Cultuur happen of door stront glijden Man moet cel in voor bedreiging Ondernemers laken stijging van tarief rioolrechten iVaillanl Eén jaar gevangenis voor man die in Renesse inreed op fietsers VERGADERING SCHOUWEN-WEST S pzc Donderdag 8 november 2007 25 Idee Cultuurplein Zierikzee is niet nieuw, draagvlak daarvoor wel. door Ali Pankow zierikzee - „Verbitterd? Nee, abso luut niet", zegt Daan van der Wek ken in een reactie op de informa tiebijeenkomst over de plannen voor Centree deze week in de Nieuwe Kerk. Hij was cultuurwet houder toen het dagelijks gemeen tebestuur in 1999 bruisende idee ën voor een cultuurplein rond Nieuwe Kerk en Dikke Toren lan ceerde in de Structuurvisie Zierik zee. Het verzet tegen de mogelijke verbouwing van de kerk tot een theater zoog toen echter alle aan dacht naar zich toe. En de hele filo sofie over een vliegwielfunctie van zo'n plein voor een verbindende cultuurroute door de stad werd met het badwater weggegooid. Volgens Van der Wekken zou het mooi geweest zijn als er in 1999 zulke vooruitstrevende ontwer pers waren geweest als nu. „Maar toen was er nou eenmaal geen draagvlak voor. Ik ben blij dat het nu wel lijkt te lukken. De motie ven ervoor gelden nog steeds." Hij heeft zich aan het einde van de avond ook direct aangemeld als lid van de klankbordgroep voor Cent ree. In tegenstelling tot acht jaar gele den lijkt de bevolking nu wel aller lei bruisende activiteiten in en rond de Nieuwe Kerk te omar men. Hoewel er her en der natuur lijk ook kritische geluiden te ho ren zijn. „Het zijn prachtige plan nen, maar hoe komen mensen in een rolstoel de kerk binnen", vraagt Leen Schilperoord van het Platform voor mensen met een functiebeperking zich af Voorzit ter Piet de Rijke van de commissie Inrichtingsschets van het kerkplein van ontwerpbureaus Zumm en Idna. Oude Zeeuwse Kerken laat weten dat deze belemmering weldra uit de wereld is. De commissie heeft bijna voldoende geld bijeen ge sprokkeld voor de bouw van een traplift aan de buitenkant van het kerkgebouw. „Hoe verhoudt Centree zich nu met de plannen voor een Cultuur huis?", vraagt theatermaker Cees Möhlmann zich af Projectleider Willem Huijbreghs van Scoop maakt in dit geval onderscheid tus sen een multifunctioneel gebouw en een bijzondere locatie, zoals het cultuurplein te bieden heeft. „De kracht van een bijzondere lo catie hebben we wel geleerd van het Zeeland Nazomerfestival. Bo vendien duurt het nog minstens tot 2011 voor het Cultuurhuis er zal staan", constateert Huijbreghs. Möhlmann is het met hem eens dat er eindelijk weer eens een thea terpubliek gegenereerd moet wor den op Schouwen-Duiveland. Algemeen directeur Willem Smit van de Zeeuwse Muziekschool 'Hoe verhouden de plannen van een Cultuurplein zich nu tot het Cultuurhuis?' zegt te schrikken van de constate ring dat Cultuurplein en Cultuur huis elkaar niet bijten. Volgens hem is dat gevaar wel degelijk aan wezig. „Als Muziekschool en film theater Fizi zich eenmaal in het Cultuurhuis vestigen, loopt het Cultuurplein risico door de bo dem van zijn eigen natuurlijke acti viteiten te zakken." Volgens Huijbreghs nodigt Smit Ideeën voor aanpassing van de Katoenweverij aan Cultuurplein zichzelf met deze uitspraken uit eens met de initiatiefnemers van Centree te komen praten. Ook Cees Pilaar, beheerder van de Dikke Toren staat zeer sceptisch te genover al die futuristische ideeën. „Een terras bovenop de toren! Er is eens een party gehouden, toen hebben we jongens ingehuurd die met rugtassen vol champagne naar boven zijn geklauterd. Het is wel 279 treden omhoog en 281 tre den omlaag hoor", zegt Pilaar. Hij zucht ook eens diep over al die mooie plannen over optredens en presentaties rondom kerk en to ren. Volgens hem beseffen de ont werpers niet hoeveel honden daar worden uitgelaten. „Willen ze daar door de stront glijden of zo?" Ont werpers Reggy Hulsken van bu reau Idna en Erik van Uffelen van Zumm erkennen dat er in dat op zicht wel wat aanpassingen moe ten komen in de verdeling van gras en verharding. Voorzitter Cees Lems van de Koninklijke Har monie Kunst en Eer ziet een con cert in de Nieuwe Kerk pas zitten als er akoestische iets verbetert. Volgens de plannenmakers kan dat met tijdelijke voorzieningen. „Zorg voor een goede dagelijkse in vulling van het plein, zodat je er prettig kunt vertoeven. Dan gaat het vanzelf leven", denkt muzi kant Jacco Konijnenburg uit Zon- nemaire. Zijn mening wordt door velen gedeeld. Volgens Hulsken ligt er een taak van de gemeente hier wat meer horeca mogelijk te maken. Directeur Bert Martens van scholengroep Pontes zegt pri ma mogelijkheden ten behoeve van het cultuuronderwijs te zien. Wie wil participeren in organisa tie of programmering van het Cul tuurplein kan dat vanaf maandag kenbaar maken via de speciale website: centree@zeeuwland.nl. t Verwarming Airconditioning Duurzame energie De meest solide combikete aller tijden J 1 www.vaillant.nl U zoekt een oerdegelijke combiketel waarvan u jarenlang zorgeloos kunt genieten? Kies dan de Vaillant hrSOLIDE. Die combineert alles: hoog rendement, compleet comfort (tot en met Gaskeurlabel CW 6!), betrouwbare techniek, makkelijke bediening, geruisloze werking, compact formaat én een gunstige prijs. Kom langs of bel voor een afspraak. •pz Installatie Partners Zierikzee Groene Weegje 13E 4301 RN Zierikzee Tel. 0111 -41 47 22 door Martijn de Koning zierikzee - Ondernemers op Schouwen-Duiveland komen in het geweer tegen een stijging van de rioolbelasting. In de begroting voor 2008, die de gemeenteraad vanmiddag behandelt, stelt het col lege voor de rioolrechten met zo'n zes procent te laten stijgen. Recron Schouwen-Duiveland, Ho reca Nederland, Hiswa regio Zuid, Ondernemingskring Schouwen- Duiveland, de Verenigde Onderne mers Verenigingen en de Vereni ging van Hotel- en Pensioneigena ren vragen de gemeenteraad sa men in een brief niet akkoord te gaan met een stijging. Naast een vaste prijs van 142 euro betalen ver bruikers van meer dan tweehon derd kuub 1,42 euro per extra kuub, het zogenaamde tarief voor grootverbruikers. Dat tarief maakt dat ondernemers op Schouwen het meeste rioolrecht betalen van alle bedrijfseigenaren in Zeeland, stellen de briefschrijvers. middelburg - Een 30-jarige Zierik- zeënaar is gisteren door de recht bank in Middelburg wegens bedrei ging veroordeeld tot een gevange nisstraf van twaalf maanden, waar van vijf voorwaardelijk, en toe zicht door de reclassering. Dat is drie maanden minder dan de offi cier van justitie had geëist. Ook moet hij nog drie maanden cel uit zitten wegens een eerder vonnis. De man werd op 6 mei een café in Ouwerkerk uitgezet, waarna hij dreigde brand te stichten. Hij vul de een fles met benzine, bedacht zich echter en zette de in elkaar ge knutselde molotovcocktail weg. Vervolgens werd het café door een ander toch in brand gestoken. De man werd ook veroordeeld voor het bedreigen van twee mede werkers van Emergis. door Ad Roos MIDDELBURG - De twintigjarige au tomobilist uit Halsteren die in de nacht van 25 juli in Renesse in een dronken bui inreed op een groep jongeren, is gisteren door de recht bank in Middelburg veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar en een rijontzegging van drie jaar. De officier van justitie had de zelfde straf geëist. De rechtbank beoordeelde de actie van de man, waarbij onder een groep fietsers uit Didam en Kam pen twee zwaargewonden en meerdere lichtgewonden vielen, als 'roekeloos rijden'. De man had zeven keer te veel gedronken en reed bijna tachtig kilometer per uur. Bovendien was hij, als begin nend bestuurder, al eerder veroor deeld voor rijden onder invloed. De man had zich in het centrum van Renesse tegoed gedaan aan al cohol en reed terug naar camping Duinhoeve, waar hij verbleef Op de Lage Zoom reed hij vervolgens de fietsers aan. Namens de Gebiedscommissie Schouwen-West deel ik u mee dat de voorgenomen vergadering van 15 november 2007 in verband met een beperkte agenda komt te vervallen. Namens de Gebiedscommissie Schouwen-West, ir. E.J. van der Meer, secretaris dienst landelijk gebied r ontwikkeling en beheer DLC realiseert groene plannen voor 16 miljoen Nederlanders!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 43