Revolutie in oktober of november? Van de Russische jeugd tussen 16 en 19 jaar denkt 54 procent dat Stalin een 'wijze leider' was. Resultaat peiling van Russisch onderzoeksbureau Levada Centrum PZC Woensdag 7 november 2007 1 1 Het feit dat de Oktoberrevolutie altijd op 7 november werd herdacht, heeft te maken met het feit dat (het revolutionaire) Rusland in 1918 pas overstapte van de Juliaanse naar de Gregoriaanse kalender. In de Gregoriaanse telling werden aanvankelijk 10 dagen weggelaten vergeleken met de Juliaanse. In 1918 was het verschil tussen beide kalenders tot 13 dagen opgelopen, zodat op 31 januari 1918 onmiddellijk 14 februari volgde. Doordat de Russische revolutie drie maanden voor deze hervorming plaatsgevonden had, namelijk op 25 oktober 1917, kreeg deze hervorming een vreemd gevolg: de eerste herdenking van de Oktoberrevolutie, uiteraard 365 dagen later, viel niet in oktober maar op 7 november. 1985-1991 Gorbatsjov begint zijn beleid van hervorming (Perestrojka) en openheid (Glasnost). Er komt een einde aan de Koude Oorlog, maar ook aan de onaantastbare positie van de partij. Oostbloklanden maken zich los van Moskou en veel Sovjetrepublieken verklaren zich onafhankelijk. In december '91 wordt de Sovjet-Unie officieel opgeheven. 1953 -1964 Chroesjtsjov stelt de zuiveringen onder zijn voorganger aan de kaak. De Sovjet-Unie blijft echter een totalitaire staat zonder persvrijheid en raakt als leider van de communistische wereld verwikkeld in tal van incidenten zoals het met geweld neerslaan van de democratische beweging in Hongarije. i j 1984 Na korte regeerperiodes van Joeri Andropov en Konstantin Tsjernenko wordt het roer overgeno men door Michail Gorbatsjov. genomen van de iepaalt voortaan bijna lozen en kolchozen boerderijen die zijn; ook de werkne- staat. Bij kolchozen ie fleer vrijheid tfièl een percentage itqat geven tegen een bepaalde prijs. 2000-heden Vladimir Poetin volgt Jeltsin op. Hij pakt op zeer bloedige wijze de opstandige deelrepubliek Tsjetsje nië aan. De afgelopen zeven jaar draait hij veel van Jeltsins hervormin gen terug en pakt de oligarchen aan. De persvrijheid lijdt behoorlijk onder zijn bewind. Demonstraties worden vaak verboden en kritische tegenstan ders als schrijver Aleksandr Litvinenko en journaliste Anna Politkovskaja worden uit de weg geruimd. De betrokkenheid van het Kremlin, of onderdelen daarvan wordt vermoed. Gorbatsjov 1980 t land is door ijzeren hand nsenzijn van Vele gebracht, ver alle se leven. Stalin op. Chroesjtsjov 1964-1982 Na het afzetten van Chroesjt sjov komt Leonid Brezjnev aan de macht. Hij heeft een ijzeren greep op het Oostblok. Hij valt Tsjechoslowakije binnen als het regime daar in het nauw komt. Er is daarna wel sprake van enige ontspanning in de relatie met het Westen. Maar daar staat tegenover dat er enorme corruptie en vriendjespolitiek heerst. Economisch gezien gaat het slecht. 1991 - 2000 De Sovjet Unie valt uiteen in het Gemenebest van Onafhankelijke Staten, waarvan Rusland de belangrijkste is. Onder president Boris Jeltsin komen er veel hervormingen op politiek en economisch gebied. Maar de corruptie neemt behoorlijk toe. De media en grote staatsbedrijven komen in het bezit van oligarchen, een elite die enorme invloed heeft. Brezjnev

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11