Strijd om hulp bij pech wordt heviger WD wil 'citotoets' voor studenten hoger onderwijs aan einde studie Vogelaar wil einde aan circus rond bezwaarprocedures 'Hulpverleners herkennen huiselijk geweld slecht' 4 Dinsdag 6 november 2007 PZC Verzekeringsbranche duikt in markt en concurreert met ANWB. door Rens Ulijn DEN HAAG - Al tweehonderddui zend automobilisten hebben zich voor hulp bij pech onderweg ver zekerd bij hun autoverzekering. Dat aantal is de laatste jaren fors toegenomen, zo meldt de Verzeke raars Hulp Dienst. Particulieren kunnen niet zelf bij een alarmcentrale aankloppen voor een pechhulppolis, maar zij moeten die afsluiten in combina tie met een autoverzekering. De pechhulp wordt, net als bij ANWB-concurrent Route Mobiel, uitgevoerd door alarmcentrales. Met tweehonderdduizend verze kerden is deze groep al bijna net zo groot als het klantenbestand van Route Mobiel, dat deze hulp los - zonder autoverzekering - aan biedt. Hoewel de groep pechpolishou- ders nog klein is in vergelijking met de ruim 3,8 miljoen ANWB-leden die kunnen gebruik maken van de Wegenwacht, ver wacht de verzekeringsbranche dat het marktaandeel van de Wegen wacht in de toekomst verder af kalft. De ANWB en Route Mobiel krijgen concurrentie. Veel auto mobilisten hebben zich voor hulp bij pech onderweg verze kerd bij hun autoverzekering. De alarmcentrale Verzekeraars Hulp Dienst (VHD) regelt de hulp voor verzekerden van onder meer Polis Direct, Bovemij, Univé, Ae- gon en ABN Amro. „Dit jaar ver wachten wij dat de groei nog gro ter uitvalt omdat verzekeraars er meer reclame voor maken", zegt al gemeen directeur Jan van der Kle- ij. „Na de komst van Route Mobiel hebben de verzekeraars ontdekt dat hier een potentieel grote markt ligt." Volgens Van der Kleij is hulp bij pech onderweg een zuiver verzeke ringsproduct. „Het is dus eigenlijk vreemd dat die markt altijd in han den is geweest van toeristenbond ANWB." ANWB-woordvoerder Ad Vonk bestrijdt dit. „Wij hebben geen po lishouders, maar léden. Die willen wij zo goed mogelijk helpen. Dat gaat verder dan alleen het wegsle pen van kapotte auto's en het rege len van vervangend vervoer. Wij bedienen onze leden met ons ei gen wagenpark en bieden naast uitgebreid advies tal van voordelen op het gebied van automobiliteit." De ANWB is niet bang voor de concurrentie van de verzekeraars. „Wij merken dat onze leden tevre den zijn over de wijzigingen die wij hebben aangebracht in onze service. Zij kunnen nu kiezen uit dekking in de woonplaats, Neder land of Europa. Wij zijn altijd uit gegaan van onze eigen kracht en dat blijven wij doen", zo verzekert woordvoerder Ad Vonk van de ANWB. PETER ARNHEM - Een orkestje met bouw vakkers speelt bij de oplevering van de zevenmiljoenste woning in Ne derland. Minister Ella Vogelaar van Wonen, Wijken en Integratie over handigde gisteren de sleutel van dit huis aan de nieuwe bewoners. Het gaat om een eensgezinshoekwoning in Schuytgraaf, een nieuwbouwwijk in Arnhem. Vogelaar zei dat er een einde moet komen aan het 'circus rond bezwaarprocedures bij bouw plannen'. In Nederland verrezen in 2006 tachtigduizend nieuwe wonin gen. Om het tekort aan huizen weg te werken, is het nodig om ook de komende jaren tachtigduizend wo ningen per jaar te blijven bouwen, al dus Vogelaar. Zij constateert echter dat vooral in de planfase van nieuw bouw vertraging ontstaat. „Er zijn Amsterdam - Niet meer dan een fractie van het aantal gevallen van huiselijk geweld wordt geregis treerd. Dat komt onder meer door dat hulpverleners huiselijk geweld slecht herkennen. Schattingen over hoe vaak het gebeurt, moeten dan ook flink worden bijgesteld. Dat stelt de Amsterdamse arts Udo Reijnders na onderzoek. Elk jaar overlijden in Nederland offici eel zestig tot tachtig vrouwen en veertig tot vijftig kinderen door mishandeling. Volgens Reijnders, verbonden aan de GGD in Amster dam, moeten die aantallen in wer kelijkheid hoger zijn. Reijnders toonde foto's aan artsen en verpleegkundigen op een aan tal afdelingen spoedeisende hulp. Op de foto's waren sporen van veel voorkomend geweld te zien. De artsen en verpleegkundigen moesten het letsel beschrijven en een diagnose stellen. De gevolgen van een harde klap in het gezicht konden de hulpverleners goed thuis brengen. Ook brandplekken van sigaretten die patiënten op zichzelf hadden uitgedrukt, wer den correct geïdentificeerd. Maar bij een bijtwond, een harde klap of een klap met een riem op de bil len trok slechts een minderheid van het personeel op de afdeling eerste hulp de juiste conclusie. PAS op V IB OUWE VAW f 1, f' i n N COS II Testen van kennis aan slot moet kwaliteit van opleidingen verbeteren. door Laurens Kok den haag - De WD wil dat stu denten hun opleiding afsluiten met een eindtoets, waarin de be langrijkste kennis van de studie nog eens wordt getest. Zakt ie mand voor dit examen, dan krijgt de student geen diploma en zijn universiteit of hbo-instelling geen zogeheten slaagbonus. Het doel is de kwaliteit van het onderwijs te verhogen. Het liberale Kamerlid Halbe Zijls tra legt de laatste hand aan een voorstel, waarin de bekostiging van het hoger onderwijs opnieuw wordt geregeld. Het huidige stelsel is volgens hem 'pervers', omdat on derwijsinstellingen geld krijgen voor iedere student die afstudeert. „Scholen hebben er nu baat bij om vakken en tentamens makkelij ker te maken, zodat meer mensen afstuderen." Zijlstra ziet zijn be zwaren bevestigd door een onder zoek van de Onderwijsinspectie. Die constateerde vorige week dat 60 procent van de studenten 'ca- deaupunten' krijgt: dit zijn studie punten die worden toegekend aan vakken die eigenlijk te makkelijk zijn en dus minder tijd kosten dan ervoor staat. Eerder onderzoek wees uit dat op een aantal hbo-opleidingen en uni versiteiten - weliswaar op kleine schaal - 'spookvakken' voorko men. Dit zijn vakken die wel op de eindlijst staan, maar feitelijk De WD en de SP willen dat stu denten hun opleiding afsluiten met een eindtoets, waarin de be langrijkste kennis van de hele stu die nog eens wordt getest. nooit zijn gevolgd. De SP schaart zich achter het WD-plan voor een eindtoets in het hoger onder wijs. Kamerlid Jasper van Dijk stelt dat elk studiepunt moet deu gen en dat te lichte en te zware vakken nooit tegen elkaar wegge streept mogen worden. Ook rege ringspartij CDA vindt dat de exa minering van vakken professione ler moet en dat toekomstige werk gevers precies zouden moeten kun nen zien wat een student kan en kent. Christendemocraat Jan-Jacob van Dijk denkt echter dat landelijk vastgestelde eindtermen volstaan en dat een extra eindtoets niet per se nodig is. De PvdA is niet enthousiast over het voorstel van de WD. Kamer lid Marianne Besselink vreest dat zo'n eindtoets een hoop bureaucra tische rompslomp met zich mee brengt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4