden, kennis en netwerk te doen. In Nederland waren daar geen mogelijkheden voor, maar Suriname bleek behoefte te hebben aan hartchirurgie. De puzzelstukjes vielen toen op hun plaats - ik was al gefascineerd door dat land, mijn vak kennis was er meer dan welkom en bovendien is Nederlands er de voertaal. Sinds 2000 werk ik zodoende regelmatig in Paramaribo.' Van serviesgoed tot computers In Suriname bleek grote behoefte te zijn aan niet alleen medische apparatuur, maar ook aan de meest basale zorgartikelen. Kootstra besloot een goederen hulplijn Nederland-Suriname op te zetten. Inmiddels heeft hij een aantal vrijwilligers om zich heen verza meld, die hem assisteren bij het inzamelen en ver schepen van onder andere medische apparatuur, computers, medicijnen, ziekenhuisinventaris, servies- en linnengoed en de meest uiteenlopende verbruiks- artikelen. Kootstra: 'Het merendeel van de goederen wordt geschonken door het Amphia Ziekenhuis, maar ook andere Nederlandse ziekenhuizen weten ons te vinden. Bij de verhuizing van medisch centrum De Klokkenberg kwamen veel goederen vrij die in Suriname met open armen zijn ontvangen.' Hobbels Dankzij het "Team Kootstra" krij gen in Nederland afgedankte (zorg)artikelen dus een tweede leven. Maar daaraan gaat een L hele reeks handelingen vooraf. Na het inzamelen volgt een controle op gebreken en eventuele reparaties. Daarna wordt al het bruikbare materiaal opgeslagen en bij voldoende omvang gedocumenteerd en gereed gemaakt voor verzending per vrachtschip. Wie denkt dat de grootste hobbels dan genomen zijn heeft het mis. 'De inklaring bij de douane vormt nogal eens een struikelblok', vertelt Kootstra. 'Ik heb wel persoonlijk naar de haven gemoeten om de beamb ten te overtuigen van het goede doel van de zending. Maar uiteindelijk lukt het altijd.' Contact: g.j.kootstra@wxs.nl; T: 076 - 5654766 Operatiekamermaterialen en medische varia In 2002 bezochten OK-assistentes Ina Wisse en Christie Jansen samen met dokter John Vriesde - allen werkzaam in Ziekenhuis Walcheren in Vlissingen - een aantal ziekenhuizen in Suriname, het geboor- teland van Vriesde. Ze werden geraakt j door de grote schaarste aan allerhande materialen en besloten in Nederland afgedankte medi sche materialen in te gaan zamelen. De in naam van de stichting UroSur ingezamelde spullen vormen vaker een invulling van een behoefte, dan een aanvulling van het bestaande, zegt Vriesde, die als arts in Suriname jarenlang geconfronteerd is geweest met een enorm gebrek aan middelen. 'UroSur werd in 1984 opgericht om de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 68