Toerisme: meer kwaliteit «contacta MINI SYMPOSIUM OP CONTACTA Zeeland moet zich in de nabije toekomst richten op die gasten die veel geld te besteden hebben. Niet méér toeristen, wel betere. Dat zei David Luteijn, voorzitter van de Raad van Commissarissen van NV Economisch Impuls Zeeland bij de opening van de bedrijvenbeurs Con tacta in Goes. Vier vooraanstaande zakenmensen en Europarlementariër Lambert van Nistelrooij bogen zich daar over het onderwerp: kansen en bedreigingen voor ondernemend Zeeland. door Ron Gregoor GOES - "Zeeland moet zich buigen over drie hoofdlijnen als het gaat om de toe komstige ontwikkelingen op economisch gebied", zei Luteijn voor een zaal van on geveer honderd belangstellenden. Dat zijn het zeehavengebied, de agrarische sector en het toerisme. "We moeten zorgen voor groei en ver nieuwing van ons zeehavengebied: het Sloegebied en de Kanaalzone. Daar kun nen ook de kleinere bedrijven van pro fiteren. Dan snijdt het mes aan twee kan ten." Overigens is het niet alleen de in dustrie, waar de provincie op moet inzet ten, vindt Luteijn. Hij: "De zakelijkheid rond de agrarische bedrijven moet verbe terd worden. We moeten onze groene ruimte optimaal invullen. Ook hier is ruimte voor vernieuwingen." En dan het toerisme, daar is in Zeeland natuurlijk met aan te ontkomen. Het va kantieaanbod moet een meer pluriform karakter krijgen. "We moeten niet méér toeristen willen, maar wel andere. Men sen die meer geld te besteden hebben. Die op zoek zijn naar kwaliteit. Het is niet goed alleen te gokken op het cam- pingtoerisme. Het is maar de vraag of dat een geweldige toekomst heeft. De vraag naar luxevakanties stijgt, ook in onze provincie. Daar moeten wij op inspelen. Hoogwaardig toerisme." Waarbij Luteijn natuurlijk niet bedoelt dat de bezoekers van nu maar weggejaagd moeten wor den. Promotie Zeeland moet zich verkopen. Juist daar om is de NV Economisch Impuls Zee land in het leven geroepen. Luteijn is daar mede initiatiefnemer van en is voorzitter van de Raad van Commissarissen. "We misten een goede promotie en acquisitie. Daar willen we iets aan doen." Het mini symposium werd gehouden in de Zeelandhallen, net voor de officiële opening van de Contacta. De organisatie had naast Lambert van Nistelrooij en Lu teijn ook Murk Peutz, regiodirecteur van Syntens, Tom Schiettecat, coördinator van Grenswijzer en Como Stam, alge meen directeur van uitzendbureau Tence uitgenodigd om hun licht te laten schij nen op de toekomst van Zeeland. Er was ook iemand van het ministerie van Eco nomische Zaken uitgenodigd, maar die kwam, tot groot ongenoegen van Lute ijn, niet opdagen. Trendwatcher Ri chard Lamb hield de aanwezigen voor welke kansen Zeeland allemaal krijgt als het gaat om vernieuwingen. "Denk dan eens aan de creatieve industrie. En maak gebruik van die unieke ligging tussen Rotterdam, Brabant en België in." Van Nistelrooij schetste wat Europa alle maal voor Zeeland kan betekenen. Innovatie is enorm belangrijk voor een economische groei, liet Syntensdirecteur Peutz weten. De bio-industrie biedt daarbij geweldige kansen, vond hij. "We moeten zoeken naar combinaties. Een mooi voorbeeld vind ik wat er bij Neel- tje Jans gebeurt. Daar kun je zwemmen met dolfijnen, maar tegelijkertijd worden daar zeedieren gekweekt. Dat is heel slim bedacht. We moeten slim gebruik maken van de mogelijkheden die we hebben." In het bloed Tom Schiettecat, coördinator van Grens wijzer, de club die het grensoverschrij dend ondernemerschap stimuleert, riep de Zeeuwen op om toch vooral eens naar Vlaanderen te kijken. "Grensoverschrij dend ondernemen, heel belangrijk voor zowel jullie als voor ons", zei de Belg. Como Stam, directeur van Tence, het uitzendbureau van het jaar 2007, ziet veel potentie in Zeeland. "Het ondernemer schap zit de Zeeuwen in het bloed." Dagvoorzitter en gespreksleider André Bosman, Tweede Kamerlid namens de VVD, had de taak de aanwezigen in ge sprek te brengen met het panel. Dat luk te aanvankelijk 'voor geen meter', waarop hij zelf de panelleden maar onder vuur nam. Maar naarmate het gesprek vorder de, begonnen de genodigden zich er toch mee te bemoeien. En uiteindelijk resul teerde dat toch allemaal in een enerve rend debat. alle ruimte Contacta: Na 21 edities Contacta is ondernemend Zeeland en omgeving het er roerend over eens: de belangrijkste bedrijvenbeurs van Zuidwest Ne derland is volwassen! door Loes van der Hoeven GOES - Voor de eerste keer in haar ge schiedenis werd Contacta in drie hallen gehouden. Was het in 2006 nog wat schipperen met de vierkante meters van wege de bouwactiviteiten aan de Zee landhallen, dit jaar hadden de bijna 300 exposanten alle ruimte om zich te presen teren in de nieuwe Noordzeehal en in de gerenoveerde Oosterschelde- en Wester schei dehal. De deelnemers kwamen voornamelijk uit Zeeland, maar ook uit West-Brabant en de overige Nederlandse provincies en uit België. Er stonden op vallend veel open stands. Daar hadden licht en ruimte vrij spel, wat de presenta ties ten goede kwam. Zowel de stand houders als de bezoekers roemden de Noordzeehal, die door zijn enorme hoogte van tien meter een waar eldorado is voor standbouwers. Beursmanager Je- anet Menheere is enthousiast over de nieuwe opzet van het evenement: "Niet alleen het aantal stands was bijna een der de meer dan op de vorige editie van Contacta, ook het aantal bezoekers is enorm gestegen. Kozen in 2006 nog 11.898 personen voor ontmoetingen in positieve zakelijke sfeer op de stands, dit jaar mochten wij 13.900 bezoekers ver welkomen." Lees verder op pagina 12.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 74