Orgaandonatie bij leven CIAs balans Donderdag 8 november 2007 DAT IEMAND DIT VOOR JE OVER HEEFT Al dagen van tevoren gonsde het van de geruchten. Menig politieke partij stond inmiddels op haar achterste poten en de wereldwijde media-aandacht was ongekend. Op 1 juni jl. zou namelijk live op tv een nier worden 'uitgereikt'. Smakeloos noemden sommigen het. Maar is de werkelijkheid niet nog veel schokkender? mp i Geruchtmakend: met De Grote Donorshow probeerde BNN aandacht te trekken voor het donorregister. Alle goedbedoelde overheidscampagnes ten spijt; tot een toename van het aantal orgaan donoren hebben ze nooit geleid. Wat dat betreft heeft BNN het in ieder geval nog voor elkaar gekregen dat het donorregister maar liefst 12.000 nieuwe donorformulieren mocht ontvangen. De Grote Donorshow' bleek uiteindelijk een publiciteits stunt. Maar wel eentje die ons de ogen deed openen en iedereen weer eens wakker heeft geschud. En dat werd hoog tijd. Jaarlijks sterven er namelijk honder den mensen omdat er geen donoren meer beschik baar zijn. De wachttijd voor een donornier bedraagt momenteel gemiddeld 4.5 jaar. Met name door het tekort aan donororganen van overleden personen komt donatie bij leven steeds vaker voor. Ook dit is geregeld in de Wet op de Orgaandonatie (WOD). Kerstmis 2005 "Het is eigenlijk niet goed onder woorden te brengen wat je dan voelt. Het is zo'n fantastisch gebaar, dat iemand dit voor je over heeft. Daar bestaat alleen maar heel grote dankbaarheid voor." Het was Kerstmis 2005 toen Gijs Geerards (28) toch besloot maar eens een bezoekje aan de huisarts te brengen. "Ik voelde me al een tijdje niet lekker, was moe en lusteloos. Mijn moeder had echter net daarvoor een zware operatie ondergaan. Zoiets gaat je natuurlijk niet in de koude kleren zitten. Twee weken vakantie zouden mij er weer helemaal bovenop brengen. Niet dus. Het ging alleen maar slechter. Dat er iets grondig mis was, kon ook de huisarts niet ontkennen." "Ik werd direct doorgestuurd naar het ziekenhuis. Een biopt wees uit dat mijn nierfunctie al onder de 10% zat en ik acuut aan de dialyse moest. In een roes beleef je zulk nieuws. Maar nooit zal ik vergeten dat meteen mijn vader (57) en broers Bob (26) en Stoffel (30) langs kwamen om te vertellen dat ze zich alle drie gingen laten testen om te transplanteren. Ze lieten het voorkomen als de gewoonste zaak van de wereld." "Dat was het ook," valt Stoffel hem bij. "Zo'n dialyse is namelijk geen pretje hoor. En om nu 4.5 jaar op een wachtlijst te moeten staan." Op z'n kop "Dus gingen we naar Leiden om ons te laten testen. Breda kent namelijk geen transplantatie afdeling. Alle drie bleken we uiteindelijk geschikt. Mijn vader is toen het vervolgtraject ingegaan. Maar vrij snel daarna kre gen we een fikse domper te verwerken. Zijn psh waarde bleek te hoog, waarna prostaatkanker (in een vroeg stadium) werd geconstateerd. Het traject moest worden stop gezet." "Die dialyse heb ik uitein delijk dik een jaar gedaan," aldus Gijs. "Dat zet je leven flink op z'n kop. Fantastisch was het dan ook te horen dat Stoffel besloot het hele traject in te gaan. Helaas werd dit nieuws al snel overschaduwd door de schokkende mededeling dat mijn moeder ongenees lijk ziek was. Met de grootst mogelijke haast zijn we toen aan de slag gegaan, want haar wens was dit nog mee te maken." Zenuwen "Uiteindelijk was daar het telefoontje. Op 3 januari 2007 werden we in Leiden verwacht. Alleen werd toen al steeds duidelijker dat de kans reëel was, dat mijn moeder zou overlijden juist op het moment dat wij in het ziekenhuis zouden liggen en we dus de uit vaart moesten missen. Die prognose klopte jammer genoeg, want 8 januari stierf ze. Het werd dus uitkij ken naar een nieuwe datum. En die kwam: 20 februa ri. We hebben geprobeerd de opname zo relaxt mogelijk in te gaan, maar toen het bijna zover was, staken zenuwen toch wel de kop op. De operatie duurde 4.5 uur om de nier eruit te halen en vervol gens 3 uur om 'm er bij mij in te zetten, ledereen leef de zo enorm met ons mee. Mijn vriendin en die van Stoffel waren een grote steun. Net zoals uiteraard mijn vader, broertje, familie en vrienden." Zonder kleerscheuren "Dat eerste halfjaar - waarin de kans op afstoten het grootst is - ben ik alvast zonder kleerscheuren door gekomen. Voor ons gezin was dit echt een ommekeer. Na zoveel ellende scheen eindelijk de zon weer eens. Het gaat goed met me, erg goed zelfs. Ik zie de toe komst vol vertrouwen tegemoet en geniet van elke dag. Het kost me alleen nog steeds moeite woorden te vinden die aangeven hoe ontzettend blij ik ben dat iemand dit voor mij over heeft gehad Schokkende cijfers - Op dit moment staan er 40.000 mensen in Europa op de wachtlijst voor een orgaan; tussen de 15 en 30% van hen sterft. - Op 1 januari 2007 stonden in ons land 1.441 men sen op de wachtlijst voor orgaantransplantatie. - De wachttijd voor een donornier is gemiddeld 4.5 jaar; anderhalfjaar langer dan bij invoering van de huidige Wet op de Orgaandonatie. - De Nierstichting heeft berekend dat het aantal geregistreerde orgaandonoren moet verdubbelen om de wachttijd op een nieuwe nier te halveren. Bron: BNN Ongeveer 40% van de volwassen Nederlanders staat ingeschreven in het Donorregister. Van de overige 7 miljoen is het dus niet bekend of zij bereid zijn na hun overlijden een orgaan te doneren!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 64