Verbod op drankbezit onder de 16 De zin en de onzin Smeekschriften van NSB'ers op straat Nog 18 dagen 1 A Controleer je verlichting Geen stroom Dure scheiding houdt stellen bij elkaar Klopjacht op zedenverdachte 4 I Donderdag 8 november 2007 pzc Kabinet komt met aanvalsplan tegen alcoholmisbruik. door Frouke Tamsma den haag - Het wordt strafbaar voor kinderen onder de zestien jaar om op de openbare weg drank bij zich te hebben. Dat is vol gens ingewijden de hoofdmaatre gel uit een aanvalsplan tegen alco holmisbruik die het kabinet mor gen naar de Tweede Kamer stuurt. Het doel is om de groeiende groep drinkende kinderen aan te pak ken. Volgens cijfers van het Trim bosinstituut voor verslavingszorg heeft de helft van de twaalfjarigen al eens alcohol gedronken. Drie kwart van de jongeren doet wel eens aan 'binge drinking': vijf gla zen of meer drinken. Drinken op jonge leeftijd is slecht voor de her- senontwikkeling en het vergroot de kans op verslaving. Onder in vloed van drank hebben jongeren Kinderen onder de zestien jaar mogen straks geen drank bij zich hebben op de openbare weg. Dit is de hoofdmaatregel van het anti-alcohoiplan van het kabinet. sneller vechtpartijen, verkeersonge lukken en onveilige seks. Gemeentes controleren zelf of de regels voor drankgebruik worden nageleefd. Tot nu toe mochten al leen controleurs van de Voedsel en Waren Autoriteit boetes uitde len. Dat zijn er in het hele land nog geen tachtig. Het kabinet wil dat ook gemeentelijke bijzondere opsporingsambtenaren (boa's) en de politie kinderen die drank bij zich hebben, kunnen bestraffen. Hiertoe begint binnenkort een lan delijke proef. Er komt ook een ver bod op alcoholreclame op televisie en radio vóór negen uur 's avonds. Het kabinetsplan om gemeenten zelf een minimumleeftijdsgrens te laten hanteren - zestien of acht tien jaar - vindt geen steun in de Tweede Kamer. Dit zou dranktoe- risme in de hand werken: kinde ren trekken naar de buurgemeente waar zij wel mogen drinken. Een Kamermeerderheid vindt wel dat de politie een blaastest moet kun nen afnemen bij jongeren onder de zestien jaar bij het vermoeden van dronkenschap. Dit is nog niet mogelijk. pagina 9: jonge drinker alleen te we ren met paardenmiddel kerkrade - Ongeveer 25.000 huis houdens in het zuidoosten van Limburg hebben gisteravond ruim tweeënhalf uur zonder stroom ge zeten. Rond half acht hadden ze weer elektriciteit. PETER GefèchtsDeunvao/tfersKantoor l Zeeland Uit een exploot van gerechtsdeurwaarder B.J. Meijering d.d. 31-10-2007 blijkt, dat t.v.v. Yeter Tasdelen, wonende te Vlissingen. aan HASAN HÜSEYIN DEMIRTAS, zonder bekende woon- of ver blijfplaats, is betekend een exploot met als bijlage een verzoekschrift tot echtscheiding (subsidiair scheiding van tafel en bed), van 4-10-2007 met aanzegging dat uiterlijk 6- 02-2008 een verweerschrift kan worden ingediend door een procureur bij de recht bank te Middelburg. Genoemde H.H. Demirtas kan een afschrift van dit exploot met bijlage verkrijgen op één van onder staande adressen. Gerechtsdeurwaarderskantoor Zeeland Dam 2 Westsingel 132 4331 GJ Middelburg 4461 DR Goes nieuwegein - De kosten die ko men kijken bij het verbreken van een relatie, zoals door de verkoop van het huis, een hypotheek en een verhuizing, zijn voor bijna een op de zes (15 procent) Nederlan ders een reden om een relatie niet te verbreken. Dat blijkt uit gisteren gepubliceer de resultaten van een onderzoek dat relatiesite Parship.nl liet uitvoe ren. Volgens de site zou ook het opge ven van de luxe levensstijl of de le vensstandaard die iemand gewend is, een rol spelen als er overwogen wordt te 'scheiden'. 38 procent van de ondervraagden geeft aan dat dat redenen zouden zijn bij elkaar te blijven. In het onderzoek werden 897 Ne derlandse mannen en vrouwen met en zonder relatie in de leeftijd van 18 tot 60 jaar ondervraagd. Op vallend noemt Parship dat er nau welijks verschil is tussen de ant woorden van mannen en vrou wen. Echt hebberig blijken Nederlan ders na het verbreken van de rela tie overigens niet te zijn. Eigen dommen worden in de regel net jes teruggegeven aan de rechtmati ge eigenaar. Slechts 5 procent van de Nederlanders zegt spullen van de ex-partner te houden, en dan vooral foto's en cd's. De poldergeest waart weer door Nederland. De Tweede Kamer wil dat wordt onderzocht of nieuw land in de Noordzee kan worden aangelegd, om de honger naar land te stillen. Terwijl toch her en der land aan het water wordt teruggegeven. door Annemieke Kooper en Martijn van Beek Een eiland zo groot als de Noordoostpolder in de Noordzee. Arend Boers uit 's-Gravenzande dacht net Van het geouwehoer af te zijn'. „En dan begint die idioterie opnieuw." De tuinder in ruste ver zamelde midden jaren negentig in korte tijd veertigduizend handteke ningen van tegenstanders van een grootschalig plan om land te win nen in de Noordzee. Mede door de storm van protest bleef het bij een plan, dat nu misschien toch weer uit de la komt: de Tweede Ka mer besloot deze week met grote meerderheid tot een onderzoek naar de haalbaarheid van een pol der of eiland in de Noordzee. Het moet, in de woorden van CDA-Kamerlid Joop Atsma, de Ne derlandse honger naar land stillen. Voor wonen, werken en recreatie is volgens hem de komende jaren ruim 90.000 hectare grond nodig. Daar komt de behoefte van de landbouw nog bij. „Die grond moet uit de lengte of de breedte komen. Dat we meren kunnen droogleggen weten we, ik ben benieuwd of het met de zee ook kan. Om de kust te bescher men moet de komende tijd veel werk verzet worden, als we dat slim aanpakken kunnen we beide in één keer doen", aldus Atsma, die het eiland vooral wil gebrui ken voor natuur, recreatie en land bouw. Aan woningbouw zegt hij niet direct te denken. Arend Boers voorziet vooral pro- We Hoeven pe kaart a/iet te -yew Iaat pi koi< aaaali iets cekkbkr makèw Veilinghuis ziet af van verkoop brieven van collaborateurs in oorlog. haarlem - Het Haarlemse veiling huis Bubb Kuyper heeft voor een komende veiling 65 brieven en do cumenten over collaborateurs in de Tweede Wereldoorlog terugge trokken. De stukken horen thuis in het het Nationaal Archief in Den Haag. „De documenten, die komen uit het archief van Justitie, zijn ooit door een hooggeplaatste ambte naar die bij het Gerechtshof werk te mee naar huis genomen", aldus Suzanne Barbier, woordvoerder van het Nationaal Archief. Tussen boeken over de Ttveede Wereldoor log, zoals het Dagboek van Anne Frank en andere documenten, stonden in de catalogus de gevoeli ge documenten verscholen. Het gaat voornamelijk om pleidooien Aft van pater Jan van Kilsdonk voor mensen die na de oorlog op ver denking van collaboratie werden geïnterneerd. Het Nationaal Ar chief onderzocht de documenten. Barbier: „Dit is toch erg gevoelig materiaal. Pas in 2025 wordt dit ar chief openbaar. Wij hebben de di rectie van het veilinghuis bena derd om deze documenten weer in het oorsponkelijk archief te krij gen." De documenten komen uit de na latenschap van mr. F.E. Frenkel, die besliste of de van collaboratie verdachte personen in vrijheid zouden worden gesteld. Behalve de brieven van pater Van Kilsdonk zijn er vele persoonlijke brieven bij van ouders en andere familiele den van de geïnterneerden. Na de bevrijding van Zuid-Nederland werkte Van Kilsdonk als aalmoeze nier in Kamp Vught. Daar stond hij politieke gevangenen bij, voor al NSB'ers. blemen voor de huidige kust streek. „Het leidt tot verwarring. Een hotelier, bijvoorbeeld, weet dan toch niet waar die moet inves teren. Nu zit-ie aan de kust, straks misschien midden in het land. De investeringen in het nieuwe land moeten worden terugverdiend. Dat lukt alleen door er veel huizen op te bouwen, met misschien nog een haventje. Landbouw of natuur gebied is er heus niet rendabel." Pier Vellinga, hoogleraar klimaat verandering aan de Universiteit Wageningen, vindt juist dat Neder land lelijk wordt door de huidige grondpolitiek. „Al dat gebouw in de bestaande polders maakt Neder land onaantrekkelijk voor inves teerders en bewoners. Daar moe ten we niks meer neerzetten. Op eindhoven - Politieagenten zijn be zig met een klopjacht op een voortvluchtige zedenverdachte uit Eindhoven. De 27-jarige man wordt verdacht van een gewapen de overval en verkrachting. De man kwam vorige week samen met zeven andere verdachten op vrije voeten, omdat hun voorlopi ge hechtenis was opgelegd door een onbevoegde rechter van de rechtbank in Den Bosch. Het Ge rechtshof bepaalde dinsdag echter dat zij weer de cel in moeten. Drie mannen uit Eindhoven bleken gis teren echter spoorloos. De voorlo pige hechtenis van één medever dachte van de 27-jarige man werd echter opgeheven, waarmee de zoektocht naar die man werd ge staakt De derde verdachte meldde zich gistermiddag bij de politie. Persofficier Wijnbelt stelde giste ren dat justitie vreest dat de man in herhaling valt. „Dat is een van de redenen waarom we hem in de cel wilden hebben. Hij wordt ver dacht van ernstige feiten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4