Jeanne d'Arc blijft Frankrijk beroeren Pakistan toch naar stembus Angst voor krokodillen in rampgebied Mexico 'Splitsing België verwacht' PZC Dinsdag 6 november 2007 7 VILLAHERMOSA - Mensen laden hulpgoederen uit een helikopter in de deels overstroomde stad Vil- lahermosa. In delen van Mexico die door zware overstromin gen zijn getroffen, groeit de angst voor krokodil len en plunderaars. In een buitenwijk van Villahermosa vingen hulp verleners een krokodil van drie meter. Volgens media bestaat het gevaar dat meer krokodillen naar overstroomde steden en dorpen trekken. Ondertussen maakt de politie jacht op plunde raars. Volgens een Mexicaanse krant zijn al tien tallen plunderaars gearresteerd in gebieden die de bewoners moesten verlaten. In de door watersnood getroffen deelstaten Ta basco en Chiapas zijn ruim achthonderdduizend mensen dakloos geworden. Zeker vijf mensen kwamen om het leven. foto Marco Ugarte/AP Boek beweert dat Maagd van Orléans aan brandstapel ontsnapte. door onze correspondent Olivier van Beemen rouen - In Rouen, ten westen van Parijs, valt niet aan Jeanne d'Arc te ontkomen. Een straat, toren, make laarskantoor en een kerk zijn naar haar genoemd. De Kerk van de Heilige Jeanne d'Arc staat op de plek waar de maagd Jeanne in 1431 verbrand werd wegens ketterij. Of niet? Journalist Marcel Gay en voormalig geheim agent Roger Senzig beweren in het onlangs ver schenen boek l'Affaire Jeanne d'Arc dat niet Jeanne maar een ander meisje in haar plaats werd ver brand. Jeanne zou uit haar cel ont snapt zijn via een tunnel. Bovendien was Jeanne volgens het boek geen herderin (daarover zijn historici het eens), maar een ko- Chinese sonde draait in baan rond de maan peking - De eerste Chinese maan- sonde is met succes in een baan rond de maan gebracht. Alles ver loopt volgens plan, aldus de Chine se staatsmedia gisteren. De sonde Chang'e 1 was op 24 ok tober vanaf de basis Xichang gelan ceerd. De verkenningsvlucht geldt als eerste stap van een ambitieus maanprogramma. Peking wil over vijf jaar een onderzoeksrobot naar de maan sturen en terughalen. De Chang'e 1 zal tijdens zijn maan missie Chinese liedjes in de rich ting van de aarde zenden. ninklijke bastaarddochter (dat is hoogst controversieel). Na haar ontsnapping zou zij met de ridder Robert des Armoises zijn ge trouwd. „Eens in de zoveel tijd komt die lachwekkende these bo vendrijven", zegt Alain Préaux, conservator van het Musée Jeanne d'Arc in Rouen. Tussen kitscherige souvenirs in de museumwinkel verwoordt Préaux de mening van de meeste Franse historici. „Mensen smullen van complottheorieën bij wereldbe roemde figuren, net zoals ze van de De Da Vinci Code genieten", zegt hij. „Jezus heeft nageslacht, Napoleon is gevlucht van Sint-He- lena, Hitler is niet in de bunker ge storven en Elvis leeft nog." De auteurs van het boek baseren zich volgens Préaux niet op histori sche documenten maar slechts op aannames: Jeanne moet wel van koninklijke afkomst zijn, omdat zij zo goed kan paardrijden. Ook kon Hand Saudische dief geamputeerd Riyad - Een Saudische dief heeft een zeldzame islamitische straf ge kregen: zijn hand is geamputeerd. Amr Nasr was schuldig bevonden aan zakkenrollen in de Grote Mos kee in Mekka en verloor gisteren zijn rechterhand. Het soennitische recht wordt in het Arabische land zeer letterlijk genomen. Moordenaars, verkrach ters, overvallers en drugssmokke laars worden vaak onthoofd. Am putatie van de hand is volgens mensenrechtenorganisaties al ja ren niet meer uitgevoerd. zij zich in het Frans verstaanbaar maken bij de koning, wat volgens de auteurs hoogst onwaarschijnlijk is voor een meisje uit het verre Lot haringen. Préaux zegt dat haar dorp deel uit maakte van het gebied dat destijds onder de koning viel en waar Frans werd gesproken. Ook reed zij al sinds haar prille jeugd paard, 'Mensen smullen van complottheorieën bij wereldberoemde figuren' wat destijds geen koninklijk privi lege was. „Dit boek is vooral be doeld om geld te verdienen." Wie in Frankrijk aan Jeanne komt, speelt met vuur. Bijna zes eeuwen na haar dood is de aandacht voor de maagd van Orléans, die in 1920 heilig werd verklaard, onvermin derd groot. Er zijn ruim twintig- Militaire hotline tussen Peking en Washington peking - China en de Verenigde Staten leggen een militaire 'hotli ne' aan tussen beide landen. Dit zei de Amerikaanse minister van Defensie, Robert Gates, gisteren tij dens zijn bezoek aan Peking. Was hington dringt al lange tijd aan op een directe telefoonverbinding met het Chinese ministerie van Defensie. Hotlines tussen Ameri kaanse en Chinese staatshoofden en de ministers van Buitenlandse Zaken bestaan al. De betrekkingen tussen beide landen zijn de afgelo pen jaren aanzienlijk verbeterd. duizend boeken en vijftig films over het leven van Jeanne versche nen. Zij is de held van de rechts-extre- mist Jean-Marie le Pen, de socialis- te Ségolène Royal én president Ni colas Sarkozy. De één ziet in haar een nationalist die Orléans en daar mee Frankrijk van de Engelse over heerser bevrijdde, de ander ziet in haar een vrouw van eenvoudige af komst die erin slaagde door te dringen in de mannenwereld. „Als ik Jeanne d'Arc was, zou ik le vend verbrand zijn", zei Royal tij dens de verkiezingscampagne toen zij almaar door (mannelijke) partij genoten werd aangevallen. Op be zoek in Rouen noemde Sarkozy haar de stichter van het vaderland. Terwijl toeristen af- en aanstro men naar de plek van de brandsta pel, zegt Préaux niet bang te zijn dat de officiële geschiedenis ooit moet worden herschreven. „Ik heb al zoveel voorbij zien komen." Doden door brand in gevangenis Argentinië santiago del estero - In Santiago del Estero in het noorden van Ar gentinië zijn zeker 32 gedetineer den omgekomen door een brand als gevolg van een gevangenisop stand. Meer dan twintig gedeti neerden raakten gewond. Er bra ken gevechten uit tussen de gedeti neerden, toen sommigen matras sen en meubels in brand staken. Het doel hiervan was om verwar ring te veroorzaken om te kunnen ontsnappen. Door defecte appara tuur van de brandweer liet het blussen lang op zich wachten. Nederland schort ontwikkelingshulp op wegens noodtoestand. Islamabad - De parlementsverkie zingen in Pakistan gaan volgens plan door in januari 2008, zo heeft premier Shaukat Aziz gisteren be kendgemaakt. De internationale gemeenschap had president Mus harraf opgeroepen de stembus gang door te laten gaan ondanks de noodtoestand die hij zaterdag afkondigde. Gisteren liet het staats hoofd aanvankelijk nog weten de verkiezingen voor onbepaalde tijd uit te stellen. De Amerikaanse president George Bush riep Musharraf op de nood toestand op te heffen en alle arres tanten van de laatste dagen vrij te laten. De Nederlandse regering heeft de ontwikkelingshulp aan Pa kistan uit protest opgeschort. Groot-Brittannië liet gisteren we ten dat niet te doen. Minister Bert Koenders van Ont wikkelingssamenwerking: „Wij kunnen geen ontwikkelingshulp geven aan landen die geen reke ning houden met de mensenrech ten. Ik hoop dat andere landen ons voorbeeld volgen." Het gaat om 55 miljoen euro voor 2007 en 2008. In Lahore en Karachi traden poli tie en paramilitaire eenheden hard op tegen duizenden demonstran ten. Volgens onbevestigde berich ten zijn sinds zaterdag achttien honderd mensen opgepakt: advo caten, politici van de oppositie en mensenrechtenactivisten. Musharraf verzekerde bezoekende ambassadeurs dat hij van Pakistan een echte democratie wil maken. brussel - Van de Vlamingen ver wacht 63 procent dat België op den duur uit elkaar valt; 44 pro cent wenst dat ook. Dat blijkt uit een enquête van de Vlaamse krant Het Laatste Nieuws gisteren. De opdeling van België is actueel omdat het de Vlamingen en Wa len nu al 148 dagen niet lukt om een nieuwe regering te vormen. Dat is een evenaring van een re cord uit 1988. De Walen willen het land wel bij elkaar houden, de Vlamingen ei sen meer eigen bevoegdheden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7