Zeeland klaar voor de Tractaatweg buigt voor Axelse kreken Vlissinger moet twaalf jaar cel in voor moord op ex-vrouw Columnist Willem van Dam is ziek De krant 5 weken voor 15 euro! PZC 2 Donderdag 8 november 2007 PZC Deel N62 buigt straks af om natuurgebieden te sparen. door Joeri Wisse TERNEUZEN - De Tractaatweg (N62) van Terneuzen naar Zelzate kan niet in z'n geheel langs het huidige tracé worden verdubbeld. Omdat het krekengebied tussen Axel en Westdorpe niet mag wor den aangetast, wordt er een nieu we route aangelegd die westelijk van de Graaf Jansdijk zal gaan lo pen, langs het nog aan te leggen glastuinbouwcomplex in de Smids- schorrepolder. Daardoor zal er in de polder minder ruimte overblij ven voor de kassen dan in eerste instantie was gepland. De westelijke twee banen, waar van het verkeer richting België straks gebruik zal maken, zullen dus met een fikse boog om de be schermde natuurgebieden lopen. Daarmee worden de waardevolle Axelse kreek en de Zwartenhoekse Om de natuur van de Axelse Kreek te ontzien, worden de nieuwe westelijke rijbanen van de Tractaatweg over enkele kilo meters met een boog aangelegd. kreek ontzien. „Van de kreken blij ven we natuurlijk af', zegt wethou der van Terneuzen Co van Schaik (PvdA, verkeer). „Voor de rest kan de verdubbeling wel direct ten wes ten van de de huidige weg worden aangelegd", zegt Van Schaik. Het boogje in de Tractaatweg zal niet zorgen voor vertraging van de verdubbeling. Daarmee werd op het gemeentehuis in Terneuzen tot voor kort nog wel rekening ge houden. „Zowel de verdubbeling van de Sloeweg als de aanleg van de kanaalkruising en de verdubbe ling van de Tractaatweg liggen op schema", laat gedeputeerde Toine Poppelaars (CDA, verkeer) weten. In 2010 start volgens Van Schaik de bouw van de tunnel onder het kanaal. Daarna volgt de aanleg van een nieuw stuk weg dat recht streeks van de tunnel naar de Trac taatweg leidt. De weg zelf is vol gens de planning als vanaf 2011 aan de beurt. In 2013, wanneer het werk aan de Tractaatweg afgerond moet zijn, is het voor automobilisten mogelijk om met honderd kilometer per uur over een tweebaansweg van Goes door de Westerscheldetun- nel en de nog aan te leggen tunnel bij Sluiskil naar Zelzate te rijden. COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Beveland-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Steenstraat 37, Hulst Tel: 0114-371379 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend eoed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Familieberichten 0800-8060 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: een medewerker spreken Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur e-mail: lezersservice@pzc.nl postadres: PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda LI kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk één maand voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 64,00 (acceptgiro €67,00) jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Het kabinet wil dat alle leerlingen uit het voortgezet onderwijs een maatschappelijke stage gaan doen. Bij de Zeeuwse organisaties zijn ze welkom. door René Schrier De Zeeuwse scholen in het voortgezet onder wijs gaan nu nog heel verschillend met maat schappelijke stages om. Zo is het voor de leerlingen van het vmbo op het Middelburgse Nehalennia verplicht. Maar op het Pontes Pie- ter Zeeman in Zierikzee is het juist weer verplicht voor havo (80 uur in twee jaar) en vwo (120 uur in drie jaar). Sommige scholen staan in de start blokken om met de maatschappe lijke stages te beginnen. Zo is het Zeldenrust Steelant College in Ter neuzen er klaar voor. Vorig jaar is er rond de kerst al een proef ge weest. Vmbo-leerlingen hebben toen met het Leger des Heils koek jes gebakken en ze vervolgens rondgebracht bij een aantal inwo ners van Terneuzen. Inmiddels is een draaiboek opgesteld om het fe nomeen maatschappelijke stages op te kunnen pakken. Directeur Titus Frankemölle van het Zeldenrust Steelant is blij dat het oorspronkelijke plan van het kabinet - 3 maanden maatschappe lijke stage - is teruggedraaid naar 2 weken. Want hij gaat ervan uit dat er wel leraren moeten zijn die leer lingen begeleiden. „Aan de andere kant is het ook weer zo dat het mi nisterie van ons verlangt dat we 1040 uren les geven." Overigens staat hij ten volle achter de gedach te van de maatschappelijke stage. Volgens hem is het goed voor de leerlingen. Moniek Wagensveld houdt zich bij de stedelijke scholengemeen schap Nehalennia in Middelburg met de maatschappelijke stages be zig. In de bovenbouw van havo en vwo worden er lessen besteed aan de maatschappelijke stages. Zij loopt al tegen het probleem aan dat het lastig is om stageplekken te vinden. Op Walcheren vissen ver schillende scholen voor voortgezet onderwijs in dezelfde vijver, con stateert zij. Voor het vmbo heeft ze nu ongeveer honderd stageplaat sen nodig en voor het havo/vwo ongeveer tweehonderd. Het gaat dan om uiteenlopende werkzaam heden, zoals collecteren, assisteren bij voetbaltrainingen, allerlei soor- van de gelegenheid gebruik om via dergelijke stages iets van het werk en het imago van de zorg te laten zien. Om die reden gaan ver tegenwoordigers van de organisa tie zelf ook naar scholen om daar wat over de SVRZ te vertellen. Wat Van Eijkelenburg betreft zijn de leerlingen voor de maatschap pelijke stages van harte welkom: „Werk is er altijd." Ook bij het Rode Kruis in Zeeland kunnen ze terecht, vertelt Rita de Cock, van het district Oosterschel- de. Deze organisatie heeft via de plaatselijke afdelingen ook al leer lingen aan een maatschappelijke stage kunnen helpen. Vooral als het niet te lang duurt, is dat goed te doen, geeft ze aan. Het Rode Kruis werkt veel met vrijwilligers en die moeten naast hun werk Voor het Nehalennia is stageplekken vinden een probleem. Te veel scholen vissen in dezelfde vijver. ten vrijwilligerswerk, maar ook je oma wekelijks helpen met bood schappen doen, legt Wagensveld uit. De uren die de leerlingen op deze manier maken, tellen mee als zogenaamde studiebelastingsuren en dat heeft weer invloed op de eindcijfers. De stichting voor regionale zorg verlening (SVRZ) is duidelijk inge speeld op stagiairs. Zo wordt op de internetsite duidelijk aangege ven waar stagiairs zich kunnen melden. Maar dat gaat dan om sta giairs die in het kader van hun op leiding ervaring bij de SVRZ op willen doen. Ook voor maatschap pelijke stages is ruimte, vertelt Rob van Eijkelenburg van de afdeling Personeel en Organisatie. Het loopt volgens hem nog niet over met de aanmeldingen voor derge lijke stages. De SVRZ maakt graag Maatschappelijke stage is hot voor het Rode Kruis wel tijd heb ben voor de begeleiding van de leerlingen. Maar mogelijkheden zijn er genoeg: eens meedragen in een verzorgingshuis, een praatje maken of een kopje thee drinken met mensen die eenzaam zijn of werkzaamheden verrichten in de aangepaste vakantiehotels van het Rode Kruis in Zeeland. Een andere organisatie waar jonge ren voor een maatschappelijke sta ge aan kunnen kloppen, is Het Zeeuws Landschap. Dat heeft wel stagiairs van bijvoorbeeld het Groen College in dienst, maar er is ook ruimte voor leerlingen die een maatschappelijke stage willen lo pen, vertelt Jolein Meijers. „Het is een mooie manier om kennis te maken met ons werk. En de leer lingen hoeven ook niet allemaal in het veld te werken. Ze kunnen bij voorbeeld ook terecht in ons mu seum Terra Maris." Staatssecretaris Marja van Bijster- veldt van OCW. Maatschappelijke stages hebben verschillende doelen: de leerling wordt een vorm van buitenschools leren aangeboden die onder meer een brede kennismaking met de samenleving mogelijk maakt. De verwachting is dat een dergelijke stage een bijdrage levert aan de maatschappelijke betrokkenheid van jongeren en aan hun besef van waarden en normen. Er komen bijna 7500 'groene' maatschappelijke stageplaatsen. Dit spra ken staatssecretaris Van Bijsterveldt (OCW) en minister Verburg (LNV) be gin oktober af met de betrokken landbouw- en natuurorganisaties. Scouting Nederland heeft eveneens 10.000 maatschappelijke stageplaat sen aangeboden. Morgen komt de maatschappelijke stage aan de orde in de ministerraad. Donderdag 15 november houdt het Ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap een startbijeenkomst over de nieuwe aanpak van de maatschappelijke stage: 'Samen leven kun je leren'. Deze bijeenkomst vindt plaats op de Scholengemeenschap Melanchthon in Rotterdam. In aanwezigheid van minister-president Balkenende gaat staatssecretaris Van Bijsterveldt dan in op vragen over de maatschappelijke stage als kabinets plan. Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67.- per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15.-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice. Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaai zoigvuldig om mei persoonsgegevens In het colofon treft u nadere informatie MIDDELBURG - Een 59-jarige Vlissin ger die op 23 juli zijn ex-echtgeno- te met zes pistoolschoten om het leven bracht, is gisteren door de rechtbank in Middelburg voor moord veroordeeld tot een gevan genisstraf van twaalf jaar. Het von nis was conform de eis. De moord was 'met voorbedach ten rade', oordeelde de rechtbank, omdat de man het pistool op voor hand al bij zich had gestoken en hij het al een tijdje in bezit had voordat hij het ook echt gebruikte. Het verweer van de Vlissinger dat hij impulsief zou hebben gehan deld en zou hebben geschoten om haar te laten schrikken, werd door de rechtbank verworpen. De Vlissinger is jaloers van aard en er waren legio ruzies geweest over zijn vaderschap van zijn jongste zoon, inmiddels meerderjarig. De verdachte vermoedde dat de zoon door een andere man was ver wekt. Op de fatale dag wilde de Vlissinger het er wéér met zijn ex over hebben. Hij haalde zijn pis tool en ging naar de woning van de vrouw. Die lag op bed tv te kij ken. Toen hij weer over het vader schap begon, werd zij kwaad. De Vlissinger pakte zijn pistool en maakte met schoten in het hoofd en in het lichaam een eind aan haar leven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2