8uit< Brussel zet deur op kier voor Servië Gratis DVD-pakket bij internet van Het Net Q95 Spaanse aanklagers gaan in beroep tegen vrijspraak van Rabei De voordelen van Het Net: j Het Net Europese Commissie zegt tegen Turkije: 'Weg met artikel 301' 6 Woensdag 7 november 2007 PZC Balkanstaat beloond voor medewerking aan J oegoslavië-Tribunaal. door onze correspondent Hans de Bruijn BRUSSEL - Servië komt vandaag een stapje dichter bij het kandi daat-lidmaatschap van de Europe se Unie. De Europese Commissie stemt in met een voorlopig samen werkingsakkoord met het land, een voorloper voor een echt associ atieverdrag. Servië heeft dat te dan ken aan de steeds betere medewer king met het Joegoslavië-Tribu- naal. Het tribunaal eist de arrestatie en uitlevering van de Bosnische Ser viërs Radovan Karadzic en Ratko Mladic. De twee worden verdacht van oorlogsmisdaden in de toen malige Joegoslavische deelrepu bliek Bosnië-Herzegovina in de eerste helft van de jaren negentig. Het bereiken van het akkoord werd gisteren medegedeeld door Ollie Rehn, de Europees Commis saris voor de uitbreiding van de unie. De lidstaten moeten dit nog wel goedkeuren, maar daar lijken - op Nederland en België na - slechts weinig landen tegen. Tot nog toe stelde de Europese Unie steeds dat van een samenwer- kings- en associatieakkoord, de for mele opstap naar een EU-lidmaat- schap, alleen sprake kan zijn als de uitlevering van de laatste verdach ten verzekerd is. De Europese Commissie bouwt nu een tussen stap in, met de bedoeling de Ser viërs het laatste duwtje in de rug te geven. De commissie doet dat op voor spraak van Carla del Ponte, de hoofdaanklaagster van het Joego- slavië-Tribunaal. Rehn zei dat Del Ponte hem heeft verzekerd dat er vooruitgang is geboekt in de jacht op de voortvluchtigen, en dat er 'duidelijke politieke wil en actie' is om het tweetal aan te houden en uit te leveren. Rehn noemde het 'logisch' dat Servië daarom de kans krijgt alvast een voorlopig sa menwerkingsakkoord te tekenen. „Dit is goed nieuws voor Servië. Er is Europees licht aan het eind van de tunnel. We hopen dat het deze kans met beide handen aan grijpt." Nederland is een van de weinige EU-landen die zich verzetten te gen toezeggingen aan Servië zo lang Mladic en Karadzic niet in Scheveningen gevangen zitten. GroenLinks-Europarlementariër loost Lagendijk sprak van 'een ty pisch voorbeeld van salamitactiek', waardoor de EU straks niet anders meer kan dan Servië het kandi daat-lidmaatschap aan te bieden, ook als niet aan alle voorwaarden is voldaan. Brussel stemt in met een samen werkingsakkoord met Servië. Ne derland verzet zich daar tegen, zolang oorlogsmisdadigers Mla dic en Karadzic niet zijn gepakt. Lagendijk, die namens het parle ment rapporteur is voor de Servi sche provincie Kosovo, vreest dat het zo geen gevolgen meer zal heb ben als Servië dwars gaat liggen wanneer Kosovo onafhankelijk wordt. „We kunnen de samenwer king met Servië niet loskoppelen van Kosovo. Dit is een slecht voor beeld van hoe de EU steeds weer door de knieën gaat." Nederland werd tot nog toe gesteund door Groot-Brittannië en België, maar de Britten zouden ook al door de bocht zijn. De commissie presenteerde giste ren haar jaarlijkse rapport over de situatie in de Balkanstaten die EU-lid willen worden. Naast Ser vië zijn dat Kroatië, Bosnië-Herze govina, Albanië, Macedonië en Montenegro. Volgens Rehn doen Kroatië en Macedonië het verre weg het best. Kroatië noemde hij 'een voorbeeld voor de anderen', maar het land zal desondanks op zijn vroegst in 2010 EU-lid kun nen worden. Corruptie, de trage hervorming van justitie en politie en de gebrek kige democratisering zijn de groot ste problemen die de samenwer kingsakkoorden van de andere lan den met de EU in de weg staan. Zij zullen niet vóór 2012 tot de EU kunnen toetreden. Er is wel voor uitgang, zei Rehn, maar het gaat veel te langzaam. Bosnië-Herze govina is het grootste zorgenkind. De Finse commissaris sprak daar van 'een zwakke staatsstructuur'. Nu exclusief bij Primafoon: gratis DVD-pakket met 6 topfilms, waaronder Ghost Rider, Baas in eigen bos en Perfect Stranger. Snel en onbeperkt internet Niet vast aan een jaarcontract Tijdelijk met gratis DVD-pakket t.w.v. 100,- Op=Op Vieze praat kost man zijn tong of kamelen CAIRO - Een jonge Egyptenaar die een herderinnetje lastig heeft ge vallen met vieze praat, wacht een 'passende' straf: het slachtoffer mag bepalen of zijn tong eraf wordt gesneden. Een rechtbank in de Sinaï-woestijn heeft besloten dat de man veertig kamelen aan het herderinnetje moet schenken. Daarnaast mag de vrouw kiezen of zij nog eens vijf extra kamelen krijgt of de tong van haar belager. Terrorisme centraal in Britse 'troonrede' LONDEN - Nieuwe antiterreurmaat regelen vormen de kern van de eer ste 'troonrede' sinds het aantreden van de Britse premier Gorden Brown. Een reisverbod voor potet- ntiële terroristen en de mogelijk heid tot verlenging van het voorar rest behoren daar toe. Premier Brown wil het ook moge lijk maken verdachten verder te verhoren, nadat zij in staat van be schuldiging zijn gesteld. Dodelijkste jaar in Irak voor Amerikanen BAGDAD - Vijf Amerikaanse militai ren zijn gisteren in Irak omgeko men door bermbommen. Hier mee is 2007 het dodelijkste jaar voor de Amerikaanse troepen in Irak geworden. Volgens cijfers van het Pentagon zijn er dit jaar tot nu toe 850 Amerikanen gesneuveld. In 2004, het dodelijkste jaar tot nu toe, vielen er 846 Amerikaanse slachtoffers. Het totale Amerikaan se dodental in Irak staat op 3855. Transporthelikopter verliest vliegtuigje EBERSDORF - Een Duitse transport helikopter heeft gisteren een de fect eenmotorig vliegtuigje verlo ren. Het anderhalve ton zware toe stel kwam op straat neer, dertig meter van het station van Ebers- dorf Er was toevallig niemand op straat. Het vliegtuigje maakte een val van 250 meter. Het ongeluk is kennelijk veroorzaakt door een breuk in een stalen ophangkabel. In het vliegtuigje zat niemand. Hoofdverdachte van aanslagen Madrid mag toch worden gestraft. MADRID - Spaanse aanklagers gaan in hoger beroep tegen de vrij spraak van een van de hoofdver dachten van de aanslagen in Ma drid van maart 2004. Rabei Os man al-Sayed, bijgenaamd Moham med de Egyptenaar, gold als een van de leidende figuren in de groep die werd beschuldigd van de uiterst bloedige aanslagen op het openbaar vervoer. Hij zit in Italië gevangen wegens lidmaatschap van een terreurorganisatie. De rechters in Spanje spraken Ra bei vorige week vrij. Zij oordeel den dat de aanklagers niet hebben aangetoond dat Rabei een van de inspirators of organisators was. Wel dat hij lid was van een terreur organisatie. In Madrid volgde afge lopen woensdag toch vrijspraak voor Rabei, omdat de magistraten meenden dat hij in Italië in no vember 2006 al definitief was ver oordeeld wegens dat feit. Nie mand mag twee keer voor hetzelf de feit worden veroordeeld, be klemtoonden de rechters in Ma drid. Maar dat is een vergissing, zeggen betrokkenen bij Rabei's rechtszaak in Milaan. Rabei's ver oordeling is in Italië nog onder werp van beroepsprocedures. Zijn straf, acht jaar cel volgens een hof in Milaan, is niet definitief. Zijn zaak ligt bij het Hof van Cassatie in Rome. Verbod op kritiek op de Staat moet van tafel voor toetreding tot EU. door onze correspondent Hans de Bruijn BRUSSEL - Turkije moet het omstre den wetsartikel dat kritiek op de Turkse Staat of 'identiteit' ver biedt, intrekken. Alleen dan kan er sprake zijn van uitbreiding van de gesprekken over toetreding van het land tot de Europese Unie. Die waarschuwing liet de Europese Commissie gisteren horen bij de presentatie van haar voortgangs rapport over Turkije. „Dit beruchte artikel 301 riioet on verwijld van tafel", aldus Europees Commissaris Ollie Rehn. „Het is onaanvaardbaar dat schrijvers, journalisten, academici en andere intellectuelen worden vervolgd voor het uiten van een totaal ge weldloze opinie." De EU praat met Turkije op een aantal beleids terreinen over de toetreding, maar op veel andere gebieden liggen de gesprekken stil. Daarin komt vol gens Rehn pas verandering als aan toonbaar sprake is van meer rech ten voor minderheden, meer vrij heid van meningsuiting en andere hervormingen. Hij zei dat het tempo van de her vormingen in Turkije de laatste twee jaar is afgenomen. Boven dien eist de commissie dat Turkije zijn betrekkingen met EU-lid Cy prus normaliseert. De EU opent wel onderhandelingen met Tur kije over de hoofdstukken gezond heid en consumentenzaken. Volgens Rehn heeft de dreiging van een Turkse inval in Irak om de Koerdische beweging PKK te be strijden, geen directe invloed op de toetredingsonderhandelingen. Hij deed een beroep op Turkije en Irak om samen tot een oplossing te komen, maar hij zei verder 'niet te willen speculeren over dingen die nog niet gebeurd zijn'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 6