Ecuador bracht Rini van Bracht eerste WK-titel Alles draait bij Alberto Contador geniet nu Ajax luidt Stam op 25 november uit Mat optreden van schaakploegen 36 I Woensdag 7 november 2007 PZC Biljarter pakte zege in driebanden met één oog. door Peter de Brie DEN HAAG - Jan Raas sprintte soms figuurlijk op één been naar een ze ge, Rini van Bracht werd met één oog wereldkampioen driebanden. Letterlijk. Twee keer zelfs. De pri meur beleefde de biljarter exact een kwarteeuw geleden in Ecua dor, waar vanaf deze week weer het WK op de rol staat. Zijn triomf staat hem nog helder voor de geest. „De organisatie was knullig, niet zo strak als in Europa. Maar het publiek was erg enthou siast: 1500 man, veel rumoer. De temperatuur in die klamme sport hal was draaglijk, we speelden in korte mouwen. Van Bracht startte de finale met se ries van zeven en acht tegen de Ja panner Yoshio Yoshihara. „Dat gat kreeg hij niet dicht. Na het laatste punt sprong ik op de tafel. De Zuid-Amerikaanse biljartbond stuurde me later een rekening, om dat ik het laken zou hebben be schadigd." Het verlies van zijn rechteroog, na een ongeluk, compenseerde hij met ervaring en wedstrijdmentali teit. Van Bracht was in 1982 al door de wol geverfd. In 1971 klopte hij als broekie de ongenaakbare Raymond Ceulemans op het WK. Een unicum, nadat hij eerder die dag de Oostenrijker Johann Scherz had gevloerd. De WK-beker van 1982 kwam hij pas nog tegen. „Plastic met twee marmeren plaatjes. Toch mooi, al leverde de titel geen geld op. Ik speelde nog wel twee demonstra ties in Quito voor een krat cola en een paar honderd dollar. Verdien de ik toch nog iets." De wereldkampioen van aanstaan- Rini van Bracht: „Ik ben een rijk mens. Nou ja, tussen mijn oren, hè." foto Frank Poppelaars Rini van Bracht wint in 1982 met één oog het WK driebanden in Ecuador. Het toernooi wordt de komende dagen wederom in het Zuid-Amerikaanse land gespeeld. de zondag in Ecuador krijgt 4800 euro. „De sport is amper iets opge schoten, amateuristisch gebleven. Enkele spelers en sponsors uitge zonderd", zegt Van Bracht, die en kele gouden jaren beleefde in het profcircuit van Werner Bayer. „Er waren hoofdprijzen bij van 50.000 Duitse mark (25.000 euro, red.). Jammer dat alles ter ziele ging door geruzie tussen bonden." Zelf kreeg hij het ook aan de stok met Bayer. „Bijna niemand durfde iets tegen hem te zeggen, maar ik laat me niet piepelen. Eerst was er gezeik over reclame op mijn shirt. Ik won in Parijs 12.000 mark, Bayer hield 10.000 mark boete in." De zaak escaleerde toen hij op 4 oktober 1992 ('De dag van de Bijl merramp, dat vergeet ik nooit') de World-Cupwedstrijd in Ooster hout won, na zeges op Sang Lee, Blomdahl en Caudron. Van Bracht vroeg om zijn 27.000 mark (13.500 euro).'Heute nicht', zei Bayer - van daag niet. 'Vielleicht morgen', grap te Van Bracht. „Maar hij wilde pas na het seizoen, maanden later, be talen. En intussen rente trekken. Bayer deed veel goeds voor de sport, maar niet alles klopte en dat zei ik dus. In de media verscheen toen het verhaal dat ik hem een leugenaar en bedrieger had ge AMSTERDAM - Ajax neemt op zon dag 25 november voorafgaand aan de thuiswedstrijd tegen Vitesse af scheid van Jaap Stam. De aanvoer der beëindigde vorige week abrupt zijn loopbaan omdat hij zich niet meer optimaal voor het topvoetbal kon motiveren. Stam wordt bij zijn afscheid in de bloemetjes gezet door de club. UITSLAGEN BASKETBAL New York. NBA: Dallas Mavericks - Houston Rockets 107-98. FUTSAL Coes. Tweede klasse A21: Matisse-Biezentrap- pers 2 7-4, SSV65 3-SSV65 4 3-4, ZW/TMF-FM Sranang 2 2-12, Biezentrap- pers-Amigo's/De Post 6-1. KORFBAL Brno. WK, tussenronde. Groep A: Nederland - Taiwan 28-9 (14-2). Topscorers Nederland: Gerritsen 7, Scholtmeijer 6, Bakker 4, Simons 3, De Kleijn, Meijer 2, Kuipers, Tims, Struik, Boom 1. Portugal - Rusland 14-12. Stand: 1 Nederland 3-9, 2. Portugal 3-6, 3. Taiwan 3-3, 4. Rusland 3-0 Groep B: België - Tsjechië 23-12, Australië - Engeland 12-13. Stand: 1. België 3-9, 2. Tsjechië 3-5, 3. Engeland 3-3, 4. Australië 3-1. Halve finales: Nederland - Tsjechië, België - Portugal. SCHAKEN Chersonissos. EK landenteams, negende ron de. Mannen: Nederland - Hongarije 1 1/2-2 1/2, Tiviakov - Almasi 1/2 - 1/2, Sokolov - Ba- logh 0-1, Stellwagen - Berkes 1/2 -1/2, L'Ami - Ruck 1/2 - 1/2. Rusland - Bulgarije 2 1/2-1 1/2, Armenië - Israël 2 1/2-1 1/2, Frankrijk - Azerbeidzjan 1 1/2-21/2, Engeland - Oekraï ne 1 1/2-2 1/2. Stand: 1. Rusland 17 wed- strijdpunten (25 partijpunten), 2. Armenië 14 (21 1/2), 3. Azerbeidzjan 13 (20 1/2), 19. Ne derland 9(18). Vrouwen: Hongarije - Nederland 3 1/2-1/2, Hoang - Peng 1-0, Vajda - Bosboom 1-0, Madl - Muhren 1/2 - 1/2, Gara - Schuurman 1-0. Oekraïne - Rusland 2-2, Armenië - Georgië 2-2, Bulgarije - Frankrijk 1-3, Roemenië - Polen 2-2. Stand: 1. Rusland 15 (25), 2. Polen 13 (23 1/2), 3. Armenië 13 (21). TENNIS Madrid. Vrouwen, WTA Championships. Ge le groep: Henin (Bel/1) - Tsjakvetadze (Rus/7) 6-1 7-6 (4). Rode groep: Sharapova (Rus/6) - Hantuchova (Slw/8) 6-4 7-5. voor meer uitslagen zie www.pzc.nl noemd. Klopte niet, maar ik werd wel geschorst. Dat deden ze met McEnroe toch ook niet?" Van Bracht wuifde Bayer vaarwel en borg vier jaar terug de keu defi nitief op. „Mijn biljarthandel is mijn boterham en gaat voor. Kik kijk met plezier terug op mijn car rière en wat ik. van de wereld heb gezien. Ik geniet van mijn zoons en kleindochters. Ik ben een rijk mens. Nou ja, tussen mijn oren, hè." Turken boycotten WK De Turkse biljarters hebben zich afgemeld voor deelname aan het WK driebanden in Ecuador. Al twee jaar leven de topspelers in onmin met de Turkse bond. Semih Sayginer, Murat Coklu, Adnan Yuksel en Tay- fun Tasdemir lieten de organi satie in Ecuador gisteren weten niet af te reizen, omdat het conflict is geëscaleerd. De Belg Peter de Backer, die competitie speelt bij Delta/Be vers in Goes, ligt met zware griep in bed en moet verstek la ten gaan. Domburgs gezin maakt overuren om alles goed te kunnen regelen. door Bas Koel DOMBURG - De aanwezigheid van de familie Van Dort bleef tijdens laatste editie van de Singelloop in Middelburg niet onopgemerkt. De elfjarige Tineke werd derde bij de vrouwen, maar ook haar vader en vijf jaar oudere zus liepen mee. Kortom, de familie Van Dort is een echt sportgezin. Wie door Domburg wandelt, kan er van op aan iemand van het ge zin tegen het lijf te lopen. Op het strand maakt vader Willem (45) sa men met dochter Tineke zijn hard loopkilometers, Mieke (16) zwemt langs de kustlijn en moeder Erna (41) wandelt samen met Elske (15) van Burgh Haamstede naar Zoute- lande. Dochter Tineke en vader Willem lopen allebei hard, Mieke en Tine ke zwemmen, Elske tennist en moeder Erna zorgt dat iedereen op tijd bij de training is. Erna: „Vooral 's avonds is het haasten. Mijn man komt om vijf uur thuis, dan gaan we snel eten en om half zes vertrekken we weer richting Vlissingen voor de trainingen van Mieke en Tineke." ,Je maakt daardoor veel te veel ki lometers per jaar. Dat is het nadeel van het wonen op een dorp", voegt Willem er lachend aan toe. Vijf keer per week brengt vader of moeder Mieke en Tineke naar Vlis singen. Dan wordt Mieke bij het zwembad af gezet en gaat de reis verder naar de atletiekbaan, waar Tineke gaat trainen. Erna: „Je zit geen dag stil. Op dins dag, donderdag en vrijdag hoef ik gelukkig alleen maar naar het zwembad, want dan traint Tineke daar ook voor het zwemmen." Na doordeweekse trainingen zijn er in de weekeinden natuurlijk wedstrijden. Willem: „Voor Tine ke zijn de wedstrijden nog hier in Zeeland, maar als Mieke bezig is aan het open water seizoen, moet ze soms naar Stadskanaal. Geluk kig hebben opa en oma vorig jaar een paar keer bij kunnen sprin gen." Elske, die alleen in de zomer ten nist, vindt het af en toe wel jam mer dat haar zussen zoveel spor ten. ,,'s Avonds is het wel lekker rustig, maar het moet niet elk weekeinde zo zijn dat iedereen weg is." Elske dacht ruim een week gele den op haar wenken bediend te 'We moeten oppassen dat school niet ondergeschikt raakt' worden. Alleen Tineke had een hardloopwedstrijd en de rest van de familie was vrij. Maar dat liep even anders, want Tineke had haar oudste zus namelijk uitge daagd om mee te doen aan de Sin gelloop. Mieke: „Ze bleef de hele tijd maar zeggen: 'dat hou jij toch niet vol'. Uiteindelijk kreeg ze me zo ver om mee te doen. Maar dat doe ik nooit meer, ik had ontzet tende spierpijn de dag daarna." Voor Mieke was hardlopen dus een eenmalige bezigheid, maar haar jongste zusje kan voorlopig nog geen keuze maken tussen zwemmen en hardlopen. Tineke: CHERSONISSOS - De Nederlandse schaakploegen hebben gisteren tij dens het EK voor landenteams in het Griekse Chersonissos weer niet kunnen overtuigen. Bij de mannen kwamen Sergei Ti viakov, Daniël Stellwagen en Er- win l'Ami remise overeen. Honga rije won de ontmoeting met 2,5-1,5 omdat Ivan Sokolov van Csaba Balogh verloor. Bianca Muhren redde tegen Hon garije (3,5-0,5) de eer voor het Ne derlandse vrouwenteam. Zhaoqin Peng, Tea Bosboom en Petra Schuurman verloren. Spanjaard is vragen over dopingarts Fuentes meer dan zat. door Ad Pertijs WILLEMSTAD - Alberto Contador is deze week op Curasao vooral toe rist. Een beetje duiken, een beetje luieren, een beetje dansen op Mambo Beach. „Hier kan ik me voor het eerst sinds de Tour echt ontspannen", zegt de 24-jarige Tour-winnaar uit de grond van zijn Madrileense hart. Op het strand van Lions Dive praatte Contador gistermorgen uit gebreid met de Nederlandstalige pers. De zon scheen warm en het decor was ronduit tropisch. „Ik word doodmoe van al die vragen over Fuentes, maar ik begrijp dat ze gesteld worden. Hoge bomen vangen nu eenmaal veel wind. Laat inmiddels ook duidelijk zijn dat ik niets met die zaak te maken heb. Ik op de lijst van Fuentes? 'In- creible. Imposible'. Vijftien dagen na de Tour heeft de Uci officieel verklaard dat ik er niks mee te ma ken heb. Daarmee moet het af zijn. Iedereen die nu nog schrijft dat ik er bij betrokken ben, stuur ik een advocaat op zijn dak." Alberto Contador begon de Tour van 2007 als een talent. Als een groot talent. Nieuw bij Discovery Channel won hij wedstrijden als Parijs-Nice en was hij vooral blij nog coureur te zijn. Enkele jaren geleden werd hij tot twee keer toe getroffen door een soort hersen- aanval. De artsen vreesden dat hij nooit meer zou koersen. „Ik was bang dat het sowieso niet meer goed zo komen. Die week is de erg ste week van mijn leven. Wat ik meemaakte rond de affaire Fuen tes werd de tweede ergste week." In de slotweek van de Tour was hij op weg tweede te worden, toen het nieuws kwam dat Michael Ras mussen uit de Tour was gezet. „Ik vond het geen prettig bericht. Weer een donkere dag in de Tour. Zou het nooit ophouden? ik ben er een dag niet goed van geweest. Ik wilde ook niet in de gele trui vertrekken. Het duurde een dag en toen zeiden de mensen om me heen: ga er voor. Ie hebt er keihard voor gewerkt. Je hebt gewoon het recht om de Tour te winnen." Komende maandag maakt de com missie Vogelzang haar bevindin gen bekend. De oud-politiecom missaris onderzocht de gang van zaken rond het terugtrekken en het ontslag van Rasmussen. Hoe belangrijk is het voor Contador om de waarheid te weten. „Voor jullie in Nederland is het een be langrijk onderzoek, maar vind je het erg dat het voor mij van secun dair belang is? Wat ik belangrijker Ondanks allerlei affaires vindt Tour-winnaar Alberto Contador wielrennen nog altijd leuk. Hij is er niet zeker van dat hij zonder meer weer de ronde wint.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 38