SYNTENS o Gebundelde innovatievouchers maken groot onderzoek TNO mogelijk Brandstofcel geeft fluistersloep de toekomst Innovatievoucher 2007 «syntens 06 SCHOU vr-tD. Dankzij een bundeling van de grote innovatievouchers wist een aantal ondernemers, verenigd in de Stichting SchouwenDuivelandPas, een grote onderzoeksopdracht bij TNO te financieren. Uiteindelijk hoefden de ondernemers maar dertig procent van het onderzoeksbedrag zelf te beta len. De kleinere vouchers financieren (deels) marktonderzoeken, uitge voerd door de Hogeschool Zeeland. Sinds afgelopen zomer is Schouwen-Dui- veland een interessant promotiemiddel rijker. Een aantal recreatieondernemers heeft onder leiding van Peter van Oost (Ardoercamping De Wijde Bliek) de SchouwenDuivelandPas in de markt ge zet. Met deze pas kunnen de gasten van de deelnemende verblijfsrecreatie hun voordeel doen. Zo beschikken zij over onder meer gratis (door de stichting afge kocht) openbaar vervoer op het eiland. kortingen bij sportcentra en interessante arrangementen bij de eilandelijke horeca, detailhandel en recreatiebednjven. Dit en volgend jaar is de pas nog een zichtpas. Volgend jaar zal er wel een proef worden gedraaid met een digitale pas. ,,Met een digitale uitvoering kunnen we veel meer fiincries inzetten", vertelt Van Oost. „Niet alleen voor de gasten, maar ook voor ons als markeringtool." TNO is betrokken bij de uitwerking van de digitale pas. Via een stappenplan (road- map) is van november 2006 tot februari 2007 de ontwikkeling van de pas in kaart gebracht. Het onderzoek en opstellen van de roadmap door TNO werden groten deels gefinancierd door innovatievou chers van het ministerie van Economi sche Zaken. De bij de Stichting Schou wenDuivelandPas aangesloten onderne mers hebben individueel in 2006 een grote voucher aangevraagd. Daarmee konden zij 60 procent van het onderzoek financieren. Van Oost: „Zo'n subsidie maakt voor ons natuurlijk wel verschil uit. Het gaat toch om forse bedragen. We hebben ook kleine vouchers aangevraagd voor een aantal kleine marktonderzoeken naar het gebruik van het openbaar ver voer met de SchouwenDuivelandPas. Deze worden door de Hogeschool Zee land verricht. Ook gaat de HZ een com municatieplan opstellen. Omdat de gel digheidsduur van de innovatievouchers verlengd is tot eind dit jaar kunnen we dat ook (deels) uit de vouchers bekosti gen." Verschillende ondernemers, waaronder Van Oost, hadden op individuele basis al contact met Syntens. Adviseur Robert Bakker raakte al vroeg betrokken bij de ontwikkeling van de SchouwenDuive landPas. „Ik heb de ondernemers onder andere geïnformeerd over de innovatie- voucherregeling en de mogelijkheid om deze in te zetten voor een roadmap voor de pas door TNO", zegt Bakker. „De contacten met TNO lagen er al, maar ik kon wel helpen in het vaststellen van de onderzoeksvragen." Hein Buné, pen ningmeester van het lokale Recronbe- stuur, heeft vervolgens namens de Stich ting SchouwenDuivelandPas de afstem ming met TNO gecoördineerd. Van Oost is zeer te spreken over de bege leiding door Syntens in het traject. „Er valt nog genoeg te doen en te onderzoe ken. Het zou daarom mooi zijn als er in 2008 weer vouchers beschikbaar komen waar wij een beroep op kunnen doen. Die financiële ondersteuning kunnen we goed gebruiken." umiKsclwmvaiduivclandpiu.nl Hoe kan de brandstofcel de rela tief beperkte actieradius van een elektrisch aangedreven sloep vergroten? En is deze oplossing fi nancieel haalbaar? Met deze vragen is ondernemer Peter Launspach uit Kortgene naar ECN in Petten ge stapt. Om de kosten voor dit on derzoek te dekken, deed hij een be roep op de innovatievoucher van SenterNovem. ZeelandRent verhuurt elektrisch aange dreven sloepen vanuit Kortgene. Bedrij ven en particulieren kunnen met deze 'fluistersloepen' in alle rust over het Veer- se Meer varen. De verhuur verloopt suc cesvol, inmiddels heeft ondernemer Peter Launspach vijf sloepen varen. Er is alleen één beperking: de actieradius van de sloe pen is circa acht uur. Daarna moet de ac cu opgeladen worden. „Ik krijg geregeld vragen of de sloep voor meerdere dagen te huren is"; vertelt Launspach. „Vooral mensen die een huisje aan het Veerse Meer huren, vinden dat leuk. Maar het opladen bij een vakantiewoning is vaak Syntens, innovatienetwerk voor ondernemers Bezoekadres: Buitenruststraat 225 4337 ER Middelburg Postadres: Postbus 8128 4330 EC Middelburg telefoon088 444 0 444 telefax: 088 444 0 588 Internet: www.svntens.nl E-mail: middelburg@syntens.nl lastig." Launspach had al contact met Syn- tensadviseur Robert Bakker over een routingsysteem waarbij de huurden tij dens het varen op bepaalde punten (histo rische) achtergrondinformatie krijgen. „Tijdens een van die gesprekken kwam de beperkte vaartijd van de sloepen ter sprake", vertelt Bakker. „Peter had er al een oplossing voor, namelijk de brand stofcel. Een brandstofcel zet waterstof (H2) direct om in elektriciteit. Peter wil de weten of die techniek al ver genoeg is om de accu te vervangen, en wanneer dat commercieel interessant is." Bakker kon Launspach in contact brengen met het Energieonderzoek Centrum Nederland (ECN) in Petten. Bovendien wees hij de ondernemer op de innovatievoucher om daarmee de onderzoekskosten te dekken. Launspach: „Ik zoek een brandstofcel techniek die de sloep een week lang overdag met gemiddeld acht kilometer per uur laat varen op het Veerse Meer. Maar omdat ik ook de Oosterschelde op wil, moet er ook een brandstofcel komen die de sloep drie dagen lang met zo'n veertien kilometer per uur laat varen." Het rapport is vnjwel afgerond. Launs pach is zeer te spreken over de samen werking met ECN. „Er zit daar veel ken nis. Die voucher was financieel natuurlijk zeer welkom, maar ook zonder die 2500 euro had ik ECN ingeschakeld. Die brandstofceltechniek is voor mij de toe komst." www.zcclandrent. nl, wuw.een.nl SenterNovem heeft voor 2007 nog een beperkt aantal innovatievou chers beschikbaar die u, als u MKB-ondernemer bent, kunt aanvra gen. Er zijn twee soorten vouchers: een kleinere van 2.500 euro, of een grotere van 7.500 euro. Bij die laatste moet de aanvrager zelf 2.500 euro bijdragen. De maximale subsidie bedraagt dus 5.000 euro. Robert Bakker. Innovatieadviseur Syntens. Met deze vouchers kunt u kennis inko pen bij de publieke kennisleveranciers. Voorbeelden van dergelijke kennisleve ranciers zijn hogescholen, universitei ten, ROC's en kennisinstellingen als TNO. De looptijd van een voucher is maximaal 1 jaar na afgifte. U kunt de voucher aanvragen bij Sen terNovem. Het is niet nodig om bij de aanvraag van de voucher al een onder zoeksvraag te formuleren, of aan te ge ven welke kennisleverancier u wilt in schakelen. Hier kan de Syntensadviseur u mee helpen. Naar verwachting zal het ministerie van Economische Zaken ook in 2008 een aantal vouchers aan het MKB ter be schikking stellen. www.senternövemnl/innovatievouchers www.syniens.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 70