Opstand Toeareg 'om afsluiten smokkelroutes' Duitsers tegen voorgenomen opslag van alle dataverkeer Italië: netwerk van terroristen lam gelegd Parlementariërs in Afghanistan doelwit aanslag PZC Woensdag 7 november 2007 7 Een groep Toeareg-nomaden (r) kijkt naar een Nigerese regeringsmilitair. archieffoto David Guttenfelder/GPD Nomaden in Niger en Mali voelen zich achtergesteld. door onze correspondent llona Eveleens niamey - Er heerst verwarring over de reden voor de opstand van Toeareg in Niger en Mali. De no maden zijn al vaker in opstand ge komen, maar steeds omdat zij zich voelden achtergesteld bij de ande re inwoners van Niger en Mali. De ze keer bestaat het vermoeden dat het vooral gaat om hun lucratieve smokkelroutes. In Niger durft niemand hardop de woorden Toeareg en Agadez uit te spreken. De regering van president Mamadou Tandja heeft al tiental len mensen opgesloten die zich in het openbaar hadden uitgelaten over de Toeareg-rebellie rond de stad Agadez in het midden van het land. De plaats, zo'n duizend kilometer ten noorden van de hoofdstad Niamey, is een centrum voor toeristen die het zandland schap van de Sahara willen verken nen. Maar door de opstand is Ag adez min of meer afgesloten van de rest van het land. De Nigerese beweging voor recht vaardigheid (MNJ), waarin Toea- reg-opstandelingen zich hebben verenigd, vindt dat Niger en Mali hun beloften niet zijn nagekomen voor verbetering van de leefsitua tie van het volk. Na een rebellie in de jaren negentig beloofden rege ringen van beide landen meer ont wikkeling voor Toeareg. De opstan delingen van nu richten hun acties niet alleen op Niger, maar ook op doelen in Mali. Zij trekken zich weinig aan van grenzen en be schouwen de Sahara en de aan grenzende Sahel als hun leefge bied. „Er zijn geen scholen of gezond heidscentra gebouwd", verklaart Seydou Kaocen Maiga, een Toea- reg-zakenman in Parijs en woord voerder van de MNJ. „In het ge bied rond de stad Agadez verdient de Nigerese regering veel geld, ter wijl de Toeareg daar straatarm zijn." Bij det woestijnstad Agadez wordt uranium gewonnen, de be langrijkste bron van inkomsten rome - De Italiaanse regering heeft gisteren naar eigen zeggen een pan-Europees terroristennet werk lam gelegd. Het netwerk zou zelfmoordaanslagen in Irak en Af ghanistan aan het voorbereiden zijn. In totaal zijn twintig arrestatiebe velen uitgevaardigd. In Italië wer den elf verdachten gearresteerd en ook in Frankrijk, Portugal en Groot-Brittannië vonden antiter reuracties plaats. In een buitenwijk van de Franse hoofdstad Parijs en in Portugal werden twee mannen in de boeien geslagen. Bij huiszoekingen zijn volgens het Italiaanse persbureau Ansa onder meer gif, ontstekingsmechanis men en instructies voor het voe ren van een guerrillaoorlog in be slag genomen. De verdachten zou den ook identiteitsdocumenten hebben vervalst. van Niger, dat behoort tot de vijf grootste producenten van de ener giegrondstof voor kerncentrales. Tot voor kort werd uranium in Ni ger alleen gewonnen door het Franse mijnconcern Areva. Decen nialang droeg het bedrijf slechts 5,5 procent van de opbrengsten af aan de Nigerese overheid. Maar kort geleden eiste de regering een hoger percentage. Bovendien besloot het tot grote er gernis van Areva ook concessies voor uraniumwinning af te geven aan bedrijven uit China, Canada, India en Groot-Brittannië. Niger blijft het armste land ter wereld, de prijs van uranium, onlangs fors gestegen door een groeiende vraag, heeft voor de bevolking wei nig veranderd. Regering wil in strijd tegen terrorisme veel gegevens bewaren. door onze correspondent Achille Prick Berlijn - Duizenden mensen heb ben gisteren in meer dan veertig Duitse steden gedemonstreerd te gen de voorgenomen opslag van al le dataverkeer in Duitsland. In de strijd tegen het terrorisme wil de regering ieder telefoongesprek, in- ternetbezoek en elk sms- en e-mailbericht van iedere burger een half jaar bewaren. Tegenstan ders noemen het een ongekende inbreuk op de privacy. De Duitse Bondsdag stemt vrijdag over het wetsvoorstel waarin de opslag van data wordt geregeld. Daarmee geeft Duitsland als eerste land invulling aan een EU-richt- lijn die tot doel heeft het interna- De Nigerese regering weigert elke dialoog met de opstandelingen. Sinds het begin van de opstand in februari zijn bijna honderd men sen omgekomen. Journalisten die rebellenleiders aan het woord lie ten, zijn opgesloten. Een Franse fil mer werd het land uitgezet en bui- 'Er is altijd al gesmokkeld door de Sahara en Toeareg sloten zich er bij aan' tenlandse journalisten krijgen geen toestemming meer om naar Agadez te reizen. Vrachtvervoer naar de plaats is gevaarlijk, omdat er landmijnen zijn gelegd die op drift raken in het schuivende tionaal terrorisme minder kans te geven. Voor 15 maart 2009 zouden alle landen nieuwe wetgeving moe ten hebben ingevoerd. Ierland en Slowakije hebben overigens bij het Europese gerechtshof protest aan getekend tegen de richtlijn. In het Duitse voorstel wordt gere geld dat niet de inhoud van ge sprekken of berichten wordt vast gelegd. Wel wordt bijvoorbeeld de plaats geregistreerd waar iemand zijn mobiele telefoon gebruikt, net als de plek waar iemand een sms of telefoontje ontvangt. Justitie en politie kunnen na goed keuring van de rechter gebruikma ken van de gegevens. Brancheorga nisatie Bitkom van de it-industrie PW Duitsers hebben gedemon- streerd tegen de voorgenomen opslag van alle dataverkeer. Te genstanders noemen het een on gekende inbreuk op de privacy. zand. Een kilo rijst kostte er een paar maanden geleden 45 cent en nu ruim vier euro. Artsen zonder Grenzen, één van de weinige hulp organisaties in Agadez, trok zich onlangs terug nadat binnen één week drie van hun terreinwagens waren gestolen. De weigering van de regering om te praten met de Toeareg-rebellen lijkt meer geweld op te roepen bij de opstandelingen. Maar het be wind weet zich gesteund door een groot deel van de bevolking. „De ware reden voor de opstand is dat hen het smokkelen steeds moeilij ker wordt gemaakt", meent Lawan Sani, een ontwikkelingswerker. De Malinese en Nigerese overheden lukt het steeds vaker smokkelrou tes door de woestijn te blokkeren. schat de extra investeringen om al le gegevens op te slaan op 240 mil joen euro. Talloze organisaties en oppositie partijen in de Bondsdag voelen niets voor de opslag van data. „Ie dere burger wordt dan behandeld als een potentiële crimineel", al dus de fractiewoordvoerder van de liberale FDP, Wolfgang Kubicki, gisteren. „Mensen die nergens van worden verdacht, mogen nooit door de staat preventief worden bewaakt", meende Groenen-frac- tieleider Karl Martin Hentschel. Volgens journalisten worden zij zo gehinderd in hun beroepsuitoefe ning. „Bronnen kunnen niet meer zeker zijn dat ze zonder risico tele fonisch contact kunnen hebben met een journalist", aldus Ricardo Cristof Remmert-Fontes van de burgerweging die met de demon straties van gisteren het voorstel probeert tegen te houden. Er zijn zo'n twee miljoen Toeareg, een volk met een lichte huidskleur waarvan de mannen zich in indi goblauwe gewaden hullen. Zij ken nen de eeuwenoude handelsrou tes dwars door de Sahara. Na de rampzalige droogten van de jaren zeventig en tachtig, waarin zij een groot deel van hun vee verloren, zochten zij naar andere bronnen van inkomsten. „Er is altijd al gesmokkeld door de Sahara en Toeareg sloten zich er ge woon bij aan", weet een buiten landse waarnemer in Niamey te melden. „De belangrijkste waren zijn wapens, sigaretten en men sen. En de laatste tijd ook drugs die vanuit Latijns-Amerika voorna melijk via Guinee-Bissau worden aangeleverd." bachlan - In Baghlan in het noor den van Afghanistan is gisteren een zelfmoordaanslag gepleegd op een parlementaire delegatie. Het exacte dodental is onduidelijk. Vol gens een politiefunctionaris zijn er 26 doden geteld, maar het hoofd van het plaatselijke ziekenhuis rep te over negentig doden. Onder de doden zijn zeker zes par lementariërs onder wie oppositie leider Mustafa Kazemi. De leden van de commissie financiën be zochten een suikerfabriek in het centrum van de stad. Toen de delegatie bij de onderne ming arriveerde sloeg de dader toe. Het is een van de bloedigste aanslagen sinds de val van de Tali ban eind 2001. Een woordvoerder van de Tali- ban-rebellen ontkende achter de aanslag te zitten, maar er is geen andere groep in het land die derge lijke acties pleegt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7