Gasunie in zee met Russen Staking Unilever is voorbij SER wil macht aandeelhouders in bedrijven aan handen leggen Kom sfeer proeven bij GroenRijk Google troeft Nokia en Microsoft af met software mobiele telefonie pzc Woensdag 7 november 2007 1 3 Akkoord Gazprom, BASF en Gasunie over aanleg leiding Oostzee. den haag - Gasunie gaat deelne men in een Russisch-Duits project om een gasleiding tussen beide landen door de Oostzee aan te leg gen: het zogenoemde Nord Streamproject. Gasunie krijgt een belang van ne gen procent in het consortium waarin ook het Russische Gazprom (51 procent) en de Duit se bedrijven BASF en E.On (elk 24,5 procent) deelnemen. De twee Duitse partners staan elk 4,5 pro cent van hun belang af aan Gas- Akkoord over sluiting fabrieken Vlaardingen, Delft en Loosdrecht. den haag - Het personeel van Uni lever is weer aan het werk nadat de vakbonden en de directie giste ren een akkoord bereikten over de sluiting van drie vestigingen. Drie andere fabrieken blijven in elk ge val tot eind 2010 open. Wel ver dwijnen er binnenkort ook banen. Unilever sluit in de loop van vol gend jaar de fabrieken in Delft, Vlaardingen en Loosdrecht. Daar door verliezen 474 mensen hun baan. Zij krijgen een vertrekrege- ling volgens de kantonrechterfor mule (een maand salaris per ge werkt jaar, met een verhoging voor oudere werknemers). Verder is er 25 miljoen euro extra beschik baar om mensen snel aan ander werk te helpen. Ook is afgespro ken dat bij de fabrieken in Rotter dam, Oss en Hellendoorn tot eind 2010 niemand wordt ontslagen die direct met de productie bezig is. Wel vindt daar binnenkort een re organisatie plaats waardoor onder het overige personeel gedwongen ontslagen vallen, zo heeft Unilever aangekondigd. In de drie fabrieken werken nu nog 849 mensen. unie. Het contract is in Moskou ge tekend kort na het bezoek van pre mier Balkenende aan de Russische president Poetin. Balkenende brengt een driedaags bezoek aan Rusland. Met hem reist een delega tie zakenlieden mee. Met de inves tering krijgt de Gasunie invloed op het transport van Russisch gas naar ons land en de rest van Euro pa. Door het slinken van de Neder landse gasvoorraad is op termijn steeds meer Russisch gas nodig. Het Nord Streamproject is deson danks omstreden. De Russen wil len voorkomen dat er ook gastrans- portleidingen komen via Wit-Rus- land, Polen en Oekraïne naar de rest van Europa. In de afgelopen ja ren waren er namelijk geregeld problemen met gasleveranties om dat Wit-Rusland en Oekraïne gas aftapten nadat de Russen de leve ringen aan hen hadden gekort van wege betalingsachterstanden. De haperende gasleveranties aan de rest van Europa leidden daar tot felle protesten. Nord Stream AG werd in 2005 opgericht. Via de lei ding, die gaat lopen tussen Vyborg bij Sint Petersburg en Greifswald in de voormalige DDR, moet jaar- ra^ Kort na Balkenende's bezoek aan Poetin tekent Gasunie een con tract met Duitsland en Rusland voor gezamenlijke aanleg van een gasleiding in de Oostzee. lijks 55 miljard kubieke meter gas gaan stromen. De leiding moet in 2010 klaar zijn. De Baltische staten hebben al laten weten dat de pijp niet door hun territoriale wateren aangelegd mag worden. Volgens de Russen betekent deelname van Gasunie dat het project een 'pan-Europese' uitstraling krijgt. Vanuit Greifswald komt het Russi sche gas via bestaande leidingen naar Nederland. Gazprom en Gas unie hebben al een viertal samen werkingsprojecten. Zo gaan beide bedrijven investeren in uitbreiding van de bestaande gasleiding tus sen Nederland en Groot-Brittan- nië. Gazprom heeft vier dochteron dernemingen in Nederland. Aandeelhouders KPN: topman mag aanblijven amsterdam - Aandeelhouders van telecombedrijf KPN hebben inge stemd met het aanblijven van top man Ad Scheepbouwer. De bestuursvoorzitter verlengde tussentijds zijn aanstelling en blijft tot 1 juli 2011 aan het roer. Sinds zijn aantreden in 2001 is het basis salaris van Scheepbouwer ongewij zigd: 1 miljoen euro. Zijn beloning op de lange termijn is aangepast. De topman investeert zijn pen sioenbonus van 2,5 miljoen euro vandaag in aandelen KPN. Biologisch rukt op in de Plus-supermarkt amsterdam - De meeste biologi sche producten zijn te koop bij su permarkt Plus, terwijl lumbo de meeste Fair Trade-artikelen ver koopt, blijkt uit EKO-tellingen van Milieudefensie en Solidaridad. Voor biologische producten zijn geen kunstmest, landbouwgif of gentech gebruikt. FairTrade-artike- len zijn gekocht in ontwikkelings landen tegen een prijs die de boer daar in staat stelt te investeren in betere leefomstandigheden. Faillissement dreigt voor Kip Caravans utrecht - Caravanmaker Kip Avento uit Hoogeveen koerst af op een faillissement. De tachtig perso neelsleden zijn gisteren geïnfor meerd, laat de CNV Bedrijven- bond weten. Die hoopt op een doorstart. Kip is onderdeel van de Tirus Group. Door de aanhou dend slechte resultaten van de Bel gische caravanbedrijven ziet het moederbedrijf zich genoodzaakt faillissement aan te vragen voor al le zes vestigingen in de Benelux. Aardappelen: frites geschikt 8,5 9,15; export 9,50 10,50. Uien euro's: Zaaiuien 30 Grof droog uit de schuur 8,50 9,00; Zaaiuien 60 Grof droog uit de schuur 9,00 9,25; Granen, zaden en peulvruchten: tarwe maal 220,- per ton; tarwe voer 205,- per ton; brouwgerst 265,- per ton; voergerst 210,- per ton; blauw maanzaad 2.550,- per ton; karwijzaad 1.100,- per ton; kapucijners 550, - per ton; bruine bo nen 700, - per ton. Fourage: veldbeemd uit de schuur 65,- 75,- per ton, roodzwenk uit de schuur 70,- 80,- per ton, Engels raaigras goede kwaliteit uit de schuur 65,- 85,- per ton, tarwestro grote pak ken uit de schuur 95,- 115,- per ton, tarwestro kleine pakken uit de schuur 110,- 130,- per ton, gerstestro grote pakken uit de schuur 65,- 90,- per ton, gerstestro kleine pakken uit de schuur 85,- 105,- per ton. GroenRijk Middelburg Mortiereboulevard 2-0118-470400 GroenRijk Goes Nieuwe Rijksweg 2d 0113-223359 www.groenrijk.nl GroenRijk Middelburg is elke avond geopend tot 21.00 uur amsterdam - Google heeft in één klap Microsoft en Nokia achter zich gelaten, met de lancering van een wereldwijd softwareplatform voor mobiel bellen. Dertig gsm-fabrikanten en tele- comaanbieders hebben zich aange sloten bij de nieuwe technologie, waaronder Motorola, Samsung, HTC en LG. Google levert de soft ware en laat het maken van toestel len aan hen over. Ook telecombe- drijven als T-Mobile, Telefonica en Telecom Italia hebben hun steun aan het Googleplatform toegezegd, evenals chipfabrikant Intel. KPN Telecom houdt zich vooralsnog af zijdig. De software heet Android. Hiermee kunnen programmeurs simpel en goedkoop programma's, zoals spellen en kantoorsoftware, schrijven die werken op diverse soorten telefoons. Tot nog toe moeten zij aparte software schrij ven voor de verschillende bestu ringssystemen in de mobieltjeswe reld. Nokia gebruikt het besturings systeem Symbian. Microsoft pro beert al tien jaar Windows op het mobieltje aan de man te brengen. Dat lukt matig omdat de telecom- industrie vreest dat Microsoft, net als op de pc-markt, een monopolie op de gsm-markt nastreeft. In te genstelling tot Windows Mobile is Android gratis in de vorm van Li nux-software. Google probeert zich met zijn open telefonieplat- form een weg te banen naar inter net op het mobieltje, een markt waar de zoekmachinegigant moei zaam voet aan de grond krijgt. Strijd om het gezag bij ABN Amro en Stork krijgt een staartje. den haag - De strijd om de macht bij de ABN Amro bank en het be drijf Stork krijgt een staartje. Werkgevers en werknemers willen dat de macht van activistische aan deelhouders om bedrijven te dwin gen tot beleidswijzigingen, inclu sief het 'opknippen' ervan, moet worden beperkt. Dat bevestigen bronnen rond de Sociaal-Economi sche Raad (SER). In een advies van de SER wordt aanbevolen de macht van de On dernemingskamer in Amsterdam - de rechtbank voor bedrijven - dras tisch te verminderen. De procedu re bij de Ondernemingskamer voor een onderzoek naar mogelijk wanbeleid is nu relatief eenvoudig. Volgens grote Amerikaanse en En gelse aandeelhoudersfondsen is een in hun ogen te lage aandelen koers al snel 'wanbeleid', terwijl ondernemingsbesturen ook ande re zaken laten meewegen, zoals Ne derlandse economische belangen en de positie van werknemers. De SER zou van mening zijn dat de macht van activistische aan deelhouders te groot is. Die spre ken al van 'wanbeleid' als ze de aandelenkoers te laag vinden. In de SER zijn werkgevers, werk nemers en kroonleden unaniem in hun standpunt dat de macht van de aandeelhouders schadelijk is voor de Nederlandse economie als geheel. De grote aan de beurs genoteerde fondsen zouden er van moeten worden gevrijwaard dat zij al te makkelijk tot een koerswij ziging kunnen worden gedwon gen. Dat klemt eens te meer omdat er nu ook nog het instrument is van de 'onmiddellijke voorziening'. Daarbij kan de Ondernemingska mer een bedrijf op verzoek van aandeelhouders tot de orde roe pen, nog vóór er een onderzoe' naar wanbeleid is gehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 13