Centrale op palmolie in Sloegebiea mag Verburg: Mosselsector en natuurclubs zijn tot elkaar veroordeeld Nederland behandelt Vlaanderen niet correct Gratis Bourgogne pakket bij Varilux brillenglazen VARILUX PZC Donderdag 8 november 2007 27 Minister stelt in Yerseke visvergunning voor mosselzaad in verschiet. door Harmen van der Werf YERSEKE - Voor de mosselsector had minister Verburg gisteren bij een eerste werkbezoek aan Yerseke een blijde en minder blijde bood schap. De blijde boodschap was dat deze week nog de vergunning afkomt voor het opvissen en ver- zaaien van vijftien miljoen kilo mosselzaad in de Waddenzee. Vol gende week dinsdag moet die vis serij beginnen. De minder blijde boodschap was dat de mosselsec tor en natuur- en milieuorganisa ties gezamenlijk moeten proberen eruit te komen, als het gaat om de toekomst van de mosselzaadvisse rij op de Waddenzee. „Dat is de enige mogelijkheid", zei Verburg op de Oosterschelde aan boord van de mosselkotter Yerseke 58. Minister Verburg wil evenals haar voorganger Veerman de mosselsec tor de tijd en ruimte geven om te vernieuwen, te verduurzamen en minder afhankelijk te worden van natuurlijk mosselzaad uit de Wad denzee. Zij liet weten onder de in druk te zijn van waarmee de mos selsector bezig is. „Er wordt veel geld, energie en creativiteit ingesto ken." Verburg bracht voor de vaar tocht over de Oosterschelde een |T1 Minister Verburg ziet overleg tus- sen mosselsector en natuurorga nisaties als enige mogelijkheid om patstelling over mosselzaad visserij te doorbreken. bezoek aan de hatchery, het broed- huis, van het bedrijf Roem van Yerseke waar wordt geëxperimen teerd met de productie van kunst matig mosselzaad. „Maar wij kun nen nooit zonder mosselzaad uit de Waddenzee", zei kweker D. Hoogstrate op de Yerseke 58, voordat Verburg kwam. De minister liet zich daar niet over uit, maar uit het feit dat deze week de visvergunning wordt verstrekt, blijkt alvast dat zij zeker voorlopig die mening deelt. Waddenvereni ging en Vogelbescherming hebben ook al min of meer aangekondigd dat zij de vergunning zullen aan vechten bij de Raad van State. Dat bewijst volgens Verburg de nood zaak van een dialoog, van overleg. „Je moet proberen er samen uit te komen. Doe je dat niet, dan is dat niet goed voor de toekomst van de sector." Verburg moet in de Ooster schelde en de Waddenzee aan Eu ropese natuurrichtlijnen voldoen. Zonder overeenstemming kunnen milieu- en natuurorganisaties daar in juridische procedures gemakke lijker gebruik van maken. S. Heidoorn, burgemeester van As sen en voorzitter van de combina tie van binnenvissers, treedt sinds enkele maanden namens Verburg op als bemiddelaar. Hij heeft afzon derlijk met de tegenspelers gespro ken. Volgende week is een geza menlijke bijeenkomst gepland. H. van Geesbergen van de mossel sector koestert geen hooggespan nen verwachtingen. „Volgende week zien we elkaar misschien ook wel weer bij de Raad van Sta te over die visvergunning." Vlaams parlementariër eist nakomen afspraken over ontpoldering. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Het geduld van Vlaan deren raakt op. Na vijf jaar praten en onderhandelen moet Neder land nu de knoop doorhakken en de Scheldeverdragen goedkeuren, inclusief de ontpoldering van de Hedwigepolder. Dat zegt het libera le Vlaamse parlementslid Mare Van den Abeelen. Hij is voorzitter van de commissie mobiliteit van het Vlaamse parle ment die vandaag op bezoek gaat bij de commissie verkeer en water staat van de 1\veede Kamer. „We zijn bezig met een achterhoedege vecht dat inmiddels niet leuk meer is." Van den Abeelen heeft de indruk dat Nederland het Scheldedossier steeds opnieuw gebruikt om Vlaanderen op andere dossiers over de streep te trekken. Als voor beelden noemt hij de Hogesnel heidslijn, de kosten voor het bag- gerwerk in de Westerschelde en het Belgische wegenvignet. „Steeds hebben wij water in de wijn gedaan en gezegd: 'Vergeten jullie niet dat we de Schelde nog moeten verdiepen?' Maar elke keer als Nederland de buit binnen Procederen over productie brandstof in buitenland kan niet. door Adri Klinkenberg VLISSINGEN - De milieuvergunning voor de geplande energiecentrale van Biox Group BV in het Sloege- bied in Vlissingen moet op één punt worden aangescherpt, maar dan kan de op palmolie gestookte centrale ook gebouwd worden. Dit heeft de Raad van State beslist in de beroepszaak van de Zeeuw se Milieufederatie en Mobilisation for the Environment. De bouwtijd van de elektriciteits centrale is achttien maanden. Biox heeft aangekondigd na een voor het bedrijf positieve uit spraak meteen met de voorberei dende werkzaamheden te zullen beginnen. De door Raad van State nog ge wenste aanscherping van de ver gunning betreftt de uitstoot van stikstofoxide. Die moet nog om laag. De Milieufederatie en Mobilisa tion voor the Enviroment hebben vooral geprobeerd bij de Raad van State het gebruik van niet duur zaam gemaakte palmolie aan te kaarten. De door de overheid ge subsidieerde elektriciteitscentrale draait voor een belangrijk deel op deze voor het milieu gunstige |T1 In Vlissingen mag een op palm- olie gestookte centrale komen. De Nederlandse bestuursrechter kan niet oordelen over bezwaren die er tegen waren ingediend. heeft, gaat het weer niet door. Ik vind dat niet honderd procent cor rect. Telkens zeggen de politici in Den Haag: 'Het zijn de Zeeuwen die dwarsliggen'. In plaats van dat zij het met de Zeeuwen regelen, schuiven ze ons die Zeeuwen in de schoenen." Voor Van den Abeelen zijn nieu we onderhandelingen over het na- tuurherstel rond de Westerschelde - oftewel uitstel van de ontpolde ring - uit den boze. Vlaamse boe- 'Telkens zeggen de politici in Den Haag: Het zijn de Zeeuwen die dwarsliggen' ren die zijn onteigend zullen zich dan 'bedrogen' voelen. Bovendien vreest hij claims van de natuurbe- weging, waardoor de verdieping van de Westerschelde vertraging oploopt. „Als ik met u afspreek vijf dingen te doen en later zeg ik: 'Een ding doe toch ik niet', dan put u toch ook alle middelen uit om uw recht te halen?" Hij vindt dat de Nederlandse regering haar beloften moet nakomen, maar geeft toe dat Vlaanderen zich wel licht heeft 'miskeken' op de onaf hankelijkheid van de Ttveede Ka mer. Vandaar het gesprek van van brandstof Volgens de twee mi lieuorganisaties schiet het milieu er echter niets mee op als de palm olie die straks in Vlissingen wordt verbrand, eerst elders in de wereld geproduceerd is met hoge uitstoot van broeikasgassen. De Raad van State geeft uitdrukke lijk aan dat op dit terrein niet bij de Nederlandse bestuursrechter kan worden geprocedeerd. „De uit stoot van CO2 (koolstofdioxide) als gevolg van het verbouwen van palmolie heeft geen betrekking op de verleende milieuvergunning", luidt de motivatie. De centrale wordt gestookt met vloeibare dierlijke en plantaardige vetten om de uitstoot van broei kasgassen te verminderen. Om die reden heeft de centrale overheid subsidie verleend. Wie kiest voor Varilux, kiest voor de best mogelijke correctie op elke kijkafstand. Met geen enkel ander multifocaal glas kunt u zó natuurlijk zien. De kwaliteit van Varilux is al jarenlang ongeëvenaard, Kiest u vóór 1 december 2007 voor een bril met Varilux glazen, dan krijgt u van ons de Bourgogne erbij! We schenken u een fraaie cadeaukoffer met twee flessen heerlijke wijn uit de Bourgogne én bijbehorende wijnaccessoires. Varilux, ver vooruit en dicht bij u Vraag naar de voorwaarden in de winkel Ton's Brilienmode Frank Thielen Korte Delft 3 Kanaalstraat 60 Middelburg Oost-Souburg 0118-641117 0118-462884

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 29