vraag advies! Kwetsbare lichaamsdelen PZC Woensdag 7 november 2007 1 7 Risicofactoren De oorzaken van chronische blessures zijn meestal gelegen in de volgende risicofactoren: - Onverantwoorde toename van de belasting. Te snelle trainingsopbouw. Niet genoeg 'luisteren' naar het lichaam. Eerder een blessure gehad. Geen of slecht gebruik materi alen (bescherming, schoeisel) Ook krijgen sportartsen nogal eens te maken met mensen die „rare oefeningen doen, die ze niet zouden moeten doen, of op onverantwoorde wijze met gewichten stoeien. „In het algemeen kun je zeg gen dat mensen te veel hooi op de vork nemen", zegt spor tarts Wolter Kluivers. „Ze fo cussen zich vaak op een te be reiken doel, en te weinig op een verantwoorde wijze om dat daadwerkelijk te halen." Preventie Er valt veel zelf te doen om blessures te voorkomen: Zorg voor een gedoseerde op bouw van de sportieve activi teit. Wil niet te veel ineens. Doe altijd een warming-up vóór en een cooling-down na het sporten (zie illustraties). Herstel eerst goed van een doorgemaakte blessure voor dat het sporten opnieuw wordt opgebouwd. Gebruik beschermende mate rialen en gebruik ze goed. Denk bijvoorbeeld aan banda ges en tape. En let ook heel goed op het juiste schoeisel. Vraag deskundig advies. „Voor al beginners, ouderen en men sen die al eerder met fysieke klachten te maken hadden, doen daar verstandig aan." Ad vies is onder meer verkrijgbaar bij een SMA, maar ook de vol gende sites kunnen handig zijn: n www.sportzorg.nl kJi www.rivm.nl www.nocnsf.nl www.sportgeneeskunde.com www.voorkomblessures.nl www.veiligheid.nl www.sportkeuring.nl Vergoedingen Vergoedingen voor behandelin gen bij een SMA zitten bij geen enkele verzekeraar in het basispakket, maar bij de mees te wel in aanvullende pakket ten. Via de sites www.sportkeu- ring.nl en www.sportgeneeskun- de.com is goed na te gaan wat behandelingen zoal kosten en bij welke verzekeraars ze (deels) vergoed worden. Was de verplichte sportkeuring bij een SMA vroeger in veel sporten een goed gebruik, te genwoordig is dat alleen nog verplicht bij duiken, motor sport, autosport, parachute springen, zweefvliegen, wielren nen (voor licentiehouders) en voor aio- en ciosstudenten. Biceps Triceps borst Onderarm infographic: RV, GN/ bron www.sportzorg.nl Schouders en armen Slijmbeursontsteking Peesblessures instabiliteit schouder: Kop niet centraal in kom, irritatie weke delen (slijmbeurzen, pezen, kapsel, banden), die worden overbelast of ingeklemd. Knie Patellofemoraal pijnsyndroom: Pijn rondom knieschijf, treedt op bij belasting van het gewricht tussen knieschijf (patella) en bovenbeen (femur). Insertietendinose patella: Aanhechtingspees ontsteking, de zogeheten springersknie. Tractus iliotibialis: Pijn aan de buitenzijde van de knie, de zogeheten lopersknie. Cooling-down Onderbeen (inclusief enkel en voet) Instabiliteit Bewegingsbeperking Fasciitis plantaris: Aanhechting peesplaat (loopt van hiel tot tenen) aan hiel ontstoken. De meest kwetsbare lichaamsdelen betreffende chronische blessures zijn: Onderrug en bekken Bilklachten: Meestal door Sl-gewricht (verbinding tussen heiligbeen en darmbeen) en/of onderrugproblematiek. Lage rugklachten aspecifiek: Vaak gevolg van verkeerde houding. Slijmbeursontsteking heup: Treedt vaak op bij mensen met loopafwijkingen en bij vrouwen met overgewicht en beginnende gewrichtsslijtage van heup. Spieren, met name in benen Shin splints: Irritatie van het scheenbeenvlies. Meest 'favoriete' plek is zo'n 8 centimeter boven de binnenenkel tegen het scheenbeen aan. Achillespees: Overbelasting, tussen het hielbeen tot circa 10 centimeter daarboven. Spierklachten kuit Vermoeidheidsbreuk: Kleine scheuren in botoppervlak. Na inspanning moet lichaam via cooling- down geleidelijk naar rustniveau worden gebracht. Dat zorgt voor goede afvoer van afvalstoffen uit spieren en voorkomt gespannen, vermoeide en stijve spieren. De cooling-down bestaat uit de volgende onderdelen: Rustig uitlopen of fietsen. Dezelfde rekoefeningen als die uit de warming-up. Afwisselend warm en koud douchen. Eventueel herstelmassage. Iliopsoas Buik& bovenbeen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 17