Zeeuwse scholen krijgen schatkist Uitval op mbo ook in Zeeland opvallend lager door nieuwe leren Minister waakt over reistijd van Walchenaren naar acute zorg PZC Woensdag 7 november 2007 2 7 Leerlingen van de Hogeschool Zeeland bekijken de inhoud van de leskist. foto Ruben Oreel Leskist over Michiel de Ruyter wordt vandaag gepresenteerd. door René Schrier VLISSINGEN - Vandaag gaan tiental len directeuren van Zeeuwse (ba sisscholen met een schatkist on der de arm terug naar hun school. Ze zijn dan de trotse bezitter van een leskist over Michiel de Ruyter. In totaal 200 van de 250 Zeeuwse basisscholen reageerden positief op de vraag of ze in aanmerking wilden komen voor zo'n leskist. Marten van Gilst van de Hoge school Zeeland, een van de coördi natoren van het leskistenproject, legt uit dat het project weliswaar over Michiel de Ruyter gaat, maar dat het verdeeld is in thema's die actueel blijven. Dat zijn thema's zoals water, havens en burger schap. Veel van de lesstof staat op een website die voor het project ontwikkeld is: www.deruyter.nu. Het materiaal kan gebruikt wor den in de midden- en bovenbouw van het basisonderwijs en in het voortgezet onderwijs. In de leskis ten zitten boeken, dvd's, een fles met daarin een brief met opdrach ten van De Ruyter, en kruiden uit verre landen. De leerlingen kun nen op verschillende manieren aan de slag met het materiaal en de lesstof, maar ook aan de docen ten wordt de gelegenheid geboden hun creativiteit te gebruiken bij het inrichten van de lessen. De scholen krijgen de leskisten gra tis. Daarnaast zijn er nog vier gro tere leskisten die rouleren via de cultuurmenu's waar de scholen ge- De leerlingen kunnen op verschillende manieren met de stof aan de slag bruik van kunnen maken. De in houd van de grotere kisten kan als aanvulling op het materiaal ge bruikt worden. De grootste sponsor van het pro ject is de provincie Zeeland. Ver der verleenden verschillende ge meenten medewerking, alsmede het Vlissingse archief en het mari tiem Muzeeum. De Hogeschool Zeeland en het Regionaal Pedago gisch Centrum Zeeland hebben het project uitgevoerd. Van Gilst geeft toe dat het wel een beetje jammer is dat het project pas aan het eind van het De Ruy- terjaar beschikbaar is. Dat had te maken met aanloopproblemen. Daar staat tegenover dat het pro ject verschillende schooljaren ach ter elkaar te gebruiken is. Daartoe zal de website ook steeds geactuali seerd worden. De openbare basisschool De Mool- hoek in Kapelle is een van de scho len die graag een leskist wilde heb ben. „Vooral het feit dat het een Zeeuws project was, sprak ons erg aan. We hebben ook de indruk dat de materie de kinderen wel interes seert", vertelt directeur Niek Flip- se. De rk basisschool 't Zand in Sas van Gent heeft niet om een leskist gevraagd, vertelt Marjan de Moor, leerkracht in de bovenbouw van de school. De voornaamste reden was dat de scholen al bedolven worden onder de projecten. De Moor: „Ons programma is al zo vol. Maar nu ik er nog eens goed over nadenk, begin ik toch een beetje te twijfelen." Zeeuws regionaal opleidingscentrum ziet goede resultaten. door Ondine van der Vleuten goes - Voordat het nieuwe leren op het mbo werd ingevoerd, haal de 35 procent van de niveau t-leer- lingen een diploma. Nu is dat 65 procent, vertelt Hennie van Meer kerk van het ROC Zeeland, het re gionale centrum voor middelbaar beroepsonderwijs. In heel Nederland daalt het aantal voortijdige schoolverlaters in het mbo sterk, soms wel met vijftig procent. Opmerkelijk is volgens de voorzitster van het College van Be stuur, dat in Zeeland van de 65 pro cent geslaagden nog eens 80 pro cent doorgaat naar de tweejarige opleiding (niveau 2). Over de twee-, drie- en vierjarige opleiding kan Van Meerkerk nog weinig zeg gen, omdat ze nog niet zijn afge rond. Maar ook daar ziet zij al posi tieve resultaten: de leerlingen zien duidelijker voor zich voor wat voor beroep zij opgeleid worden. En dat verhoogt de motivatie. Op niveau 1 werd twee jaar gele- Sinds de invoering van 'compe tentiegericht leren' ziet het ROC Zeeland het aantal niveau 1-leer lingen dat een diploma haalt, stij gen van 35 naar 65 procent. den begonnen met het project Scool. Sterk gericht op praktische vaardigheden, met praktijkcentra als een fietsenzaak, een lunchroom en een wasserij. De leerlingen kampen vaak met ge- drags- of leerproblemen en zijn niet ingesteld op theorie. „Daar is dit echt een uitkomst voor." Eén kanttekening: „Vaak gaat com petentiegericht leren gepaard met een flink deel onbegeleide zelfstu die. Dat is wat ons betreft niet aan de orde, daar hebben wij slechte ervaringen mee. De leerlingen vin den het onprettig en de resultaten tonen ook aan dat ze er niet klaar voor zijn. De begeleiding moet strak zijn, heel strak." door Claudia Sondervan GOES - Minister Klink van VWS wil voorkomen dat de acute zorg slechter bereikbaar wordt voor Walchenaren. Hij overlegt met de Nederlandse Mededingingsautori teit (NMa) wat de fusie van de maatschappen van de artsen van de ziekenhuizen in Vlissingen en Goes voor gevolgen kan hebben. Klink zal de Tweede Kamer daar nog deze herfst over berichten. Dat antwoordt de minister op vra gen van het CDA in de IWeede Ka mer. CDA'ers Koppejan, Scher mers en De Vries vroegen Klink naar zijn visie op de voorgenomen fusie van de ziekenhuizen naar aanleiding van de PZC-enquête eind augustus. Daaruit bleek dat slechts vijftien procent van de Zeeuwen een ziekenhuisfusie bo ven de Westerschelde voorstaat. Klink bevestigt dat hij de uitkomst van de enquête kent. Klink zegt dat hij als minister een fusie niet kan blokkeren of afdwin gen. Dat is aan de NMa. Wel kan hij een ziekenhuis een aanwij zinggeven ais hij oordeelt dat de bereikbaarheid van de acute zorg in gevaar komt. Reistijd, niet af stand, is daarbij het criterium, stelt Klink. De fusie moet de Zeeuwen een verbeterde kwaliteit van zie kenhuiszorg opleveren die op weegt tegen eventuele slechtere be reikbaarheid, stelt Klink. De In spectie voor de Gezondheidszorg oordeelt daarover als de definitieve plannen voor Ziekenhuis Zeeland er zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 29