Zeeland Thoolse olielozing is nieuw dieptepunt Gebrek aan mensen en kennis in PZC Ernst goes Eagles De krant 5 weken voor 15 euro! 2 I Woensdag 7 november 2007 PZC ERNSTJAN ROZENDAAL Onder het motto Dylan goes Dutch wordt morgen in Amsterdam het boek Voor altijd jong van Robbert-Ian Henkes en Erik Bindervoet gepresenteerd, met verta lingen van de teksten van Bob Dylan. Klassiekers als 'Like a rol ling stone' en 'Knockin' on heaven's door' heten in het Neder lands 'Als een kei die zwerft' en 'Kloppen aan de hemelpoort'. Eerder verscheen al de bundel Help! The Beatles in het Neder lands, waarin 'Sergeant Pepper's Lonely Hearts Club Band' su bliem is herdicht tot 'Captain Iglo's Zeemans Zangzaadkoor'. Inmiddels zijn er Beatles-liedjes in het Fries en in het Bra bants. In De Volkskrant las ik dat De Bietels 'Yesterday' heb ben vertaald als: Gistere, al m'nne zurreg waar zo weit-e-weeg. Het wachten is nu op The Beatles in het Zeeuws. Lijkt me wel wat voor Maikel Harte. Zelf waag ik me natuurlijk, niet aan de streektaal. Wel broed ik op Nederlandse teksten over actue le Zeeuwse kwesties. Maar aan welk oeuvre zal ik me vergrij pen? Ik dub over The Eagles. Met hun mierzoete countryrock maakten zij begin jaren zeven tig definitief een eind aan het idee dat popmuziek iets rebels moest hebben. Hun popmuzak maakte ze multimiljonair. Kennelijk zitten de bejaarde koorknapen nu wat krap bij kas, want ze hebben een nieuwe plaat uitgebracht Daarmee ko men ze deze week op 1 binnen in de album top-too. Dat vraagt om een vertaling van hun greatest hits. Dus zit ik nu al een paar avonden te zweten op een refrein dat begint met de woorden Welkom in het hotel Britannia. Zoals hun 'Hotel Cali fornia' een metafoor schijnt te zijn voor de kapitalistische maatschappij, zo wordt mijn 'Hotel Britannia' een metafoor voor de ruïne van het Vlissingse gemeentebestuur. Maar het is verrekt lastig hoor, dat vertalen. Eigenlijk ben ik tot nu toe al leen tevreden over de Nederlandse bandnaam: De Eikels. Het wachten is nu op The Beatles in het Zeeuws COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Beveland-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Steenstraat 37, Hulst Tel: 0114-371379 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Familieberichten 0800-8060 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: een medewerker spreken Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur e-mail: lezersservice@pzc.nl postadres: PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk één maand voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 64,00 (acceptgiro €67,00) jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl De politie spreekt van één van de grootste milieudelicten in Zeeland. Vier- tot vijfduizend liter vervuilde dieselolie, zomaar op de weg, in de berm, in de sloot. Opzettelijke schade aan mens en milieu, zeggen overheden. Goed voor maximaal twaalf jaar cel. door Jan van Damme w ie doet nou zoiets? Dat is de vraag die iedereen stelt, als duidelijk wordt wat er precies is gebeurd. Het is zondag 23 september, in het poldergebied tussen Oud-Vosse- meer, Sint-Annaland en Sint Phi- lipsland. Volgens één of meer ge tuigen rijdt er een bestelbus - licht van kleur, waarschijnlijk verlengd - met een trailer, een meerassige aanhanger. Op de trailer staan vijf containers van duizend liter, elk ge vuld met ernstig verontreinigde dieselolie. Vier containers zijn wit, één is geel. Ze zijn te zwaar om in de berm of de sloot te kiepen. De bestuurder - al dan niet met bijrij der - zet daarom de kranen van de containers open op twee pechstro ken op de Krabbenkreekweg, en een locatie aan de deels parallel lo pende Hollaereweg. Duizenden li ters giftige olie stromen uit de con tainers. Het Regionaal Milieuteam van de politie houdt zich met de kwestie bezig. De speurtocht naar de dader(s) kreeg gisteravond in het televisie programma Opsporing Verzocht extra aandacht. Het Nederlands Fo rensisch Instituut is volop bezig de vervuilde dieselolie te onderzoe ken. Mogelijk afkomstig van een schip, luidt de voorlopige conclu sie. Welke giftige stoffen er precies in zitten, is nog onduidelijk. Wat de containers betreft zijn er 'sterke aanwijzingen' dat ze van Tholen af komstig zijn. Het is het ernstigste milieumisdrijf waarmee de politie in Zeeland ooit te maken heeft gehad. Alleen het idee al, dat iemand willens en wetens kranen opendraait en kunnen zijn", zeggen de politie- voorlichters. Het Thoolse geval is extreem grof Maar de gebeurtenis staat, als we naar het Zeeuwse buitengebied kij ken, bepaald niet op zich. Hans van Hage van Staatsbosbeheer in Zeeuws-Vlaanderen is ervan over tuigd dat het bijna industrieel dumpen toeneemt. „Het achteloos weggegooide blikje of snoeppapier- tje, dat wordt minder. Maar het ge plande dumpen, met een aanhan ger de polder in rijden, dat zie je steeds meer." Zo kon het gebeuren dat hij op een ochtend driehon derd autobanden op een binnen dijk in de buurt van Axel vond. Door een vrachtwagen afgeleverd, dat kan niet anders. Van Hage heeft in zijn regio te maken met Alleen het idee al, dat iemand willens en wetens meer dan vierduizend liter giftige olie laat weglopen ruim vierduizend liter giftige olie weg laat lopen. Het is dat we er snel bij waren, zeggen ze bij het Waterschap Zeeuwse Eilanden, an ders was de vervuiling in het drinkwater terecht gekomen. Het opruimen en herstel van het asfalt kostte 150.000 euro. Dat bedrag zal, als het even kan, op de dader worden verhaald. Volgens ingewijden is artikel 173 van het strafrecht in het geding. Dat wil zeggen dat er sprake is van het toebrengen van opzettelijke schade aan mens en milieu. Daar op staat een maximale straf van twaalf jaar gevangenis. „Dat zou in dit geval best eens aan de orde '-IK'-- ":7. - v- Autobanden op een binnendijk in Zeeuws-Vlaanderen zijn een voorbeeld van industriële dump in het buitengebied. foto Staatsbosbeheer een zekere grensproblematiek. Van de te achterhalen huisvuilstortin- gen - enkele tientallen per jaar - komt de helft uit Vlaanderen. Dumpers zijn kortzichtig, dat is een vaste overtuiging bij de beide waterschappen in Zeeland. Oprui men en herstel kost veel geld, en wordt uiteindelijk verhaald via de waterschapslasten. In Zeeuws- Vlaanderen hadden ze in 2005 een zogenaamd 'heterdaadje': iemand die in de omgeving van Sint-Jan steen illegaal puin stortte, werd be trapt. Dat was aanleiding om dum pingen te registreren. De Thoolse dieselolie, wordt er gezegd, geeft de noodzaak eens te meer aan. Illegale stort Waterschap Zeeuws-Vlaande ren had in de periode 2002-2004 in het buitenge bied - 3000 kilometer sloot, 1500 kilometer weg - te ma ken met: 4500 kilo los afval en 1500 zak ken gevuld met afval van hen nepplantages 2300 autobanden 78 accu's 43 stuks witgoed (koelkasten, wasmachines) 615 liter afgewerkte olie 73 stukken meubilair kadavers en slachtafval asbest bouwpuin Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal !k neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES Bellen kan ook. 0800 - 0231 231 (gratis) lelefoonnummer Woonplaats Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven, RekeningnummerHandtekening De PZC gaai zwgvuldig om met persoonsgegevens In het colofon treft u nadere informatie Vier instellingen voor gehandicaptenzorg schieten tekort. door Claudia Sondervan GOES - Vier Zeeuwse instellingen voor wonen en zorg die werken met verstandelijk gehandicapten, moeten hun kwaliteit verbeteren. Dat blijkt uit onderzoek dat de In spectie voor de Gezondheidszorg afgelopen jaar deed. Er is tekort aan personeel en deskundigheid bij de stichtingen AZZ, Het Gors, Zuidwester en Tragel. Huize Den Berg in Goes (Zuidwester), het Graaf Mauritshuis in Middelburg (Gors), Veersesingel in Middelburg (AZZ) en Tragel in Clinge houden te weinig rekening met de wensen van cliënten. Stichting Arduin deed in het on derzoek enkel mee aan de schrifte lijke vragenronde. Op grond van de lage risicoscore achtte de inspec tie een bezoek niet nodig. In totaal bezocht de inspectie 96 instellin gen in het land. Stichting De Okkernoot te Schoon- dijke werd bezocht maar hoeft als enige geen plan van aanpak voor verbetering te maken: de instelling gebruikt geen dwang, heeft enkel gediplomeerde medewerkers en biedt grote emotionele veiligheid, prijst de inspectie. Groot is de zorg over Huize Den Berg. Cliënten hebben er nauwe lijks invloed op hun eigen leven. Fi nanciële problemen staan scholing in de weg. Zorgplannen zijn onge ordend en onoverzichtelijk. De deskundigheid van de medewer kers is niet op peil en zij worden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2