Zeeland Beslissing parkeren uitgesteld tot 2008 Veere nu eindelijk rijp voor kunst in de wijk RUDI MOENS Graven onder bouwplaats in Arnemuiden worden geruimd voor het vernieuwen van uw c.v.-ketel 0118 - 47 94 22 22 I Woensdag 7 november 2007 pzc De nieuwste kunstwerken in de gemeente Veere zijn nog van de vorige eeuw, zoals dit ooit omstreden beeldje in de Oudestraat, foto Ruben Oreel Voorrang voor dorpen die nog verstoken zijn van kunstuitingen. door Henk Postma domburg - Veere wil de dorpen en recreatiegebieden 'verrijken' met nieuwe kunstwerken. Daar wordt nu eindelijk geld voor opzij gelegd. Maar het kan nog vele tien tallen jaren duren alsvorens in elk dorp een aansprekend beeld op een pleintje of in een parkje staat. „De inwoners van Veere moeten de mogelijkheid hebben om op een ongedwongen manier met kunstuitingen in de openbare ruimte kennis te maken", vinden burgemeester en wethouders. Ze streven ernaar alle woonkernen aan nieuwe beelden te helpen, te beginnen in dorpen die nu nog verstoken zijn van kunstuitingen. Er wordt een speciale geldpot voor in het leven geroepen: het fonds kunst in de openbare ruimte. Dat betekent niet dat Veere de komen de jaren overspoeld wordt met nieuwe kunstwerken. In de geld pot wordt 75.000 euro gestopt: spaargeld dat de gemeente nog op de plank had liggen omdat eerdere voornemens om kunstenaars aan het werk te zetten niet zijn uitge voerd. Jaarlijks wordt daar dan nog 15.000 euro aan toegevoegd. Daar mee realiseer je zogauw niet een reeks kunstwerken van enige om vang of betekenis, leert de erva ring in andere gemeenten. Toch wekken burgemeester en wethouders de indruk dat ze voort varend aan de slag gaan. Bij de rea lisering van nieuwe bestemmings plannen willen ze voortaan van meet af aan rekening houden met de inbreng van kunst. Kansen ziet het college ook bij de invulling van speelplekken, vormgeving van straatmeubilair, inrichting van ont moetingsplekken of verbetering van de recreatieve omgeving. Er wordt een kunstadviescommis sie in het leven geroepen om de Loodgieters Installatietechniek BV rmoens@zeelandnet.nl kwaliteit te waarborgen. Daar wor den enkele deskundigen voor aan getrokken. De commissie wordt bij elk nieuw project aangevuld met vertegenwoordigers van dorps- of stadsraad. Die behoren borg te staan voor de 'couleur loc ale' en de binding met de omge ving. Kunstenaars, omwonenden en re gelmatige bezoekers worden zo veel mogelijk betrokken bij het se lecteren van een kunstwerk. De ene keer kan direct met een uitge kozen kunstenaar in zee worden gegaan, de andere keer kan sprake zijn van een openbare opdracht. Alle kunstenaars krijgen dan de mogelijkheid ideeën aan te leve ren. Veerse kunstrenaars krijgen daarbij een streepje voor. Men kan er ook toe over gaan een al be staand kunstwerk aan te kopen. Veere heeft over dit alles lang moe ten nadenken. Op voorstel van PvdA/GroenLinks-raadslid J. Jobse besloot de gemeente al bijna zes jaar geleden werk te maken van kunst in de openlucht. Al die tijd kwam daar niets van terecht. Er staat in Veere nog nauwelijks hedendaagse kunst in de open lucht. Uit een inventarisatie van de gemeente blijkt dat deze eeuw nog geen enkel kunstwerk tot stand kwam. Alleen Domburg, Westkapelle en Veere kregen er de afgelopen 25 jaar enkele kunstwerken bij. Ver der kwam een kunstwerk tot stand in Koudekerke, Zoutelande en Biggekerke. De gemeente gaat nu ook geld ste ken in onderhoud van de kunst werken. Dit jaar wordt daar 2500 euro voor opzij gelegd. Komende jaren gaat daar steeds een schepje bovenop, totdat vanaf 2010 jaar lijks 10.000 euro beschikbaar is. Na bijna zes jaar treuzelen, trekt de gemeente Veere nu wat geld uit voor het realiseren van kunst in de openlucht van woon- en recreatiegebieden. Wethouder wil meer tijd om reacties van bewoners te verwerken. door Nadia Berkelder middelburg - Het duurt nog tot het voorjaar van volgend jaar tot een beslissing wordt genomen over het nieuwe parkeerbeleid in Middelburg. Wethouder F. Streng (VVD, verkeer) zegt meer tijd no dig te hebben om een beslissing te nemen. Op het parkeerplan dat deze zo mer werd gepresenteerd zijn ze ventig reacties binnen gekomen bij de gemeente. „Er zijn ideeën bij over het beter verdelen van de parkeerdruk", zegt Streng. „En ook opmerkingen over wat er nou pre cies onder autoluw moet worden verstaan." Het plan - gepresenteerd in een kleurige folder die in de binnen stad huis-aan-huis is verspreid - riep veel en heftige reacties op. Een aantal bewoners van de bin nenstad vinden dat het centrum autoluw moet worden, anderen reageerden woedend op de verho ging van de tarieven voor parkeer- vergunningen voor bewoners. Bovendien was er verwarring over de status van het plan. Hoewel de wethouder op de folder prijkte, kwam het plan voor rekening van adviesbureau Goudappel Coffeng, stelde de gemeente. Het was, zo zei Streng, de bedoeling om nu eens eerst reacties van de bewo ners te vragen en pas dan defini tief een knoop door te hakken. Ook dat wekte wrevel: de wethou der werd verweten dat hij geen vi sie op het parkeren had. Achteraf is Streng toch gelukkig met de gevolgde procedure, zegt hij. „Het was een proef, en die is goed verlopen. Er zijn zeventig reacties binnen gekomen. Nu kun je natuurlijk zeggen, 'wat is nou ze ventig op een bevolking van vijftig duizend', maar ik vind het best Het duurt nog zeker tot het voor- jaar voordat er een besluit wordt genomen over het nieuwe par keerbeleid in Middelburg. De ge meente heeft meer tijd nodig. veel. Mensen hebben er echt een mening over en die hebben ze la ten horen." Het nieuwe theater is een andere reden om een beslissing over het parkeren nog een paar maanden uit te stellen. Begin volgend jaar moet de gemeenteraad beslissen waar het nieuwe theater komt en hoe groot het theater moet wor den. Die keuze heeft natuurlijk ge volgen voor het parkeren. Bij een groot theater zijn minimaal vier honderd parkeerplaatsen nodig. Daarnaast is de gemeente bezig met een reorganisatie van de afde ling parkeerbeheer, zegt Streng. En ook de wensen van de bewoners van de Griffioen over het terrein aan de Sandberglaan zorgen voor vertraging. De bewoners willen daar liever een speelbos; de ge meente had het terrein op het oog voor de aanleg van een transfe rium. Het zoeken naar mogelijke alternatieve lokaties voor een par keerterrein vergt tijd, zegt de wet houder. Het nieuwe parkeerbeleid moet in 2009 ingaan. Fancy fair en concert in Gasthuiskerk middelburg - In de gasthuiskerk in Middelburg wordt op zaterdag 10 november van 10.00 tot 16.00 uur een fancy fair gehouden. Er zullen rommelmarktspullen, een kinder- en dameskledingbeurs, bloemstukken, sieraden en kaar ten te zien zijn. Ook is er een grand café met koffie en gebak. De opbrengst van de markt gaat naar de organisatie van het derde lus trum van Gospelkoor Glorify in mei 2008. Van 16.00 tot 17.00 uur geeft het koor een concert. Remmen weigeren, straatnaambord plat vlissingen - Het bordje met daar op de naam van de Paauwenburg- weg in Vlissingen sneuvelde maan dagavond tegen middernacht. Een 22-jarige Vlissinger vloog met zijn auto uit de bocht omdat de rem men blokkeerden. Hierbij reed hij het straatnaambord kapot. Vervol gens reed hij de auto de stoep op om tot stilstand te komen tegen het houten tuinhek van een wo ning aan de Paauwenburgweg. Hij raakte daarbij niet gewond. Thema-avond over inburgering vlissingen - In het kader van Wal cheren Mozaiek houdt de afdeling Vlissingen van GroenLinks op maandag 12 november een the ma-avond over inburgering. De avond begint om 20.00 uur en vindt plaats in het gebouw van Su- rant, aan de Adriaen Coortelaan 3 in Vlissingen. Monique Doppegie- ter, die al verschillende inburge- ringscursussen gegeven heeft, zal de avond inleiden. De aanwezigen worden uitgedaagd om zelf te erva ren wat inburgering is. Meidenmiddag van Stichting Palladium vlissingen - In de gymzaal van openbare basisschool De Houtuyn in Vlissingen wordt zaterdag 10 no vember een meidenmiddag gehou den. Stichting Palladium heeft de activiteit georganiseerd. Van 14.00 uur tot 17.00 uur kunnen meiden van tien tot veertien jaar meedoen met verschillende activiteiten. Zo wordt er gedanst, er worden na gel- en hennaviersieringen aange bracht en sieraden gemaakt. De toegang is gratis. Aangifte mishandeling na ruzie over verkeer Vlissingen - Een 37-jarige inwoner uit Vlissingen en een 18-jarige au tomobilist uit diezelfde plaats heb ben gisteren beiden aangifte ge daan van mishandeling. De twee mannen kregen rond 12.00 ruzie op de Strandwal. De automobilist reed volgens de Vlissingse bewoner te hard. De be stuurder was het hier niet mee eens en er ontstond een woorden wisseling die uitmondde in een handgemeen waarbij door beiden een klap werd uitgedeeld. Praatmorgen over problemen hartziekten middelburg - Vereniging voor hartpatiënten Hartezorg houdt op dinsdag 13 november vanaf 10.15 uur een praatmorgen over de pro blemen die mensen met hartziek ten kunnen ondervinden. De och tend vindt plaats in zaal 1 van de Zeeuwse Bibliotheek aan de Kou- steensedijk 7 in Middelburg. Alle belangstellenden zijn welkom. De praatmorgen staat onder leiding van de voorzitter van Hartezorg, dhr. J. Roodenburg. middelburg - De stoffelijke resten op de oude begraafplaats aan de Clasinastraat in Arnemuiden wor den geruimd voordat er verder ge bouwd wordt. Dat heeft wethou der A. de Vries (PvdA) gisteravond bekend gemaakt tijdens de com missie algemeen bestuur. TXvee weken geleden ontstond commotie omdat er geheid werd aan de Clasinsastraat. Daar is een begraafplaats die tot het begin van de twintigste eeuw in gebruik was. De laatste jaren was er een grasveld, waar kinderen speelden. Op de oude begraafplaats worden nu woningen gebouwd. Het was de bedoeling dat de res ten pas na het heien zouden wor den geruimd. „Nu er zoveel emo ties loskomen, is het verstandig dat we op zoek gaan naar resten voordat de bouw verder gaat", zei De Vries. Er worden straks meer resten geruimd dan eerst de bedoe ling was. De stoffelijke resten worden verza meld en opnieuw begraven. Het ruimen kost volgens De Vries hon derdduizend euro. „Dat komt bo ven op een plan dat toch al verlies gevend was. Wij vinden echter zorgvuldigheid een groot goed en denken dat we op deze manier eer doen aan de geluiden die uit Arne muiden komen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 24