Italië mag criminele Roemenen uitzetten U hebt veel vragen. Wij hebben veel antwoorden. Oprah is 'kapot' van misbruik Afperser verraadt opperbaas maffia Sicilië aan politie Protest Georgië Commissaris Frattini pleit voor opslag data vliegtuigpassagiers 6 Dinsdag 6 november 2007 PZC Brussel: Rome houdt zich vooralsnog aan de regels voor EU-burgers. door onze correspondent Hans de Bruijn BRUSSEL - De Europese Commissie laat Italië voorlopig zijn gang gaan bij het uitzetten van Roemeense criminelen. Maar Brussel houdt de praktijk in de gaten, omdat de Roe menen EU-burgers zijn en Italië zich dus aan strikte EU-regels moet houden. Volgens een com missiewoordvoerder bestaat in Brussel 'vooralsnog de indruk dat Rome zich aan de regels houdt'. Roemeense criminelen zorgen al weken voor problemen in Italië. De regering kondigde daarom een decreet af, op grond waarvan zij kunnen worden uitgezet. De Euro pese Commissie benadrukte giste ren dat de maatregel alleen tegen individuen mag worden gebruikt en niet tegen etnische groepen. CHICAGO - De beroemde Ameri kaanse talkshowhost Oprah Winf rey is kapot van het vermeende seksuele misbruik op de door haar opgerichte meisjesschool in Zuid-Afrika. Dit zei zij gisteren op een persconferentie in Chicago. „Dit is een van de ergste gebeurte nissen in mijn leven, misschien „Groepsuitwijzing is verboden", al dus de woordvoerder. Roemenen zijn sinds januari EU-burgers waardoor zij, ook al plegen zij misdrijven, bepaalde rechten hebben. Hoewel zij nog niet hetzelfde recht op vrije vesti ging hebben als andere EU-bur gers - dat krijgen zij op zijn vroegst over vier jaar - is uitzetting niet simpel. Ieder geval moet indi vidueel worden beoordeeld en er moet een mogelijkheid zijn in be roep te gaan. In afwachting daar van mag de betrokkene in Italië blijven, tenzij sprake is van een acuut gevaar voor de veiligheid of de volksgezondheid. Met name de beroepsmogelijk heid, waar de betrokkene formeel één maand de tijd voor heeft, be- EU-burgers groepsgewijs uitzet ten mag niet; op individuele ba sis wel. Italië mag daarom crimi nele Roemenen terugsturen, al dus de Europese Commissie. zelfs wel de allerergste", aldus een aangeslagen Oprah. De wereldbe roemde Amerikaanse zegt de uit eindelijke verantwoordelijkheid voor het incident op zich te ne men, ook al stelt zij niet direct ver antwoordelijk te zijn geweest voor het aannemen van de verdachte. De 27-jarige Virginia Mokgobo, perkt de mogelijkheden. En wie al langer legaal in het land is, kan ook bij een klein misdrijf niet zo maar worden uitgezet. Net als an dere EU-burgers mogen Roeme nen negentig dagen ongehinderd in een ander EU-land verblijven. Pas als zij langer willen blijven, moeten zij kunnen aantonen werk, inkomsten en een ziektever zekering te hebben. Maar het is veelal moeilijk te bewijzen dat ie mand langer dan negentig dagen in het land is, omdat hij als EU-burger bij binnenkomst meest al niet wordt geregistreerd. De commissiewoordvoerder bena drukte dat de problemen met de Roemenen niet in verband ge bracht kunnen worden met de toe treding van Roemenië tot de Euro pese Unie. De EU-ministers van justitie ko men donderdag bijeen. Roemenië heeft al gewaarschuwd tegen een gol f van angst voor vreemdelingen in Italië. voormalig directrice van Oprah's meisjesschool, wordt verdacht van seksueel misbruik en werd giste ren op borgtocht vrijgelaten. In de cember wordt de rechtszaak her vat. Oprah opende de school voor 125 arme meisjes in januari en in vesteerde 30 miljoen euro in het project. BenZeker.nl De goedkoopste autoverzekering van Nederland? vergelijkt eri helpt u op weg! Salvatore Lo Piccolo na 24 jaar gepakt met hulp van ex-vertrouweling. door onze correspondent Eelco van der Linden rome - De Italiaanse politie heeft gisteren bij Palermo de baas der Si- ciliaanse maffiabazen gepakt. Salva tore Lo Piccolo (65) geldt als opvol ger van de anderhalf jaar geleden opgepakte Bernardo Provenzano. De arrestatie van Lo Piccolo, diens 32-jarige zoon en twee andere top- maffiosi van Cosa Nostra werd gis teren in Palermo en Rome uitbun dig gevierd. De magistraten van de anti-maffiagroep zagen het bewijs geleverd dat zij ook met hun be scheiden middelen nog klappen kunnen uitdelen. Net als bij de arrestatie van andere grote maffiabazen, werd Lo Picco lo gepakt in het hart van zijn terri torium. De veertig agenten pakten hem in een villa bij Carini, die op naam stond van een meeloper zon der strafblad. De villa diende voor topoverleg en was niet het onder komen van Lo Piccolo, die 24 jaar uit handen van de politie wist te TBILISI - Tienduizend leden van de oppositie hebben gisteren voor de vierde dag op rij betoogd voor het parlementsgebouw in de Georgi sche hoofdstad Tbilisi. Zij riepen president Michail Saakasjvili op af te treden. De oppositie beschul digt hem van machtsmisbruik en onderdrukking van de oppositie. blijven. Lo Piccolo, zijn zoon, die sinds 1998 voortvluchtig was, en de bazen van de wijk Brancaccio in Palermo en van de stad Carini, waren allen zwaarbewapend, maar zij boden geen verzet. Lo Piccolo, bijgenaamd De Baron, werd verraden door een oud-ver trouweling, Francesco Franzese, die voor hen afpersgeld inde. De man besloot onlangs na zijn arres tatie met justitie samen te werken. Lo Piccolo heeft het grootste deel van zijn maffiose carrière gewerkt in de schaduw van de wrede maf fiabazen uit het dorp Corleone, Toto Riina en Bernardo Provenza no. Salvatore Lo Piccolo kort na zijn ar restatie. foto AP Fortis heeft samen met consortiumpartners RBS en Santander de overname van ABN AMRO succesvol afgerond. Dit is erg goed nieuws voor Fortis en belangrijk nieuws voor alle klanten. Fortis en ABN AMRO houden zich nu gezamenlijk bezig met de voorbereidingen voor een zorgvuldige en systematische herstructurering en integratie. We kunnen ons voorstellen dat dit vragen bij u oproept. Misschien omdat u klant bent of gewoon uit interesse. Op onze speciale website www.uwvragen.fortis.nl vindt u daarom antwoorden op de meest gestelde vragen. Staat uw vraag er niet bij, dan kunt u hem aan ons stellen. We proberen zoveel mogelijk vragen met bijbehorende antwoorden op de website te plaatsen. Dus bent u benieuwd naar antwoorden? Stel ons dan gerust uw vragen. Getting you there. FORTI5 A~ Bankieren Verzekeren BRUSSEL - Europees Commissaris voor Justitie, Franco Frattini, pre senteert vandaag als onderdeel van een campagne tegen terroris me een voorstel om negentien ru brieken van gegevens van lucht vaartpassagiers, waaronder e-mail- adressen, telefoonnummers en be- talingsgegevens, te verzamelen en gedurende dertien jaar op te slaan. Het plan komt overeen met de wij ze waarop de Verenigde Staten sinds de aanslagen van 11 septem ber 2001 informatie over luchtreizi gers verzamelen. Als de lidstaten ermee instemmen, moeten lucht vaartmaatschappijen hun passa- giersgegevens voor vluchten van en naar de Europese Unie afstaan aan de nationale politiediensten, die aan de hand van de informatie een risicoanalyse moeten maken. Frattini zei dat zijn voorstel een voor de hele EU geldende norm stelt voor data die van passagiers kunnen worden verzameld. Nu kennen van de 27 lidstaten alleen Groot-Brittannië, Denemarken en Frankrijk regels voor het verzame len en gebruiken van passagiersge- gevens, maar de nationale syste men verschillen onderling sterk. Kandidaat-premier verricht handenarbeid Sydney - De gedoodverfde pre mier van Australië rrioest naar een ziekenhuis, omdat hij te veel han den had geschud tijdens zijn ver kiezingscampagne. De linkse oppo sitievoerder Kevin Rudd kampte met schaafwondjes en krassen aan zijn rechterhand. Na behandeling in een hospitaal in de deelstaat New South Wales ging Rudd ge woon verder met zieltjes winnen. Ondanks de verwondingen wil Rudd zo veel mogelijk handen schudden tot de verkiezingen op 24 november. Brand in verpleeghuis Rusland eist 31 levens MOSKOU - Een brand in een ver pleeghuis voor ouderen in Rus land heeft aan zeker 31 mensen het leven gekost. De brand brak zondagmiddag uit in het twee ver diepingen tellende tehuis in de re gio Toela, ten zuiden van Moskou. Omdat de kamers in het 55 jaar oude gebouw houten muren heb ben, kon het vuur zich snel ver spreiden. Het ministerie van Nood situaties zei dat de brandweerin spectie het afgelopen jaar al twee keer de sluiting van het tehuis had gelast, omdat het onveilig was.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 6