Nog altijd trots op spelregeltitel prima nageslacht Jong Ambon en Vlissingen treffen elkaar in de beker Schuilt er een scheidsrechter in u? Wpzc Dinsdag 6 november 2007 3 7 Scheidsrechtersclub Walcheren viert zijn 75-jarig bestaan. door Rudy Boogert vlissingen - Om de arbitrage op Walcheren op een hoger peil te krijgen werd 75 jaar geleden de scheidsrechtersvereniging Walche ren opgericht. In De Melksalon aan de Middelburgse Markt open de Adrie Imanse, initiatiefnemer en eerste voorzitter, op 9 novem ber 1932 de allereerste vergadering. Zo voelde het voor de 'zwarte een lingen' toch alsof ze een teamsport beoefenden. Eind jaren zeventig beleefde de ar- een aantal duifjes bij Toon Schults in Bruinisse. Er zat een donkere ge schelpte tussen. Die vloog op Pau drie keer nationaal in de top hon derd. Dan kun je wat. Vanaf zijn vierde jaar heb ik hem thuis gehou den. Ik wilde het risico niet lopen dat hij niet meer zou terugkomen, want het bleek ook nog een keer een duif te zijn met goed zaad." Moedt heeft geen grote 'renstal'. Met slechts achttien doffers - hij beoefent het weduwschap met dof fers - begon hij aan het seizoen 2007. Het bleek voor de man die zich heeft gespecialiseerd op de overnachtfond een uitstekend sei zoen te zijn. „Ik ben geen fanatie ke beoefenaar van de duivensport. Ik vind het leuk, doe uiteraard mee om te winnen, maar kan er bitersclub één van zijn hoogtepun ten. Tijdens de spelregelwedstrij den van het district werd Walche ren kampioen. De eerste en enige keer dat dat ze dat is gelukt. „We hadden een beetje pech dat de lan delijke finale om het jaar werd ge houden", herinnert Jan van der Horst zich. „Net toen wij op onze top zaten, was het zo'n tussen jaar." Van der Horst bleek in Goes, waar de finale werd gehouden, indivi dueel de beste. Het leverde hem een sporttas op. „En de eeuwige roem", zegt hij. „Want die wedstrij den leven écht onder scheidsrech ters. Je moest toen zó geweldig goed zijn om te winnen." Samen geen nacht wakker van liggen als er niet gewonnen wordt. Het ple zier staat boven de prestatie, al was Montauban leuk. Maar ook de prestaties die collega's als Ko van Dommelen en Marco Meijer met hun duiven haalden, bezorgden me plezier." Moedt is een man die zijn duiven langzaam brengt. „De jonge dui ven hoeven niet te presteren", ver telt hij. „Ook als jaarling nog niet. Ze moeten eerst volwassen wor den, pas als tweejarige moeten ze zich laten zien." Dat deed de lichte geschelpte afge lopen seizoen dan ook. Moedt: „Ik zie het trouwens al een beetje als ze als jong in de broedpan liggen. Hun oogjes vertellen me heel veel." met Cees Koeyvoets, nog altijd trots op de titel, en Jürgen Krottje vormde Van der Horst het winnen de team. Spelregellessen lopen als een rode draad door de geschiedenis van de sv Walcheren. Te beginnen bij de eerste clubavonden in de De Melk salon. „Die bijeenkomsten werden voor het merendeel besteed aan het voorlezen van de spelregels", staat in het jubileumblad. „Het schijnt dat dit op een doffe, gezapi- De scheidsrechtersvereniging Walcheren bestaat op 9 novem ber 75 jaar. De club werd mede opgericht om de spelregelkennis bij arbiters te vergroten. door Rudy Boogert goes - De voetballers van Jong Ambon en Vlissingen zijn aan el kaar gekoppeld in de derde ronde van het districtsbekertoernooi. Het duel tussen de Walcherse ploe gen wordt op 25 november in Mid delburg gespeeld. Zowel Jong Ambon als Vlissingen is dit seizoen nog ongeslagen in of ficiële duels. Zowel in vier beker als in negen competitiewedstrij den verloren beide teams nog niet. Jong Ambon is koploper in de vier de klasse B van het zondagvoetbal, Vlissingen staat een klasse hoger tweede achter Zierikzee. De laatste keer dat beide teams el kaar troffen was eveneens een be- ge toon gebeurde. Alsof men een kerkdienst bezocht." Eén van de scheidsrechters, Bram le Due, viel tijdens zo'n 'dienst' zelfs in slaap. Desondanks heeft de club in die 75 jaren tal van wakkere arbiters geleverd. Het boegbeeld is vanzelf sprekend de internationaal acteren de Jaap Verkerk, tevens erevoorzit ter. In zijn spoor bereikten enkele anderen door de jaren heen de na tionale amateurtop, onder wie Adrie van Riel, Piet Koster, Jan van de Velde, Cees Koeyvoets, Harold van de Ketterij en Bart Wattel. Het oudste lid is de tachti ger Piet van Baaien die nog altijd jaarlijks de landelijke COVS-verga- dering bezoekt. kerduel in de derde ronde. Drie sei zoen geleden won Vlissingen in Middelburg met 0-2 door doelpun ten in de eerste helft van Tim van der Vlies en Jacques Blijlevens. De derde Walcherse vertegenwoor diger in de beker is Domburg. Die ploeg treft op eigen veld Victo- ria'03 uit Oudenbosch, dat in de zondag vijfde klasse C koploper is. In de tweede ronde klopte die ploeg Koewacht met 3-2. De zes andere Zeeuwse clubs die nog in de beker zitten - waarvan er vijf uit Zeeuws-Vlaanderen komen - lootten als volgt: SKNWK-Terneuzense Boys, Hon- tenisse-Terneuzen, Meto-Hulster- loo. Aardenburg is vrij. UITSLAGEN ATLETIEK Marathon New York. Zeeuwse deelnemers: Johnny Ravia (Zierik zee) 3.07.28, Jan Bostelaar (Westkapelle, Dyna mica) 4.12.13, Wim de Jonge ('s-Heer Abtsker- ke, AV'56) 4.14.57, Emmy van Caspel (Vlissin gen) 4.25.28, Rinus Joosse (Wilhelminadorp, AV'56) 4.26.04, Michela van Stel (Yerseke, AV'56) 4.26.42. p. DUIVENSPORT Rayon 4: Hokkampioenschappen: Oude duiven: Vi tesse: J. Steenhard. Midfond: D. Wagenaar. Dagfond: J. van Maldegem. Overnachtfond: H. Westveer. Jonge duiven: Vitesse: comb, van Garsel/Vermeulen. Midfond: D. Wagenaar. Natoer: Mattie de Witte. Duifkampioenschappen: Oude duiven: Vites se: L. Coedegebure. Midfond: D. Wagenaar. Dagfond: H. de Vos. Overnachtfond: C. Hermes&Zn. Jonge duiven: Vitesse: F. de Kra ker. Midfond: Sandra Muller. Natoer: M. v.d. Zande. Generaal Hok: 1. D. Wagenaar, 2. Mattie de Witte, 3. comb, van Garsel/Vermeulen, 4. comb, de Kooning, 5. M. v.d. Zande. Generaal duif (oud): 1,2 en 3. Mattie de Wit te. PV Zeelandia, Middelburg: Tentoonstelling: Mooiste doffer: J. Rooden- burg; Mooiste duivin: B. Baukema. Oude dof fers: J. Roodenburg; Oude duivinnen: comb, van Herk/Crucq. Jonge doffers: G. v.d. Voorde; Jonge duivinnen: B. Baukema. Keurmeester: K. v.d. Enden (Lepelstraat). meer uitslagen op www.pzc.nl Geen sancties voor Roda JC-voetballers kerkrade - Roda JC zal Bram Cas tro en Pa-Modou Kah geen sanc ties opleggen voor hun gedrag tij dens de wedstrijd tegen Ajax (4-2). Het duo verklaarde gisteren tijdens een gesprek met trainer Raymond Atteveld spijt te hebben van het incident. De twee Roda IC'ers gingen elkaar zondag na de 2-1 van Luis Suarez te lijf Korfballers ook ruim langs Rusland: 30-6 brno - De Nederlandse korfballers hebben gisteren weer uitgehaald op het WK in Tsjchië. Rusland, de eerste tegenstander in de tweede ronde, werd met 30-6 verslagen. Vandaag treft Oranje Taiwan, dat met 17-15 van Portugal verloor. België kwam gisteren even in het nauw tegen Engeland. De ploeg stond bij rust achter, maar won toch met 14-10. Schakers stellen teleur op EK landenteams chersonissos - De Nederlandse schaakploeg is in de achtste ronde van het EK voor landenteams op nieuw niet verder gekomen dan een puntendeling. Tegen Zweden werd het in Chersonissos op Kreta 2-2. Er werden slechts remises ge noteerd. In de stand is Oranje nu veertien de. De Russen zijn veruit de be langrijkste kandidaten om de titel over te nemen. Trainer Wigan Athletic vliegt de laan uit londen - De clubleiding van Wigan Athletic heeft gisteren trai ner Chris Hutchings ontslagen. De oefenmeester wordt verantwoorde lijk gehouden voor de slechte resul taten van de huidige nummer acht tien van de Premier League. De werkgever van de Nederlandse voetballers Denny Landzaat en Ma rio Melchiot haalde in twaalf com petitieduels slechts acht punten. a-9 'D-S 'v-k 'Q-Z 'Q-Z 'D"l :uapjooM}ue PZC Willem Adriaansens bron Cees Koeyvoets 4. Een toeschouwer probeert de bal tegen te houden die in het doel dreigt te gaan tijdens het spel. Hij raakt de bal, maar deze verdwijnt toch in het doel. Hoe hervat de scheidsrechter het spel? a. met een scheidsrechtersbal. b. met een aftrap na een geldig doelpunt. c. met een doelschop voor de verdedigende partij. d. met een indirecte vrije schop op de plaats l waar de bal geraakt werd. 5. Bij een inworp gaat een tegenstander voor de inwerper staan, om het inwerpen te belemmeren. Hoe reageert de scheidsrechter? a. dat mag als de tegenstander stil staat en niet schreeuwt. b. dat mag als de tegenstander stil staat, niet schreeuwt en zich niet buiten het speelveld begeeft. c. dat mag nooit. d. dat mag altijd, mits hij zich niet buiten het speelveld begeeft. 3. De aanvoerder van een van de partijen kan de wedstrijd wegens een blessure niet voortzetten. Geen van zijn partij genoten wil zijn functie overnemen. Wat beslist de scheidsrechter? a. hij wijst er zelf een aan. b. hij vraagt een bestuurslid er een aan te wijzen. c. hij staakt de wedstrijd. d. hij laat doorspelen. 6. In een wedstrijd wordt vaak over de buitenspelregel gesproken. Maar wanneer wordt een speler niet bestraft voor zijn buitenspelpositie? Indien hij de bal ontvangt uit een... a. strafschop - hoekschop - indirecte vrije schop. b. doelschop - inworp - hoekschop. c. directe vrije schop - strafschop - inworp d. hoekschop - directe vrije schop - doelschop. >f zes vragen goed Drie of vier vragen goed Eén of twee vragen goed Nul vragen goed U bent scheidsrechter of er schuilt een scheidsrechter in u. Goede score voor een voetballer. Magere score, ga nooit in discussie met de scheidsrechter. Niet gaan voetballen of ga van voetbal af. 2. Wanneer is de tijd verstreken? Spelregeltesten nemen een belangrijke rol in bij de scheidsrechtersverenigingen. Test uw eigen spelregelkennis aan de hand van de volgende zes vragen uit officiële spelregeltoetsen en kijk in welke categorie u valt. 1Als een speler de scheidsrechter beledigt voor aanvang van de wedstrijd, dan... a. begint het team van deze speler met een man minder. b. wordt de speler weggestuurd; hij mag niet worden vervangen. c. wordt de speler weggestuurd; hij mag wel worden vervangen. d. kan de scheidsrechter hiertegen niet handelend optreden, maar rapporteert het voorval aan de bond. a. als het eindsignaal klinkt. b. als de tijd op het horloge van de scheidsrechter verstreken is. c. als de tijd op het horloge van de scheidsrechter verstreken is, maar hij moet wel de uitwerking van een vrije schop of hoekschop afwachten. d. als de tijd op het horloge van de scheidsrechter verstreken is, maar hij moet wel de uitwerking van een aanval op het doel afwachten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 51