Foto's uit de heliumballon Van de grond af wordt het fototoestel aan de ballon bediend. Foto: Thom van Amsterdam Het is het antwoord op de lucht foto uit een helikopter of vlieg tuig. Sky- Camera maakt foto's van uit een opgelaten heliumballon. Het principe is heel eenvoudig: bindt een fototoestel aan een ballon, zorg dat die te bedienen is via een laptop die bediend wordt door iemand op de grond. Hij laat de ballon op zo'n twintig tot honderd meter boven het te fotograferen object hangen. Het resultaat is vaak verbluffend. "En"\ zegt oprichter Duke Urbanik van Sky- Camera, "je hoeft daar niet eens een goede fotograaf voor te zijn." door Ron Gregoor PRINSENBEEK - Voordeel: foto's vanuit de ballon zijn minder duur dan die geno men worden uit een helikopter of vlieg tuig. Immers, je hoeft hier niet de vlucht te betalen. Sterker, je kunt het doel van je fo tomateriaal te voet benaderen. Je hangt met je fototoestel lager boven het object, immers je kuiltje ballon oplaten hoe hoog je zelf wilt. Dat maakt de ballon dan weer minder geschikt voor grote overzichtfo to's. "Het is heel wat anders dan conventionele luchtfoto's, zegt mede- oprichter Dieuwke Z. Hoogland. "Ons vragen ze speciaal voor het fotograferen van huizen of van objecten die vanuit de lucht goed te zien moeten zijn. Zo hebben we onlangs een fotosessie van 300 foto's gemaakt van een rampenoefening bij Dordrecht. Alles moet daarop te zien zijn. Eigenlijk richten wij ons met name op het bedrijfsleven. Make laars maken veelvuldig gebruik van onze diensten." Sky- Camera is gevestigd in Prinsenbeek, maar werkt in het hele land. "We hebben overal zelfstandige operators zitten, we zit ten zelfs in België en Spanje, maar zoeken er nog in de regio's West- Brabant. Am sterdam en Eindhoven- Limburg", legt Urbanik uit. De operators maken niet al leen zelf de foto's, zij doen ook alle werk zaamheden in het voor- en natraject. "We zoeken mensen die dat voor ons doen. Wij willen dan vanuit Prinsenbeek de zaken coördineren en ondersteunen", aldus Hoogland. Amerikaans idee Het is eigenlijk heel snel gegaan met Sky- Camera. Duke Urbanik en Dieuwke Z. Hoogland werkten in de Verenigde Sta ten, daar hadden ze een softwarebedrijf. Dat verkochten ze in 1999. "We hadden een kantoor in Cleveland, maar onze hoofdvestiging stond hier, in Prinsenbeek. Toen we de zaak verkocht hadden, wilden we toch weer iets nieuws gaan zoeken. Elet idee om vanuit helium ballonnen te gaan fotograferen, hebben we opgedaan in Amerika", legt Hoogland uit. "Daar hin gen ze een camera onder een zeppelin. Wij dachten, dat moet toch op een een voudiger manier te doen zijn. En kwamen uiteindelijk uit op de heliumballon." Dat hebben ze overigens niet alleen van de grond gekregen, ze deden dat samen met een zakenpartner, die intussen alweer 'iets anders is begonnen'. Het bedrijf kreeg de naam Sky- Camera en Prinsenbeek werd de hoofdvestiging. Het systeem is eigenlijk heel eenvoudig. Het gaat om een soort parachute, die om hoog gebracht wordt met behulp van heli um. Urbanik: "We hebben twee systemen gebouwd; een klein systeem, meer be stemd voor foto's en het zogeheten groot systeem, meer geschikt voor filmers. In het begin maakten we ook films van bovenuit. Na verloop van tijd zijn we ons gaan con centreren op de foto's. Om goede foto's vanuit de lucht te maken, hoefje niet per se een goede fotograaf te zijn." Hoogland: "Wc laten de ballon op, die is bestuurbaar vanaf de grond met een laptop. Op de laptop kijk je in de lens. Met de pc kun je de foto's maken. Maar je kunt de ballon met camera ook in de juiste rich ting sturen." Operators Hoogland en Urbanik hebben intussen de medewerking van vier ondernemers die als operator deelnemen in het netwerk van Sky- Camera. Dat zijn de mensen die niet alleen de foto's maken, maar vanuit een bepaald rayon alle zaken regelen. Dat zijn zelfstandigen, een soort franchisenemers dus. De zaken lopen goed. Per dag kunnen de operators zo'n tien locaties bezoeken. Per locatie worden er ongeveer 30 foto's gemaakt. Driehonderd foto's per dag is haalbaar. De opdrachten stromen binnen. Zo heeft Sky- Camera in het kader van een actie van de Vereniging Eigen Huis 700 wonin gen gefotografeerd. Het Waterschap Bra bantse Delta gaf de opdracht om foto's te maken van de loop van de Aa of Weerijs en de Mark. En van een rampenoefening in Dordrecht maakte het bedrijf een foto sessie van driehonderd foto's. "De brand weer wilde weten hoe laat iedereen exact aan kwam rijden." Visualisatiebureaus maken veel gebruik van het fotomateriaal van Sky- Camera. "Wij maken dan foto's van de huidige situ atie, opdrachtgevers als projectontwikke laars laten dan hun plannen in die foto's monteren. Dat ziet er precies uit als een echte foto, zodat je een prima kijk hebt hoe de situatie straks is." Sinds kort zitten de mensen van Sky Ca mera ook in Spanje. "Er was op RTL4 een reportage over ons bedrijf. Dat hebben ze ook in Spanje gezien. Daar kwamen in eens veel opdrachten vandaan. Huizen fo tograferen, vakantielocaties, dat soort din gen. We hebben er een operator zitten." Het liefst willen Hoogland en Urbanik in iedere regio een paar operators hebben, die zodoende het hele land kunnen bedie nen. "We willen landelijk regionaal zijn." Om te zien watje allemaal met zo'n sky camera kunt doen, is het bedrijf online ge gaan. Ruim 50.000 foto's zijn te zien op www .skycamera, nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 86