Zorgen voor elkaar is Zeeland ZeelandFresh breekt weer milieuwetten GS tegen uitbreiding welkomstborden Sluis Provincie bemoeit zich niet met buslijn Aardenburg-Eeklo 22 Woensdag 7 november 2007 pzcZ Tuinbouwbedrijf Vogelwaarde is slordig met groenafval. door Sheila van Doorsselaer VOGELWAARDE - Tuinbouwbedrijf ZeelandFresh uit Vogelwaarde is door het Openbaar Ministerie en de Hulster milieuhandhaving op de vingers getikt. Het bedrijf over treedt milieuregels met de opslag van wortel- en witlofafval. Zeelandfresh is bezocht na klach ten uit de buurt over geuroverlast. Op het bedrijfsterrein vonden de controleurs opgeslagen wortelafval vermengd met grond. Ook werd er witlofafval opgeslagen en dat is vol gens de milieuvergunning niet toe gestaan. Het groenteafval lag tussen stapels opslagkisten. Over deze meters hoog opgestapelde kratten hebben omwonenden ook al geklaagd. Niet alleen ondervinden ze er 'vi suele hinder' van, het groenteafval hoort in vloeistofdichte containers te worden opgeslagen. Omdat dit is nagelaten, hangt een rottings geur rond het bedrijf. De gemeente Hulst begon vorig jaar een dwangsomprocedure te gen ZeelandFresh, maar inde geen Klachten uit de omgeving van tuinbouwbedrijf ZeelandFresh houden aan. Deze keer zorgt de opslag van wortel- en witlofafval voor stank. sluis - De gemeente Sluis botst met de provincie over de bruine welkomst- en informatieborden in West-Zeeuws-Vlaanderen. De bor den staan sinds mei bij de inkom van de dorpen. Sluis ziet deze bor den naar Frans voorbeeld graag ook buiten de bebouwde kom, om bezoekers naar de dorpen te krij gen. Het dagelijks provinciebe stuur (GS) besloot echter plaatsing van deze borden buiten de be bouwde kom niet toe te staan. Dit soort borden passen volgens Gedeputeerde Staten niet in het buitengebied. Als Sluis iets wil met deze borden, moet maar con- Stunten Zolang je niet kijkt, blijft het goed gaan, is het motto waarmee die Vlissingse vader de buitenspeelacti- viteiten van zijn zoon van vijf ver draagt. Robin is van het slag dat alles ten minste een keer geprobeerd wil heb ben en het gros van die onderne mingen is weinig heilzaam voor de bloeddruk, weet vader. Maar af en boetebedrag omdat toen een ver gunningtraject voor de nieuwe be drijfsvoering liep. Onderdeel hier van was de opslag van de kisten. ZeelandFresh wil die aan het oog onttrekken door het aanplanten van een groengordel. De gemeente is van zins nu wel de dwangsom- procedure uit te voeren en boetes op te leggen. ZeelandFresh zondigde al vaker te gen milieubepalingen. De omwo nenden vinden dat de gemeente te weinig rekening met hen houdt omdat ze al lang klagen over stank- en geluidsoverlast en gevaar lijke situaties op de weg door het tractor- en vrachtverkeer van en naar het bedrijf Ze vrezen dat de overlast alleen maar zal toenemen als ZeelandFresh toestemming krijgt om uit te breiden. PvdA-raadslid en inwoner van Vo gelwaarde, Ron de Kort, volgt de ontwikkelingen rondom Zeeland Fresh op de voet. Hij vindt dat het toezicht op het bedrijf veel stren ger moet worden en dat de ge meente bij de beoordeling van de uitbreidingsplannen alle overlast en overtredingen meeneemt in haar beoordelingen. De Kort gaat ook de provincie in formeren over het volgens hem „overlastgevende bedrijf'. De Kort meent dat het bedrijf nooit zo dicht bij de bebouwde kom geves tigd had mogen worden. „Dit moet stoppen. De fout vanuit het verleden wordt alsmaar groter." tact worden gezocht met de rijks overheid, luidt het advies van de provincie. Sluis wijst immers in haar motivatie op de wens van mi nister Eurlings, die landelijk een soortgelijk systeem als in Frankrijk wil invoeren. De gemeente vindt het overtuigen van de minister echter niet haar taak. Het college van Sluis heeft daarom besloten bezwaar te maken tegen het besluit van GS. „De borden zijn bedoeld om ons toeristisch product beter te verkopen. Binnen de bebouwde kom is het te laat, omdat de bezoeker dan al in het dorp is", aldus B en W. Tip? redactie@pzc.nl toe kijkt hij toch even. Robin en maat Re/a waren aan het fetsen. Althans, de fietsen maakten whee- lies en noodstops met slippende banden en nét niet vooroverkiepen- de berijdertjes. „Wij stunten", deel de een modderige Robin mee. „ja!" riep Re/a, met een verse schram naast zijn grijns. „Wij zijn stunte-taars!" Paul combineert drukke baan met mantelzorg voor zijn moeder. door Joeri Wisse terneuzen - Tientallen jaren was Nel Marinussen het schoolvoor beeld van een mantelzorger; ze ver zorgde tot aan diens dood haar man, die leed aan multiple sclero se (ms). Nu is haar zoon Paul (39) haar mantelzorger en is Nel dege ne die kampt met een slechte ge zondheid en afhankelijk is van hulp. „Maar ik ben echt niet zielig hoor", zegt Nel (68), die het afgelo pen half jaar vaker in het zieken door Peter Oggel middelburg - De provincie Zee land onderneemt zelf geen actie voor een eventuele nieuwe buslijn tussen Sluis en Eeklo (België). Als ondernemersverenigingen en ge meenten aan weerszijden van de grens een dergelijke verbinding no dig achten, dan moeten ze die zelf tot stand brengen. Gedeputeerde Staten van Zeeland antwoorden dit op vragen van frac huis in Gent was te vinden dan in haar eigen woning in Terneuzen. En Paul, die naast zijn drukke baan op het gemeentehuis in Ter neuzen nog 'parttime' zijn moe der helpt, vindt zich zelf niet zo 'mantelzorgerig'. Die houding, niet te veel zeuren en gewoon doen, is tekenend voor de familie Marinussen, waar zorgen voor el kaar een vanzelfsprekendheid is. „Op mijn vierde kreeg mijn vader MS, ik weet dus niet beter dan dat hij ziek was." Paul groeide met zijn broer en ouders op in een volledig aange paste woning, waar zijn vader met de rolstoel van alle voorzieningen tievoorzitter Johan Robesin van de Partij voor Zeeland (PvZ). Die haakte recent aan bij een pleidooi van de ondernemers in Aarden burg en Eede. Die vinden een ver binding tussen Sluis en Eeklo van sociaal-economisch belang voor de grensregio. GS zetten daar nogal wat vraagtekens bij. Tot dit jaar reed er op werkdagen en zaterdag een uurdienst Draaibrug-Aarden- burg-Maldegem, met aansluiting gebruik kon maken. Zijn vrouw Nel hielp hem tijdens zijn ziekte, waarbij steeds meer lichaamsfunc ties verslechteren en uiteindelijk uitvallen. Ook Paul hielp thuis mee. „We hadden het niet breed, maar zodra ik achttien werd, heb ben we er met z'n allen voor ge zorgd dat ik mijn rijbewijs kon ha len, zodat ook ik mijn vader naar het ziekenhuis in Amsterdam kon brengen, waar hij elke maand op controle moest." Toen zijn vader in 2002 overleed, was Nel van haar zorgtaken ontsla gen. Paul: „De mensen zeiden te gen haar: 'Nu heb je ook tijd voor jezelf, maar juist op dat moment werd haar gezondheid slechter." Nel lijdt aan het syndroom van Marfan, waardoor haar hart, na twee operaties, nog maar voor een kwart functioneert. „Mijn moeder is een medisch wonder. Ze heeft ook diabetes, reuma, heeft een kunstheup en is genezen van baar moederhalskanker", zegt Paul. Mede dankzij de aanpassingen die voor zijn vader zijn gemaakt, kan Nel thuis blijven wonen.'s Nachts moet ze aan de beademing, zodat 'Ik wil mijn moeder zo zelfstandig mogelijk laten leven' ze genoeg zuurstof binnenkrijgt om de dag door te komen. Ook wordt ze elke gedialyseerd. „Haar slaapkamer is intussen bijna een ziekenhuisje", merkt Paul op. Bin nenkort gaat hij de ruimte opknap pen. „Met een televisie in de slaap kamer, want nu moet ze vanwege haar zuurstof om tien uur naar bed, terwijl ze tot twaalf uur tv wil kijken." Paul doet alle administratie voor zijn moeder. Een belangrijk deel daarvan betreft het regelen van hulp, waarmee Nel 'zo zelfstandig mogelijk' kan leven. Zo zijn de soms bureaucratische re gelingen als WVG en PGB gesne den koek voor Paul. „De thuiszorg komt natuurlijk twee keer per dag en met haar Persoonsgebonden budget (PGB) heb ik voor haar Sluis. Slechts 'een zeer beperkt aan tal reizigers' maakte gebruik van deze verbinding. Ook dit jaar nog heeft Veolia in spitsuren een bus ingezet op het traject Oost- burg-Maldegem. Ook hiervan was het gebruik zeer gering. Het gaat dan vooral om scholieren die in Maldegem onderwijs volgen. GS: „Realisatie is een zaak van derden, naast het Vlaams Gewest mogelijk gemeenten en ondernemers." Mantelzorgers in het zonnetje gezet Wie langdurig en intensief voor zijn of haar hulpbehoevende, chronisch zieke of gehandicapte partner, ouder, kind, vriend of buur zorgt, mag zich mantelzorger noemen. Op de Dag van de Mantelzorg, aanstaande zaterdag, worden de 750.000 mantelzorgers in Nederland in het zonnetje gezet. Zeeuws-Vlaanderen loopt vooruit op deze dag door vrijdag 710 mantel zorgers in Hulst, Sluis en Terneuzen te verrassen met een aardigheidje. Mantelzorgers van cliënten die in een woonvorm van Curamus wonen, mogen ter ere van de dag naar een optreden van Frans de Schepper. een huishoudelijke hulp geregeld, die er drie dagen in de week is." En dankzij de Wet Voorziening Gehandicapten (WVG) staat er een scootmobiel in de schuur, waarmee Nel nog zelfstandig naar de Noordstraat kan om te winke len. Paul heeft het echter de laatste ja ren vooral druk gehad met ritjes maken naar het ziekenhuis in Gent. „In Terneuzen is ze uitbe- handeld. Ze was daar wel lange De slaapkamer van Nel Marinussen staat vol met medische apparatuur. Ze ligt's nachts aan de beademing, wegens hartproblemen en wordt dagelijks gedialiseerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 58