Vijvers achter Minister schrapt aanleg nieuwe N57 op grondgebied van Veere Onderzoek filmhuis Genootschap blij met wisentbot van Irini Varkenshouder heeft recht op planschadegeld 22 Donderdag 8 november 2007 PZC W Middelburgs deel van nieuwe Rijksweg eindigt in weiland. door Henk Postma den haac - De aanleg van de nieu we N57 op Veers grondgebied gaat niet door. Minister Eurlings van verkeer weigert de ontbrekende 20 miljoen euro voor de weg op tafel te leggen. Met die boodschap keer de gedeputeerde A. Poppelaars gis teren terug van overleg in Den Haag. Om te voorkomen dat het nieuwe Middelburgse deel van de N57 straks 'eindigt in een weiland', moet bij Sint Laurens een aanslui ting worden gemaakt op de huidi ge weg. De minister heeft daar twee miljoen euro voor uitgetrok ken. De gemeente Veere moet het bestemmingsplan ervoor wijzigen. Afgesproken is ook dat Rijkswater staat nu bekijkt hoe de bestaande N57 in Veere veiliger kan worden gemaakt. Hoe dat wordt aangepakt is nog niet duidelijk. Daar zal na der overleg over plaatsvinden tus sen Rijk, provincie en gemeente. De minister zegde toe zelf naar Uit een exploot van gerechtsdeurwaarder A.A.A.M.G. van Damme te Temeuzen d.d. 1 november 2007 blijkt, dat ten verzoeke van Jan Willem AUewijn, wonende te Axel, gemeente Terneuzen, aan Arnaud Beukema, thans zonder bekende woon- of verblijfplaats in Nederland en daarbuiten, is betekend de grosse van het vonnis door de Rechtbank Middelburg, sector Kanton, locatie Middelburg, gewezen op 15 oktober 2007, in de zaak van requirant als eiser en gerequireerde als gedaagde, en waar bij tevens bevel werd gedaan tot betaling van een som geld binnen twee dagen daarna, en waarbij tevens ontruiming, van het pand staande en gelegen aan de Ooslweg 69 te Krabbendijke, gemeente Reimerswaal, werd aangezegd op dins dag 27 november 2007 om 9.00 uur. Van dit exploot kan belanghebbende een afschrift verkrijgen op onderstaand adres. Van Damme c.s. Gerechtsdeurwaarders Axelsestraat 12 4537 AJ TERNEUZEN (0115)613651 Veere te komen om te bekijken welke maatregelen nodig zijn. Gedeputeerde Poppelaars prijst zich gelukkig dat de minister in ie der geval akkoord is met de aanleg van het Middelburgse gedeelte, in clusief het aan te leggen aquaduct. Daar was nog eens 7,5 miljoen eu ro extra rijksgeld voor nodig, na dat de provincie al 6,5 miljoen en Middelburg 1 miljoen had bijge past. Voor het Veerse deel zat daarna niets meer in het vat. „We hebben er wel wat over heen en weer ge praat, maar het was al vrij snel dui delijk dat we er samen niet in zou den slagen die ontbrekende 20 mil joen euro op tafel te leggen", zei Poppelaars gisteren na afloop van zijn overleg met Eurlings. De Veerse wethouder voor ruimte lijke ordening, J. Bostelaar, wilde gisteravond geen oordeel uitspre ken over het stuklopen van het N57-project in zijn gemeente. Wel 1^ Gedeputeerde Poppelaars vindt het jammer dat Veere geen nieu we N57 krijgt, maar prijst zich gelukkig dat het Middelburgse gedeelte nu is veilig gesteld. stelde hij vast dat de problemen niet in Veere zijn onstaan. „Het geld voor het Veerse deel is ingezet om tekorten op het Middelburgse deel te dekken." Bostelaar waar schuwt dat het opnieuw wijzigen van het bestemmingsplan tot forse vertragingen kan leiden. Veere heeft zich nooit een enthou siast voorstander getoond van de nieuwe Rijksweg dwars door de landerijen. De gemeente weigerde dan ook er financieel aan bij te dra gen. Maar de gemeente wil wel dat de huidige weg snel beter en veili ger wordt, zeker nu de snelle door steek bij Middelburg mogelijk veel meer doorgaand verkeer naar de N57 trekt. Bostelaar hoopt dat uiteindelijk een acceptabele en veilige oplos sing uit de bus komt. „Daarover moeten we nu in overleg met Rijkswaterstaat en de provincie." Datzelfde geldt voor het Belvede re-project, bedoeld om de dorpen langs de N57 te verfraaien. „De dorpsraden hebben daar heel goed aan meegewerkt. Het zal nu heel moeilijk worden daar uitvoering aan te geven," aldus de Veerse wet houder. Schuttershof trekt mogelijk in bij de Zeeuwse Bibliotheek. MIDDELBURG - Kan het filmhuis in Middelburg worden onderge bracht in de Zeeuwse Bibliotheek? Een onderzoek moet antwoord op die vraag geven. Het filmtheater is op zoek naar een nieuwe locatie sinds de bouw van het nieuwe theater aan de Zuidsingel is stopge zet. De cinema zou twee zalen in dat theater krijgen. Voor nieuwbouw is een bedrag van 1,6 miljoen euro beschikbaar. Eerder dit jaar is onderzocht of het filmtheater op de huidige - knusse - locatie kan uitbreiden met een extra zaal op wat nu nog het terras van het complex is. Die optie bleek volgens de gemeente met ruim 2,6 miljoen euro te duur. Het Schuttershof wil graag naar een nieuw gebouw, maar alleen onder bepaalde voorwaarden. Het nieuwe filmhuis moet in het cen trum komen, er moeten twee za len in zitten, er moet een ruime foyer komen en het gebouw moet voldoen aan de arbo-eisen. Het filmhuis wil verhuizen omdat het huidige gebouw in slechte staat is. Er is geen fatsoenlijke ruimte om bezoekers te ontvan gen en ook de werkruimtes voor het personeel voldoen niet. Boven dien is er nu geen mogelijkheid om goedlopende films langer te la ten zien. Met twee zalen is die mo gelijkheid er wel. Voor het eerst sinds jaren dertig wordt onderhoud gepleegd. door Selma Osman OOSTKAPELLE - Met grof geschut wordt een deel van de begroeiing van het Walcherse natuurgebied De Manteling een kopje kleiner ge maakt. Zonde? Nee, Staatsbosbe heer voert opnieuw een stap uit van het omvangrijke herstelplan voor de voormalige buitenplaatsen in dit unieke bos. Over ruim een week zijn twee langwerpige vijvers die achter de buitenplaats Berkenbosch liggen, vanaf de wandelpaden weer te zien. Drieduizend vierkante meter dichtbegroeid struweel verandert in een stuk open bos met prachti ge oude en jongere eiken. „Een goeie tachtig jaar is hier niet inge grepen", zegt boswachter Piet de Keuning. Met het zagen van strui ken en woekerende boompjes ko men de monumentale eiken weer vol in het zicht. Net als de barokke waterpartijen, die nu nog ogen als zielige waterplassen vol blad en do de takken. „Als je dit leegmaakt", wijst De Keuning op de woekerplanten langs de oevers, „dan krijg je het parkachtige weer terug." De stin- zenflora krijgt de kans om uit de grond te schieten en in de vijvers Buitenplaatsen De Manteling In 1967 werd Staatsbosbeheer eigenaar van natuurgebied De Manteling en de buitenplaat sen Berkenbosch, Duinbeek en Westhove. De overige bui tenplaatsen in het gebied zijn óf niet meer intact óf particu lier bezit. In 1995 werd een herstelplan ingevoerd. Het dient als lei draad voor werkzaamheden in het gebied. Ongeveer de helft is gerealiseerd. Strakke bomenlanen kenmer ken de barokke inrichting. Eind 19e eeuw kwam daar de Engelse tuinstijl bij met kron kelige romantische paadjes. komt zo veel licht dat er weer le ven in komt, voorspelt hij. In de loop van volgend jaar worden de vijvers uitgebaggerd. Voor het zo ver is, krijgen de za gende veldmedewerkers van Staats bosbeheer regelmatig misprijzen de blikken. De Keuning kan die reactie goed begrijpen. „Snoeien is emotie. Kijk maar in de tuin: je snoeit voor je gevoel altijd te veel. Achteraf zul je merken dat je nog te weinig hebt gesnoeid." Deson danks noemt hij de werkzaamhe den bij Berkenbosch behoorlijk in grijpend. „Tachtig procent van de vegetatie wordt weggehaald: al het dunnere spul gaat eruit. Maar rodo dendrons die nu verdwijnen, ko men weer terug." De tachtig meter lange, smalle vij vers van de buitenplaats zijn de laatste in het gebied die fors onder „Die overgang van zee, strand, duin en land: waar vind je een mooiere plek?" handen worden genomen. Eerder kwamen die van Westhove en Duinbeek al aan bod. De Goudvis kom - die zijn naam dankt aan zijn ronde vorm - wordt regelma tig bijgehouden. Oorspronkelijk la gen de waterpartijen dichter bij het herenhuis. „Men heeft het huis honderdvijftig jaar geleden verplaatst, omdat het op de natste plek van Berkenbosch lag. De rest is ongemoeid gelaten", weet de boswachter. Hij verheugt zich er nu al op de oude eiken die honderd tot twee honderdvijftig jaar geleden in strakke lijn bij de vijvers zijn aan geplant, straks weer in volle glorie te zien. Hoog zijn ze niet, want de meeste bomen missen hun kruin. De toppen werden aangetast door de zoute zeewind of in de oorlog door de Duitsers geroofd. Die sta ken de takken in het zand om te voorkomen dat er vliegtuigen kon den landen. Flinke zijtakken zijn het gevolg. Onder goede condities halen eiken een leeftijd van vijf- tot zevenhon derd jaar. Omdat ze zo kenmer- Leerlinge overhandigt gevonden fossiel aan Zeeuwsch Genootschap. door Emile Caion MIDDELBURG - Conservator Mark Bosselaers is erg ingenomen met de gift van de elfjarige Irini van der Schans. Zijn Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der We tenschappen kreeg gisteren van de leerlinge van groep acht van de Middelburgse basisschool Wilgen hof het bovenste deel van een elle- pijp van een steppenwisent. Het fossiel bot is volgens hem tus sen de 800.000 en 1.000.000 jaar oud. Ze vond het bot tijdens een praktijkles van haar school op het strand van Ritthem. Aanvankelijk dacht ze dat het een gewoon hon- denbot was. Desondanks vroeg ze medewerkers van het Zeeuws Mu seum om eens naar het bot te kij ken. Daar bleek dat ze wel iets heel bijzonders had gevonden. Het is volgens Bosselaers namelijk erg zeldzaam. Het is klein en breekt ook nog eens makkelijk af waar door het verloren raakt, aldus de conservator. Irini overhandigde gisteren in haar klas het bewuste bot aan voorzit ter L. Coppoolse van het Genoot schap. In ruil kreeg ze een foto van een replica van de steppen wisent. Een foto die indruk maak te op de leerlinge zelf en haar klas genoten. Die zagen toen pas hoe groot het dier wel is geweest. De steppenwisent is een uitgestor ven rundersoort. Het dier kwam voor op de grasvlakten van Europa tot aan Azië en Alaska en stierf tus sen de 15.000 en 10.000 jaar gele den uit, mogelijk door de opwar ming van de aarde. Het dier is nauw verwant aan zo wel de huidige Amerikaanse bi den haac - Varkenshouder C. ]as- perse uit Grijpskerke heeft recht op bijna 40.000 euro planschade geld van de gemeente Veere, blijkt uit een uitspraak van de Raad van State. De Raad van State is het eens met Jasperse dat hij door een wijziging van het bestemmingsplan zwaar is benadeeld. Veere en de rechtbank Middelburg vonden eerder van niet. lasperse heeft al sinds de ja ren zeventig een varkenshouderij en ruim vijf hectare agrarische grond aan de Steengrachtsweg. Na een wijziging van het bestem mingsplan in 1999 kreeg lasperse een flink aantal beperkingen aan de broek. De beperkingen in het bestem mingsplan hebben volgens de Raad van State tot een reële on voorziene waardedaling van het bedrijf van lasperse geleid. Die moet vergoed worden. Irini van der Schans met haar fossiele bot van een wisent, foto Ruben Oreel zons als de Europese wisent. De verschillen tussen de steppen wisent en deze soorten liggen hoofdzakelijk in de grotere hoorn en lichaamsgrootte van de steppen wisent. De steppenwisent kon een schofthoofte bereiken van twee meter, terwijl de uiteinden van de halve meter lange horens een me ter uit elkaar lagen. Een steppenwisent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 24