Russische revolutie 90 jaar Déja vu van de Sovjet-L i 1 0 Woensdag 7 november 2007 PZC De Russen gedenken niet langer de Oktoberrevolutie. Gek genoeg begint hun maatschappij juist steeds meer trekken te vertonen van het oude sovjet-model. door Joost Bosman illustratie Gemma Kessels Winterpaleis over. Stalin Kruiser Aurora gen aan de geschiedenis, dan met nega tieve feiten", verklaarde de Russische historicus Isaak Rozental afgelopen zo mer in Newsweek de verheerlijking van de sovjetperiode. Maar niet alleen aan de huidige Russi sche geschiedschrijving (waarin het po litieke en economische beleid in het Jelt- sin-tijdperk vaak wordt afgedaan als 'zwak' en 'pro-Westers') heeft een sov jetluchtje: de pro-Poetin jongerenbewe ging Nasji ('de onzen') refereert sterk aan de communistische Komso- mol-jeugdclubs. De geregeld uitgevaar digde demonstratieverboden en de in middels beruchte breidel van de media doen sterk denken aan de communisti sche censuur. En de almacht van Poe- tins partij Verenigd Rusland herinnert aan die van de toenmalige CPSU: zelfs de communisten en fascistoïde figuren als Vladimir Zjirinovski stemmen vro lijk met alles en iedereen mee. Zelfs in economisch opzicht lijkt de Sov jet-Unie nog lang niet vergeten te zijn. Zeker, de vrije markt heeft in Rusland wortel geschoten, het commu nisme als zodanig zal nooit meer terugkeren. Maar wat te denken van het feit dat veel grote olie- en gas bedrijven, na in de jaren negentig voor een appel en een ei te zijn verkocht, weer terugkomen in staats- handen? Tekenend is dat al twee jaar geleden een gerenommeerd Russisch onderzoekstituut in een rapport waarschuwde tegen een economische 'coup' van de zogeheten siloviki (de 'machtigen') die in het Kremlin de lakens uitdelen. Deze mede standers van Poetin zouden erop uit zijn de hele energiesector op 1917 Na een revolutie in februari en de troonsafstand van tsaar Nicolaas II in maart, volgt een chaotische tijd. In oktober volgt een nieuwe, 'definitieve' revolutie. Deze begint met het beroemde schot van de pantserkruiser Aurora op het Winterpaleis van de tsaar. Miljoenen Russen lijden dan al heel lang onder vreselijke armoede, het land is bovendien verwikkeld in de Eerste Wereldoorlog. 1922 Rusland, Wit-Rusland, Georgië, Azerbeidzjan en Armenië richten samen de Unie der Socialistische Sovjetrepublieken op: de USSR, ook wel Sovjet-Unie genoemd. Lenin (Vladimir lljitsj Oeljanov) is de eerste premier en leider van het land dat maar één partij kent. De marxistische staat heeft door toedoen van de premier aanvankelijk een mengvorm van vrije markt en planeconomie. I 1929 Er wordt afscheid g mengeconomie. De staat t> alles. Zo worden er sovch gevormd. Sovchozen zijn volledig staatseigendom mers zijn in dienst van de betreft het boerderijen dr kregen. Een kolchoz moei van de productie aan de s van tevoren door de staat Afgelopen augustus kwa men er in een Moskouse buitenwijk een paar hon derd mensen bijeen bij een massagraf van zo'n 20.000 slachtoffers van het Stalin-regi- me. Priesters zongen en nabestaanden richtten een gigantisch kruis op, gehakt uit de pijnbomen van de Solovetski-ei- landen, een van de beruchtste commu nistische concentratiekampen, de goe- lag. De boodschap van de rouwenden was luid en duidelijk: Rusland moet nooit meer vergeten wat er in die tijd is ge beurd. „We mogen de misdaden van Stalin niet vergoelijken, anders zullen we ze uiteindelijk zelf herhalen", zei een 8i-jarige vrouw destijds geëmotio neerd. Hoe anders lijken de huidige Russische machthebbers over het postrevolutio- naire tijdperk te denken: president Poe tin erkende afgelopen zomer doodleuk dat de Russische geschiedenis welis waar een aantal 'problematische pagi na's' kende, maar dat het er minder zijn dan die van sommige andere landen. En ook lang niet zo vreselijk. De regering startte zelfs een officiële campagne om de geschiedenislessen aan de scholen te veranderen. De Russi sche Academie voor Onderwijs kreeg opdracht de geschiedenisboeken ten po sitieve van de oude Sovjet-Unie te her zien. Het gevolg laat zich raden: uit een onderzoek van een paar maanden gele den bleek dat 54 procent van de Russi sche jeugd tussen de 16 en 19 jaar ge looft dat Stalin een 'wijze leider' was. En een gelijk percentage noemde het uiteenvallen van de Sovjet-Unie 'een tragedie'. „Het Kremlin denkt dat het veel makke lijker is om de maatschappij bij elkaar te houden met plezierige herinnerin één hoop te vegen tot één gigantisch conglomeraat in handen van de staat. De siloviki gebruiken hierbij de staats bedrijven Gazprom (gas) en Rosneft (olie) als breekijzer, aldus de opstellers van het rapport. En als deze operatie is afgerond, dan laten de siloviki hun bege rige oog vallen op de telecommunicatie, de metaalindustrie, de houthandel en de luchtvaartsector, zo vreesde het Cen trum voor Hedendaagse politiek des tijds al. Meer dan eens heeft Poetin kal meersessies moeten organiseren voor Duitse en Amerikaanse zakenmagnaten om hen ervan te vergewissen dat Rus land erg verknocht is geraakt aan het idee van de vrije markt. De Sovjet-Unie is dood en begraven, zo veel is zeker. Maar negentig jaar na de Oktoberrevolutie lijken oude gewoon tes moeilijk uit te roeien en wordt Vla dimir Poetin net zo verheerlijkt als zijn verre voorganger Lenin. Rusland als een Sovjet-Light-versie, de vergelijking dient zich nadrukkelijk aan. '45 1950 1953 Stalin overlijdt. He' hem tientallen jaren met i, geregeerd. Miljoenen mei honger en ellende overled anderen zijn om het leven De partij heeft controle o\ aspecten van het dagelijks Nikita Chroesjtsjov volgt '35 1940 1917 I 1924 Lenin overlijdt, Josef Stalin neemt de macht 1920 '25 1930 1918 De keizer en zijn familie worden door revolutionairen geëxecuteerd. Er wordt vrede gesloten met Duitsland en de communisten grijpen de macht ten koste van andere revolutionaire groepen, het land heet voortaan Russische Socialistische Federatieve Sovjetrepubliek. Er breekt een burgeroorlog die de communisten uiteindelijk winnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 10