Tandarts past vaker narcose toe Paniek na bericht over superstorm Eerste insignes boa's Verbouwingsopruiming Ter Horst: blaastest na gebruik geweld PZC Dinsdag 6 november 2007 5 voorbeelden waarbij één of enkele hardnekkige bezwaarmakers bouw plannen traineren. We moeten uitkij ken dat de balans tussen individuele en maatschappelijke belangen niet doorslaat naar de belangen van het individu." foto Marcel Antonisse/ANP Weinig toezicht op behandelingen in privéklinieken. door Karen Zandbergen den haag - Privéklinieken waar tandartspatiënten onder narcose worden behandeld, staan lang niet allemaal onder toezicht van de In spectie voor de Gezondheidszorg. Dit kan gevaar opleveren voor de patiënten, zegt de Nederlandse Vereniging voor Anesthesiologen (NVA). Patiënten die bang zijn voor de tandarts zoeken hun heil steeds va ker bij privéklinieken waar zij on der narcose kunnen worden be handeld. Bevoegde tandartsen mo gen hun patiënten wel lachgas toe dienen om de behandeling min der pijnlijk te maken, maar zij mo gen geen patiënt onder narcose brengen. Daar moet een anesthe sioloog aan te pas komen. Volgens Nic de Zwaan van de NVA kan in principe iedereen on der narcose worden gebracht, zo lang dat maar gebeurt in een ge schikte omgeving met de goede en voldoende apparatuur. En die zijn bij privéklinieken niet altijd be kend, zegt hij. De inspectie houdt Privéklinieken waar tandartspa- tiënten onder narcose worden be handeld, staan niet allemaal on der toezicht van de inspectie. Dit brengt risico's met zich mee. wageningen - „Een superstorm voorspellen op basis van zonne vlekken, daar geloven wij niet in", zegt meteoroloog Jarco van den Brink van Meteo Consult. De Britse weerkundige Piers Cor- byn zorgde gisteren voor paniek met de voorspelling dat Nederland tussen 24 en 28 november met een zekerheid van 80 procent met een 'superstorm' met windsnelhe den van meer dan 200 kilometer per uur te maken krijgt. Komend weekeinde zou er al een voorproef je komen met wind tot 175 kilome ter per uur, een in Nederland nog nooit gemeten windsnelheid. Meteo Consult is gisteren platge- beld, vertelt Van den Brink. Vol gens het weerbureau mist Cor- byns voorspelling wetenschappelij ke onderbouwing. Het zal vrijdag Vanaf 6 november er ook niet altijd toezicht op. „De Tweede Kamer heeft helaas beslo ten dat privéklinieken niet hoeven te worden aangemeld", erkent een woordvoerder van de Inspectie voor de Gezondheidszorg. Dus in specteert zij wel de apparatuur en het personeel in ziekenhuizen, maar niet in alle klinieken. Nu worden de anesthesiologische praktijken iedere vijfjaar gecontro leerd in de ziekenhuizen. Dat zou volgens De Zwaan ook voor de anesthesiologische zorg buiten de ziekenhuizen moeten gelden. „De voorzieningen zijn soms minder goed dan in de ziekenhuizen. Geld speelt zeker een rol. Ook zijn ge trainde mensen nodig voor de na zorg, als iemand bijkomt uit de narcose. Dat schort er nog wel eens aan in tandheelkundige prak tijken." Een behandelaar moet iemand an ders zijn dan degene die de narco se toedient, legt Nic de Zwaan uit. „De anesthesioloog moet op de pa tiënt letten, terwijl de behandelaar zijn werk doet." Hij houdt de bloeddruk, de hartslag en het zuur stofgehalte in het bloed in de ga ten. „Als je het netjes wilt doen, moet de anesthesioloog samen met de tandarts van tevoren onder zoeken en bepalen of een patiënt in die omgeving kan worden be handeld onder narcose." Daarvoor moet een anesthesioloog onder meer weten hoe oud iemand is en welke medicijnen hij gebruikt. Onze openingstijden zijn: dinsdag tot en met vrijdag van 9.30 uur tot 17.30 uur en zaterdag van 9.30 uur tot 17.00 uur. DELSCHER Grote Markt 11-13 4461 AH Goes www.delscher.nl den haag - Minister Ernst Hirsch Ballin van Justitie heeft gisteren of ficieel de eerste insignes uitgereikt aan dertien buitengewoon opspo ringsambtenaren (boa's). De zilver kleurige speld moet hen herken baar maken en meer gezag geven. Vanaf januari moeten alle 25.000 boswachters, parkeercontroleurs, conducteurs, jachtopzieners en an dere boa's het insigne op hun uni form dragen. Een boa mag ie mands identiteit controleren, een proces-verbaal opmaken, bekeurin gen uitschrijven en mensen aan houden die worden verdacht. wel hard waaien, zegt Van den Brink: windkracht 8 of zelfs 9 op de Wadden. „Het is normaal dat het in november aardig door waait." Meteo Consult voorspelt het weer tot twee weken vooruit en experimenteert met weerbe richten tot drie maanden. Maar er is de weerkundigen in Wagenin- gen niets gebleken van een zeer stormachtige novembermaand. 60 jaar Volkswagen. 60 aanbiedingen. Golf "60". Climatic airconditioning Elektrische ramen vóór Centrale deurvergrendeling met afstands bediening Middenarmsteun vóór Lederen stuur, schakelpookknop en handremgreep Boordcomputer Stootlijsten en spiegels in carrosseriekleur 4 Luidsprekers Speciale bekleding 6 Airbags Diverse aantrekkelijke accessoïrepakketten verkrijgbaar Vanaf 19.250,- Kijk voor alle andere aanbiedingen op www.volkswagen.nl Volkswagen. Wie anders? De vanof pri|s van de uitvoering die onderdeel uitmaakt va exclusief verwi|deringsbi|drage en kosten rijklaar moken A km OL op 9.3 - 20,0 km), CO, uilstoot 0 132 - 255 g/km. meeruitvoeringen bevatten. Ki|k voor alle deze actie bedraagt: Golf "60" 19.250,-. Vonof prijs is inclusief BTW en BPM, lieperiode loopl t/m 30 november 2007 Brandstofverbruik 0 5,0 - 10,7 L/100 /ijzigingen ook in uitvoeringsdetails voorbehouden. Geloonde afbeelding kan lanbiedingen en de actievcorwaarden op www.volkswogen.nl enkhuizen - Mensen die zijn aan gehouden voor een geweldsdelict moeten straks ook blazen. Zo kan worden vastgesteld of zij gedron ken hebben of drugs hebben ge bruikt. Dat heeft minister Guusje ter Horst van Binnenlandse Zaken gis teren gezegd in Enkhuizen, waar zij met tien Noord-Hollandse ge meenten afspraken maakte over de aanpak van jongeren die te veel drinken. Nu is er alleen een blaastest in het verkeer. Verder moet een rechter zwaarde re straffen kunnen opleggen als er drank in het spel is. Ook moet de politie drankgebruik gemakkelij ker kunnen registeren. Deze voorstellen maken deel uit van een plan tegen drankmisbruik dat minister Ter Horst en enkelen van haar collega's binnenkort pre senteren. Kankerverwekkende stof in honing den haag - De Voedsel en Waren Autoriteit (VWA) heeft in veel soorten honing een kankerverwek kende stof vastgesteld. Het betreft pyrrolizidine alkaloïden (PA's), die afkomstig zijn van onder meer het plantengeslacht waartoe het ja- cobskruiskruid behoort. Langduri ge en overmatige consumptie van het product met hoge concentra ties PA's kan schadelijk zijn. 'Huurder hebben minder te besteden' utrecht - Huurders hebben hun koopkracht minder hard zien stij gen dan mensen met een koopwo ning. Dat meldde de Woonbond gisteren. Zo gingen alleenstaande huurders onder de 65 jaar met een minimuminkomen en huurtoeslag er in de laatste vier jaar 1,6 procent in koopklacht op achteruit. De koopkracht van een alleenstaande onder de 65 jaar in een koopwo ning echter steeg met 4,3 procent. Verdachte schietpartij is ex-schoonzoon monster - De 40-jarige man uit Naaldwijk die vrijdag in Monster een 68-jarige man en vrouw dood schoot, is de ex-schoonzoon van het echtpaar. Dat heeft het Open baar Ministerie gisteren laten we ten. De rechter-commissaris heeft gisteren de voorlopige hechtenis van de verdachte met twee weken verlengd. De achtergrond van het misdrijf ligt in de relationele sfeer. Gymles zet niet aan tot sport buiten school den haag - Gymnastieklessen zet ten leerlingen onvoldoende aan tot meer beweging buiten school tijd. Terwijl dat juist een belangrij ke doelstelling van die lessen is. Dit stelt het W.J.H. Muiier Insti tuut in een gisteren verschenen studie. Het onderzoek heeft het in stituut in samenwerking met vijf Academies voor Lichamelijke Op voeding en de Stichting Leerplan ontwikkeling (SLO) verricht. Nederland komt met Mensenrechten Tulp den haag - Nederland stelt een Mensenrechten Tulp in om men sen te eren die zich sterk hebben gemaakt voor de mensenrechten. De onderscheiding wordt jaarlijks uitgereikt. Dat staat in een men- senrechtennotitie die minister Maxime Verhagen van Buitenland se Zaken vandaag presenteert. Eer der werd bekend dat het kabinet een Mensenrechtenfonds instelt. Essent eens met boete ongeval Amercentrale breda - Energiebedrijf Essent heeft met justitie een schikking ge troffen voor het steigerongeluk in de Amercentrale in 2003. Het be drijf betaalt 50.000 euro en daar mee is de zaak afgedaan. Door het instorten van de 65 meter hoge steiger in de ketel van de energie centrale van Essent in Geertrui- denberg kwamen op 23 september 2003 vijf medewerkers om en raak ten er drie zwaargewond. Utrechtse politie zoekt mogelijke schutter utrecht - De politie in Utrecht zoekt de man die gisterochtend op een dak van een woning bij win kelcentrum Overvecht in het wil de weg om zich heen zou hebben geschoten. Op basis van verklarin gen van ooggetuigen drong een ar restatieteam een woning binnen, maar er werd niemand aangetrof fen, aldus een woordvoerder. Er zijn geen slachtoffers gevallen. Vijftien jaar cel voor 'beestachtige' moord roermond - De rechtbank in Roer mond heeft gisteren een 37-jarige man uit Venray veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijftien jaar. De rechtbank acht bewezen dat hij op 15 maart 2006 zijn vrouw met zeventig messteken op 'beestachtige wijze' heeft gedood. Het Openbaar Ministerie had een gevangenisstraf van twintig jaar geëist. De man ontkent de moord op zijn vrouw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 5