M+Overstag! Impuls zet Zeeland op de kaart nieuw! de openbare -© Vennootschap interview column Uw website L °P06bruiks- l fuGanijnaar I vpulso.nl I Guido van Liefland (rechts) en Gerbert van der Wal op de Contaeta-beurs. Begin juli werd de NV Economi sche Impuls Zeeland opgericht. Het team dat mee gaat bouwen aan de economische ontwikkeling van Zeeland is bijna compleet. Interna tionale promotie en acquisitie is één van de drie kerntaken. Met directeur Gerbert van der Wal en manager in vesteringen Guido van Liefland pra ten we over de mogelijkheden van Impuls. door Ron Gregoor MIDDELBURG - Impuls is 2 juli officieel opgericht na een behoorlijk lange tijd van voorbereiding. Vanuit de provincie was al eerder de behoefte geuit om Zeeland op de kaart te zetten en de economie daar een forse impuls te geven. Om geen tijd te verliezen, heeft Impuls met Rewin, de ontwikkelingsmaatschappij West-Brabant, een samenwerkingsover eenkomst gesloten voor de kerntaak ac quisitie en promotie. Immers, het Rewin heeft in die regio tal van goede successen behaald. "Alle know how en ervaring is daar aanwezig", legt Gerbert van der Wal uit. "We gaan nauw samenwerken met het Rewin." Een van de eerste 'goede vang sten' van Impuls was het binnenhalen van de Bredanaar Guido van Liefland. Hij werkte in totaal zeven jaar bij de gemeen te Breda. Aanvankelijk als accountmanager op de afdeling Economische Zaken. Later als adjunct directeur van de Brim, de NV Maatschappij ter bevordering van Indus trievestiging in Breda. Daarvoor had hij al ervaring opgedaan bij overheid en be drijfsleven. Van Liefland was deze zomer drie maanden in de Verenigde Staten om daar West- Brabant te promoten. Hij ging mee met de handelsmissie naar China en deed daar 'belangwekkende zaken'. Van Liefland gaat zich vooral bezig houden met de acquisitie, het aantrekken van be drijven. Kerntaken Impuls heeft drie kerntaken: structuurver sterking en ontwikkeling van de regionale economie door grote projecten te fecilite- ren met kennis en kunde. Daarnaast is eco nomische promotie en acquisitie enorm belangrijk. Tenslotte ontwikkelt en voert Impuls projecten uit voor de Zeeuwse kenniseconomie. De directie is in handen van Gerbert van der Wal en Koos de Vos. Zij hebben naast de leiding overigens ook een inhoudelijke portefeuille. De Vos richt zich op de programmalijnen kennisecono mie, gezondheidszorg en innovatieve pro duct- markt- combinaties. Van der Wal is nauw betrokkene bij toerisme en recreatie, en de cluster procesindustrie, energie en maintenance. Binnenkort heeft Impuls ne gen mensen in dienst. "De bedoeling is dat we de economie stimuleren in de meest brede zin van het woord. Voor een aantal thema's gaan we bijvoorbeeld projecten ontwikkelen. Waar we vooral veel energie in steken is het stimuleren van innovatieve ontwikkelingen." De achterliggende ge dachte van Impuls is om Zeeland een eco nomisch welvarende provincie te laten worden. Van Liefland: "Nu zie je dat heel veel Zeeuwen, die hier gestudeerd heb ben, voor hun werk naar de randstad trek ken. Die mensen moeten we terug zien te halen. Maar dan moeten er wel bedrijven zijn. waar ze kunnen werken. Dat zal onze taak moeten worden." Zeeland is in principe een bevoorrechte provincie. Met grote bedrijventerreinen als de Kanaalzone en Vlissingen- Oost, een belangrijke agrarische sector, ideaal gele advertenties arbeidsrecht, bouwrecht, bestuursrecht en letselschades M+0 ADVOCATEN houtkaai 3, middelburg telefoon 0118 623 666 info@minpluso.nl www.minpluso.nl Foto: duofoto gen voor logistiek en transport (aan het water en tussen Rotterdam en Antwerpen) en een prachtige natuur met overal stran den. Daar wil Impuls het uiterste uit halen. Stimuleren Impuls kan die kar niet alleen trekken. Uiteindelftk is het de taak om vooral te sti muleren. De partijen moeten bij elkaar ge bracht worden. Bedrijven moeten in con tact worden gebracht met de gemeenten. Het gaat dan zowel om bedrijven uit het binnen- als het buitenland. "Wij gaan op zoek naar die bedrijven die belangstelling hebben. Maar ook naar bedrijven die die nog niet hebben, er nog niet uit zijn. Die proberen we over te halen om naar Zee land te komen. Die laten we zien wat voor voordelen vestiging in deze provincie heeft. En daarna is het aan de gemeenten. Wij brengen de partijen met elkaar in contact. De gemeenten moeten het dan af maken, zegt Van Liefland. Voor de kerntaken economische struc tuurversterking en kenniseconomie is het Structuurföndsenprogramma Zuid- Ne derland van groot belang. In dit Europees programma zit een bedrag van 184 miljoen euro, dat in de periode 2007- n2013 be steed kan worden voor innovatieve ont wikkelingen. Voor Zeeland is dit pro gramma nieuw. Van der Wal: "Wij moe ten de krachten bundelen in Zeeland om toch minstens 30 miljoen euro te realise ren. Meer mag ook. Impuls wil daarbij het voortouw nemen. Voorwaarde is dan wel dat het vernieuwende projecten zijn die iets wezenlijks toevoegen aan de economi sche ontwikkeling van de provincie. "Het is niet zo dat we zeggen: hier is een zak geld, haal er maar uit wat je nodig hebt. We zijn wel selectief met de subsidies." "En", zeg Van der Wal, "met geld alleen kontje er niet. Het is voor nieuwe bedrij ven heel belangijk om in de directe om geving personeel te vinden. Goed ge schoold, enthousiast. Daarom moeten we ook zorgen dat de onderwijsinstellingen optimaal zijn en dat erf een goede samen werking is tussen bedrijfsleven en kennis centra." Waar staat Impuls over twee jaar? Van der Wal: "Dan hebben we in ieder geval een aantal projecten gerealiseerd. Vernieuwende producten in de markt ge zet Dan staan we er. weet iedereen wat Impuls is. En dan zullen we nog heus wei eens een bedrijf aan onze neus voorbij zien gaan. Maar we doen er dan alles aan om Zeeland nationaal en internationaal eco nomisch op de kaart te krijgen. Wat dat betreft hebben we wel een voorsprong. Normaal gesproken hebben we een jaar nodig om de zaak helemaal op poten te zetten. Maar mede dankzij de inbreng van het Rewin West- Brabant kunnen we een snelle start maken." Meer informatie: unw. impulszeeland, nl mr. Manfred Zurhorst is fiscalist en als partner verbonden aan DRV Accountants en Belastingadviseurs, vestiging DRV Goes m.zurhorst@drv.nl Het vennootschapsrecht wordt gemoderniseerd. Het onderscheid tussen 'bedrijf' (VOF en CV) en 'beroep' (maatschap) vervalt. Vooral vennoten in openbare maatschappen zouden hun ondernemingsstructuur eens moeten heroverwegen. Per 1 april 2008 wordt zeer waarschijnlijk het bestaande vennootschapsrecht gemoderniseerd. De huidige maatschap, vennootschap onder firma en commanditaire vennootschap zullen vanaf dan worden aangeduid als 'openbare vennootschap' (OV). Het onderscheid tussen 'bedrijf' (VOF en CV) en 'beroep' (maatschap) vervalt. Vanaf dat moment geldt voor alle OV's dat de vennoten in een OV hoofdelijk aansprakelijk zijn voor verbintenissen van de vennootschap. Uitzondering daarop vormen de commanditaire vennoten. De belangrijkste wijzigingen voor de MKB-praktijk zijn de gevolgen van de aansprakelijkheid van vennoten in openbare maatschappen en de mogelijkheid dat OV's ervoor kunnen kiezen de OV rechtspersoonlijkheid te geven (OVR). De Openbare vennootschap met rechtspersoonlijkheid (OVR) Het grote voordeel van de OVR is dat opvolging en toe- en uittreding van vennoten eenvoudiger te regelen zijn. In plaats van levering van een aandeel in de afzonderlijke bezittingen en schulden van de OV aan de toetreder of aan H de voortzettende vennoten, kan een aandeel in de OVR worden geleverd. Als de bezittingen van die OVR voor minder dan 70 procent bestaan uit onroerende zaken, dan is geen overdrachtbelasting verschuldigd. Voor de omzetting in een OVR is wel een notariële akte vereist. Latere wisselingen van vennoten kunnen eenvoudig via een onderhandse akte worden geregeld. Volgens het voorstel kan een OVR worden omgezet in een BV en vice versa zonder beëindiging van rechtspersoonlijkheid. De keuze van rechtspersoonlijk heid heeft geen gevolgen voor de aansprakelijkheid van de vennoten. Fiscale hoofdlijnen Openbare vennootschappen blijven transparant voor de heffing van Inkomstenbelasting (IB) en Vennootschapsbelasting (VPB), ongeacht of zij wel of geen rechtspersoonlijkheid bezitten. Dit betekent dat de Belastingdienst er voor de IB of de VPB vanuit gaat dat een vennoot van een OV(R) rechtstreeks een aandeel in de vermogensbestanddelen en het resultaat heeft en daan/oor belastingplichtig is. Evenals onder het huidige recht zijn vennootschappen als zodanig wel zelfstandig ondernemer voor de BTW en inhoudingsplichtige voor de loonbelasting. Voor de heffing van de overdrachtsbelasting is de OV transparant, maar de OVR niet. In de wet worden vrijstellingen opgenomen, zodat de inbreng in een OV of een OVR, of de omzetting in een OVR, is vrijgesteld voor de overdrachtsbelasting. I Conclusie I Voor veel samenwerkingsverbanden zijn de aangekondigde wijzigingen niet I al te ingrijpend. Dit geldt niet voor openbare maatschappen. B Die zijn genoodzaakt hun afspraken en ondememersstructuur te I heroverwegen. Voor vennootschappen met een pand waarin regelmatig vennoten toe- en uittreden, kan de keuze voor rechtspersoonlijkheid een aantrekkelijke optie zijn. Verkeert u in een dergelijke situatie dan is een afspraak met uw adviseur een aanrader. a DRV ACCOUNTANTS ËN BELASTINGADVISEURS DRV Accountants en Belastingadviseurs is met een team van 360 medewerkers en 71 vestigingen in Zuid-Holland, Zeeland en West-Brabant een inspiratiebron voor nuchtere ondernemers. reclame en interneta3vfêsO0reau

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 67