onroerend goed Nederlandse bedrijven verhuizen niet zo gauw Marktherstel vanaf begin 2008 /fl^K BOG» Eersteklas Hapert en Saris aanhangwagens 31 edrijfs In het derde kwartaalbericht Spre kende Cijfers Kantorenmarkten 2007 van Dynamis Vastgoedconsul- tants Makelaars wordt ingegaan op de mondiale verschuiving van platte land naar stad. Dynamis onderzoekt of deze ontwikkeling zich ook voor doet in Nederland en welke invloed het ruimtelijk verhuispatroon heeft op de Nederlandse kantorenmarkt. Binnenkort woont meer dan de helft van de wereldbevolking in een stad. Volgens, hoogleraar economische geogra fie Oedzge Atzema, verbonden aan het Urban and Regional research centre van de Universiteit Utrecht, doet deze ont- wikkeling zich in Nederland vooral voor in de Randstad en enkele grote steden bui ten de Randstad. :"Over het algemeen zijn er in Nederland ':gèen grote .veranderingen te ontdekken in diet hiinitélijk verhuispatroon. flrf Ne|êrla|d verhuist niet meer dan zes ;prpeent van de bedrijven en als zij zich al verplaatsen dan gebeurt dat vooral binnen ;de eigen: regio. Bedrijven blijven graag in de regio waar ze ,hun; personeel kunnen vinden." Dankzij ,de mobiliteit en de bereidheid van werk- j nemers 0111 te pendelen, is de Nederlandse kantoren markt vooral een regionale markt; i "Peiidqltn heeft migratie vervangen", al- |lus A;tzèma. "Mensen kiezen öp de eerste pldats :\ytiar ze willen wonen en dat is vaak in de plaats of regio waar daarvoor ook al werd gewoond." Toch biedt een bunde ling van bedrijven in stedelijke gebieden veel voordelen. "Als bedrijven dicht bij el kaar zitten, kunnen ze kennis, informatie en arbeid delen. Steden zijn brandpunten van creativiteit en vernieuwingen daarvan moeten we het in de kenniseconomie hebben." advertentie Leverbaar in elk formaat en uitvoering. Ook geheel naar eigen wens samen te stellen. Tevens verhuur en reparatie van alle merken. Ook voor onderhoud (eventueel met contract) kan u bij ons terecht. Mechanisatie Schouwen Duiveland BV Verseputseweg 3, 4321 TC Kerkwerve Tel. 0111-412455. Fax 0111-417097 GEVOLGEN KREDIETCRISIS VOELBAAR: Onderzoek door DTZ in Europa wijst uit dat beleggingstransacties negatieve effecten hebben ondervonden of zijn opgeschort door de recente gebeurtenissen. Het Inter national Investment team van DTZ ver wacht dat het transactievolume in het der de en vierde kwartaal van 2007 met min stens 15 tot 20 procent zal dalen; ten op zichte van de recordvolumes in de eerste twee kwartalen van respectievelijk 48 en 53 miljard euro. In dezelfde periode steeg het volume grensoverschrijdende transac ties van 35 naar 53 procent. DTZ verwacht dat er een algemene her waardering van risico gaat plaatsvinden, waarbij de prijzen van alternatieve beleg gingen en panden in secundaire of opko mende markten ter discussie komen te staan. Joe Valente, Hoofd Research van DTZ: "Tot dusver is de trend niet zozeer vertra ging van transacties als wel prijsherziening door de herwaardering van risico, nu ver schaffers van schuldkapitaal veel risico- schuwer zijn geworden. Hoewel het voor schuldbeleggers moeilijker zal zijn het be oogde rendement te behalen, kan een ren- dementseorrectie op sommige markten aantrekkelijke kansen bieden voor beleg gers in aandelen, zoals levensverzekerings maatschappijen en pensioenfondsen. Waarschijnlijk kiest men massaal voor kwaliteit en zijn beleggers bereid meer te betalen voor financieel sterke marktpartij en en betrouwbare huuropbrengsten." John Slade, Managing Director van DTZ International Investment: "We merken dat beleggers zich afwachtend opstellen om te zien hoe de situatie zich de rest van het jaar ontwikkelt. Ik ben er echter van overtuigd dat er begin 2008 sprake zal zijn van marktherstel met aantrekkelijke beleg gingskansen als de markt zich op korte ter mijn stabiliseert en liquide blijft."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 95