innenlartd Toezicht op gastouders zou falen Ellende bij Belastingdienst blijft maar voortduren Premier moet uitleg geven over zaak-GPD Oorzaak incident Hoogeveen blijft onduidelijk Beveiliging voor CU'er Lont 4 I Woensdag 7 november 2007 PZC Boink waarschuwt voor commerciële bemiddelingsbureaus. door Sandra Donker en Laurens Kok DEN HAAG - De controle op de kin deropvang bij gastouders faalt, waardoor kinderen onverantwoor de risico's lopen. Deze waarschu wing voor commerciële bemidde lingsbureaus komt van Boink, de belangenvereniging voor ouders in de kinderopvang. Voorzitter Gjalt Jellesma vreest dat het eerste onge luk een kwestie van tijd is. Bij Boink is de afgelopen maanden een waslijst aan klachten binnen gekomen van ouders die proble men ondervonden met een gastou derbureau of met de gastouders. Kinderen verbleven in woonka mers waar medicijnen voor het grijpen lagen of konden blootlig gende elektrische bedrading aanra ken. In een ander geval ontfermde de achtjarige dochter van een gast- moeder zich over een baby. Een psychisch labiele oppasopa be moeide zich met de verzorging van zes kinderen. Eerder bleek een zedendelinquent in Joure kinde ren in huis te hebben. Jellesma wil een keurmerk invoe ren voor bonafide bemiddelaars. Zij moeten aantonen dat er contro le plaatsvindt bij de gastouders. [TJ De controle door commerciële bemiddelingsbureaus op de kin deropvang bij gastouders faalt. Dat stelt de belangenvereniging voor ouders in de kinderopvang. De afgelopen twee jaar zijn er tien tallen gastouderbureaus bijgeko men. Ouders kunnen in aanmer king komen voor een tegemoetko ming in de kosten van kinderop vang via de belasting en de werkge ver als hun kind is ondergebracht bij een door de gemeente erkend gastouderbureau. Ondernemers za gen een gat in de markt en begon nen met name via internet bedrijf jes die tegen hoge bemiddelings- kosten het fiscale voordeel regelen. Ouders betalen daarvoor soms tot too euro per kind per maand. Ook over de hoge kosten komen dage lijks klachten binnen bij Boink. Officieel moeten de bureaus al toe- zichthouden op de gastouders, maar daar komt in de praktijk vaak weinig van terecht, zegt Jelles ma. „Er zijn veel beunhazen bijge komen. De overheid trekt jaarlijks anderhalf miljard uit voor kinder opvang. Het is een ontzettend gro te business aan het worden en de klanten staan door de grote tekor ten in de kinderopvang tot om de hoek. Maar het toezicht op veilig heid en hygiëne schiet er bij in." GGD Nederland erkent dat het toe zicht 'om een andere aanpak vraagt', al heeft de dienst geen lan delijk beeld van het aantal inciden ten. „Er zijn heel goeie, maar ook heel slechte bureaus", zegt Anja Schrik, medewerker toezicht kin deropvang. De dienst wil volgend -jaar controles uit te voeren bij de gastgezinnen thuis. De GGD kan de gemeente adviseren een bureau te sluiten. De brancheorganisatie MO-groep ondersteunt de roep om strenger toezicht. PETER VAN STRAATEN Via belastingen aan inkomenspolitiek doen leidt tot wirwar wetten. door Peet Vogels DEN HAAG - De Belastingdienst komt maar niet uit het moeras. Zijn de problemen eindelijk opge lost, duikt er de volgende dag weer een nieuwe kwestie op. Zo werd gisteren bekend dat twee miljoen Nederlanders hun huur- of zorg- toeslag in zijn geheel of gedeelte lijk moeten terugbetalen. Kortom, de chaos duurt maar voort. Het lijkt alsof het laatste jaar alles wat fout kan gaan bij de Belasting dienst, ook fout gaat. De automati sering loopt vast en vooral bij de Dienst Toeslagen, waar de huur-, zorg- en kinderopvangtoeslag wor den uitgekeerd, zijn de problemen immens. Maar ook de samenvoe ging van de premieadministratie van het UWV met de loonbelas tingadministratie van de Belasting dienst, SUB-Walvis genaamd, is één groot drama. Iedereen krijgt daarom problemen met de Belas tingdienst en gaat massaal de Belas tingtelefoon bellen, die op zijn beurt weer bijna bezwijkt onder de vloedgolf aan telefoontjes. De nieuwe staatssecretaris van Fi nanciën, Jan Kees de Jager, heeft zich inmiddels aan de ondankbare klus gezet om orde in de chaos te scheppen. Het zal deze kabinetspe riode niet meer lukken om alles op rolletjes te laten lopen, heeft hij al aangekondigd. Daarvoor zijn de problemen te groot. Aangezien de toeslagen politiek het gevoeligst liggen - het gaat om geld waar vooral de lagere inko mens van afhankelijk zijn - wor den die problemen het eerst aange pakt. In 2009 zal het probleem zijn opgelost, verwacht De Jager. De toeslagen, eerst de huurtoeslag en later de zorgtoeslag zijn in 2006 onder grote druk van toenmalig staatssecretaris Joop Wijn (CDA) ingevoerd. De huurtoeslag verving de huursubsidie, de zorgtoeslag was een compensatie voor de ho gere ziektekostenpremies bij de in voering van het nieuwe zorgstel sel. in totaal zouden zo'n zes mil joen mensen recht hebben op een of meerdere toeslagen. De Belastingdienst had al ervaring met massale geautomatiseerde pro cessen en de verwachting was dat 'Alles wat fout kan gaan bij de Belastingdienst, lijkt het laatste jaar ook fout te gaan' het weinig uitmaakte of je nu be lasting inde of toeslagen uitkeerde. Maar dat viel tegen. De hele uitvoeringsorganisatie werd veel te snel opgetuigd en er was nauwelijks tijd om de automa tiseringssystemen goed te testen. Al snel na de invoering bleek dat er heel veel fout ging. Aanvragen werden niet op tijd behandeld, waardoor mensen lang op hun geld moesten wachten. Ook bleken de aanvraagformulie ren lang niet zo simpel te zijn voor de invullers als gedacht. Dat leidde tot veel fouten, die weer handma tig hersteld moesten worden. Dat zorgde weer voor nieuwe vertra gingen. Omdat het vaak om mensen ging die het geld hard nodig hadden, eiste de Tweede Kamer een snelle oplossing. De Belastingdienst ging toen massaal voorschotten uitbeta len. Dit jaar bleek dat door de proble men met SUB-Walvis het de groot ste moeite kost de inkomens van ontvangers van toeslagen te bereke nen. Daardoor duurt het zo lang voor de definitieve toeslag over 2006 bepaald kan worden. De kans is groot dat zich volgend jaar dezelfde ellende voordoet. Want ook dan zal het de nodige moeite kosten om de juiste inko mens van mensen tijdig te bereke nen. Bovendien zorgt de nieuw in gevoerde kinderopvangtoeslag ook nog voor problemen. Om alle kwesties op te lossen, is staatssecretaris De Jager afhanke lijk van de medewerking van ande re ministers. Tegenwoordig wordt geprobeerd met belastingen aan milieubeleid en inkomenspolitiek te doen, de economie te stimule ren en wat al niet meer. Daardoor is de belastingwetgeving zo inge wikkeld geworden dat het bijna niet meer te automatiseren valt. Als de neiging van ministers om al les via de belastingen te sturen niet minder wordt, zal de chaos bij de Belastingdienst niet snel ver dwijnen. Dan blijft het bij het ene gat met het andere gat vullen. OA JONÜ, 20 "Z^JN DE VROUWTJES" IK. VWEET EP. ALLe-S- VA-P/ hoogeveen - Mogelijk zal niet dui delijk worden waardoor personeel en bezoekers van dierengroothan- del Annen Animal Center in Hoo geveen ziek zijn geworden. Dat zei burgemeester Willem Urlings van Hoogeveen gisteravond. „Er is op dit moment geen stof ge vonden die deze omstandigheden AMSTERDAM - Yvette Lont, deel raadslid voor de Christenunie in Amsterdam-Zuidoost, krijgt sinds maandag extra politiebeveiliging. Volgens haar woordvoerder heeft Lont de afgelopen tijd discrimine rende berichten via websites en be ledigende telefoontjes ontvangen. Zij heeft hiervan aangifte gedaan 'wegens discriminatie en haat te gen haar en het christelijk geloof. Lonts aangifte is specifiek gericht tegen de WD-fractie Amster dam-Zuidoost. Fractievoorzitter Eddy Meyer stelde vorige week dat de homofobe visie van de politica discriminerend is. Hij deed daar vervolgens aangifte van bij de poli tie. Volgens Lont heeft die actie een stroom van reacties op gang gebracht vanuit de homolobby. De zaak begon toen Lont aankon digde op het CU-partijcongres een motie in te dienen tegen het bekle den van bestuurs- en volksverte genwoordigende functies door praktiserende homo's. kan verklaren." Onderzoek dat tot nu toe is gedaan, geeft geen uit sluitsel. „We concentreren ons nu alleen maar op de nazorg van de mensen die gisteren onder heftige omstan digheden zijn opgenomen in het UMCG in Groningen en de men sen die zich nadien hebben ge meld", aldus de burgemeester. In de loop van gisteren zijn geen nieuwe meldingen binnengeko men van mensen die klachten heb ben, nadat zij de winkel hadden bezocht. Voor de dierenwinkel en het ge bied direct er omheen blijft een noodverordening van kracht. Ook ministers Donner en Plasterk op het matje geroepen in spoeddebat. door Erwin Buter en Lianne Sleutjes DEN HAAG - Premier Balkenende moet in de TXveede Kamer tekst en uitleg geven over de inbraken die zijn gepleegd in het computer systeem van de Geassocieerde Pers Diensten (GPD) door ambtenaren van Sociale Zaken. Op verzoek van de Kamer is de premier morgena vond aanwezig bij een spoeddebat. Naast Balkenende zijn ook de ver antwoordelijke ministers Donner (Sociale Zaken) en Plasterk (Me dia) op het matje geroepen. SP-Ka- merlid Gerkens vroeg gisteren het spoeddebat aan en kreeg voldoen de steun van D66, GroenLinks en de Partij voor de Vrijheid. Gerkens wil van Balkenende weten of ande re ministeries ook 'alle moeite doen om te weten te komen wat er over bewindspersonen geschre ven wordt'. GPD-hoofdredacteur Marcel van Lingen heeft aangifte gedaan tegen het ministerie van Sociale Zaken wegens inbraak. De Rijksrecher che onderzoekt sinds enkele dagen of ambtenaren op Sociale Zaken strafbare feiten hebben gepleegd. Het ministerie doet zelf een inte- griteitsonderzoek. In het afgelopen weekeinde werd bekend dat vanaf computers van de afdeling communicatie van het ministerie in ruim een jaar tijd honderden keren was ingelogd op het nieuwsnet van de persdienst. Premier Balkenende en ministers Donner en Plasterk moeten zich morgen verantwoorden over de inbraken die zijn gepleegd in het computersysteem van de GPD.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4