Zeeland Mountainbiken 'Dit plein in Zierikzee vraagt erom wakker gekust te worden' Toeristenpas krijgt betaalchip in 2008 Kleine scholen blijven bestaan 22 Woensdag 7 november 2007 PZC Testmanifestatie zet in op traditie, innovatie en ontmoeting. door Ali Pankow zierikzee - Het plein ligt er, de ka rakteristieke gebouwen staan er, de ideeën leven en de mogelijkhe den zijn gebundeld in een ambiti eus rapport. Daarmee lijkt voldaan aan de belangrijkste voorwaarden voor de ontwikkeling van Centree, de culturele entree van Zierikzee. Tijdens een drukbezochte bijeen komst in de Nieuwe Kerk werden gisteravond de plannen gepresen teerd en ter discussie gesteld. Centree is overwegend positief ontvangen. Vertegenwoordigers van culturele organisaties, omwo nenden en individuele belangstel lenden tonen zich, afgezien van en kele kritische kanttekeningen, in de eerste plaats enthousiast. De avond had als doel de bevol king uit te leggen hoe bij woning bouwvereniging Zeeuwland het plan voor een cultuurplein rond de Nieuwe Kerk is ontstaan, wat ermee wordt bedoeld, hoe het er in de toekomst uit kan gaan zien en op welke manier er volgend jaar ai een eerste testmanifestatie kan worden gehouden. „Dit plein hier in Zierikzee vraagt erom wakker gekust te worden", zegt projectleider Willem Huij- breghs van het Zeeuwse instituut Scoop. Hij schetst de kansen voor economische impulsen omdat een bruisend plein als entree van Zie rikzee toeristen van ver en dichtbij zal aantrekken. Dat het plein een sociale functie zal hebben als cultu rele ontmoetingsplek en dat het kan bijdragen aan het levend hou den van het cultureel erfgoed. Jonge ondernemers als Jeroen van 't Leven, Erik van Uffelen en Reggi Hulsken lichten hun onderzoek naar de bestaande situatie en idee ën over wat er allemaal zou kun nen toe. „Onvoorstelbaar", sput tert Kees Pilaar, beheerder van de Dikke Toren als hij de enthousias te ontwerpers hoort praten over poppenkastvoorstellingen in de nissen van dit monument en over exposities op de twee tussenka lf Plannen voor een culturele en tree in Zierikzee zijn vooral posi tief ontvangen. Naast evenemen ten zou het plein ook een dage lijkse invulling moeten krijgen. mers. Pilaar kent de makken van dit monument en deelt dit enthou siasme bepaald niet. Vele anderen kijken en luisteren welwillend naar deze creativelin- gen, die zich niet door regels, be stemmingen en budgetten hebben laten remmen bij het ontwerpen van Centree. Filmvertoning op de muren van de kerk, theater in of rond de grote kastanjeboom op het plein, kunstobjecten in de Var- reput en een terras bovenop de Dikke Toren: het is slechts een greep uit de suggesties. Invulling van het financiële plaatje is er nog niet, zo liet Huijbreghs desge vraagd weten. „Wel een schaduw- begroting en er zal een klankbord groep moeten komen die zich on der meer met fondswerving moet gaan bezighouden." Zeeuwland wil vaart maken met Centree. Derhalve staat er voor 2008 al een testmanifestatie op de agenda. Het moet een bruisend evenement worden met tal van ac tiviteiten. Zaken als traditie, inno vatie en ontmoeting gelden daar voor als uitgangspunten. „Zorg naast evenementen ook voor een dagelijkse invulling met terrassen", reageerde het publiek. Experiment met geld van Rijk en provincies Zeeland en Brabant. door Ton van den Nouweland dreischor - Bij wijze van proef kan volgend jaar bij sommige be drijven met de Schouwen-Duive- landpas worden betaald. Het is de bedoeling dat in 2009 al le passen van een chip zijn voor zien. Nog wat later kan de recreant zowel zijn kampeer- als parkeer plaats met de pas betalen. Om dat mogelijk te maken, wordt een be roep gedaan op de subsidiepot 'Pie ken in de Delta', die wordt gevuld door het ministerie van Economi sche Zaken en de provincies Zee land en Brabant. Dat zei Rob Pouw, bestuurslid van de stichting Schouwen-Duiveland- pas, gisteravond in Dreischor tij dens de participantenvergadering van de VW. Ondernemers in de verblijfsrecrea- tie moeten de toeristenpas beter promoten, vindt Pouw. Ze doen dat te veel via hun pagina's op de internetsite en nog te weinig met printjes en folders op de balie in hun bedrijf. Het afgelopen seizoen zijn 200.000 passen onder de toe risten verspreid. Dar is minder dan het lijkt, als wordt beseft dat de pas slechts een week geldig is. Meest succesvol was het gratis openbaar vervoer en het gratis mu- seumbezoek. Milde kritiek hadden de VW-par- ticipanten gisteravond ook. „Mooi hoor, dat gratis openbaar vervoer," zei Peter van Langenraad van de boerenboscamping, „Maar in Kerk- werve komt niet eens een bus." „Er zit bij jou een een taxibedrijf op het dorp. Dan doe je daar toch zeken mee," antwoordde zijn Re- nesser collega Herman van Oost. Schipper Peter van Veen van het charterschip De Nieuwe Maen, HR Schouwen-Duiveiandpas krijgt steeds meer mogelijkheden voor zowel toeristen als inwoners. Bij wijze van proef kan er volgend jaar mee worden betaald. toonde zich ook niet helemaal overtuigd. „Ik zou al heel tevreden zijn als ik één procent van de pas houders aan boord kreeg. Maar ik heb afgelopen seizoen twee men sen met die pas gezien." Volgens Pouw is er inderdaad te weinig ruchtbaarheid aan de mogelijkhe den van de chartervloot gegeven. Hij beloofde beterschap. VW-voorzitter Peter Grinwis roemde in zijn welkomstwoord de samenwerking tussen de Schouw- se en de Goereese VW. „Ik denk dat wij voorlopers zijn van een provinciale herindeling." Brugklassers Pontes maken ontwerpen voor natuurherstel. door Ali Pankow zierikzee - „Ik zou het wel leuk vinden als er een pad komt voor mountainbikers", zegt de 13-jarige Milan Roelofs. Hij is één van de brugklassers vwo-plus bij Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee, die gis teren een opdracht kregen van Na tuurmonumenten in het kader van het proefproject Technasium. Dat is een nieuw vak voor havo/ vwo met als doel het onderwijs in de (technische) bètavakken te be vorderen en te verbeteren. „Met praktijkgerichte opdrachten willen we een brug slaan met de buiten wereld. We hopen daarmee de leerlingen te prikkelen. Bovendien spelen we hiermee in op het ver wijt dat opleidingen vaak te theore tisch zijn en te ver van de praktijk af staan", zegt docent Natuurkun de, Piet van Gelder. Pieter Zeeman werkt hierin samen met vijf andere scholen in het net werk Zuid-West-Nederland, name lijk Pontes Goese Lyceum, SSG De Rede in Terneuzen, SSG Nehalen- nia in Middelburg, SSG Schelde- mond in Vlissingen en RSG 't Rijks in Bergen op Zoom. Aan de algehele invoering van Technasium gaat een proef in de vwo-plus brugklas vooraf Van Gel der en zijn collega Ellen Messing klopten daarvoor met succes aan bij Natuurmonumenten. „Ie vraagt wel wat werk van zo'n orga nisatie. Anderzijds passen dit soort contacten met jongeren ook binnen haar doelstellingen", aldus Van Gelder. Natuurmonumenten benaderde de 35 brugklassers gisteren in de persoon van Arjan Boon als een team van toekomstig ecologen. Hij gaf hen de opdracht op basis van gedegen onderzoek een ontwerp te maken voor de herinrichting van het zogeheten deelgebied 12 binnen plan Tureluur. Het betreft de driehoek grond tussen N59, Zandweg en Brasweg. „Nou kun je natuurlijk zeggen: we doen maar wat met die 180 hecta ren, maar het is wellicht toch aardi ger op basis van bepaalde kennis ontwerpen te maken", houdt Boon de brugklassers voor. Ze staan nog wat na te hijgen van een fietstocht langs de buitendijk se route, aan de zuidkust van Schouwen. Tijdens die tocht heeft Boon hen al gewezen op de unie ke natuurwaarden van het inlagen- gebied. Hij zet zijn verhaal op de Brasweg aan de rand van de Prun- je nog even voort. Hier kunnen de scholieren met eigen ogen zien wat 'nieuwe natuur' betekent. „Zelf praat ik liever over 'natuur herstel', omdat bij dit soort herin richting wordt uitgegaan van oude waarden", zegt Boon. Hij doelt op het respect voor het landschap zo als dat er bijvoorbeeld twee eeu wen geleden bij lag, met taltijke zand- en kreekruggen. 'Ik ken dit gebied wel. Ik had al eerder gehoord over natuurontwikkeling' Renske Ruijsschaert (13) uit Dreischor luistert geïnteresseerd naar Boons verhaal over de komst van lepelaars en zilverreigers sinds het natuurherstel en over de groei van rupia, zeekraal, schorrenkruid en 'allerlei Russen' „Ik ken dit gebied wel. Ik had al eerder gehoord over natuurontwik keling. Het lijkt me een leuke op dracht om voor dat andere gebied een ontwerp te maken", zegt Rens ke. Er borrelen al enkele heldere ideeën bij haar naar boven. „Het lijkt me goed om er fietspaden in aan te leggen. Misschien ook een pad speciaal voor mountainbikers, maar in elk geval veel bankjes", vindt Renske. Wat haar betreft mag in nieuwe natuur best plaats voor mensen worden ingeruimd. De brugklassers gaan de komende negen weken in groepjes van vier a vijf leerlingen aan de slag met on derzoek en het maken van ont werpplannen. „Het zou mooi zijn als de Landinrichtingscommissie iets van hun ideeën overneemt voor de inrichting van deelgebied 12", vindt Arjan Boon. Technasiumproject Pontes Pieter Zeeman Grondlegger van Technasium is Boris Wanders, een docent Nederlands uit Groningen. Belangrijke uitgangspunten zijn: samenwerken met de beroepspraktijk en de vervolgopleidingen, 'onderzoek en ontwerpen' aanbieden als exa menvak, didaktiek richten op denken en doen, als school een werkplaats inrichten en een Technasiumcultuur ontwikkelen. Pontes werkt voor opzet van Technasium samen met vijf andere scholen. Meerderheid raad wil discussie over sluiting helemaal niet aangaan. door Melita Lanting zierikzee - Kleine scholen hoeven vooralsnog niet te vrezen voor hun voortbestaan. Een ruime meerderheid van de gemeenteraad wenst geen discussie te voeren over mogelijke sluiting. Dat blijkt uit de algemene beschouwingen. Het college wilde die discussie - uit kostenbesparing - juist wél aan gaan. 'Wij houden ons aan gemaakte af spraken in het verleden' zeggen de WD en LSD. Met de verzelfstandi ging van het openbaar primair on derwijs is uitgesproken dat de hui dige basisscholen in stand moeten blijven. Alleen de christelijke par tijen (CDA, Christenunie en SGP) gaan een discussie vooralsnog niet uit de weg. Vooral het interview met wethou der Roel van der Wekken op het internetplatform YouTube heeft heel wat stof doen opwaaien. Daar in wordt de school in Noordwelle met name genoemd als school die mogelijk dicht moet. Dat is in het verkeerde keelgat geschoten bij T. de Gelder van Groenlinks. „Het sluiten van scholen in kleine kernen dient niet via clipachtige vi deo's op internet aan de burger kenbaar gemaakt te worden, maar in een open debat", stelt hij. Alert wijst de wethouders Renden (PvdA, financiën) en Van der Wek ken (CDA, onderwijs) fijntjes op de standpunten van hun landelij ke partij. Beide partijen pleiten voor instandhouding van scholen in kleine kernen als onderdeel van de leefbaarheid. Wethouder Van der Wekken noemt op het internetplatform YouTube de obs in Noordwelle als school die mogelijk dicht moet. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 52