Zeeland Het lichaam als Rouwgeld voortgezet onderwijs Goes blijft in handen gemeente Genootschap blij met wisentbot van Irini 22 I Donderdag 8 november 2007 PZC B Beloning energiezuinig bouwen in Borsele kwadendamme - Wie energiezui nig of levensloopbestendig bouwt in nieuwbouwwijk Oude Vreeland II in Kwadenamme, kan geld krij gen van de gemeente Borsele. Zon nepanelen en warmtepompen val len binnen de regeling, evenals de bouw van een doucheruimte of slaapkamer op de begane grond. Het laatste kan later veel kosten schelen, als bewoners slechter ter been worden. De subsidie is maxi maal 2000 euro per woning. Onderhandelingen over doorsluizen budget naar scholen stukgelopen. door Frank Balkenende GOES - De gemeente Goes blijft de huisvestingspot voor het voortge zet onderwijs beheren. De onder handelingen tussen het voortgezet onderwijs en de gemeente zijn stukgelopen. De gemeente zegt dat het onder wijs te veel vraagt, het veld vindt dat de gemeente te weinig biedt. Daarom heeft een werkgroep on der voorzitterschap van A. Vogel, directeur van het Calvijn College, het touwtje in de boot gegooid. „Wij zijn geen partner meer", zegt Vogel. Het Goese dagelijks gemeen tebestuur kon deze week dan ook niet anders doen dan de hele ope ratie afblazen. Het Goese voortgezet onderwijs verlangt al jaren meer autonomie. In de praktijk regelen scholen alles zelf, behalve zaken in de gebou wensfeer. Daarover beslist de ge meente nu in samenspraak met het onderwijsveld. Het voortgezet onderwijs wil liever niet meer af hankelijk zijn van (stroperige) poli tieke besluitvorming. Het zegt: geef die pot rijksgeld maar door, dan kunnen de scholen zelf sparen voor huisvesting. Om die reden heeft de project groep onderwijshuisvesting, waar in de Goese scholen zijn vertegen- Nog tien tips over olielozing Tholen THOLEN - De politie heeft gisteren nog tien tips gekregen over een ernstig milieudelict op Tholen, na een oproep in het televisiepro gramma Opsporing Verzocht. Dinsdagavond kwamen er al twin tig tips binnen. Of de tips bruikba re informatie opleveren, kon een woordvoerder van de politie giste ren niet zeggen. Zondag 23 septem ber lieten onbekenden ruim vier duizend liter vervuilde dieselolie wegstromen bij Oud-Vossemeer. A. Vogel, voorzitter van de VO-werk- groep: „De gemeente bood geen opening." woordigd, onderzocht of het VO fi nancieel zijn eigen boontjes kan doppen. Temeer omdat Goes van het Rijk meer geld voor de bouw, uitbreiding of verhuizing van scho len ontvangt dan ze eraan uitgeeft. Met het overschot stopt ze begro tingsgaten. Hoe groot dat surplus is, kan wethouder S. van 't West einde niet zeggen, want het geld is niet 'geoormerkt'. Desondanks zijn voortgezet onder wijs en gemeente niet tot elkaar ge- Gemeente en voortgezet onder wijs in Goes hebben de onder handelingen over het doorslui zen van huisvestingsgelden ge staakt. Bedrijfswagens en onderdelen gestolen goes - T\vee bedrijfswagens en me talen onderdelen zijn gestolen van een bedrijfsterrein aan de Stanley- weg in Goes. Dat gebeurde in de nacht van dins dag op woensdag. De metalen on derdelen hebben een totale waar de van vele duizenden euro's. Van de bedrijfswagens is geen waarde bekend. Het gaat om een witte Mercedes Benz 312 D/Sprinter (26-VJ-LK) en een witte Mercedes Benz-trekker (41-BR-FS). komen. Er gaapt een gat van 7 mil joen euro (uitgesmeerd over tien jaar) tussen wat het veld vraagt en de gemeente nu jaarlijks kwijt is aan huisvesting van scholen. De komende tien jaar zou Goes 23,4 miljoen euro moeten investe ren, nieuwbouw of complete reno vatie van het Goese Lyceum aan de Van Dusseldorpstraat in 2010 meegerekend. De werkgroep heeft berekend dat de gemeente de ko mende tien jaar 30,6 miljoen euro moet doorsluizen. Dat komt neer op 450 euro per leerling per jaar. Dat is te gortig, zegt wethouder Van 't Westeinde. „Dan zouden we zeer fors op andere zaken moe ten bezuinigen." Ze heeft het VO wel een compromis aangeboden: 25,3 miljoen euro, waardoor de ge meente per jaar wel twee ton op andere zaken zou moeten beknib belen. Dat bod was voor het onderwijs veld onacceptabel, laat werkgroep- voorzitter Vogel weten. „De ge meente bood geen opening, hoe wel het VO bereid was om met minder geld genoegen te nemen dan de gemeente voor onderwijs huisvesting van het Rijk krijgt." Vogel laat doorschemeren dat het veld zich na deze mislukte exerci tie formeler zal opstellen in de pro jectgroep onderwijshuisvesting. „We volgen nu strikt de verorde ning en dat betekent dat het Goese Lyceum recht heeft op 18 miljoen euro voor nieuwbouw." Psychotherapeutes geven aantal workshops in Zeeland. door Lilian Dominicus goes - Ze weten zelf wat het is. Om te werken aan je persoonlijke groei en ontwikkeling moet je soms ver reizen. En dus zijn de Zeeuwse therapeutes Mahima Sin- ke en Angelique Tilroe van plan een jaarlijks aanbod workshops Emotioneel Lichaamswerk te ver zorgen op een locatie in Zeeland. 'Een weekeind lang, los van alle be slommeringen, in een groep wer ken aan 'de verbinding tussen je hart en je hoofd', zoals Angelique het noemt. 's Zomers waarschijnlijk in de Kunstwei bij Wolphaartsdijk, 's winters in kuuroord De Schouw in Noordgouwe. De twee Zeeuwse vrouwen, die beiden een eigen praktijk lichaams gerichte psychotherapie hebben, zijn deze zomer begonnen met hun eerste workshop samen. „Dat beviel goed", vertelt Mahima. „In de voorbereiding verliep alles har monisch. Tijdens de workshop was het zelfs zo dat Angelique de ene nacht wakker was gebleven, de andere nacht ik. Als een soort van wake. Dat was niet afgespro ken, het gebeurde vanzelf Alles wat we nodig hadden was er, we hadden niets vergeten. Zelfs de spuugbakjes en de keukenrollen waren er." Spuugbakjes? Keukenrollen? Mahi ma: „Euh ja, alles wat iemand heeft meegemaakt, vanaf het mo ment dat ie wordt geboren, zit op geslagen in het celgeheugen van het lichaam. Als je dan vanuit je celgeheugen dingen eruit gooit, zo als bij emotioneel lichaamswerk gebeurt, kan het lichaam kokhal zen, huilen en schreeuwen. Het overkomt niet iedereen, maar het kan." De twee vrouwen laten hun cliën ten door middel van verschillende manieren van ademen in contact komen met hun emoties. „Door oefening met je lijf, door oogcon tact, maak je dat geheugen wak ker", zegt Mahima. De meeste mensen zijn zich eigen lijk maar weinig bewust van hun lijf, constateren beide vrouwen. Ze blijven teveel in hoofd, hebben nauwelijks contact met hun hart. „Pas bij psychosomatische klach ten worden ze zich daarvan be wust", zegt Mahima. De lichaamsgerichte psychothera pie gaat ervan uit dat het lichaam laat zien wie je bent. Het geeft een sleutel om uit ingesleten gedragspa tronen te komen. Patronen die ont staan zijn als afweer tegen 'bescha digingen' in je jeugd. Angelique Tilroe: „Zelfs als iemand binnenkomt, kun je al een grove karakteranalyse maken. Je kunt aan iemands houding zien of die gericht is op bijvoorbeeld veilig heid. Klachten aan je lijf cor responderen met de thematiek in je leven. Door het te benoemen, 'Alles wat iemand heeft meegemaakt, zit opgeslagen in het celgeheugen' kan het zakken. En is er een way out." Mahima: „Het werkt ook anders om, als je een darmonderzoek moet laten ondergaan of de tand arts bekijkt je gebit. Je kunt daar door echt van je sokken gaan. De meesten zijn zich er niet van be wust, die denken alleen: 'oh ik ben een beetje moe, ik zal wel te veel hebben gewerkt'." De workshop van de Zeeuwse psy chotherapeuten kan heftig zijn. De cursist verandert, maar de buiten wereld niet. Thuiskomen kan een schok geven. Mahima: „Daarom hebben we na een week of twee, drie een 'lan dingsmiddag' en zijn we na de workshop bereikbaar. We waar schuwen aan het eind: neem geen beslissingen over belangrijke zaken als het opzeggen van je baan na dit weekeind. Laat het bezinken." Workshop Emotioneel Lichaams werk, 23-24-25 november, centrum Namaskara in Kapelle. Informatie: www.praktijkdedijk.nl of www.leefje- leven.nl. Of: 06-29221059. Leerlinge vindt fossiel bot en geeft het aan Zeeuwsch Genootschap. door Emile Calon MIDDELBURG - Conservator Mark Bosselaers is erg ingenomen met de gift van de elfjarige Irini van der Schans. Zijn Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der We tenschappen kreeg gisteren van de leerlinge van groep acht van de Middelburgse basisschool Wilgen hof het bovenste deel van een elle- pijp van een steppenwisent. Het fossiele bot is volgens hem tussen de 800.000 en 1.000.000 jaar oud. Irini vond het bot tijdens een prak tijkles van haar school op het strand van Ritthem. Aanvankelijk dacht ze dat het een gewoon hon- denbot was. Desondanks vroeg ze medewerkers van het Zeeuws Mu seum om eens naar het bot te kij ken. Daar bleek dat ze wel iets heel bijzonders had gevonden. Het is volgens Bosselaers namelijk erg zeldzaam. Het is klein en breekt ook nog eens makkelijk af, waar door het verloren raakt, aldus de conservator. Irini overhandigde gisteren in haar klas het bewuste bot aan voorzit ter L. Coppoolse van het Genoot schap. In ruil kreeg ze een foto van een replica van de steppen wisent. Een foto die indruk maak te op de leerlinge zelf en haar klas genoten. Die zagen toen pas hoe groot het dier wel was. De steppenwisent is een uitgestor ven rundersoort. Het dier kwam voor op de grasvlakten van Europa tot aan Azië en Alaska en stierf tus sen de 15.000 en 10.000 jaar gele den uit, mogelijk door de opwar ming van de aarde. Het dier is nauw verwant aan zowel de huidi ge Amerikaanse bizons als de Euro Irini van der Schans met het bot dat zij heeft geschonken aan het Konink lijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. foto Ruben Oreel pese wisent. De verschillen tussen de steppenwisent en deze soorten liggen hoofdzakelijk in de grotere hoorn- en lichaamsgrootte van de steppenwisent. Die kon een schoft- hoofte bereiken van twee meter, terwijl de uiteinden van zijn halve meter lange horens een meter uit elkaar lagen. Uit een exploot van gerechtsdeurwaarder A.A.A.M.G. van Damme te Terneuzen d.d. 1 november 2007 blijkt, dat ten verzoeke van Jan Willem Allewijn. wonende te Axel, gemeente Terneuzen, aan Arnaud Beukema. thans zonder bekende woon- of verblijfplaats in Nederland en daarbuiten, is betekend de grosse van het vonnis door de Rechtbank Middelburg, sector Kanton, locatie Middelburg, gewezen op 15 oktober 2007, in de zaak van requiranl als eiser en gerequireerde als gedaagde, en waar bij levens bevel werd gedaan tot betaling van een som geld binnen twee dagen daarna, en waarbij tevens ontruiming, van het pand staande en gelegen aan de Ooslweg 69 te Krabbendijke, gemeente Reimerswaal, werd aangezegd op dins dag 27 november 2007 om 9.00 uur. Van dit exploot kan belanghebbende een afschrift verkrijgen op onderstaand adres. Van Damme c.s. Gerechtsdeurwaarders Axelsestraat 12 4537 AJ TERNEUZEN (0115) 613651

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 34