Zeeland Overkapping houdt gemoederen bezig 'Opleiden is ook een beetje opvoeden' Gebruikers jachthaven Yerseke luiden noodklok over hangjeugd Vlissingen stelt in de omgeving van scholen een blowverbod in 22 1 Woensdag 7 november 2007 PZC Kees Bosman (I) en Leen Geluk hechten grote waarde aan het zelf opleiden van hun schilders. foto Leo Adriaanse Schildersbedrijf Geluk wint ondernemersprijs voor goede opleiding. door Rob Paardekam SINT PHILIPSLAND - De jeugd van te genwoordig? Daar is volgens Leen Geluk van het gelijknamige schil dersbedrijf uit Sint Philipsland he lemaal niks mis mee. „Wij waren vroeger net zo vervelend." Met negatieve verhalen over de he dendaagse jongeren hoef je bij de directeur van Geluk Schilders dus niet aan te komen. Sterker nog, hij neemt tot op de dag van vandaag met volle overtuiging heel veel jon ge gasten in dienst om ze op te lei den tot schilder. Dat feit leverde het bedrijf maandag de Onderne mersprijs Tholen 2007 op. Het the ma van de tweejaarlijkse prijs was deze keer immers 'opleiden'. Toen ze dat twee jaar geleden hoorden bij Geluk hebben ze zich meteen aangemeld. Sinds die tijd is de onderneming - samen met drie andere genomineerden - ge volgd om te kijken of ze ook echt doen wat ze zeggen. Dat was vol gens de jury ruimschoots het ge val. Leen Geluk zegt dat het winnen van de prijs hem heeft verrast, en niet omdat een winnaar dat hoort te zeggen. „Nee, echt", zegt hij stel lig. „De vorige keer is de prijs ook in Sint-Philipsland gevallen. Toen stond het thema innoveren cen traal en won Van Dijke Zeeland. Ik dacht echt dat ze de prijs niet twee keer na elkaar in hetzelfde dorp zouden laten vallen. Dat dat toch is gebeurd, tekent in mijn ogen de onafhankelijkheid van de jury." Met een vader die bovenmeester was, is het niet vreemd dat Geluk bovenmatig inzet op het zelf oplei den van zijn schilders. Zestig pro cent van de ruim honderd werkne mers komen uit eigen kweek. En ze staan al lang niet allemaal meer met de kwast in de hand. Neem nou Kees Bosman, die zo'n twintig jaar geleden de eerste leer ling bij Geluk was. Hij. heeft het ge schopt tot adjunct-directeur. Vol gens hem leidt het in dienst ne men van veel jonge mannen ertoe dat Geluk over het algemeen wei nig moeite heeft om aan personeel te komen. „Want het enthousias me van die gasten trekt weer ande re jongeren aan", legt hij uit. „Daar moet je trouwens wel in investe ren, hoor. Gewoon, door ze op de vrijdagmiddag eens lekker een pot je tafeltennis te laten spelen en een bitterballetje te serveren." Directeur Geluk ziet het opleiden ook een beetje als opvoeden. Om gangsvormen zijn bijna net zo be langrijk als goed kunnen schilde ren. „Dat heeft effect", weet Bos- 'Het enthousiasme van die gasten trekt weer andere jongeren aan' man. „We krijgen van klanten in de Randstad wel eens complimen ten dat onze schilders zo vriende lijk zijn en hard werken. Dan hoor ik dat schilders uit de Randstad met een gettoblaster aan komen zetten en na een half uur nog geen kwast in hun hand hebben. Maar ja, dat is toch logisch als ze het zo geleerd krijgen? Dat zal hier niet gebeuren." Geluk knikt: „Natuur lijk zijn er best wel eens jongens, waarvan ik denk: wat moeten we daarmee beginnen? Maar met de juiste aandacht worden het bijna allemaal prima werknemers." Viskêête Yerseke en gemeente Reimerswaal botsen over bouwwerk. door Luc Oggel yerseke - Viscounter en zee-eete- rij De Viskêête in Yerseke ligt in de clinch met de gemeente Rei merswaal. Inzet is een glazen ter rasoverkapping, die volgens de ge meente illegaal geplaatst is. „Het is een kinderachtig spelletje", zegt ei genaar J. van Stee. „Het is een inge wikkeld dossier", zegt wethouder J. Sinke. Het is niet de eerste keer dat Van Stee en de gemeente botsen. Voor een bouwvergunning voor uitbrei ding van het etablissement aan de Havenweg heeft Van Stee naar ei gen zeggen zeven jaar moeten 'knokken' en ook een drank- en horecavergunning liet lang op zich wachten. „Er wordt steeds geroe pen dat regelgeving makkelijker moet worden maar ik heb eerder de indruk dat het moeilijker wordt", verzucht Van Stee. „Als je geld wilt verdienen, moet het blijk baar eerst klauwen met geld kósten." De ondernemer zegt niet te hebben geweten dat de overkap ping vergunningplichtig was. „Nor maal is een melding voldoende." Wethouder J. Sinke (SGP, ruimte lijke ordening) heeft een andere le zing. „Wat er nu is gerealiseerd kan helemaal niet volgens het hui dige bestemmingsplan, want door de overkapping komen er gewoon een x-aantal meters horeca bij." Hij spreekt van een 'ingewikkled dossier'. „Er lopen op dit moment een aantal regelgevingen door el kaar, zoals een milieuvergunning, een horecavergunning en een be stemmingsplan." De wethouder hekelt het feit dat Van Stee de ge meente de zwartepiet toespeelt. „Het zou hem sieren ook eens naar zichzelf te kijken, want hij houdt zich niet aan afspraken." Naar aanleiding van een brief van Viscounter De Viskêête in Yerse ke ligt in de clinch met de ge meente Reimerswaal die zegt dat de terrasoverkapping niet vol gens de regels geplaatst is. Van Stee aan de gemeenteraad en een reactie van raadslid M. West- strate (Leefbaar Reimerswaal) daar op heeft de wethouder besloten de 'affaire' in december in de raads vergadering te behandelen. „Gelet op alles wat er speelt en nog gaat spelen (onder meer een nieuw, nog vast te stellen bestemmings plan voor de oesterputten, red.) lijkt dat ons zinvol." Raadslid Weststrate gaf vorige maand aan te hopen dat de ge meente 'niet al te zielig gaat doen over een klein hokje waar een paar mensen een visje eten'. Aan dat feitelijke verzoek om een oogje dicht te knijpen, wil het college echter geen gehoor geven. Niet in de laatste plaats overigens vanwe ge het feit dat Reimerswaal in het recente verleden onder extra toe zicht van het ministerie van Vrom heeft gestaan, omdat ze iets te makkelijk omging met de Wet op de ruimtelijke ordening. Van Stee liet gisteren weten dat er net weer een brief naar de gemeen te is gegaan. „Misschien krijgen ze daar wel rode oren van." Fietsster gewond bij aanrijding in Goes goes - Een 41-jarige fietsster uit Goes is gisterochtend even voor 10.00 uur gewond geraakt bij een aanrijding op de kruising Beukenstraat/'s-Gravenpolderse- weg in haar woonplaats. Een 42-jarige automobiliste, even eens uit Goes, reed over de Beu kenstraat komende uit de richting van de Eikenlaan. Zij verleende op het kruispunt geen voorrang aan de fietsster. Zij liep verwondingen op aan haar neus en knie. Doorgereden na aanrijding Tholen tholen - De politie is op zoek naar de bestuurder van een witte bestelauto en/of personen die ge tuige waren van een aanrijding die plaatsvond op maandagavond om streeks 20.30 op de Grindweg in Tholen. De bestuurder van de wit te bestelauto verleende op de ron- tonde geen voorrang aan een 56-ja- rige fietsster uit die plaats. De vrouw kwam hierbij ten val, maar liep geen ernstige verwondingen op. De automobilist reed door. Bomenwandeling over de wallen van Goes goes - IVN De Bevelanden houdt zondag 11 november een najaars wandeling langs de bomen van de Goese Vesten. IVN-gidsen vertellen over de bij zondere bomen op de Oostwal. El ke boom heeft zijn eigen verhaal. Herkomst en gebruik worden toe gelicht. Vertrek is vanaf de Stenen Brug om 14.00 uur. De wandeling duurt ongeveer anderhalfuur. Vantevoren aanmelden is niet no dig. Dorpsbezoek raad aan Anna Jacobapolder anna jacobapolder - De gemeen- teraad van Tholen brengt woens dag 14 november een bezoek aan Anna Jacobapolder. Dorpsbewoners kunnen op de be wuste avond hun klachten, wen sen en ideeën kenbaar maken. De bijeenkomst begint om 19.30 uur in Ons Dorpshuis. De gemeente raad bracht eerder al dorpsbezoe- ken aan Poortvliet, Oud-Vosse- meer en Stavenisse. De andere ker nen komen later aan de beurt. Nieuw schoolplein voor Kruiningse basisschool kruiningen - Het schoolplein van openbare basisschool Voorhoute in Kruiningen is weer helemaal bij de tijd. Gisteren werd het op fees telijke wijze geopend. Daarmee is een eind gekomen aan het jubi leumjaar van de school, die 25 jaar op de huidige locatie aan de Voor houte zit. Toen het feestjaar op 6 november vorig jaar begon, werd het doel gesteld om het opgeknap te plein precies een jaar later te openen. Door hard te werken in de herfstvakantie is dat gelukt. Goese carnavallers gaan weer hossen goes - 'We hèmme nea toe?' Dat is dit keer het motto van de Goese carnavalsstichting Arti. Zondag 11 november om 23.11 stellen de prins en zijn raad van elf zich voor tij dens de opening van het carna valsseizoen in café Baarends aan de Voorstraat in Goes. Dan wordt ook het nieuwe carnavalslied ge presenteerd. De dweilbands Te Zot en Vals Alarm zorgen vanaf 20.00 voor de carnavalsdeunen.De toegang is gratis. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Blowers kunnen voortaan maar beter uit de buurt blijven van scholen in Weyevliet, Westerzicht en Paauwenburg. Ook op het Oranjeplein en rond het sta tion in Souburg is een jointje ro ken tot eind 2008 verboden. Het blowverbod, wellicht een van de laatste triomfen van de Vlissing- se burgemeester Anneke van Dok, is er door. Het college heeft de ge bieden aangewezen, waar het ver bod van kracht is. Het verbod gaat direct in en loopt in elk geval tot het eind van 2008. Tenzij de overlastproblemen eer der zijn opgelost en de gemeente besluit het Probleem Interventie team, dat in die gebieden actief is, terug te trekken. Met het verbod wil het college van Vlissingen overlast van hangjonge ren tegengaan. Het maakt onder deel uit van een campagne tegen alcohol- en drugsmisbruik onder jongeren. Vooral in Souburg zorg den die onlangs voor problemen. door Luc Oggel kruiningen - Leden van Water sportvereniging Yerseke luiden de noodklok over hangjeugd in de jachthaven. Die zou zich schuldig maken aan vandalisme en intimi datie. De leden uiten hun zorgen in twee brieven aan raadslid A. Jume- let (CU). Hij las ze gisteravond voor tijdens de raadsvergadering. Het zou gaan om verschillende groepen jongeren die 's avonds rondhangen in de haven en rottig heid uithalen. Met name het toilet gebouw moet het ontgelden, stel len de briefschrijvers. Ondanks een cijferslot weten ze toch bin nen te komen en worden er ernsti ge vernielingen gepleegd. Zo zou den schotten uit de muur zijn ge trokken, wordt toiletpapier ge bruikt om boten mee in te pak ken, is de boel met verf beklad en zou er sprake zijn van drugge bruik. Het college van burgemeester en wethouders bleek gisteren niet op de hoogte van de situatie en de brieven. Wethouder J. de Kunder liet weten het probleem aan te zul len kaarten bij de jongerenwerker. Dat vond raadslid lumelet geen goed idee. „Het gaat om vandalis me. Dit is een zaak voor de poli tie."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 46