Schoondijke proeftuin Zeeland Herdenking aan beide zijden grens Glastuinbouwproject komt van de grond Röntgen 'Verhoog tarief parkeren niet' M v 'Windmolens nu stilleggen' 22 Donderdag 8 november 2007 PZC Z Knokke betrekt Sluis bij grensverleggende vredesmanifestatie. door René Hoonhorst cadzand - De gemeente Knok- ke-Heist betrekt buurgemeente Sluis bij de jaarlijkse herdenking op li november. De Belgen ken nen die dag als nationale feestdag ter ere van de wapenstilstand op li november 1918 in de Grote Oor log (de Eerste Wereldoorlog van 1914 tot 1918). Nu er bijna geen levende getuigen van de Eerste Wereldoorlog over zijn, is het tijd de herdenkingsfesti viteiten op andere leest te schoeien, legt gemeentevoorlich- ter Jan De Groote van Knok- ke-Heist uit. Behalve het koesteren van de nagedachtenis van oorlogs slachtoffers overal ter wereld staat de nationale novemberfeestdag vooral in het teken van 'Vrede en Verdraagzaamheid'. Dat thema hoeft Knokke niet al leen uit te dragen, vonden de Knokse bestuurders en ambtena ren. „In Cadzand brandt de We- reldvredesvlam, een prachtig start punt voor een internationale en Nu er bijna geen levende getui gen zijn van de Eerste Wereldoor log, heeft Knokke-Heist besloten de herdenking anders aan te pak ken en Sluis erbij te betrekken. ZEEUWSE J.2 De 75-jarige Goese wilde wel be hulpzaam zijn. Haar buurvrouw was van de trap gevallen en had drie ribben gekneusd. Dus moesten er in het ziekenhuis röntgenfoto's gemaakt worden. Na tuurlijk wilde ze wel even met de auto rijden. Toen de twee dames echter in het ziekenhuis op de bewuste afdeling grensverleggende vredeshappe- ning", betoogt De Groote. De Stichting Wereldvredesvlam was direct enthousiast en ook de ge meente Sluis werkte graag mee. Zodoende staat zondag een inter nationaal programma op de rol. De herdenkers verzamelen zich om 9.30 uur bij de wereldvredes vlam naast de Nederlands her vormde kerk van Cadzand-Dorp. Na een korte inleiding van een stichtingsbestuurslid en een toe spraak van wethouder Maria le Roy wordt een toorts aangestoken. Elf lopers brengen vervolgens de vlam van Cadzand via Retranche- ment naar Knokke. De afstand tus sen de Wereldvredesvlam en de Sint Margaretakerk in Knokke, waar een oecumenische vredeswa- ke wordt opgedragen, is precies elf kilometer. De Groote: „Het is een zware toorts, maar een kilometer per loper is te doen." Een massale tocht als de bevrij dingsmars Hoofdplaat-Knokke van vorige week is zondag niet op nieuw te verwachten, maar de bij eenkomsten in Cadzand en Knok ke moeten toch behoorlijk wat volk op de been brengen. Na de wake in de Margaretakerk, die om 11.00 uur begint, trekt een herden kingsstoet naar het oorlogsmonu ment. Om 17.00 uur is er dan nog een herdenkingsconcert in cultureel centrum Scharpoord. sluis - De fractie van Gemeentebe langen in de Sluise gemeenteraad is fel tegenstander van verhoging van parkeertarieven in de stad Sluis „We prijzen ons uit de markt", stelt fractievoorzitter Willi am Gijsel in de algemene beschou wingen op de begroting 2008. „Nog meer dan voorheen zal het bedrijfsleven van Sluis zich de melkkoe van onze gemeente wa nen. Dat de helft van de extra in komsten zal terugvloeien naar res tauratie- en renovatiewerken in Sluis is een doekje voor het bloe den." Deze begroting wordt van avond door de gemeenteraad be handeld. De fractie wijst ook een verhoging van de onroerendezaak- belasting met vijf procent af Tip? redactie@pzc.nl kwamen, was het wel even slikken. Er was een hele rij wachtenden voor hen. Dat zou wel even gaan duren. Maar de oudste van de twee da mes had de oplossing al klaar en ad rem riep ze door de wachtruim te: „Zullen we er een groepsfoto van maken, dan gaat het wat sneller." Experiment met verschillende soorten windmolens van start. door Frank van Cooten schoondijke - Wie zelf thuis duur zame energie wil opwekken, moet eens gaan kijken bij het Techno Park Zeeland in Schoondijke. Daar is gisteren een proef met kleine windmolens gestart. Op een testveld staan elf kleine windturbines in verschillende soorten en maten die de komende twee jaar met elkaar worden verge leken. Een bijzonder experiment omdat de turbines op één locatie onder gelijke omstandigheden worden getest. In dienstencentrum de Moaneblus- ser zaten gisteren de pioniers van de windenergie om de start van het experiment mee te maken. Mannen en vrouwen die vaak te gen de wind in alles op alles zet ten om de ideale windturbine te ontwikkelen. Dat is gelijk ook het doel van de test. De windturbines van verschillende leveranciers wor- Grondverwerving in Smidsschorrepolder is zo goed als rond. door Conny van Cremberghe terneuzen - De Terneuzense wet houder Adhemar van Waes droomde een jaar geleden nog dat er anno nu tomaten onder glas ge teeld zouden worden in de Zeeuws-Vlaamse Smidsschorrepol der. Dat is niet bewaarheid, maar Van Waes rekent er nu op dat over een maand of negen wel degelijk glastuinders in de polder zullen neerstrijken. „Het jaar vertraging heeft echter geen problemen opgeleverd. We hadden die tijd nodig voor de grondverwerving, maar ook om de scholingsactiviteiten op te zet ten en om met bedrijven afspra ken te maken over de uitwisseling De aanleg van glastuinbouw in de Smidsschorrepolder begint op korte termijn aan de eerste fase. Het leeuwendeel van de benodig de gronden is aangekocht. den onderling vergeleken op aspec ten als energieopbrengst, geluids productie en exploitatiekosten. „Ze krijgen dezelfde hoeveelheid wind voor de kiezen", zegt project leider Niek Tramper. Windmolenonderzoeker Sander Mertens vindt het testveld een be langrijke stap van de kleine wind molens naar volwassenheid. De milieubewuste consument weet momenteel niet welke molen hij moet aanschaffen. Er is nog wei nig bekend over het rendement van de kleine windturbines. Daar om hebben Delta, de provincie Zeeland, de gemeente Sluis, Zeeuwind en Greenlab (een joint venture tussen Eneco en Greenchoice) de handen ineen ge slagen voor de test. Door middel van deze tweejarige studie moet er helderheid komen over de moge lijkheden van kleine windturbi nes. „Zelf duurzame energie opwekken is voor velen nog toekomstmuziek. Toch is de technologie al vergevor derd. Dat toont dit unieke experi ment aan", verklaartt de Sluise van CO, en warmte", zegt de pro jectwethouder. „Dat alles is nu goed geregeld. Natuurlijk zijn er tussentijds wat potentiële kandida ten afgevallen. Die zijn elders be gonnen of hebben andere plan nen. Daar staat tegenover dat zich nieuwe kandidaten hebben aange meld." Zeeland Seaports heeft inmiddels ruim 170 hectare grond in de Ka naalzone in bezit. Het leeuwen deel van de grond ligt in de Smids schorrepolder. Van Waes: „Met een tweetal boe ren in het projectgebied is nog geen contact geweest over grond- overdrachten. Met alle andere be trokkenen in het gebied wel. In de Smidsschorrepolder is nog een ka vel nog niet in bezit van Zeeland Seaports. De rest wel. Dat bete kent dat we met de eerste fase op zeer korte termijn kunnen begin nen. Ook met de bouw van het scholingscentrum, waarvoor we de oprichtingsovereenkomst met Gent inmiddels hebben getekend, kunnen we begin volgend jaar be ginnen." milieu-wethouder Carien Bolijn. De bedoeling van het testveld is om te weten te komen welke turbi ne het beste presteert en dus het meest geschikt is voor kleinschali ge energieopwekking. Een huis houden of een klein bedrijf kan dan voorzien in (een deel van) zijn eigen stroombehoefte. „Er is echter een heel pallet nodig van duurzame energieopwek king", zegt Mertens. „Zoals zonne panelen voor de zomer en wind turbines voor de wintermaanden, wanneer het harder waait. Die vul len elkaar prima aan." 'De turbines op het testveld krijgen dezelfde hoeveelheid wind voor de kiezen' Voor Sander Mertens wordt de noodzaak van duurzame energie alleen maar groter. „Er is meer vraag naar olie dan er geprodu ceerd kan worden. De olieprijs steeg gisteren naar 98 dollar per vat. Ook de opwarming van de aar de en vervuiling maakt de behoef te aan duurzame energie alleen maar groter. Windenergie is op weg naar volwassenheid." De leveranciers van de verschillen de kleine windturbines, met een hoogte tot maximaal vijftien me ter, hebben hun molens in het test veld geplaatst omdat zij ook willen weten of hun verwachtingen ten aanzien van hun producten klop pen en hoe ze presteren ten op zichte van hun concurrenten. Het is voor hen handig te weten of hun Windwalker, Turby of Monta na beter presteert dan de Ampair 600, Passaat of Energy Ball zoals de turbines in het testveld heten. Wie denkt dat alle turbines wie ken hebben, komt op het testveld voor een verrasing te staan. Ze zijn er in alle soorten en maten. Na tuurlijk met wieken, maar ook in de vorm van bijvoorbeeld een bol. Milieu-gedeputeerde Marten door Raymond de Frel TERNEUZEN - Advocaat W. Suijker- buijk heeft bij de gemeente Ter- neuzen een verzoek tot handha ving ingediend om het proef draaien van enkele windmolens in de Koegorspolder stil te leggen. Het windmolenpark wordt in de cember in gebruik genomen. „Vol gens de voorwaarden van de mi lieuvergunning dient nog een aan tal zaken te worden geregeld, voor aleer het park daadwerkelijk in ge bruik mag worden genomen", al dus Suijkerbuijk, die handelt na mens de Stichting Houdt Woon omgeving Koegorspolder Leefbaar. „Verschillende molens draaien ech ter al. En er zijn al berichten van omwonenden over slagschaduw en hinder door de draaiende wie ken." De gemeente Terneuzen ant woordde hem dat zij de behande ling van zijn verzoek op 1 decem ber kan afronden. Suijkerbuijk laat het daar niet bij zitten en maakt bezwaar tegen dit 'stilzitten door de bevoegde overheid'. Hij legt de stichting daarom voor een voorlo pige voorziening te vragen bij de rechtbank in Middelburg. Uit een exploot van gerechtsdeurwaarder A.A.A.M.G. van Damme te Terneuzen d.d. 1 november 2007 blijkt, dat ten verzoeke van Jan Willem Allewijn, wonende te Axel, gemeente Terneuzen, aan Arnaud Beukema, thans zonder bekende woon- of verblijfplaats in Nederland en daarbuiten, is betekend de grosse van het vonnis door de Rechtbank Middelburg, sector Kanton, locatie Middelburg, gewezen op 15 oktober 2007. in de zaak van requirant als eiser en gerequireerde als gedaagde, en waar bij tevens bevel werd gedaan tot betaling van een som geld binnen twee dagen daarna, en waarbij tevens ontruiming, van het pand staande en gelegen aan de Oostweg 69 le Krabbendijke. gemeente Reimerswaal. werd aangezegd op dins dag 27 november 2007 om 9.00 uur. Van dit exploot kan belanghebbende een afschrift verkrijgen op onderstaand adres. Van Damme c.s. Gerechtsdeurwaarders Axelsestraat 12 4537 AJ TERNEUZEN (0115)613651 Windmolens in verschillende vormen en maten zijn te zien bij het Techno Park Zeeland in Schoondijke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 46