Bloemenmeisje Fifi harkt miljoenen binnen PZC Donderdag 8 november 2007 1 7 Keith Chapman is de geestelijk vader van de televisiefiguurtjes Bob de Bouwer en Fifi en haar Bloemenvriendjes. Bob en Fifi zijn wereldwijd razend populair. Mede dankzij een uitgekiende wereldtournee. door Rivka Groenier foto GPD Haar thuisland Groot-Brittannië heeft bloemenmeisje Fifi in tweeënhalf jaar om haar groene vin gers gewikkeld. Twaalf miljoen 'Fi fi en haar bloemenvriendjes'-spul- Ien gingen er al over de toonbank. Maar daarmee heeft ze grote broer Bob de Bouwer nog lang nog niet ingehaald. „Vlak 'Roary the racing car' niet uit, hij zou de twee nog wel eens rechts in kunnen halen", zegt Keith Chapman. De Brit Keith Chapman (49) is de bedenker van Bob de Bouwer, het immens populaire animatie-bouw- vakkertje dat cultstatus verwierf in Engeland en daarna de hele we reld veroverde. Vier miljard dollar brachten Bob de Bouwer spulle tjes al op. Chapman verkocht zijn succesvolle geesteskind in 2002, om voor zichzelf te kunnen begin nen met Chapman Industries. Fifi is de eerste heldin die door dat creatieve bedrijf werd gelanceerd. De animatieserie is sinds vorig jaar te zien op Nickelodeon. Speciaal bedoeld voor peuter- en kleuter meisjes. Voor de peuter- en kleu terjongens bedacht Chapman Roa ry the racing car, een hyperactief Formule 1 wagentje. In Engeland al een grote hit. De rest van de we reld moet voor Roary nog volgen. Maar eerst gaat Chapman met Fifi de wereld over. Dan pas is Roary aan de beurt. In de bar van het Amsterdamse American Hotel staat Keith Chap man de pers te woord. Fifi-boekjes op de pianobar, Fifi-lappenpop op schoot. „Ja, we doen vandaag Fifi", zegt hij. Want, Fifi mag in het Ver enigd Koninkrijk een groot succes zijn, ze heeft de wereld nog niet veroverd. Na Amsterdam staat Scandinavië op het programma, en uiteindelijk moeten Amerika en Japan ook in de ban raken van het lieve milieubewuste ver- geet-mij-nietje. „We concentreren ons telkens op één karakter", zegt Chapman. Het gaat er dus vooral om dat Fifi en haar vriendjes een prominente plek in de speelgoed winkel krijgen, wereldwijd. Dit marktdenken is andere koek voor de man die op school uit de klas gestuurd werd omdat hij zat te tekenen. Die vervolgens cum laude afstudeerde aan Great Yar mouth Art College, jarenlang als artdirector in de reclamewereld werkte en Muppet-producten ont wierp voor Jim Henson Internatio nal, maar er altijd van droomde om zelf een grote naam in de crea tieve industrie te worden. „Ja, het is nogal druk", geeft Chap man toe. „Maar ik heb nu mensen om me heen die de zaken regelen, ik hoef er niet meer zo bovenop te zitten, dus nu zit ik weer vaker met een schetsblok en stiften." De hele marketingtoestand erom heen is wat hem betreft een nood zakelijk kwaad. „Vergeet niet dat het soort animatie dat wij maken, stop frame animatie, ontzettend duur is. Vijftien frames per secon de. Een animator maakt een mi nuut per week, dat kost miljoe nen, en dat verdien je niet met tele visie. Zenders betalen heel weinig. De merchandising is dus essen tieel. Het liefst zou ik werken in een wereld waar het niet uit maakt. Maar je hebt dit nodig om de shows in de lucht te houden. Fi fi harkt miljoenen binnen." Chapman bedacht Fifi op een zonnige dag in zijn eigen achter tuin, in 2001. „De bloe men staarden me in het gezicht. Toen dacht ik: 'Kinderen over de hele wereld snappen dat'." Waar hij voor Bob de Bouwer zijn drie zoons (inmiddels vijftien, zeven tien en negentien jaar oud) als test- publiek gebruikte, was het een stuk lastiger om inspiratie te vin den voor Fifi. „Ik heb geen doch ters, maar moest mezelf wel ver plaatsen in de geest van een kleu termeisje. Gelukkig ben ik ge trouwd, en houdt mijn vrouw van bloemen, tuinieren en alles wat ro ze is, én hebben we vrienden met dochters." Zijn recept voor succes is pijnlijk simpel: „Meisjes houden van meis- nl-- vC .2 Keith Chapman tussen zijn animatiefiguurtjes Fifi (rechs) en Bumble. jesdingen, dat is genetisch bepaald. Je hoeft maar in een crèche te gaan kijken en je ziet het. Meisjes spelen met poppen, jongens ma ken herrie en vechten. Meisjes zijn meisjes, jongens zijn jongens. Als je een hitshow wilt hebben, moet je daar aan denken." Hij tilt de Fifi-pop in de lucht, om te laten zien dat hij haar deson danks toch wat stoerder heeft ge maakt. „Ze draagt een tuinbroek, ze tuiniert en is niet bang om vies te worden." Maar natuurlijk zit ook daar weer een marketingge dachte achter. „Dat Fifi stoer is, maakt haar ook weer aantrekkelijk voor kleine jongens." Of Fifi haar oudere broer Bob ooit zal inhalen? Chapman hoopt het wel, maar twijfelt er zichtbaar aan. „Bob was een gat in de markt. Er was nog geen bouwvakkerkarak ter. Maar de bouw is wel de groot ste industrie ter wereld. Overal waar je kijkt, graven mannen ga ten. Kinderen houden van graaf machines. Bouwvakkers kochten Bob-figuurtjes voor elkaar en er werd zelfs op het Bob de Bou wer-lied gedanst in clubs. Hij was cult. Fifi heeft niet dat 'waarom heb ik dat niet eerder bedacht'-ge- voel." Roary the racing car daaren tegen, die nog niet op de Neder landse televisie te zien is, heeft die potentie wel, denkt Chapman. De karakters hebben bijvoorbeeld al lerlei accenten, van stijf Brits tot opgewonden Italiaans. „Om het een internationaal tintje te geven." ^■j Fifi en haar bloemenvriendjes, maan- dag tot en met vrijdag om 6.35 uur en om 9.05 uur op Nickelodeon. ALLEMENSEN Britney moet kosten Kevin betalen Zangeres Britney Spears moet van de rechtbank de juridische kosten van haar ex-man Kevin Federline betalen. Dat meldt de Amerikaanse krant USA Today gisteren. De slepende rechtzaak over de voogdij van hun twee kinderen heeft Federline onder tussen al meer dan 154.000 dol lar gekost. Hiervan moet Spears in elk geval 120.000 dollar beta len. Spears verdient volgens justi tie zo'n 737.000 dollar per maand. Haar ex-man, die de voogdij over hun twee kinderen heeft, is werkloos. Federline ont vangt maandelijks ruim 15.000 dollar aan alimentatie. Vader van zingende Osmonds overleden George Osmond, de vader van de zingende broertjes Osmond, is dinsdag op 90-jarige leeftijd overleden. De Mormoon kreeg met zijn vrouw Olive negen kin deren. Zes broers en één zus vormden in wisselende samen stelling de populaire zanggroep The Osmonds, die vooral in de jaren zeventig veel succes oogst te. Ook solo scoorden verschil lende kinderen diverse hits. Va der George was de eerste jaren de manager van de Osmonds. Hij laat 55 kleinkinderen en 48 achterkleinkinderen na. Acteur Russell Crowe laat zich dopen Acteur Russell Crowe gaat zich binnenkort laten dopen. De 43-jarige Australiër heeft in een interview met het blad Man's Journal Magazine verteld dat de doop van zijn beide zoons van 1 en 3 jaar oud hem aan het den ken heeft gezet. De acteur laat zich dopen in een Byzantijnse kapel die hij in 2003 op zijn land goed bij Sydney liet bouwen. De keuze van de acteur staat haaks op het imago van een opvlie gend karakter dat hij de afgelo pen jaren heeft opgebouwd. Een hotelbediende klaagde hem aan toen Crowe een telefoon naar het hoofd van de man had ge gooid. Ook zou Crowe in een dronken bui zijn eigen lijfwacht in zijn borstkas hebben gebeten. Michael Bloomberg in 'Sex and the City'-film Burgemeester Michael Bloom berg van New York gaat zichzelf spelen in de Sex and the Ci ty-film. De opnames van de scè nes waarin de burgervader te zien is, vonden deze week plaats in Manhattan. Bloomberg treedt hiermee in de voetsporen van zijn voorganger Ed Koch, die ook al eens in een aflevering de serie te zien was. Sex and the City: The Movie moet medio 2008 in de bioscopen te zien zijn. Michael Bloomberg. foto AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 17