Zeeland Pijn van verlies Dorpsgemeenschap Noordwelle laat functionele traval) e bouwen Verkoop theater nabij Angst voor onkundige oudere in scootmobiel Ergernis over communicatie met inwoners 22 Donderdag 8 november 2007 PZC Gemeente en stichting Renesse komen met geld over de brug. door Esme Soesman noordwelle - Het moet zeker geen stoffig monumentje worden. De travalje (op z'n Zeeuws: straval- je) die de Vereniging Dorpsge meenschap Noordwelle aan de Ring wil laten aanleggen, gaat echt gebruikt worden. Dat kan haast niet anders, zo valt uit de woorden van voorzitter Mar tin Loeve van de dorpsgemeen schap af te leiden. „Noordwelle is tenslotte het mekka van trekpaar den op Schouwen-Duiveland." De gemeente Schouwen-Duiveland heeft aangegeven geld in het pro ject te willen steken. De bedoeling is die hoefstal van weleer met enige regelmaat (Loeve denkt aan een keer of vijftig per jaar) te gaan gebruiken. Behalve als cultuurhistorische aan winst kan de travalje dan ook als toeristische trekpleister worden ge zien. De voorziening sluit naad loos aan bij het jaarlijks gehouden strao (jaarlijkse wassing van paar- Uit een exploot van gerechtsdeurwaarder A.A.A.M.G. van Damme te Terneuzen d.d. 1 november 2007 blijkt, dat ten verzoeke van Jan Willem Allewijn. wonende te Axel, gemeente Terneuzen, aan Arnaud Beukema, thans zonder bekende woon- of verblijfplaats in Nederland en daarbuiten, is betekend de grosse van het vonnis door de Rechtbank Middelburg, sector Kanton, locatie Middelburg, gewezen op 15 oktober 2007, in de zaak van requirant als eiser en gerequireerde als gedaagde, en waar bij tevens bevel werd gedaan tot betaling van een som geld binnen twee dagen daarna, en waarbij tevens ontruiming, van het pand staande en gelegen aan de Oostweg 69 te Krabbendijke, gemeente Reimerswaal, werd aangezegd op dins dag 27 november 2007 om 9.00 uur. Van dit exploot kan belanghebbende een afschrift verkrijgen op onderstaand adres. Van Damme c.s. Gerechtsdeurwaarders Axelsestraat 12 4537 AJ TERNEUZEN (0115)613651 denbenen als de dieren van stal ko men). Loeve: „Noordwelle geldt onder de strao's zo'n beetje als één van de grotere. In ieder geval het strao met de meeste deelne mende trekpaarden." Als het even kan, heeft Noordwel le vóór de volgende strao een ei gen travalje. Het plan ligt klaar. De vergunning is verstrekt. Het wach ten is op voldoende centen. Met de toezegging van de gemeen te Schouwen-Duiveland is de uit voering nabij. Eerder heeft ook de Stichting Renesse geld toegezegd. Hierbij gaat het om zesduizend eu ro. De provincie heeft eveneens de intentie een steentje bij te dragen, al heeft de dorpsgemeenschap nog geen definitief antwoord op het verzoek gekregen. De dorpsgemeenschap Noordwel le heeft bovendien - door het op sparen van geld uit het het leef baarheidsbudget - een dikke acht duizend euro in de spaarpot. Ver rot De travalje die de dorpsgemeen- schap Noordwelle wil laten bou wen aan de Ring, moet zo'n vijf tig keer per jaar door de smid worden gebruikt. der speelt ook zelfwerkzaamheid nog een rol in het beheersbaar houden van de kosten. Burgemeester en wethouders zijn bereid 7500 euro in het project te steken. Het Investeringsbudget Ste delijke Vernieuwingen (de zoge naamde ISV-gelden) biedt speci fiek ruimte om 'fysieke projecten in het kader van de leefbaarheid in kernen' uit te voeren. Daar past het initiatief van de dorpsgemeen schap Noordwelle prima in, rede neert het college. Bovendien past de travalje naadloos bij het uit gangspunt van de stedelijke ver nieuwing om cultuurhistorie te rug te brengen in de kernen. De travalje wordt niet op de oude plek herbouwd, maar aan de ande re kant van de Ring - tegenover trekpaardenhouder M. Moer- mond. Deze plaats biedt meer ruimte en dat is nodig omdat de travalje, als het aan de dorpsge meenschap en de straocommissie ligt, alles behalve een functieloos monument zal worden. Loeve: „Er is wat research aan vooraf gegaan en er is overlegd met onder onde ren de smid. Deze travalje moet echt functioneel worden." Meerderheid raad voor snelle afstoting van Mondragon. door Martijn de Koning ZIERIKZEE - De gemeente moet het oude theater Mondragon aan de Oude Haven in Zierikzee zo snel mogelijk verkopen, vindt een meerderheid van de gemeente raad. Een motie daarover van het CDA wordt vanmiddag in een raadsvergadering in ieder geval ge steund door de WD, Leefbaar Schouwen-Duiveland (LSD) en de Christenunie en krijgt daardoor een meerderheid achter zich. De beslissing maakt de weg vrij voor het initiatief van herensocië teit De Vereeniging, die al meer dan een jaar rondloopt met plan nen om het gebouw te kopen en er een hotel-restaurant van te ma ken. De soos richtte er speciaal een stichting voor op en wil zo snel mogelijk zaken doen met de gemeente. Wethouder W. Renden wil liever nog even wachten en heeft, onder het mom van 'ieder op zijn beurt', verdere ontwikke ling van Mondragon pas voor vol gend jaar op zijn lijstje staan. In hun algemene beschouwingen geeft een aantal partijen aan niet zo lang te willen wachten. Het ver pauperde gebouw is bepaald geen sieraad voor de binnenstad van Zierikzee, vinden ze. Bovendien, stellen CDA, WD en LSD, moet het college haar kans grijpen nu er serieuze belangstelling is. Actiemiddag voor onderzoek naar kinderkanker. door Piet Kleemans OOSTERLAND - „Wat er dan met je gebeurt? Even helemaal niets, je wereld staat stil." Anne van Mil uit Oosterland kreeg 11 jaar geleden te horen dat haar toen drieënhalf jaar oude zoontje Jessie leukemie had. Twee jaar en veel zware be handelingen later stierf Jessie. De herinnering en het gemis blijven. „De pijn van het verlies van je kind draag je levenslang met je mee." Op zijn portretfoto blikt Jessie met ernstige blik de wereld in. Een pet je bedekt zijn door chemotherapie kaal geworden koppie. Te vroeg oud geworden, veel te vroeg gestor ven. Maar tot vlak voor zijn dood nog vrolijk en opgewekt, herin nert moeder Anne van Mil zich. „Ik heb nog heel erg met hem gela chen in het ziekenhuis. Als-ie de dokter liet schrikken of iets anders uithaalde. Een dagboek heb ik nooit bijgehouden in die tijd, maar ik heb wel de leuke momen ten die er toen waren vastgelegd. Kijk, de rotdingen onthoud je toch wel maar het is zo ontzettend be langrijk dat dat je de mooie herin neringen koestert." De gedachte dat ze haar jongste kind zou verliezen kwam elf jaar geleden nog geen seconde bij haar op. „Je krijgt te horen dat er zeven tig procent kans is dat hij de ziekte overleeft en daar houd je je aan vast. De grote klap kwam op het moment dat Anne te horen kreeg dat de medische stand niets meer kon doen voor Jessie. Uitbehan- deld. Opgegeven. De laatste negen weken van zijn leven bracht Jessie thuis door. Anne: „Ik was er in al les op gericht het hem zo aange naam mogelijk te maken. Zelf leef je op de automatische piloot. Je eet, je drinkt. Je doet wat nodig is." Uiteindelijk raakte Jessie in co ma. Viel in slaap om niet meer wakker te worden. Anne was erbij toen Jessie stierf „Het was een opluchting dat het heel humaan gegaan is", blikt de al leenstaande moeder terug. De tijd die volgde was zo mogelijk nog zwaarder dan de tijd dat Jessie ziek was. „In het begin word je hele maal inbeslaggenomen door alles wat geregeld moet worden. Pas als dat allemaal achter de rug is begint het rouwproces echt. Ie moet door, maar het verlies van een kind kun je niet accepteren. Het le ven gaat door, maar voor jou loopt de tijd gewoon niet." 'Je leeft op de automatische piloot. Je eet, je drinkt. Je doet wat nodig is' Praten over wat je meemaakt is moeilijk maar belangrijk. „Ik heb zelf veel baat gehad bij het praten met lotgenoten." Steun vindt An ne van Mil ook bij de Stichting Helpen Helpt, een stichting be staande uit ouders die een nauwe band hebben met het Kinder On cologisch centrum Rotterdam van het Erasmus MC-Sophia Kinderzie kenhuis. De stichting zamelt geld in voor onderzoek naar kinderkan ker. Anne van Mil: „Vijftig jaar gele den was kinderkanker bijna niet te genezen. Nu wordt 70 procent van de kinderen met kanker genezen en dat komt door nieuwe behande lingsmethoden. Daarom moet dit onderzoek doorgaan." Actiemiddag voor Stichting Helpen Helpt! De actiemiddag - 13.00 - 17.00 uur - in het dorpshuis in Nieuwerkerk is bedoeld om geld in te zamelen voor onderzoek naar kinderkanker. De stichting krijgt veel steun van particulieren en ondernemers. Zelfs de zaal wordt gesponsord. - Voor de kinderen is er een grabbelton, springkussen en een kleurwed- strijd. Ze kunnen zich ook laten schminken. Speciale gast is touwtjespoppenspeler Caroline Crinoline. ZIERIKZEE - Communicatie met de bedrijven, communicatie met de burgers. Het zit verschillende frac ties in de gemeenteraad flink dwars dat juist op dit terrein mo menteel missers worden gemaakt. 'Veel discussie kan voorkomen worden indien betrokkenen in een vroegtijdig stadium worden geïnformeerd', schrijft de WD in de algemene beschouwingen. De fractie wil dat het college gaat wer ken aan een oplossing. Alert! somt op waar het in het ver leden mis is gegaan. 'Groenbeleid, evenementenbeleid, gymzaal Burgh-Haamstede, kermisbeleid, businesspark. Telkens blijkt dat burgers zich beklagen over gebrek aan goed overleg'. Ook Leefbaar Schouwen-Duive land en de Christenunie vragen van het college meer aandacht voor een betere communicatie met de burger en bedrijfsleven. WN: afschaffing van medische toetsing gevaarlijk voor verkeer. door Martijn de Koning ZIERIKZEE - De afdeling Schou wen-Duiveland van Veilig Verkeer Nederland (WN) vreest gevaarlij ke situaties doordat straks bejaar den in scootmobielen en electri- sche rolstoelen aan het verkeer deelnemen, die er eigenlijk niet toe in staat zijn. Volgens WN zou dat het gevolg zijn als de Schou- wen-Duivelandse gemeenteraad vandaag instemt met het verdwij nen van de medische toetsing van 75-plussers. Het college van burgemeester en wethouders stelt in de begroting over 2008 voor om mensen van 75 jaar en ouder niet langer medisch te onderzoeken als ze gebruik wil len maken van WMO-voorzienin- gen. Nu wordt bij iedereen die op basis van die wet bijvoorbeeld huishoudelijke hulp, taxivervoer of een scootmobiel aanvraagt, geke ken of hij of zij daar recht op heeft. De gemeente betaalt dan mee aan zo'n voorziening. Het is goedkoper sowieso alle aanvragen van 75-plussers te honoreren dan die mensen allemaal te onderzoe ken, zegt het college. Dat levert 30.000 euro op. WN vindt dat geen goede maatre gel. Tijdens zo'n keuring wordt ge keken of een persoon recht heeft op een scootmobiel, maar ook of zo iemand wel geschikt is om aan het verkeer deel te nemen, bena drukt de vereniging. Die vindt dat geen overbodige luxe. De voertuigen mogen im mers zowel op de stoep als op de weg rijden. „Dit vergt veel vaardig heden van de berijders", stelt WN in een brief aan de raadsle Een scootmobieltocht op de pijlerdam. Veilig Verkeer Nederland vindt dat iedere bestuurder medisch gekeurd moet worden. foto Dirk-Jan Cjeltema den. Ze moeten immers alle regels kennen én fysiek in zo'n staat zijn dat ze geen gevaar veroorzaken voor het overige verkeer. Daarom pleit de vereniging juist voor het invoeren van een rijvaar digheidsbewijs voor scootmobie- lers, schrijft WN. En afschaffing van de indicatie past ook niet in het landelijk beleid met betrek king tot de keuringseisen van auto mobilisten van zeventig jaar en ouder. Die zijn onlangs juist aan merkelijk aangescherpt om de ver keersveiligheid te vergroten. De WN hoopt met de brief de raad ervan te overtuigen om, 'uit zorg voor de algehele verkeersvei ligheid', niet mee te gaan met het bezuinigingsvoorstel van het colle ge en zo de medische toetsing in stand te houden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 40