Jaap Verkerk was eerste onder gelijken De Pau-doffer heeft Als bondscoach ziet Veldkamp de voordelen van Salt Lake City I TOPSCORER H 13«5 2 m 12 Drie goals brengen Marinus Baas op tweede plaats in topscorerslijst Cue Action gaat door in bekertoernooi 36 Dinsdag 6 november 2007 PZC W klasse goals factor totaal 1. Dennie Ie Comte (Duiveland) 3A 11 1.5 16,5 2. Marinus Baas (Arnemuiden) 2E 10 1.5 15 Arjan Smalheer (ZSC62) 4B 15 f 1 15 4. Josimar Pattinama (Jong Ambon) 4B 14 1 1 k 14 5. Niels Mulder (Nieuwdorp) 2E 9 1.5 Mathijs Hage (Zierikzee) 3A 9 1.5 13,5 7. Sam Ysebaert (Hoek) HB 6 Peter Dieleman (Zaamslag) Sinan Coban (Terneuzen) 2E 8 1,5 [ill 12 2E 8 1,5 12 Joey van der Zweep (Vlissingen) 3A 8 1,5 12 11. Jelle de Vreeze (Aardenburg) 4A 11 1 11 12. Robert-Jan v/d Genugten (Col. Boys) 3A 7 1,5 10,5 Ronald Zwager (Duiveland) 3A 7 1,5 PZC WA 10,5 GOES - Na enkele weken van im productiviteit vond Marinus Baas zaterdag de weg naar het doel weer. De spits van Arnemuiden scoorde drie keer in het duel met VVC'68 (5-0-zege) en klom naar de gedeelde tweede plaats in'het PZC-topscorersklassement. Leider blijft Dennie le Comte, die Hagenaar kon als schaatser niet uit de voeten op snelle ijsbaan. door Tim Senden SALT LAKE CITY - Als schaatser vond hij het vreselijk om naar Salt Lake City te reizen. Terwijl zijn rivalen op de hooggelegen ijsbaan steeds boven zichzelf uitstegen, kon Bart Veldkamp nooit impo neren op de snelle piste. Als bondscoach van de Amerikaanse schaatsers ziet hij nu wel de voor delen. De Olympic Oval van Salt Lake Ci ty geldt als de recordbaan in het langebaanschaatsen. Zes van de tien wereldrecords zijn op deze schaatsbaan gevestigd en jaarlijks verbeteren tientallen rijders er hun persoonlijk record. Uitgere kend Bart Veldkamp kwam meest al met frisse tegenzin naar de Mor monen-stad. „Ik vond het vreselijk", zegt de Ha genaar, die sinds augustus hoofd trainer van de Amerikaanse ploeg is. „Ik schaatste hier voor geen me ter. Ik reed nooit goed op dit soort snelle banen." Nu hij als coach is verbonden aan de Olympic Oval, de thuisbaan van de Amerikanen, bekijkt Veld kamp de hoofdstad van Utah met andere ogen. De ijsbaan is perfect én altijd beschikbaar, het kracht honk is prima en je kunt gemakke lijk op hoogte trainen. „En het is er altijd mooi weer", zegt Veld kamp glimlachend. „Ja, ik zie nu ook wel de voordelen." Vanaf vrijdag is Salt Lake City de gastheer van de eerste internatio nale ontmoeting van het seizoen. Toch verwacht de olympisch kam pioen van Albertville (1992) nog geen uitmuntende prestaties van Bart Veldkamp begon in augus- tus als bondscoach in de Verenig de Staten. Hij probeert nu lijn te brengen in de carrières van de Amerikaanse schaatsers. De scheidsrechtersvereniging Walcheren bestaat vrijdag 75 jaar. Daarmee is de Walcherse arbitersclub de oudste in Zeeland. Het boegbeeld is jarenlang Jaap Verkerk uit Vlissingen geweest, eerst zelf als man in het zwart, later als voorzitter en opleider. Ook in zijn tijd vormde spelregelkennis de ruggengraat van de scheidsrechtersclub. voor de tweede wedstrijd op rij niet tot scoren kwam. De aanvaller van Duiveland blijft daardoor op elf doelpunten staan, wat 16,5 punt betekent. Peter Dieleman komt de top tien binnen door zijn twee goals tegen Zwaluwe. Zijn acht treffers maakte hij allemaal in de laatste vijf duels. 'zijn' schaatsers bij de wereldbeker wedstrijden. Toen Veldkamp in au gustus met zijn werkzaamheden begon, trof hij een groep atleten aan die allemaal hun eigen weg be wandelden. Ze werkten met oude trainingsschema's of deden ge woon maar wat. „Ik trof een stel gemotiveerde atleten die stonden te springen om een programma", vertelt Veldkamp. „Ze wilden dol graag lijn in hun sportcarrière." De zomer was echter alweer voor bij, waardoor de Hagenaar geen stevige basis voor het nakende sei zoen kon leggen. De Amerikanen richten daarom hun vizier op de Olympische Spelen van 2010 en hebben geen scherpe doelen voor dit schaatsjaar. „In de zomer inves teer je in jezelf', weet Veldkamp. „Als je dat mist, kun je een goede winter vergeten. In die tien weken kan ik niet veel bereiken, het heeft allemaal tijd nodig." Inmiddels heeft de bondscoach ook al weer wat lichtpuntjes ge zien. Bij de trials - de nationale af standskampioenschappen - zag Veldkamp onlangs een aantal ta lenten schaatsen. „Daar kunnen we in de toekomst iets van ver wachten", aldus de Hagenaar. Wereldbeker Salt Lake City Programma Vrijdag: mannen en vrouwen 500 meter, vrouwen 1000 me ter, mannen 1500 meter. Zaterdag: vrouwen 500 meter (2e), mannen 1000 meter, vrouwen 1500 meter, mannen 5000 meter. Zondag: mannen 500 meter (2e), mannen en vrouwen 1000 meter (2e), vrouwen 3000 meter. Aan de eerste wereldbekerwed strijden doen twaalf Neder landse schaatssters mee en veertien Nederlandse schaat sers. Vlissinger was beste scheidsrechter die Zeeland heeft gehad. door Rudy Boogert VLISSINGEN - Voetballen was niks voor Jaap Verkerk. „Als ik de bal voor m'n rechter wilde krijgen, kwam hij meestal voor m'n lin ker." Maar via een achterdeur kwam de Vlissinger tóch in de voetbalwereld terecht. En hoe! Toppers in de eredivisie, Europa Cupduels en interlands, Verkerk maakte het allemaal van dichtbij mee. Nee, niet als voetballer. Jaap Verkerk was scheidsrechter, de bes te die Zeeland ooit heeft gehad. Nog altijd wordt in het jubile rende Walcherse scheidsrechters- korps met ontzag over Verkerk (ge boren in 1917 - overleden in 1998) gesproken. Niet alleen omdat de erevoorzitter jarenlang de eerste onder zijn gelijken was tussen grootheden als Abe Lenstra, Coen Moulijn en Faas Wilkes, maar ze ker ook omdat hij een autoriteit was. En volgens sommigen een tik je autoritair. Maar dat past wel bij een scheidsrechter. De carrière van Verkerk begon niettemin met een leugentje. In 1934 loog hij een jaartje bij zijn leeftijd van zeventien jaar. „Omdat ik zo verschrikkelijk graag wilde fluiten", bekende hij een halve eeuw later. En dat mocht pas als je achttien was. Die jeugdzonde werd hem volwassen vergeven. Een andere 'streek' uit zijn jeugdja ren bracht onverwacht de fluiter in Verkerk boven. Als vijftienjarige richtte hij met wat kompanen in Vlissingen de korfbalvereniging Madjoe op. Om dat de club geen eigen terrein had, mocht het gebruik maken van het veld van voetbalclub De Zeeuwen. Uit dankbaarheid werd Verkerk lid van die club. „Omdat ik niet kon voetballen, ben ik gaan grensrech- VLISSINGEN - De poolbiljarters van Cue Action verzekerden zich zon dag van een plaats in de derde ron de van het regionale bekertoer nooi. Twee winstpartijen waren ge noeg voor voortzetting van het toernooi. Dis Pas Lekker uit Roo sendaal werd met 4-1 verslagen en The Saints uit Tilburg incasseerde een 3-2-nederlaag. Daarna verlo ren de Vlissingers nog wel van Scooby's Part One met 2-3. Dat deed er echter niet meer toe, om dat plaatsing al zeker was. Atong Wu, Jeroen Koopman, jas per Vantricht en Maarten Grashoff tekende voor het succes. De twee laatstgenoemden zijn invallers uit het tweede team. teren." Een gouden greep. Van 'grens' werd Verkerk 'scheids' en een talent was geboren. Vanuit de Zeeuwse onderbond - debuutwedstrijd Vlissingen 5-Nieuwland 2 (uitslag 5-2) - werk te Verkerk zich gestaag omhoog. Zijn grote doorbraak beleefde hij in de oorlog, in 1944. „Bij toeval", vond hij zelf. De voetbalclub Goes, met onder anderen Frans de Muijnck op doel, speelde nacompe- titie voor een plaats in de eerste klasse. Omdat scheidsrechters van buiten de provincie van de bezetter geen vergunning kregen Zeeland bin nen te komen, werd 'thuisfluiter' Verkerk aangesteld om de thuis duels van Goes te leiden. Hij deed dat zó voorbeeldig dat hij in tegen stelling tot Goes wél promoveerde. 'Na Michiel de Ruyter heeft Vlissingen nog altijd een man die leiding kan geven' „Na Michiel de Ruyter heeft Vlis- singen nog altijd een man die voor treffelijk leiding kan geven", zei een collega naderhand. Uiteindelijk leidde Verkerk tussen 1946 en 1962 bijna vierhonderd duels op het hoogste niveau van Nederland. Hij was in 1948 bijvoor beeld voor 50.000 man publiek 'the man in charge' bij het duel om de landstitel tussen het Haar lem van Kick Smit en het SC Hee renveen van Abe Lenstra. Hij was begin jaren vijftig twee keer grens rechter bij de Derby der Lage Lan den, de Hollandse Leeuwen tegen de Belgische Duivels. In de Europa Cup rende hij onder meer langs de lijn bij Manchester United-Borussia Dortmund (1956). Zijn afscheidsduel beleefde Verkerk in september 1962 met het ongelijke treffen in de Europa Cup 1 tussen de kampioenen van Engeland en Malta: Ipswich Town-Floriana. Uitslag 10-0. Dan kun je tenminste nog 's een buiten spelgevalletje missen zonder weg gehoond te worden. Na zijn actieve carrière wilde Ver kerk zijn kennis overbrengen op zijn collega's. „Hij was de grote ani mator van de scheidsrechtersdag", herinnert plaatsgenoot Jan van de Velde zich. „In Vlissingen werd een wedstrijd gespeeld onder lei ding van een jonge scheidsrechter en Jaap zat langs de lijn met zo'n groter toeter aan zijn mond tekst en uitleg te geven." Mettertijd zag Verkerk zijn hobby toch veranderen. „De zo graag, ook door mij gepropageerde op voedende taak van de scheidsrech ter wordt nu lachend terzijde ge schoven. Het scheidsrechteren is geëvalueerd, het is geworden tot een keiharde sport, waarin helaas de afgunst groot is." Maar niette min: „Als er een hemel is en er is een kleine kans dat ik er in kom en als er gevoetbald wordt, dan word ik weer scheidsrechter." Jaap Verkerk Jan-Dirk Moedt uit Sint Philipsland is trots op zijn elfjarige duif. door Fred Rabout SINT PHILIPSLAND - Jan-Dirk Moedt koestert zijn Pau-doffer. Dat is een elfjarige donkere geschelpte doffer, die nageslacht afleverde en aflevert dat in Sint Philipsland en verre omstreken zijn weerga niet kent. Die Pau-doffer is de grootvader van de beroemde Paarsborst van Ko van Dommelen (winnaar natio naal Dax), de grootvader van de winnaar van nationaal Lourdes van Ko van Dommelen en de over grootvader van de nationale win naar Pau van Marco Meijer. Ook de licht geschelpte tweejarige dof fer van Jan-Dirk Moedt, die op 11 augustus van dit jaar het over- nachtconcours vanuit Montauban won, komt uit de broer van eerder genoemde Paarsborst. Het con cours vanuit Montauban was het eerste grote succes van de onder tussen 72-jarige inwoner van Sint Philipsland. Moedt werd geboren in Alkmaar en was tijdens zijn werkzame le ven als fysiotherapeut en manueel therapeut lange tijd woonachtig in Gouda. Twaalf jaar geleden streek hij neer in Flipland. De duiven waren altijd al in zijn le ven. Hij kreeg immers op jonge leeftijd al twee duifjes van zijn va- dér. Het werd allemaal wat serieu zer toen hij Gouda verruilde voor Sint Philipsland. „In 1996 haalde ik

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 50